Beni hatırla
 
Almanya´´ya Çarşamba akşamı geldik. Havaalanına iner inmez bizi soğuk ve yağışlı hava karşıladı. Kaldığımız otel Köln´´de ve ne yazık ki pistle aramızda 100 kilometre var. Ama Almanya´´daki otobanlar o kadar mükemmel ki, bu mesafeyi hiç kasmadan bir saatte gidiyorsunuz. Bazı yerlerde yasal olarak hız limiti yok, bazı yerlerde 150 km/s´´e kadar ceza yemiyorsunuz. Otobanda, doğru dürüst tümsek bile yok, kısacası otomobil kullanmak büyük keyif oluyor. Ancak piste giden yolun son 20 kilometresi birer şerit gidiş-geliş şeklinde, fırsat bulunca sollama yapmanız gerekiyor.

Almanya da, tıpkı İngiltere gibi yemyeşil. Bütün yollar ormanların içinden, ağaçların kenarından geçiyor. Nürburgring, daha da yeşil...

Perşembe günü piste gittik ve her zamanki gibi odamızı teslim alıp testimizi yaptık. Tabii İngiltere veya Almanya gibi medeni ülkelerde yayın yapmak daha kolay oluyor. Perşembe günü piste vardığımızda, odamızda ISDN hattı, sesimi size ulaştıran codec, internet için DSL hattı, tüm monitörler, her şey çalışır vaziyetteydi. Hatta RTL görevlileri Ankara´´yı arayıp kendileri test yapmışlar.

Anlatım odamızın yeri bu sefer kötü çıktı, en uçtayız, pitler çok gözükmüyor ama buna karşılık pole pozisyonu tam önümde. Piste yeni bir otel, kongre merkezi, devasa bir fuar alanı ve 2.5 saniyede 215 km/s hıza çıkan dünyanın en hızlı roller-coaster´´ını eklemiş Almanlar. Tam start düzlüğüne bakan devasa bir otel var. Gerçekten de tesis inanılmaz. Tabii ki otomobil firmaları da Nordschleife´´yi kullanarak yatırım yapıyorlar buraya. BMW´´nin, Ford´´un, Jaguar´´ın, Mercedes´´in test merkezleri var eski pistin yakınında.

Dün çok fazla bir aktivite yapmadık pistte, dönüp yayına çalıştım. Asıl bombayı ise bugün patlattık. Efsanevi, dünyanın en tehlikeli ve korkutucu pisti olarak bilinen Nordschleife´´de tam 4 tur attım.
Tabii medya olarak çekim yapmamız için yaklaşık 2 saatlik süren bir izin bekleme periyodu var, ama artık bunun önemi kalmadı.

170 küsur virajdan oluşan 20 kilometrelik piste, bizim kiralık 308 ile girdik. İşin komik tarafı, biz içeri girdiğimizde pistte bir çalışma olduğu için yarım saat boyunca pist kapalıydı. Yani normalde onlarca otomobil ve motosikletin gazladığı koskoca Nürburgring, sadece bize aitti. İlk tur tabii ki çekim yapmak, pisti görmek ve pistin hikayesini anlatmak için yavaş geçildi.Ama bu bile kameraman arkadaşımızın midesini kaldırmaya yetti. İkinci turun sonundaysa, kameramanı indirmek zorunda kaldık.

İkinci tur içinde pist yine normal turlara açıldı. Tur başına 22 Euro veren herkes ister mobiletle, isterse Ferrari ile turlayabilir The Ring´´de. Zaman zaman arkanızdan bir 430, bir yarış motoru, bir pist yarış otomobili veya GT2 gelebiliyor sizden 100 km/s daha fazla bir süratle. Yani bir yandan gazlarken, bir yandan da sürekli aynaları kesmeniz gerekiyor.

Pisti kelimelerle anlatmak gerçekten imkansız, iniş çıkışlar, inanılmaz kör virajlar, çok yüksek kerbler... Zamanında burada yarışan tüm F1 pilotlarına sonsuz saygılarımı yolluyorum, çünkü pist, pistten çok bir ralli etabına benziyor.

Üçüncü ve dördüncü turlarda daha da hızlandım. Tabii ki, hemen asfaltın birkaç metre dışında yer alan armco bariyerlere çakılmamak için görmediğimiz yerlerde gazlayamadık. Ama bu bile yetti, hayatımın en zevkli ve en adrenalin dolu sürüşlerinden birisiydi. Turlar bitip otomobilden indiğimde, içimden resmen bir şeyler akıp gitti. Lastiklerden ve frenler tütüyordu neredeyse. Bir süre sürekli sırıttım. Sanırım Pazar günü yayınlanacak olan pakette o halimi görebileceksiniz.

Tüm bunları yaparken, neredeyse iki antrenmanı da kaçırdık tabii. Ama bugün modern F1 ikinci plandaydı. Yine de izlediğim ve okuduğum kadarıyla , 12-13 derece civarındaki sıcsaklıkta Brawn´´ın yine lastik ısıtma sorunları olacak. Red Bul bir adım önde gibi. McLaren, Türk dostumuz Enes´´ten öğrendiğimiz Budapeşte paketini burada Hamilton için yetiştirmiş. Antrenman birinciliği daha çok bir PR çalışmasının ürünü gibi, McLaren´´in podyum için savaşmasını çok beklemiyorum. Ama bu paket onlara burada, Budapeşte ve Valencia´´da daha iyi sonuçlar, en azından puan getirecektir.

Bugünkü yazı çok uzun oldu, umarım buraya kadar okumuşsunuzdur. Yarın sıralama yayınında görüşürüz...

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport