Beni hatırla
 
Ne yarıştı ama… Yayınlarda görev aldığım son dört sezona dönüp baktığımda, her sene en az dört beş tane sıra dışı yarış izlediğimizi gördüm. Ama 2008 Brezilya’yı, herhalde diğer tüm yarışlardan ayırmak lazım. Massa kendi evinde yapması gereken her şeyi yaptı ve finişe ilk sırada ulaştıktan sonra, tam 22 saniye boyunca dünya şampiyonu unvanını korudu. Ama 12. virajda Glcok’u geçen Hamilton, 17saniye sonra finişe ulaştığında tarihin en genç dünya şampiyonu oldu ve 59 yıllık şampiyonanın belki de en dramatik finişi yaşandı. Massa’nın 12-17 ve 69-70. turlar arasında şampiyonluğu elinde tutsa da, sonundan unvan İngiliz rakibine gitti. Kısacası son 39 saniye, belki de bütün sezona bedel oldu.

Sezon demişken, sizlere kısa bir özet vermek yerine, yayınlarda da sık sık dile getirdiğim gibi, ilginç rakamları, rekorları ve istatistikleri, sizinle paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz yılda buna benzer bir çalışma yapmıştım. Pilotlarla başlayalım.

PİLOTLAR
Lewis Hamilton, tarihin en genç, İngiltere’den çıkan 13. ve McLaren’in altıncı Dünya Şampiyonu oldu. Fernando Alonso, takım arkadaşı Piquet’yi 18 sıralama turunun tamamında geride bırakarak rekor kırdı. Felipe Massa, 363 tur ile bu sene en çok lider giden pilot oldu.Nick Heidfeld üst üste 28 yarışta birden klasman girerek rekor kırdı. Heidfeld ayrıca 1112 tur ile sezon boyunca sadece beş tur kaçırıp, sezon sonu toplam mesafesinin %99.68’ini tamamlamış oldu. Felipe Massa ortalama 2.94 start pozisyonuyla sıralama turlarının en başarılı ismi olurken, 5.22 ile Lewis Hamilton en iyi ortalama finiş pozisyonunu yakaladı. Monza’da Vettel, tarihin en genç pole pozisyonu sahibi, podyum ziyaretçisi ve yarış galibi unvanlarını aldı. Kapanan Super Aguri pilotlarını saymazsak, sezona başlayan 20 pilotun hiçbiri sezon ortasında kovulmadı. Kimi Raikkonen 10 yarışa en hızlı turu atmayı başardı. Nelson Piquet, 18 yarışın yedisinde kaza yaparak finiş göremedi. David Coulthard ve Jenson Button, kariyerlerinin en kötü sezonunu geçirdiler. Rubens Barrichello 267 start ile, tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. Adrian Sutil 18 yarışın 11’inde yarış dışı kaldı. Fisichella, kariyerinde ilk defa puan alamadı. Hamilton İngiltere’de 68.577 saniye ile sezonun en büyük galibiyet farkını elde etti. Alonso ve Raikkonen 500 kariyer puanı barajını aştılar.

TAKIMLAR
Ferrari, son 10 yılda sekizinci olmak üzere, toplamda 16. takımlar şampiyonluğunu kazandı. Bu sene yedi farklı takım ilk çizgiden start aldı. BMW-Sauber 36 startta sadece iki kez finiş göremedi ve Ferrari’ye ait olan rekoru egale etti. Yarışlarda 10773 kilometre yol kat eden BMW, tüm turların %98.3’ünü tamamladı. 1985’te Minardi adıyla yola çıkan İtalyan takımı Toro Rosso, 23 yıl sonra ilk pole pozisyonu, ilk podyum ve ilk yarış zaferine ulaştı. Toro Rosso bu sezonki 39 puanıyla, Minardi’nin 21 yıllık toplamından daha fazla puan aldı. Toyota, 26793 kilometre ile yarış hafta sonlarının en çok mesafe kat eden takımı oldu. Ferrari, F1 tarihinde 4000 puana, 450 podyuma, 450.00 kilometreye ve 200 pole pozisyonuna ulaşan ilk takım oldu. Kırmızı otomobiller tam 541 tur lider gitti. BMW-Sauber ilk pole pozisyonu, en hızlı tur ve yarış zaferine ulaştı. Sadece Force India sezon boyunca puan kaydedemedi.

YARIŞLAR
Tarihte 30. kez sezonun açılış yarışını kazanan pilot, sezon sonunda şampiyon oldu.İtalya Grand Prix’i, Vettel, Kovalainen ve Kubica’dan oluşan üçlüyle, tarihin en genç podyumuna sahne oldu. 2008’de beş farklı takımdan yedi farklı pilot, zafer kazandı; 14 farklı pilot podyuma çıktı; dokuz takımdan 15 farklı pilot en azından bir tur lider gitti; yedi farklı takım ilk çizgiden start aldı ve 10 takımın dokuzu podyuma çıktı. Brezilya GP’sinin gridinde tam 13 tane pole pozisyonu sahibi ve 12 tane yarış kazanmış pilot vardı. 18 yarışın sekizinde pole pozisyonunun sahibi, dokuzundaysa ilk turu lider geçen pilot, zafere ulaştı. Fuji’de liderlik tam 10 kez el değiştirdi. Hamilton’a Belçika’da verilen cezayla, tarihte sekizinci kez damalı bayrağı ilk sırada gören pilot yarışı kazanamamış oldu. Monako’da en hızlı tur zamanı tam 61 kez el değiştirdi.

2007’nin çok ilginç ve heyecanlı bir sezon olmuştu. Ama 2008, geçen yılı bile gölgede bırakmayı başardı, öyle değil mi?
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport