Beni hatırla
 
Gelelim hafta sonunun en önemli günü olan Pazar´a... Avustralya´da 4 farklı destek serisi vardı F1 dışında. Özellikle V8 Supercar ve bir sürü 430, Gallardo, GT3 ve Viper´ın yarıştığı Avustralya GT Şampiyonası gerçekten keyifli yarışlara sahne oldu.

Bu arada hafta sonu boyunca, her gün bir binek BMW, bir V8 Supercar ve BMW F1.08´in tek turda hangisinin daha hızlı olduğunu gösteren, çoğunuzun bildiği hikayeyi yaptılar. Ayrıca Minardi´nin 2 koltuklu F1 otomobili de bol bol kullanıldı.

Tabii Avustralya ordusunun her türlü savaş uçağı, helikopteri, gösteri uçağı 50 kere üstümüzden geçti. Gerçekten seyirciye dolu dolu bir hafta sonu yaşatacak her türlü aktiviteyi düşünmüş buradaki organizatörler. Şapka çıkarmak lazım...

Yayından ve yarıştan bahsedersek, ortalamanın üzerinde bir Avustralya GP´Si olduğunu söylemek gerekir. İlk virajda temas yaşanacağı az çok tahmin ediliyordu, öyle de oldu. Barrichello´nun yavaş kalmasının yanı sıra, F60´ların aldığı çok hızlı start da dikkat çekiciydi.

Jenson Button, tüm yarışın kontrolünü elinde bulundurdu ve TV ekranlarına bile çıkmadan yarışı kazandı. Gözükmeyen bir yerde hata yaptıysa bilmem, ama pit stop dışında, sürüş olarak ekrana hiçbir hatası yansımadı. İlk yarışını kazanan son takımı bulmuştum yayında: Scheckter, Wolf takımı ve Arjantin 1977. Ama Brawn 1-2 olunca, o istatistiğe ulaşma şansım kalmadı. Daha soğru bir yandan anlatırken, bir yandan araştırmaya fırsat kalmadı.

En çok Vettel ile Kubica´ya yazık oldu. Her ikisi de çok iyi gelmişti o noktaya kadar. Basın bültenlerini daha okumadım. Daha çok bana bir yarış kazası gibi gelmiş olsa da, suçlanacak biri varsa o Vettel olmalı gibi geliyor.

Pitten başlayan Toyotalar´ın ve son sıradan başlayan Hamilton´ın inanamayacağı şekilde bitti yarış. Rosberg, sanıyorum lastiklerini bitirdi ve iyi götürdüğü yarışta çok gerilere düştü. Hamilton´ın ataklarında KERS´in etkisi olsa gerek. Gayet güzel ataklar izledik, bol bol aksiyona tanık olduk.

Yayından bahsetmek gerekirse, benim için iyi bir yayın olduğunu düşünüyorum. Tabii yayının reklamsız olması işleri biraz zorlaştırdı. Bu arada bundan sonraki yayınların da reklamsız olacağını beklemeyin. TRT´den kimseyle görüşmedim bu hususu, ama dünyada F1´i reklamsız veren TV yok, ilerleyen yarışlarda biz de reklama gireriz muhtemelen. Ama ayarlamaları, eskiden olduğu gibi mümkün olan en uygun yerler için yapmaya çalışacağım, zamanı geldiğinde.

Yarışın monoton geçtiği anlarda, KERS, difüzör ve yeniliklerle ilgili mümkün olduğu kadar bilgi vermeye çalıştım. Umarım hoşunuza gitmiştir. Başta ve sonda Okay Karacan ile yaptığımız muhabbetler de, bir yenilik oldu yayınlar adında. Basın toplantısı çevirim de fena olmadı, birkaç cümle dışında çok bir şey kaçırmadım galiba.

Bugün de Dijitürk ile ilgili bir sorun olduğunu duydum. Ancak bana söylenen (ki yayında da bahsettim) bunun TRT´den kaynaklanmadığı yönünde. Bu arada yine bir sürü insan gereksiz ve anlamadan dinlemeden tepki veriyor yayın şifresiyle ilgili.

Gelen tepkilerden, bazı kişilerin uluslararası yayınlar ve anlaşmalarla ilgili uzman kesildiğini görüyorum. Size kişisel görüşümü aktarayım.

CNN´in FOM ile yaptığı anlaşma başkaydı, TRT´nin ki başka, RTL´´nin ki bambaşka. FOM, her ülkedeki izleyici kitlesi, yayını veren kanalın ulaştığı alan, yayın bedelleri, reyting değerleri vs düşünerek bazı şartlar hazırlıyor.

CNN´deyken uydu vardı, internet izni yoktu. Şu anda internet izni var, bedava uydu yok. Daha önce futbol maçlarında, Avrupa Şampiyonası´nda, Eurosport´un bazı yayınlarında da bu tür kısıtlamalar yapılıyor. Gelecekte de yapılacaktır.

Geçen sene insanlar bana mail atıp sövüyordu neden karasal yayını yok diye CNN´in. Şimdi karasal yayın var, uydu yok diye aynı tepkiler geliyor. İzleyici 10 farklı alandan 10 farklı şekilde izlesin, internetten yayınlansın, bir de üstüne reklam verilmesin ister her zaman. Ama bazı konular, insanların düşündüğü gibi hallolmuyor.

RTL niye uyduya çıkıyor diye soranlar var. RTL´nin F1 bütçesini, FOM´a ödediği parayı biliyor musunuz? Dediğim gibi her ülke için ayrı şartlar belirleniyor. Bu dijital platformlar ve kablolu yayındaki kesilmelerin ve/veya şifrelemelerin önümüzdeki haftalarda düzeleceğini düşünüyorum.

Neyse, bugünlük bu kadar yeter. Sırada Malezya var. Malezya´ya kadar, fırsat bulduğum ilk gün tüm foruma ve yaklaşık 1 aydır bakamadım e-postalara bakacağıma söz veriyorum.


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport