Beni hatırla
 
Dünkü trafik faciasının ardından bugün sabay 07:00´´de yola çıkınca, bir saatte piste vardık. Ama Köln´´den piste kadar olan 100 kilometrelik yolun tamamında yağmur yağıyordu; bazı yerlerde sağanak bazı yerlerde çiseleme şeklinde. 2007 Avrupa´´nın tekrarına doğru gittiğimizi düşündüm doğal olarak.

Piste varınca, ilk iş olarak yayın öncesi çalışmaları yaptım. Sonra Red Bull´´da önceden ayarladığımız direksiyon çekimini yaptık. Aslında bize 2008 direksiyonunu vereceklerini söylemişlerdi ama, Webber´´in bugün kullandığı otomobil direksiyonunu getirdiler. Yaklaşık 30.000 pound değerindeki direksiyon 15 dakika boyunca bana aitti. En ince detayına kadar tüm buton ve anahtarları anlattım. Önümüzdeki yarışlarda Limit Yok programı içinde yayınlanır bu dosya.

Sonra yayında da bahsettiğim Türk lisansı ile Porsche Kupası´nda mücadele eden Isaac Tutumlu ile bir röportaj yaptık. Dönüşte Gümüş Oklar´´dan, Hakkinen´´in şampiyon olduğu MP4-13´´ü çektik. Yarıştan önce Wurz, De La Rosa, Couldthard, Lauda gibi pilotlar 5 tane eski Gümüş Ok Mercedes´´i kullandı. Ben de bu efsaneleri (ki içinde ilk Gümüş Ok W25 de vardı) yarıştan sonra garajda yakalayıp, bol bol inceledim.

Sonra da yayının başında bahsettiğim yeni yapılan fuar alanı, alışveriş alanı, kongre merkezi, otel gibi yerleri gezdim. Tesise hayran olmamak elde değil, adamlar sıfırdan yapılacak bir pistin bedelinin iki katını yatırmışlar yenilikler için.

İlginç şekilde yarışa iki saat kala hava açtı ve beş günde ilk defa 18 derece sıcaklığı gördük. Tüm yarış boyunca da sıcaklık düşmedi hiç. Dün sıralama turları ve yarış tahmşnleriyle ilgili bir metni muhabir arkadaşım Enver´´e yazdırırken, Webber ve Vettel´´in startı kaybedebileceklerini, buna rağmen strateji ve lastik kullanımı sayesinde ilk iki sırayı alacaklarını, Webber´´in kazanacağını Brawn pilotlarınınsa en iyi ihtimalle üçüncülük için yarışacağını söylemiştim. Bütün tahminlerimin tutması beni sevindirdi tabii ki.

Yarış içinde en çok Sutil´´e üzüldü; bir kere daha puan almanın eşiğine kadar gelip şanssızlıkla kaçırdılar golü. Massa, Ferrari´´nin en hızlı üçüncü otomobil olma yolunda ilerlediğini gösterdi. Aslında Hamilton´´ın sorunsuz bir yarıştaki performansını görmeyi çok isterdim, ama olmadı.

Yayınım genel olarak iyiydi. Sadece Webber´´in pitten geçme cezasını doğru anons etmeme rağmen, nedense kafamdan yaptığım hesapta dur-kalk gbi hesaplayıp yarıştaki şansını öldürdüğünü söyledim. Ki bu bana göre bu sene yaptığım en önemli hata oldu. Gerçi bir tur içinde durumu düzelttim, ama kendime kızdım, bana yakışmadı çok. Yine de moralimi bozmadan yayına devam ettim.

Bu tür bariz bir hata yaptığımda, bazı spor spikerlerinin yaptığı gibi hiçbir şey olmamış gibi davranmak yerine düzeltme yapmayı tercih ediyorum. Böylesi daha dürüstçe oluyor, zaten hata yaptığını anlamış olan seyirciyi bir de aptal yerine koymak doğru bir davranış değil bence.

Çevirilerim fena olmadı, ama Webber bana inat bu sene her basın toplantısına girmeye devam edecek galiba. İlginç bir şey var, adam basına demeç verirken dışarıda, basın toplantısından daha yavaş konuşuyor. Toplantıda ise, sanki bana inat, 1 saniyede 3 kelime söylüyor. Onun yüzünden Avustralya´´ya taşınacağım böyle giderse.

Neyse bir yarışı daha geride bıraktık. Sırada Budapeşte var...Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport