Beni hatırla
 
Tabii ki daha önce bahsettiğim eğitim çalışmaları sırasında YAS Marina pistinde bulundum, medya merkezinde eğitim verdim, GP2 Asya Serisi’nin testi sırasında pistte ve yarış kontroldeydim. Ama F1 sahneye çıktığında, her şey bambaşka bir şekle bürünüyor.

Neyse, önce her zaman olduğu gibi ülke ve şehirden bahsedeyim. Buraya Çarşamba günü geldik, daha doğrusu Abu Dabi’ye. Ama biz Dubai’de kalıyoruz. Neden derseniz Abu Dabi’de otellerin fiyatı biraz fazla uçmuştu ve zaten şehirden piste varmak 45 dk – 1 saat arası sürüyor. Dubai yaklaşık 120 km uzakta, ama zaman zaman 7 şeride kadar çıkan otoban sayesinde, hız limitini hiç aşmadan bir saatte gelinebiliyor.

Yolda çok sayıda radar var ve kiraladığımız Chevrolet 130 km/s’i geçtikten sonra, bu süratin altına inene kadar ötüyor; sanki emniyet kemerini takmamışsınız gibi. Her tarafını, manueli vs kurcaladım, kapatmayı bulamadım sinir bozucu sesi. Dolayısıyla limitler dahilinde gitmek durumunda kalıyoruz. ‘Limit Yok’ durumu yok yani…

Daha önce ülkeden, benzin fiyatlarından, yollardan vs bahsetmiştim. Ama sadece dün 26 TL’ye bizim Chevy’nin deposunu doldurduğumu söylemek yeterli olur herhalde.

Piste dün gittim ilk defa. Hakikaten bir hafta önce hala işçilerin çalıştığı pist, bitirilmiş. Tabii 14.000 işçi çalıştırınca, işler daha kolay halloluyor. Pistle ilgili çok sayıda ilginç rakam ve bilgi topladım, ama bunlar için yayını seyretmeniz lazım.

Dün akşamüstü Güvenlik Aracı testi yapıldı. Işıkları daha hava kararmadan yakıyorlar. Güneş çok çabuk batıyor. Sıralamanın son bölümü ve yarışın 25. turundan sonrası tamamen karanlıkta koşulacak gibi.

Pistin kapalı her mekanında inanılmaz bir klima sistemi kurulmuş. Öyle ki, 35 derece sıcaklıkta üşümenin tadına varıyorsunuz. Bu arada hava, yaşanabilir seviyeye kadar serinlemiş: 33-36 derece arası değişiyor gündüz. Perşembe günüm her zaman olduğu gibi yayına çalışmakla geçti.

Bu sabah da ilk antrenman öncesi piste gittik. Medya merkezi gerçekten rakipsiz, F1 pistlerinde gördüğüm en büyük video duvarlarına sahip. Üst kısma terasa çıkınca da, otelin alt kısmından itibaren son sektör ve uzun düzlüğün sonu gözüküyor. Her zamankinin aksine antrenmanları, neredeyse gözümü ekrandan ayırmadan seyrettim. Sonuçta kamera açılarını ve virajları ezberlemem lazım. Yarın ki antrenmanı da seyredince, istediğim seviyeye gelirim. Ama şu anda bile, gözümü kapayınca pistte turlayabiliyorum.

Bu hafta sonu pek çok ilki ve vedayı birlikte yaşayacağız. Yine bu bilgiler için yayını beklemeniz lazım, tabii o saate kadar çalışmamı bitirmem şartıyla.

Piste sportif açıdan bakarsak, pilotlar oldukça memnun. Uzun düzlüğün sonu, atak görülebilecek tek yer gibi duruyor. Yavaş virajların sayısı fazla olduğu için Brawn ve McLaren sanki Red Bull’dan bir adım daha önde gibi. Tabii McLaren’in KERS avantajı çok büyük. KERS’in neredeyse yarısını uzun düzlükte kullanıyor Hamilton. Button da şampiyonluk stresini attıktan sonra, çok daha rahat ve iyi bir yarış çıkartacak gibi.

Sıralama turlarının Brezilya kadar keyifli, ama daha kısa geçmesini diliyorum. Yayında görüşürüz.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
30.10.2009 23:26:12
Merhaba, Ama her şeyi yayına bırakmışsınız. :) O zaman yayını merakla bekliyoruz. ;) Size biraz para göndersek Türkiye ye dönerken bize bir kaç galon benzin getirir misiniz? :D :D Bu yorumlarda da ikon şart sanırım. Şu an sırıtan yüz eklemem gerekirdi. :D İyi akşamlar ve Cumartesi ve Pazar günleri içinde iyi yayınlar. :)
 
lamp83 s-sport