Beni hatırla
 
Basında çıkan haberlerin çarpıtılması, konuyla alakasız magazin basınının dahi ´yarış bitti´ diye haber yapması, tabii ki bir panik havası yarattı. İşin içyüzü şöyle:

Bildiğiniz gibi İstanbul Park\´ın işletmesi şu anda, Bernie Ecclestone´un sahibi olduğu İstanbul Park Organizasyon (İPO) firmasında. Firma, İstanbul Ticaret Odası\´ndan pisti kiraladı, yıllık 3 milyon dolar + kdv´lik bir ücret karşılığında. İPO ile İTO-TOBB adına pist yatırımını yapan Formula İstanbul Yatırım AŞ (FİYAŞ) arasında yapılan anlaşmada; İPO´nun tazminat ödemeden anlaşmayı feshetmesi için, üç yıl önceden başvurması şartı konulmuş, ki bu sürede pisti işletecek yeni bir firma bulunsun veya kurulsun.

Dolayısıyla yapılan başvuru, pistin hemen terk edilmesi veya Türkiye GP´sinin bitirilmesi için değil, eğer İPO pisti üç yıl sonra bırakacaksa, bir tazminat ödenmemesi için yapılmış.

Zaten şu anda Türkiye\´nin, FOM ile yaptığı anlaşma da son üç senesine girmiş durumda. Yani normal şartlarda 2011 sonuna kadar GP düzenlemek üzere yapılmış, mevcut bir sözleşme var. İşte İPO´da, 2011 sonunda, gerekirse pisti bırakabilmek için bu başvuruyu yapmış.

Yani söylendiği gibi Türkiye GP´si bitmedi, 2009´da da %100 yapılıyor. Hatta yarışın FIA takimine giriş başvurusunu bizzat ben yaptım bu sene için.

Bu arada konuyla ilgili iyi bir haber daha var. Aldığım duyumlara göre, pist ING Bank ile üç yıllığına bir isim sponsorluğu anlaşması yapmış. Yani anlaşması biten Petrol Ofisi´nin yerini alacak sponsor bulunmuş. Henüz resmen açıklanmış olmasa da, bu iyi bir haber, çünkü hem sponsoru hem seyircisi olmayan bir yarışın takvimde kalması çok zordu ve bence anlaşma olmasa 2009 gerçekten son senemiz olabilirdi.

Yayınlara gelince, hala bir gelişme yok. Ama 2005´teki CNN yayın anlaşması da son hafta bağlanmıştı. Hep söylediğim gibi Şubat ayında gelişme olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca Türkiye´de faaliyet gösteren ING Bank, mutlaka yayınların ulusal bir kanalda yayınlanmasını isteyecek ve bu istek de, yayın haklarının bir TV kanalı tarafından alınmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum.

İşte son durum böyle...

GÜNCELLEME: Dün bu haberi yapan dostum Murat Ağca ve bizim Başkan´la konuştum. TRT gerçekten FOM ile görüşüyor ve önemli bir aşama da kaydedilmiş. Şu anda, kesin teyit henüz alınmamış.

Net bir şey olmadığı için, ben de bir şey diyemiyorum. Yayınları gerçekten TRT alırsa, sunum işi için kimleri seçeceklerine bakmak gerekiyor. Şu anda NTV´de F1 anlatan ve eski bir TRT´ci olan Okay Karacan da boşta bildiğim kadarıyla. Eğer beni ararlarsa, tabii ki gider görüşür ve seve seve anlatırım. Ama dediğim gibi top daha çok, yayınlayacak kanalın yönetiminde.

Tabii F1 ile ucundan kıyısından ilgilenen herkes, bir şekilde bu işi bağlamaya da çalışacaktır. Yeni kanal, yeni fırsat demek çünkü.

Önce bu anlaşma kesin olarak imzalansın, sonra (olursa) gelişmeleri paylaşırım sizinle..


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport