Beni hatırla
 
Sabah, yarıştan yaklaşık dört saat önce piste vardık. Son çalışmalarımı bitirmem yaklaşık iki saat sürdü, sonra da yarışı beklemeye koyulduk.

Bugün biraz daha erken bana geldiler yayın için. Formasyon turunda özellikle gerçekten müthiş bir heyecan hissettim. Kalkamayan Barrichello dışında, startın kaybeden ismi Trulli oldu. Toyota için bu yılın fırsatıydı. Burada alınacak bir galibiyet, belki de firmayı (eğer varsa) çekilme kararından döndürebilirdi. Aynı şeyleri Avustralya´da Kubica´nın acele edip kazanamadığı yarış için de söylemiştim.

Raikkonen´in La Source´da dışarı taşması, bana Hamilton 2007´yi hatırlattı. Gördüğüm kadarıyla dört otomobilin kaldığı kazayıysa Grosjean´ın iyimser atağı başlattı. Aslında o Güvenlik Aracı, bence yarışın kazananını değiştirdi. Çünkü Fisichella, Raikkonen ile aynı tempoyu tutturabildi yarış boyunca. Belki önü açık olsa daha da iyi gidebilirdi. Veya Kimi´nin KERS´i kullanacak kadar yaklaşmasını engelleyebilirdi.

Ancak Güvenlik Aracı sonrasında yeniden start verildiğinde Raikkonen, Fisi´nin hava koridorundaydı ve KERS sayesinde daha frenlemeye gelmeden rakibini geçti. Ondan sonra da, tıpkı Trulli´nin Badoer´i geçemesi gibi, Fisi´nin de Raikkonen´i geçme şansı yoktu açıkçası.

Vettel starttan sonra bir şey kazanamasa bile yarışın en sağlam performanslarından birisini ortaya koydu. Tüm rakiplerinin gerisinde olduğu bir yarıştan çok karlı ayrıldı. Bana göre günün alkışlanacak isimlerinden birisiydi.

Aynı şeyi daha yarışın başında iyi bir sonuç şansını kaybeden Barrichello için de söyleyebiliriz. Brezilyalı pilot da, en azından iki puan almış oldu. Button yine şanslıydı aslında. Tamam, daha yarım tur geçmeden hiç hatası olmaksızın kaldı; ama yine rakipleri binbir türlü problemle uğraştı ve sadece iki puanlık hasarla bir yarışı daha geride bırakmış oldu.

BMW´nin, sezonun en iyi yarışını, firma çekilmeye karar verdikten sonra geçirmesi ironikti. Her durumda, başından sonuna kadar keyifli ve bol ataklı bir yarış izlemiş olduk. Yağmura gerek kalmadan da zevkli yarışlar izleyebilmek gerçekten çok keyifli.

Yayından keyif aldım. Ama reklamsız yayın yapmak zor oluyor. Yorgunluk bir yana, notlara bakma şansı da kalmıyor çok fazla. Webber´in ceza alacağı, Güvenlik Aracı´nın gireceği gibi tahminlerim tuttu. İnsan, dediği 2 dakika sonra çıkınca daha da gaza geliyor. Çeviriler de dünkü kadar rahattı. Zaten hem Fisi hem de Kimi ağır ağır konuşuyorlar. Sıkıntı yoktu.

15 gün sonra, yarın gece evime dönmüş olacağım. Sırada yoğun bir çalışma haftası, sonra da Monza var...

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport