Beni hatırla
 
Öncelikle pistin atmosferini çok sevdiğimi belirtmeliyim. Mekan aynı Monako gibi, pistte bir heyecan olmasa bile, etrafı seyreden insanın sıkılma ihtimali yok. Ama yarış, öyle bir yarış oldu ki zaten..

O kadar çok şey oldu ki, neler olup bittiğini hatırlamaya çalışıyorum. Starttan sonra Kovalainen Kubica teması, ekrana gelmedi ilk anda. İlk bölümde, Massa Valencia´ya benzer bir performansla ufak ufak arayı açıyordu. Raikkonen´de Hamilton´ı yakalamaya başlamıştı ki, Piquet´nin kazası geldi.

Alonso´nun ilk pit-stopu çok erkendi, 3 pit mi diye sorarken çok uzun bir 2. bölüm atacakları ortaya çıktı. Ve bu esnek ikinci bölüm, ona yarışı getirdi aslında.

Massa´nın pit olayında suçu yok. Yeşil ışık yanmıştı bir kere, ışık son anda kırmızıya dönse de, kalkışa geçmiş bir F1 otomobilini yeniden durdurmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz. Bu arada Ferrari pit ekibi, Massa´yı yine Sutil´in üstüne yolladılar hızlı şeride. Massa, şampiyonluğu kaybederse, belki de bu pit yolu kazası nedeniyle olacak.

Umarım o kısımdaki yorumlarım yanlış anlaşılmamıştır. F1 Valencia, GP2 Valencia GP2 Belçika ve F1 Singapur\´da aynı suçtan dolayı 3 tane pitten geçme cezası, bir tane para cezası çıktı. Hele Massa´ya, birinde para cezası birindeyse pitten geçme cezası çıkması, istikrarın olmadığını gösteriyor bence.

Trulli trenini izlemek iyiydi. Rosberg günün en istikrarlı adamlarından birisiydi. Kubica ve Rosberg, yine Güvenlik Aracı periyodunun şanssız kurbanları oldular. Hamilton iyi bir avantaj yakaladı. Bence Hamilton galibiyeti, DC yüzünden kaybetti. İkinci pit öncesinde en az 15-20 saniye kaybetti Alonso´ya karşı

Raikkonen´in duvara çarpması, büyük bir süpriz oldu. Tam da Glock´u sıkıştırıyordu.

Günün en iyilerinden birisi de, tabii ki Alonso´ydu. Bir yıl sonra yeniden zaferle ve podyumla tanıştı.

Pilotların, yarışın sonunda fiziksel anlamda bitmiş olmaları gözlerden kaçmadı.

Gelelim özeleştiri kısmına. Bu yarışa, tıpkı Valencia gibi bir gün daha fazla çalışarak hazırlandım. Bol bilgi, istatistik topladım. Hem sıralamadan hem de bugünkü 2.5 saati aşan yayından büyük keyif aldım. Yayınlar uzun ve SC´li olunca tabii, daha çok bilgi aktarma şansı oluyor.

Piquet´nin kazasında muhtemelen yanan tıbbi müdahale ışığı, tümseklerde otomobillerin neden uçtuğu, Singapur´un tarihçesi, piste alışma periyodu, ışıklandırma, 800. yarış, Bay E´nin ilginç röportajı, bol istatistik gibi pek çok bilgi verme şansım oldu. Onun için keyfim yerinde.

Birkaç ufak adam tanıma hatası oldu tabii , bir de zaman ekranlarında önde olan otomobillerin geçilmesi zaman zaman klasmanı verirken sıkıntı yaratıyor.

Yarış sonu basın toplantısını da iyi çevirdim sanıyorum. Sadece Lewis´in bir cümlesinde takıldım, ne dediğini anladım ama cümle çıkmadı ağzımdan :-) İdare edin artık.

Neyse bir yarış daha bitti. Dediğim gibi, insan kendisinin ne yaptığını biliyor ve hissediyor. Az hatalı, uzun ve keyifli bir yayının ardından daha mutlu oluyorsunuz, doğal olarak. Umarım sizler de eğlenmişsinizdir.Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport