Beni hatırla
 
Evet, Toyota´nın hafif olduğu gün gibi ortadaydı. Ancak bu tarihlerinde ilk defa ilk çizgiyi aldıkları gerçeğini değiştirmiyor. Aslında ilk günden beri benzin yüküyle atılan sıralama turlarına ısınamadım. Nedeni, pole pozisyonunun değerini tamamen düşürmesi. Rakibinizden 7-8 tur eksik benzin alıp, kötü bir stratejiye karşın hafif depoyla polü alıp, müthiş bir tanıtım çalışması yürütebiliyorsunuz.

Eski yıllardaki değeri yok kısaca pole pozisyonunun. Trulli her zaman iyi bir sıralama turu pilotu olmuştur. Bugünkü turu da gerçekten çok iyiydi. Benzin düzeltmesi yapınca bile, hala Vettel´in yaklaşık 0.2 saniye önünde yer alıyor. Bu yükü hesaba katınca Glock ise daha yavaş Vettel´´e oranla.

Şu anki dereceler ve benzin yüklerini değerlendirdiğimiz de Vettel en hızlı isim ve en büyük favori olarak karşımıza çıkıyor. Üç tur fazla benzinle Button´ı geçmesi çok iyi bir sonuç.

Bu seneki benzin yükü açıklanması kuralını da çok sevmiyorum. Eskiden en azından bir tahmin yürütülüyor ve bir beklenti içine giriliyordu; acaba kim daha hafif, kaç tur önce pite girer diye... Şimdi neredeyse herkesi birbirine göre oranlayabiliyorsunuz. Evet, bu sporun anlaşılabilmesi için daha basit ve şeffaf bir uygulama. Ancak benzin yüküyle sıralama turu atılmasının arkasında yatan sebep, bu stratejilerin merak edilmesini sağlayabilmekti, öyle değil mi? Neyse, galiba bugün çok muhalif bir günümdeyim.

İlk 10´da Raikkonen ve Rosberg çok uzun birer ilk bölüm geçirecekler gibi. Ama bu sırada ne kadar zaman kaybederler, bunu birlikte göreceğiz.

BMW´nin yanında, her zamanki gibi Nakajima ve Piquet ikilisi hayal kırıklığı yaratmaya devam ettiler. İkisinin de koltuğu sallantıda bence. Nakajima´nın Toyota desteği olmasaydı, acaba neler olurdu?

Yayın kısmından da bahsederse, bugünkü sıralama yayınımdan memnunum. Neredeyse hiç hata yapmadım. İlk reklamda fazladan araya bir fragman girdi galiba, ama bu konuyu da sonradan konuştuk. Alışma sürecimiz devam ediyor kısacası. Çeviride de Toyota patronunun adı dışında çok fazla takılmadım.

Bu sabah erkenden piste gelip, dün bahsettiğim klasik otomobillerin çekimlerini tamamladık. İlk görüntüleri yarın yarış öncesinde izleyeceksiniz, beğeneceğinize eminim. Ayrıca bundan böyle her hafta Limit Yok´ta da teknik bir köşem olacak; KERS gibi, difüzör gibi konuları anlatacağım dilim döndüğünce...

Geç bir gün sonu yazısı oldu ama, inanın otele dönünce yaptığım ilk iş bu yazıyı yazmak oluyor her zaman.

Sezonun ilk ´normal´´ yarışının startından görüşmek dileğiyle....


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport