Beni hatırla
 
Selam herkese,

Dün fırsat bulup yazamamadım. Ama şu ana kadar ki organizasyonu anlatayım size. Son 10 gündür, her gece çok geç saatlere kadar çalıştık Grand Prix için.

Resmi anlamda olmasa da, startı Çarşamba günkü teorik eğitimlerle verdik. Eğitim notlarını hazırlamak için bu sene çok kısa bir sürem kalmıştı geçmiş yıllara oranla. Elimden geleni yaptım yine de. Sevgili Korhan eğitimlere geldi (geçen sene de Metin gelmişti), sanırım memnun kaldı.

Çarşamba günü 450 kişiye, genel F1 kuralları, araç ve pilotları tanıma, müdahale ve yangın söndürme, pit yolu ve startla ilgili dersler verdik. Bir bakıma, bütün dersleri F1 olan bir günlük bir kurs açtık.

Perşembe günü, F1 hafta sonu resmi olarak teftiş yürüyüşüyle başlıyor. Şampiyona direktörü Charlie Whiting ile beraber, 5.3 kilometre yürünüyor ve bariyerlere, servis yollarına, çakıl havuzlarına, reklam tabelalarına, kerblere bakılıyor. Bu sefer ki teftiş saatinde, sağanak yağmur pisti vurduğu için, yürümek yerine arabayla 4-5 tur atıp teftişi yaptık. Bir bakıma daha az yorulmuş olduk.

Öğleden sonra, bir saat boyunca Güvenlik ve Tıbbi Araçların testi yapılıyor. Bu bir saatte onlar telsiz ve GPS sistemini denerken, biz de bayrak çalışması yapıyoruz. Bu test gayet başarılı geçti.

Gelelim Cuma gününe. Genelde Cuma günleri, ekibin alışma süreci yaşanıyor: en azından öğleden sonraya kadar. Ne kadar anlatsanız veya ne kadar F1´´i uzun süredir seyrediyor olsanız da, buraya gelip, bir araba önünüden 290 km/s ve inanılmaz bir gürültüyle geçtiğinde, insanın buna alışması zaman alıyor. İnanın, otomobiller TV ekranında gözükenden daha hızlı...

Neyse ki bu sene ilk seans olarak F1 antrenmanı değil, Türkiye Pist Şampiyonası ile başladık. F1´´in ilk antrenmanında, çok fazla sorun yaşanmadı. Müdahale yapmamız gerekmedi.

İlk virajdaki olaya ve kırmızı bayrağa gelince. Eminim, şimdi bir sürü ´´pist uzmanı´´ işte ´´şurası kontrol edilmedi mi? böyle olmamalıydı´´ türünden yorumlar yapacaktır.

Arkadaşlar.... Teftişte her yere bakılıyor. Bu suni çimin kalkma sebebi Glock´´un ilk virajda spin atarken tam o bölgenin üstünden yan yan geçerek ufak bir kısmı yırtması. Ondan sonra her geçen otomobilde yırtık biraz daha büyüdü ve sonunda, kopan parçayı almak için ´´tedbir amaçlı´´ olarak kırmızı bayrak çekildi. Yani bunun kontrolle, işini iyi yapmamakla alakası yok. Bu gece o nokta tamir edilecek.

GP2 antrenmanında büyük bir sorun yaşamadık. F1´´in ikinci seansında, sadece Vettel´´in yolda kalan otomobilini itmemiz gerekti. Bunun dışında sıkıntı yoktu. Porsche´´de de hiç müdahale yapmadık.

Günün asıl bombası, beşinci senede ilk defa F1 pilotlar birifingine girmemdi. Dünyanın peşinde koştuğu bütün adamlar aynı odada. Şimdiye kadar hep Porsche antrenmanına denk geldiği için birifinge girememiştim. Ama bu sefer Porsche´´nin ilk 15 dakikasında, kaçma fırsatını yakaladım.

İçeride genelde Monako´´daki olaylar konuşuldu. Özellikle´´de Rosberg´´in şikanı keserek Vettel´´i geçmesi ve sonrasında Massa´´nın fırsattan istifade edip Vettel´´i geçmesi. İçeride Red Bull ve BMW dışındaki takımların takım arkadaşları beraber oturmadı. Mesela Massa ile Kimi´´nin arasında Hamilton vardı. Her zaman olduğu gibi en çok Webber konuştu. Kısacası 15 dakika gayet keyifli geçti benim için...

Bugünü böylece kazasız belasız noktalamış oldukç Yarın işimiz daha zor. Hem Türkiye Şampiyonası hem de GP2´´de yarış var. Ayrıca F1´´in sıralama turları da günün en önemli seansı olacak.

Dualarınız bizimle olsun.

Sevgiler

Serhan


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport