Beni hatırla
 
Her zamanki gibi önce günün gidişatından bahsedelim. Dün gece tüm çalışma tezgahımı (laptop, notlar, kitaplar vs) pistte bıraktığım için bugün erkenden (erken dediysem öğle saatlerinde) piste gittik Eurovision’daki dostum Burak ile birlikte.

Cumartesi ile Pazar arasındaki çalışmam yaklaşık iki saat sürüyor. Bu çalışmayı bitirdikten sonra, startı beklemeye başladık. Bu arada piste gelirken FIA Şampiyona Direktörü Charlie Whiting ve sonra da başkan adayı Ari Vatanen ile konuşma şansını yakaladım.

F1 öncesinde yapılan Aston Martin Kupası’nda çok komik bir şey oldu. Yarışı kazanan eleman zafer turunda seyircilere el sallıyordu. Sonunda tur bittiğinde, pite girmeyi de unutup start düzlüğüne gelince anladı ne yaptığını. Birinciliğe alışkın olmayan adamlar, demek ki bazen kontrolü kaybedebiliyor.

Yarışın ilk turu gerçekten keyifli oldu. Otomobiller tam olarak dizilene kadar geçen saniyeler çok keyifli oluyor. Zaten yarışın sonrası hakikaten çok sıradan ve sıkıcıydı. Neyse ki, yayının 2.5 saate yakın süreceğini bildiğimden her zamanki gibi iyi hazırlık yapmıştım. Çalıştığım tüm konuları da, yeri geldikçe yayına aktardım. Reklam zamanlamasını yönetmenimiz sağ olsun yine bana bıraktığı için, tam Güvenlik Aracı’nda girdik ve böylece size tüm yarışı kesintisiz olarak izletmiş olduk. Yayınımdan genel olarak memnunum. Çok hata yapmadım. Sadece Webber’in yer verdiğinin konuşulduğu telsiz sırasında önümden otomobiller geçtiği için, olayı tam net olarak duyamadım. Çevirilerimden de memnunum.

Yarışa gelince, Hamilton tıpkı Macaristan gibi hak ederek kazandı. Rosberg, çizgiyi aşarak; Vettel ise sadece 101.4 km/s ile yakalanarak muhtemel podyumu kaçırdılar. Özellikle Rosberg’e yazık oldu. Toyota ve Renault’nun aldığı iyi sonuçlara sevindim. Button, yine şansının da yardımıyla yarışı harika şekilde bitirmiş oldu. Bence Brawn, Güvenlik Aracı’ndan korkarak Barrichello’yu erken pite aldı. Red Bull ve Toro Rosso’nun üç otomobilinin frenden kalması ilginçti. Sutil’e yarıştan sonra 20.000 dolar para cezası verilmiş, ama ben 10 sıra geriye düşme bekliyordum. Çünkü Heidfeld’i resmen katletti ve adamın 2.5 senedir sürdürdüğü serilerini bozdu. Ferrari, hiç ortalıkta gözükmedi. Force India ise, sezon başındaki yerine geri döndü.

Sırada Suzuka var. Salı günü Japonya’ya geçiyoruz. Efsanevi pisti ilk defa göreceğim için çok heyecanlıyım. Görüşmek üzere…
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport