Beni hatırla
 
Öncelikle, yarış yazısının bu kadar geç kalmasının sebebi, yarıştan hemen sonra apar topar uçağa yetişmeye çalışmamdı. Burada, her türlü trafik kuralının üstüne geçip, kapalı otobanlara giren ve uçarcasına giderek beni uçağa yetiştiren; Çin´deki Türk ralli ekibi Ömer ve Malkoç´´a teşekkür etmem lazım. Onlar olmasa, hayatımın ilk uçağını kaçırmam kesin gibiydi. Tabii İstanbul´a varmak yaklaşık 15 saat sürdüğü için de, Pazar günü yazısı biraz geç kaldı.

Görüyorum ki, insanlar gün sonu değerlendirme yazısı geç kaldığı için şikayet etmeye başlamış. Bu hem iyi, hem de kötü bir şey.

İyi bir şey; çünkü gerçekten yazdıklarıma değer verildiğini görüyorum. Özellikle de yapılan yorumlarda.

Kötü bir şey; çünkü galiba aramızdaki iletişimin standardını her zaman biraz daha artıra artıra, büyük bir beklenti oluşturdum. Artık geç kalma şansım yok, bir gün bile gün özetini yazmama şansım yok. Türkiye´de daha önce hiç yapılmayan bir şeyi, bir spor yayınının anlatıcısının neler görüp hissettiğini yazıyorum her gün. Demek herkes buna alıştı ki, geç kalınca homurdanmalar başladı.

Dediğim gibi, bu durumdan şikayetçi değilim. Özel durumlar haricinde, sezon boyunca her günün özetini yapmaya devam etmeyi planlıyorum.

Neyse gelelim yarışa. Bu arada, yayın sonrası yazılarını genelde basın bültenlerine bakmadan, yarışta ne olup bittiğini okumadan yazıyorum; ki gerçekten düşündüklerimi yazmış olayım diye.

Yayında da bahsettim, 4 gündür bir gram bile yağmur yağmadı Şanghay´a. Pazar günü bir kalktık, rüzgar ve yağmur. Porsche yarışında başlayan yağmur, bütün gün sürdü. Zaten Şanghay´da yağmur yağmaya başlayınca, en az bir gün boyunca aralıksız olarak yağarmış.

Cumartesi günü Red Bull´un kazanabileceğini yazmıştım. Ama bu kadar açık farkla ilk iki sırayı almalarını beklemiyordum. Yarışın hiçbir bölümünde, Brawn pilotları, tur zamanı açısından Red Bull ile mücadele edemedi. Vettel, baştan sonra harika bir yarış çıkardı ve kesinlikle galibiyeti sonuna kadar hak etti.

Alonso´nun beklentisi daha gerilerde yer almaktı zaten. Sıralamadaki ikincilik biraz yanıltıcıydı, öyle de oldu. Yağmurdaki sürüşleri çok iyi olan Hamilton çok hata yaptı. Raikkonen, pit-stopun ardından ortalarda gözükmedi. Üç dünya şampiyonunu, galibiyet için çekişirken değil, puan almaya çalışırken izlemek gerçekten ilginç oluyor.

Massa yolda kalmasa iyi bir şansa sahipti, belki podyumu bile zorlayabilirdi. Günün en iyilerinden birisi Buemi idi bence. Kanadını kırmasa, daha fazla puan alabilirdi. Kubica - Trulli kazası korkutucu gözüktü.

Kesinlikle yarışın en dramatik anı, Sutil´in duvara çakılmasıydı. Tabii ki bir anlatıcı olarak tarafsız olmam lazım, ancak ufak takımların başarılı olmasını çok istiyorum her zaman. Onlar için alınacak bir iki puan, McLaren ya da Ferrari´nin yarış kazanmasından bile daha değerli. Televizyon ekranında gözükmeleri gündeme oturmaları, hem daha fazla tanıtım, hem de daha fazla sponsorluk demek. Bu nedenle gerçekten üzüldüm Sutil ve Force India için. Eminim pek çok kişi de hislerimi paylaşmıştır.

Bu nedenle Ferrari, McLaren, BMW gibi büyük bütçeli ve kaynaklı takımlar arayı kapatıp ön sıralar için oynamaya başlamadan önce, Toyota´nın ve Williams´ın da yarış kazanmasını canı gönülden istiyorum.

Yayına gelirsek, kendimi çok fazla beğendiğimi söyleyemem. Şartlar da zordu gerçekten, yayından önce ufak bir bağlantı problemi yaşadık. Bazı anlarda kimin ne yaptığını kestirmek gerçekten güç oldu. Birkaç tane, bana göre önemli olabilecek hata yaptım: örneğin starttan önce söylememe karşın, SC arkasındaki starta formasyon turu demem gibi. Sonra düzelttik durumu ama, bana yakışmadı tabii. Webber´in kariyerinin en iyi derecesini de atlamamam gerekirdi.

Çeviriler esnasında bir iki yerde, anlayamamaktan değil de, konsantrasyon kaybından bir iki cümle kaçırdım. Kısacası, bana göre vasat yayınlarımdan birisi oldu; kötü değildi, ama en iyi yayınlarım arasında da sayamam Çin 2009´´u.

İnsan özeleştiri yapmazsa, kendisini geliştiremez öyle değil mi? Bahreyn´de, her zamanki kadar iyi olmayı kafama koydum.

Neyse, geç oldu, ama uzun oldu yazı. Bu arada, bu hafta içinde fırsat bulunca yine tüm foruma bakıp, cevaplayamadığım mailleri cevapmayı da hedefliyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler...


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport