Beni hatırla
 
Evet, kulağa çok garip gelse de dün 5. Grand Prix´´imi organize ettik. Zaman ne kadar çabuk geçiyor. O ilk GP´´deki heyecanımızı, tırların gelişini, pistin son anda bitirilişini, her şeyi dün gibi hatırlıyorum. Ama aradan 3 yıl 10 ay geçmiş tam olarak...

Pazar gününe, ilk iki günün iyi geçmesinin moraliyle başladık. Sabahki ilk aktivite Türkiye Pist Şampiyonası yarışıydı. Bol bol mavi bayrak kullandığımız yarışta, müdahale yapmayı gerektirecek bir kazanın yaşanmaması bizi sevindirdi.

Sonra sıra GP2´´ye geldi. İnanın, bir GP hafta sonunun en çok çalıştığımız seansları GP2 yarışları oluyor. Her sene, bizi zorlamak için elinden geleni yapan pilotlar, olur olmadık yerlerde akla ziyan ataklar ve kazalar yapıyorlar. Fakat ilginç şekilde, dünkü yarış neredeyse olaysız geçti GP2 standartlarına göre.

Porsche Kupası, geçen sene gerçekten de bizi çok zorlamıştı. Porsche´´nin biri pist kenarında kaldığı zaman, otomobiller itilemediği için mutlaka bir jiple girip çekmek zorunda kalıyorsunuz ve bu da ekstra risk demek. Ama dün yarışa başlayan 13 otomobil, beklemediğimiz kadar sakin bir yarış geçirdiler.

Porsche de bitince, geriye en büyük iş F1 GP´´si kaldı. Arkadaşlar, o son 1.5 saatteki geri sayımı size anlatamam. Belki de ben bu işi çok sevdiğim ve en iyisini yapmamızı istediğim için ben biraz daha fazla stres yaşıyorum. Ama gerçekten de GP´´ye doğru geri sayım, idam mahkumunun geri sayımı gibi oluyor. Stres atmak için bir ara alış veriş alanına gittim. 14:10´´daki teftişten sonra 14:30´´da pit yolu açıldı. Yine hava alıp stres atmak ve biraz da pitte önümden geçen otomobillere bakıp keyfini çıkarmak için pite çıktım. Gridde bir beş dakika dolaştım. Sonra son 10 dakikada Yarış Kontrol´´e geri döndüm.

Formasyon turunda kimse kalmadı. Daha da ilginci, ilk defa Türkiye GP´´sinin ilk virajı karışmadı. Gayet temiz bir start oldu. İşin komik tarafı bu kadar beklenti, deliler gibi çalışma ve stresin ardından GP başlayınca bir çırpıda bitiyor ne yazık ki. Yarış Kontrol´´de zaman, yarıi anlatım odasından çok daha çabuk geçiyor.

Yarış boyunca ilk 30 turda çok fazla bir şey yapmamıza gerek kalmadı. Bu arada dinlediğim pilot telsizlerinden, Vettel´´in üç pit yapacağını ilk 10 tur içinde anladım. O anda yayında olup ´´Button yarışı kazanacak´´ demeyi isterdim. 30. turdan sonra tur bindirmeler ve mavi bayraklar başladı. Özellikle Piquet´´ye tüm ekip olarak sinir olduk. Adama tam 4 tur boyunca kesintisiz olarak mavi bayrak salladık. Ama FIA´´dan takıma uyarı gidene kadar, inatla yol vermedi.

Son bölümde özellikle mavi bayrakçılarımız çok iyi iş yaptı. 2007´´de olduğu gibi, hiç kaza olmadan, müdahale yapmadan yarışı bitirdik. Damalı bayrağın ardından her zaman olduğu gibi büyük bir alkış koptu içeride. FIA´´dan Charlie Whiting, çok iyi çalıştığımızı söyleyerek bize teşekkür etti. Biz de teşekkürleri tüm ekip adına kabul ettik.

Podyumu izledikten sonra, kendimiz podyuma çıkıp görev yapan tüm akadaşlarla ufak bir kutlama yaptık ve herkese teşekkür ettik. Sonrasında toplanma bölümü başladı. Çok kimse bilmese de, bir GP saat 17:00´´den önce bitse bile, resmi sonuçların çıkması 19:30´´u buluyor genelde. Tüm otomobiller teknik kontrolden geçiriliyor, son rapor hazırlanıyor, komiserler kurulu toplantısı, geçici neticelerin çıkması, itiraz süreci derken gerçek sonuç siz TV´´yi kapattıktan 2.5 saat sonra çıkıyor.

Toplanma bittiğinde, yarış kontrolün önündeki kapalı parkı görmeliydinizi. İki Ferrari, iki Williams, bir BMW, bir Red Bull orada öylece bekliyordu. Tabii kapalı parka dalma fırsatım her zaman vardı ve bu fırsatı kaçırmayıp, bol bol difüzör fotoğrafı çektim.

Akşam da ufak bir kutlama yemeği yedik. Tabii tüm bunları yaptıktan sonra siteye yazı yazma şansım kalmadı.

Arkadaşlar, Grand Prix´´den sonraki akşam yaşadığım rahatlama hissini size anlatamam. Tüm bir senenin en önemli, en stresli gününü başarıyla tamamlayınca insanın üstündeki bütün yük kalkıp gidiyor. Neyse ki beşinci kez üstümüze düşen görevi başarıyla yerine getirdik. Türk sporu ve Türkiye adına yapabileceğimiz her şeyin en iyisini yaptık. Ve gururla bir GP´´yi daha geride bıraktık.

TOSFED olarak her sene olduğu gibi, seneye de daha iyisini yapmaya kararlıyız...


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport