Beni hatırla
 
Bu sabah, erkenden kalkıp pistin yolunu tuttum. Ancak dün anlattığım otobanda, tıngır mıngır gitmek çok can sıkıcı. Yol dümdüz ve bir saat boyunca sabit hızda gidiyorsunuz. Yani yarım saat kestirip kalksan, hala düz yolda ilerliyor olursunuz.

Neyse piste vardıktan sonra, oturup son çalışmaları yaptım. Dün bahsettiğim bilgileri ve istatistikleri bitirdim. Üçüncü antrenmanının büyük kısmını seyrettim. Sonrasında yavaş yavaş odaya yerleştim.

Pist hava tam kararmak üzereyken, hakikaten çok etkileyici oluyor. İlk bölümde Alonso dışında bir sürpriz olmadı. Aslında o da tam bir sürpriz değil, otomobil o kadar kötü ki, yapacak bir şey yok gibi. Grosjean’ın son F1 sıralaması olabilir bu. Raikkonen ikinci bölümde elenince, Ferrari tam 16 sezon sonra koskoca bir yılı pole pozisyonu kazanamadan noktalamış oldu. Kovalainen’e ise yazık oldu. McLaren’in bu hızıyla, rahatlıkla ilk iki çizgiye yerleşebilirdi.

Aslında sonuç beklenene yakın oldu, ilk iki bölümü de en hızlı pilot olarak kapatan Hamilton
son bölümde o kadar büyük bir farkla polü aldı ki; bu kadar da hafif olamaz diye düşündüm. Gerçekten de öyleymiş, Vettel’den sadece 2 tur hafif. Benzin yükünü oranladığımızda, herkese en az yarım saniye fark atmış durumda McLaren pilotu. Muhtemelen yarın startı alıp, ilk pit öncesinde kendisine gereken 3 saniye farkı açıp zafere doğru gidecektir. Red Bull pilotları benzin düzeltmesine karşın yine 2 ve 3. sıradalar. Yani en hızlı üç otomobil ilk üç sırada. Umarım yarışın keyfini kaçırmaz bu diziliş.

Yayına gelince, fena olmadı. Kapanış karambole geldi ve veda edemedim. İstanbul’la ufak bir iletişim sorunu oldu. Ama yarın daha iyi bir kapanış yapıp, bunu telafi edeceğim. İlk bölümde elenme barajı için 10. olan pilotu saymam dışında, bir hatam kalmadı aklımda. Sonlarda Ferrari hiç polü alamadı derken, yine de emin olmak için notlarıma bakıp Fisi’nin Belçika polünü görünce bir an duraksadım. Ama eleman o zaman Force India’daydı. Çeviri de yine Webber karşıma çıkınca, sizin de dediğiniz gibi KERS butonuma basıp, rapçi moduna geçtim. Bu Webber’in acilen ilk üçe giremeyeceği bir takıma geçmesi lazım, ben bir gün dilimi yutmadan önce.

Cumartesi günü için aklımda kalanlar bunlar. Yarın startta görüşürüz. Yarışın tadını çıkarmaya bakın, bir sonraki start için tam 4.5 ay bekleyeceğiz….
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
31.10.2009 22:46:08
dilimi yutmadan :) güzel demişin...adam sırf çene :) evet ocak gelsin alonsoyu kırmızlar içinde görüp merakım gitsin yeter bana :)
 
1.11.2009 00:28:34
Webber gerçekten öyle değişik deyimler kullanıyor ki şaşıyorum. Aklıma gelenler: Bananas, Mickey Mouse...? Neyi kastettiği hakkında hiçbir fikrim yok. Yayın için teşekkürler. Her zamanki gibi çok doyurucu ve zevkliydi. Site bannerınız da hayırlı olsun. Çok yakışmış. :)
 
1.11.2009 08:13:36
Raikonen ile birinciliği kapan Hamilton arasında 40-50 kilo arası araç ağırlığı farkı var, normal mi bu yahu?
 
1.11.2009 08:53:10
Normal çünkü Raikkonen istediği benzin yükünü araca yükleme lüksüne sahip. Çok uzun bir ilk bölüm tercih edilmiş. Tipik 11.sıra stratejisi bir F1 klasiği ;)
 
1.11.2009 11:24:27
serhan bey dikkatimi çekti pist üstende 2 farklı start noktası vardı dikkatinizi cektimi bilmiyorum start duzlugunden başka bir noktada yerde arabaların yerleştiği başka baskı bir yeri vardı biraz acayip geldi ama dubai gercekten büyüleyici . . .
 
1.11.2009 11:57:55
serhan abi, her sıralamada aynı hatayı yapıyorsun. kubica-heidfeld sıralama kıyaslamalarını hep yanlış veriyorsun. FOM ekrana sıralama başlamadan önce 9-7 diyor, sen sıralama bittikten sonra 11-6 yaptın durumu, bundan önceki yarışlarda da aynı hatayı yaptın, hep kubicaya 1 ekleyip heidfeldten 1 çıkarıyorsun, sezon devam etse heidfeldi eksilere götüreceksin bu gidişle :) her yarış olunca buna hata denemez, yanlış istatistik tutuyorsun galiba, yarış başlamadan önceki FOM verilerine dikkat etmen dileğiyle, kolay gelsin.
 
1.11.2009 14:30:40
Koray: Ben grid pozisyonlarını dikkate alarak sayıyorum, F1.com ise sıralama turu sonucunu dikkate alıyor. Haftalar boyunca aynı hatayı yapmam değil mi? Önemli olan ışıklar söndüğü anda, gridde kimin önde olduğudur bana göre ve bu eşlemede durum 11-6 şu anda. Autosport.com da aynı şekilde sayıyor...
 
2.11.2009 07:56:53
en sona doğru 3 kişi tur yemiş dikkatini çektimi çekmedimi
 
lamp83 s-sport