Beni hatırla
 
Gerçekten de keyifli bir gün oldu. Sabah starta yaklaşık 5 saat kala piste vardık. Tribünler sabahın erken saatlerinde dolmaya başladı. Brezilyalı taraftarlar, yayında da sık sık söylediğim gibi çok ateşliler. Porsche yarışlarında, yaşanan ataklara, kazalara bile gol olmuş gibi tepki veriyorlar.

Yayına kadar olan Pazar gününün klasik çalışmasını ve hazırlıklarını bitirdim. Sabahtan itibaren hava açıktı; ama hava tahminlerinde hala yağmur gözüküyordu. Yine de yağmur olmamasına karşın, gayet keyifli bir yarış oldu.

Startın ardından, ilk tur tam anlamıyla bir vukuat şov şeklinde geçti. Trulli – Sutil – Alonso üçlüsünün kazası, çok daha korkutucu olabilirdi. Neyse ki kimseye bir şey olmadı. Trulli bir anda Piquet Almanya 82’yi tekrarlayacak gibi geldi. Bana kalırsa kazaya, Sutil’in 5. virajdan yanında hiçbir otomobil yokmuşçasına çıkması sebep oldu. Ama komiserler kurulu herhangi bir ceza vermedi. Kaza olduğu anda Güvenlik Aracı’nın gireceği belliydi.

Yarış kuru geçerse Webber’in kazanması bekleniyordu; öyle de oldu. İlk bölümde fazladan attığı turlar ona liderliği getirdi ve Avustralyalı pilot yarışın büyük bölümünü, tempoyu kontrol ederek önde götürdü.

Jenson Button, bu sene hiç olmadığı kadar agresifti. Ortada şampiyonluk ihtimali olmasına karşın, çok riskli olabilecek atakları yaptı ve hakikaten şampiyonluğu hak ettiğini bir bakıma göstermiş oldu. Bu konuyla ilgili, bir yazı yazacağım bir ara.

Dün internette McLaren ile dalga geçen çok kişi olduğunu gördüm. Ama tıpkı BMW gibi kuru havaya yönelik ayar yapan McLaren de haklı çıktı, öyle değil mi? Hamilton’ın sürüşü mükemmele yakındı; tıpkı Kubica ve Vettel gibi. McLaren’in Güvenlik Aracı’ndan mükemmel şekilde faydalandığını da söylemeliyim.

Kobayashi bence ilk yarışını gayet iyi götürdü. İlk seferinde Nakajima ile arka arkaya geldiklerinde, şimdi dalacaklar birbirlerine demek geldi içimden. Ama beklediğim kaza sonradan oldu. Japonların kamikaze olayı, aynen devam ediyor. Farkındaysanız son 20 yılda hangi Japon geldiyse gelsin F1’e, hep en çok kazaya karışan isim oldu.

Kovalainen’in pit yolundaki olayı korkutucuydu. Seneye F1 kliplerinde, jeneriklerinde kesin yer alır Kimi’nin alev aldığı sahne.

Barrichello’nun Interlagos laneti bir kez daha kendisini gösterdi. Evet lastik patlattı, ama Rubinho kazanabilecek tempoyu önde olduğu ilk bölümde bile gösteremedi hiç. Lastik patlatmasa da, Button şampiyon olacaktı zaten.

Yayına baktığımda, genelinden memnunum. Hatırladığım bir hatam yok, bazen yayından çıkınca ‘tüh yahu, şurada batırdık’ diyorum. Ama bugün aklımda bir şey kalmadı. Varsa da zaten sizden kaçmamıştır kesin. Çeviri de Mark Webber yine katletti beni. Adam RB5’ten daha hızlı konuşurken…

Şimdi biraz yorumlara bakınacağım netten, sonra çanta toplayıp gece yarısı uçağa bineceğim. Yarın gece İstanbul, sonra da Çarşamba günü Dubai eğitimi. Son iki haftam kaldı ama.

Haberleşiriz yine…
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport