Beni hatırla
 
En iyi yarış çizgisine, virajın şu üç noktasına dikkat edilerek ulaşılır:

a) Giriş noktası, genelde frenaj alanının sonundadır ve otomobilin gerçek anlamda viraj giriş yaptığı noktadır.

b) Apeks, burası virajın en yavaş kısmıdır. Apeks, aynı zamanda otomobillerin virajın içine en yakın olduğu noktadır.

c) Çıkış noktası, otomobilin düzlüğe çıktığı yerdir. Genel bu bölüm, virajın en hızlı bölümüdür.

Tabi ki en iyi yarış çizgisi, otomobile ve pilotun sürüş stiline bağlı olarak değişir. Pilot başka bir otomobili viraj da geçmeye çalışacak mı? Viraj hızlı bir düzlükten önce mi, yoksa sonra mı yer alıyor? Pist yüzeyi ıslak mı, kuru mu? Tüm bu şartlar göz önüne alınmaları ve pilot yarış çizgisini buna göre belirlemelidir.

ÖNDEN KAYMA - UNDERSTEER

Bir otomobilin önden kayması, arka lastiklerin ön lastiklere oranla daha fazla yol tutması neticesinde, pilot direksiyonu çevirdiği zaman otomobilin virajı dönmek istememesidir. Frenaj esnasında ön lastiklere, arka lastiklere oranla daha fazla ağırlık binerse, ön lastik arka lastiklerden önce aşırı yüklenir ve daha önce kaymaya başlar. Bu durumda otomobil sanki virajı dönmek istemiyormuş gibi bir his oluşur ve pistin dışına doğru sürüklenmeye başlar.

Bu durumda pilot iki şey yapabilir: ayağını gazdan çekerek lastiklere binen kuvveti azaltmak ve bu sayede ön lastiklerin yeniden yol tutmasını sağlamak ve eğer otomobil hala tepki vermiyorsa, tekerlekleri kilitlemeden fren yaparak otomobili daha da yavaşlatmak. Bu sayede, otomobil ön lastiklerin yol tutacağı kadar yavaşlayacaktır.

ARKADAN KAYMA - OVERSTEER

Arkadan kayma, ön lastiklerin arka lastiklere oranla daha fazla yol tutması sonucu ortaya çıkar. Oversteerin nedeni, çok fazla güç uygulanması veya otomobilin dengesinin bozuk olmasıdır. Eğer arka lastikler, ön lastiklere oranla daha fazla yük alır ise, ön lastiklerden daha önce yol tutuşu kaybedecektir. Bu durumda otomobilin arka tarafı, virajın dışına doğru kayar. Eğer kontrol edilemezse oversteer, rahatlıkla bir spinle sona erebilir.

Arkadan kaymayı düzeltebilmek için, pilot iki şey yapabilir: direksiyonu otomobilin kaydığı yöne doğru çevirmek (kontra vermek veya ters kilitlenme) otomobilin dengesini yeniden sağlayabilir. İkinci olarak da pilot ayağını gazdan çeker, otomobili yavaşlatır ve arka lastiklerin yol tutma şansı artar. Pilot kontra verirken, gaz pedalı yardımıyla da otomobili dengeleyebilir; ancak bunu yapabilmek için zaman içinde tecrübe kazanmış olmak gerekir.

NÖTR YOL TUTUŞ

İdeal durumda, otomobilin arka lastikleri ile ön lastiklerinin kayma oranı aynıdır. Dört lastikte aynı oranda ve aynı yöne doğru kayar. Pilot, virajın girişinde otomobilin açısını ayarlar, ön tekerlekleri düz hale getirir ve otomobilin kaymasını kontrol ederek virajı döner.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport