Beni hatırla
 
Aslında yarışı iki bölüm halinde incelemek mümkün. İlk Güvenlik Aracı’nın girişine kadar olan bölüm ile sonraki bölüm arasında, gerçekten büyük farklar vardı. İşte bu sebeple, Singapur GP’si hem sürpriz bir zaferle sonuçlandı, hem de Güvenlik Aracı uygulamasıyla ilgili tartışmaları daha da alevlendirdi.

Sıralama turları, büyük bir sürpriz yaşanmadan bitmiş ve şampiyonluk adayları Massa, Hamilton, Raikkonen ile Kubica ilk dört sırayı elde etmişti. Sıralamaların sürprizi, o ana kadar çok iyi bir hafta sonu geçiren Alonso’nun, benzin basıncı sorunuyla 15. sırada kalması oldu. İspanyol pilot, yarışın kendisi için bittiğini ve Pazar günü bir mucizeye ihtiyacı olduğunu söyleyecekti.

Startta büyük bir sürpriz yaşanmadı. İlk bölümde Massa, Hamilton ve Raikkonen arkadaki gruptan uzaklaştılar. İlk on turun ardından, arka lastikleri Ferrari’den daha çabuk aşınan Hamilton, Massa’dan kopmaya başladı. Raikkonen ise, McLaren pilotuyla arayı kapatıyordu.

Yarışa 15. sırada başlayan Alonso, 12. turda pit yoluna girerek yarışın en erken pit-stopunu yaptı. Bu pit-stoptan sadece iki tur sonra takım arkadaşı Piquet, duvara çakılınca güvenlik aracı içeriye girdi ve yarışın ikinci bölümü başlamış oldu. Benzinleri bitmek üzere olan Kubica ile Rosberg, pit yolu kapalıyken benzin ikmali yaparak dur-kalk cezası aldılar. Üç tur sonra pit alanı açıldığında, öndeki grubun tamamı pite daldı ve Ferrari için yarış, aslında o anda bitti. Valencia’dan sonra yaşanan ikinci ışık sinyali hatası nedeniyle Massa benzin hortumunu kopardı ve pit yolunun sonunda, mekanikerlerini beklemek zorunda kalırken, arkasında olan takım arkadaşı Raikkonen’de çok zaman kaybetti. bu olayın sonunda iki kırmızı otomobil, son iki sıraya düştü. Böyle Alonso’ya altın tepside bir fırsat sunulmuş oldu. Önce Kubica, sonra da Rosberg cezalarını çekmek için pite yöneldiğinde ikinci sıraya çıkan Alonso, Trulli’de tek pit-stopu için mekanikerlerini ziyaret edince liderliğe yükseldi.

Arkada tek pit-stop yapan Trulli, Fisichella ile güvenlik aracından önce pite girmiş olan Webber ile Coulthard, Hamilton, Rosberg ve Kubica gibi pilotları yavaşlatınca, Alonso arayı açtı ve ikinci pit-stopundan da lider olarak çıktı. Son Güvenlik aracı periyodunda avantajını kaybetse de, yeniden arayı açmayı başaran Alonso, bir yıl sonra galibiyetle tanıştı.

Zaferin öyküsünün ardından, biraz da diğer pilotlardan bahsedelim. Ferrari’de Massa son sıraya düştükten sonra, bir de pitten güvenliği tehdit edecek şekilde çıktığı için ceza alınca yarışı 13. sırada bitirdi. Beşinci giden Raikkonen, finişe dört tur kala bariyerlere çarpıp kalınca, Ferrari 46 yarış sonra puan alamamış oldu.

Hamilton, ilk güvenlik periyodundan sonra yedinci sıradaydı. Ancak 20 tur boyunca iki red Bull’u geçemeyen Hamilton, atak yapmanın zor olduğu pistte üçüncülüğe razı oldu son turlarda. Bir kere daha lastik ve fren problemi yaşayan Kovalainen puan alamadı.

Williams’da Rosberg, dur-kalk cezası almasına karşın, ceza kesinleşmeden önceki 10 turda, arka tarafı tutan Trulli’nin de yardımıyla kendine yetecek farkı yarattı ve finişe kadar hatasız giderek ikinci oldu. Bu Rosberg’in kariyerindeki en iyi dereceydi. Diğer Williams’la Nakajima’da iyi bir performansla, tek puan almayı başardı.

Toyota’da tek pit-stop stratejisi ve ağır benzin yüküyle, yarış boyunca rakiplerini arkasında tutan Trulli, hidrolik sorunu nedeniyle iyi bir şansı kaçırmış oldu. Takım arkadaşı Glock ise, istikrarlı ve hatasız sürüşüyle dördüncü olup, önemli puanlar kazandı.

İtalya’nın yıldızı Vettel, yine harika bir performansla beşinci olmayı başardı. Hafta sonu boyunca teknik sorunlarla boğuşan Bourdais, önden kayma sorunuyla bir varlık gösteremedi.

BMW-Sauber’de, Kubica, aldığı cezanın ardından gerilere düşünce, puan alma şansı ortadan kalktı. Finişe kadar savaşan Heidfeld ise, altıncı olabildi.

Red Bull’da Webber, bu sezon ilk defa teknik sorunlarla yolda kaldı ve puan alma fırsatını kaçırdı. Takım arkadaşı Coulthard ise, 20 tur boyunca Hamilton’a direndi ve yedinci olarak Kanada’dan sonra ilk puanlarını aldı.

Honda’nın otomobili puan alacak bir hıza sahip değildi ve Button’ın dokuzunculuğu, bir başarı oldu. Barrichello’nun ise motoru iflas etti.

Force India’da Fisichella pit-stop öncesinde üçüncülüğe kadar çıktıysa da, ancak 14. sırada finiş gördü. Sutil’in yarışı, bariyerlerde son buldu.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport