Beni hatırla
 
Dün gece sabaha kadar yapılan montajlar 1 saat geç bitince, yola bir saat geç çıktık ve korkunç bir trafiğin ortasında kaldık. Daha önceki günlerde 1 saat süren yol, yaptığımız tüm uyanıklıklara ve sollamalara rağmen 2:15 sürdü. Piste vardığımızda 3. antrenman başlamıştı.

Antrenmanların ardından yayınla ilgili son hazırlıkları tamamladım. Sıralama turlarında, bu şartlar altında pist yavaş da olsa Red Bull´´un üstün olacağını bekliyordum, aynen de öyle oldu. Özellikle ikinci bölüm, gerçekten de çok ilginç oldu, öyle değil mi? İlk bölümde Glock´´un yavaşlamasına bir ceza gelebileceğini söyledikten sonra, haklı çıkmam iyi oldu tabii ki. Yayından memnunum, üç hafta arada özlemişim yarış anlatmayı.

Sadece tercümelerde Webber, yine zorladı beni. Bu konudaki düşüncelerimi zaten paylaşmıştım. Adam o kadar hızlı ve aksanlı konuşuyor ki, dediğini anlamama karşın cümleyi kurup çevirene kadar geride kalıyorum maalesef.

Mark Webber, bu seneki istikrarıyla pole pozisyonunu zaten hak etmişti, sonunda istediğini de aldı. Tüm takımların, süper yumuşak lastiklerde bile ısıtma hususunda zorlandığını gördük.

Sıralama turlarının en büyük sürprizi Massa ve Raikkonen´´den çok daha fazla benzin taşıyan Sutil´´in yedinciliğiydi. Ferrari´´nin boşken bile, KERS sebebiyle 605 kilodan daha ağır olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla kırmızı otomobillerle Sutil arasında iki turdan daha fazla bir benzin farkı olabilir. Umarım Foce India ve Sutil, bu kez yakaladıkları bu şansı iyi kullanıp puan alırlar; çünkü gösterdikleri gelişme ile bu başarıyı fazlasıyla hak ediyorlar.

Piquet´´nin yüzlerce yıl sonra Alonso´´yu geçmesi de ilginç oldu. Gerçi bu durum Alonso´´nun spininden kaynaklandı, ama olsun, yine de durumu 25-1 yapmayı başardı.

McLaren´´in yenilenen paketinin takıma en azından 0.6 saniye getirdiği söyleniyor. Benzin yükü dikkate alınırsa Hamilton, iki Red Bull´´un ardında ve üçüncü sıraya yerleşiyor. Bu da gerçekten takımın ileriye doğru bir adım attığını gösteriyor.

Şu anki görüntüde Mark Webber, kariyerindeki ilk galibiyete çok yakın. Startı kaybetmezse (yarışın kuru geçeceğini var sayıyoruz tabii ki) rahatça arayı açıp galibiyete gidecektir. Vettel´´in iki Brawn´´ı birden geçme ihtimali yok gibi bir şey. Ama aradaki altı turluk benzin farkı, Brawn´´ı startta öne geçirebilir. Bu durumda bile fazladan atacağı altı tur, ilk bölümün sonunda Webber´´i liderliğe taşıyacaktır.

Muhtemelen herkes, iki bölümde süper yumuşak lastikleri kullanacak. Buradaki en büyük soru işareti yağmur. Eğer yağmur yarışın başında yağarsa şartlar eşit, ama 15. turdan sonra yağarsa bu durumda Brawn´´ın ekstra bir pit yapması gerekebilir yağmur lastiği için. Bence Webber kuru hava için bol bol dua edecektir.

Günün olayıysa, öğleden sonra yaptığımız Michael Schumacher röportajıydı. Serhan Asker´´in yaptığı röportaj, yarın TSİ 13:15´´te pistten canlı olarak yayınlanacak Pit-Stop´´un içinde verilecek. Röportajın sonunda, sezonluk akreditasyon kartımı Schumi´´ye imzalattım ve bir de foto çektirdim. Aslında 2005 ve 2006´´da Schumi yarışırken bir sürü GP´´ye katıldım, ama bilmiyorum, televizyoncu kimliğiyle ortadayken yarışan pilotların yanına gidip foto çektirmek veya imza almak çok hoşuma gitmiyor. Ama emekli olduktan sonra, bir daha efsane adama bu kadar yaklaşma şansım olmayabilirdi. Kısacası fırsattan istifade ettim.

Cumartesi´´nin özeti böyle. Yarın yağmur yağarsa, yukarıda yazdığım her şey de boşa çıkabilir. Toplam dört saati geçecek olan yayınlarımızı kaçırmayın...Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport