Beni hatırla
 
Ancak bu sene, bu iki büyük takım tüm galibiyetleri paylaşamadılar. BMW-Sauber, Toro Rosso ve Renault, F2008 ve MP4-23’ün neredeyse her pistte olan büyük üstünlüklerine rağmen birer yarış kazanmayı başardılar. Şu anda, son üç yarışa girilirken pilotlar şampiyonasında Hamilton ile Massa arasında yedi, takımlar şampiyonasındaysa McLaren ve Ferrari arasında sadece bir puan var.

Tabii, son üç yarışa girilirken, herkes hangi pilotun ve takımın ipi önde göğüsleyeceğini tahmin etmeye çalışıyor. Biz de son üç yarışı mercek altına aldık.

Üç roundluk mücadelenin ilk ayağı Japonya’da Fuji’de yapılıyor. 30 yıl aradan sonra yenilenmiş haliyle takvime geri dönen Fuji pisti, şampiyonadaki en uzun start düzlüğüne ve bunun dışında yavaş virajlara sahip. Uzun düzlükte atak yememek için, takımlar gerekenden daha az downforce ve kanat açısıyla yarışıyorlar. Mekanik yol tutuşta McLaren’in, düzlüklerde ulaşılan azami sürat açısından Ferrari’nin, rakibine oranla biraz daha avantajlı olduğu biliniyor. Bridgestone, Fuji’ye yumuşak ve orta sertlikteki lastikleri getiriyor. Sene başından bu yana kırmızı otomobil yumuşak lastiklerle, gri otomobil ise sert lastiklerle daha hızlı oldu. Performansı hava sıcaklığına bağlı olsa da, Ferrari’nin lastiklerini uzun mesafede daha iyi koruduğu biliniyor. Fuji’de yağmur tehdidi her zaman var. Ancak hava yağışsız olursa, Ferrari biraz daha avantajlı olabilir.

Sondan ikinci yarış Şanghay’da yapılacak. Tilke’nin tasarımı olan pistte her türlü viraj var. Yere basma gücü olarak orta seviye seçiliyor. Aslında virajlar daha yüksek kanat açısı gerektirse de, uzun iki düzlük sebebiyle çok yüksek açılar seçilemiyor. Ferrari’nin sevdiği hızlı olan virajlar, çok uzun değil. Ayrıca Bridgestone’un buraya getireceği orta ve sert hamurlar, McLaren’in sevdiği lastikler demek. Aslında iki otomobilin performansı birbirine çok yakın olabilir. Buna rağmen, son üç yarışta McLaren’in avantajı olabileceği bir pist varsa, o da Şanghay olacak.

Sezonun finali Brezilya’da, Interlagos’ta koşulacak. Brezilya’da ikinci sektör çok yavaş virajlardan oluşurken, birinci ve üçüncü sektörde düzlükler ağırlıkta. McLaren tümsekli zeminde ve yavaş virajlarda avantajlı olsa da, düzlükte geçirilen zaman turun içinde büyük bir orana sahip. Buraya getirilen lastikler de, orta ve sert hamurlar. Yani her iki takımın da sevdiği birer lastik var. Ancak, Ferrari yumuşak lastiği yarış içinde iki bölüm kullanabilirse büyük bir avantaj yakalayabilir. Ayrıca kırmızı otomobiller, geçen seneki yarışta gerçekten hızlıydılar. Bu sebeplerden dolayı Brezilya, Ferrari’ye daha çok uyabilir.

Pilotlar şampiyonasında Hamilton’ın yedi puanı, bakış açısına göre gerçekten önemli bir avantaj olabilir veya bir yarış içinde eriyip gidecek kadar ufak bir fark şeklinde de görülebilir. Örneğin Hamilton’ın üç yarışta birden ikinci olması, ona kupayı getirecek. Buna karşın, geçen sene yaşananların ışığında, sadece bir yarış içinde Massa liderliğe de yükselebilir. Ancak yağmur yağma riskinin fazla olduğu bu son ay içinde, ıslak zeminde daha üstün olan Hamilton, kritik bir avantaja sahip. Ayrıca hala motor değiştirme konusundaki jokerini kullanmamış olan Hamilton, belki son yarışta motorla ilgili avantaj sağlayabilecek bir değişiklik yapabilir.

Takımlar şampiyonasına baktığımızda, devreye Raikkonen ve Kovalainen giriyor. İki Fin pilottan Kimi, son dört yarışta hiç puan alamadı. Kovalainen ise, Silverstone’un sıralama turlarından bu yana, Hamilton’a oranla daha iyi bir performans sergileyemedi. Ayrıca, artık şampiyonluk stresi kalmayan Raikkonen, daha rahat yarışabilir. Her ne kadar, takımlar şampiyonunu büyük ihtimalle Hamilton ile Massa’nın performansları belirleyecek olsa da, mevcut azami 54 puan üzerinden Ferrari’nin daha fazla puan toplaması kuvvetle muhtemel.

Kısaca özetlersek, pilotlar şampiyonluğu Hamilton’a, takımlar şampiyonluğu ise Ferrari’ye daha yakın duruyor.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport