Beni hatırla
 
Bu benim Formula 1 yayınlarında görev aldığım altıncı yıl olacak. Tabii ki her yeni sezon öncesinde, başka bir heyecan yaşıyor insan. Ancak ilk defa bir sezonun öncesi, bu kadar yoğun çalıştığım bir döneme geldi.

Nisan ortasındaki WRC Türkiye Rallisi için artık günde 15 saat çalışma süresini çoktan aşmış durumdayız. Bu nedenle aslında, İstanbul’dan Bahreyn için yola çıkana kadar, gerçek anlamda bir şeylere bakınamadım.

Sadece Çarşamba akşamı, çalışacağım notları topladım (ki 200 sayfadan fazlaydı). Abu Dabi üstünde aktarmalı geldiğim için buraya, yolda tüm notları okuma şansını yakaladım.

Aslında Bahreyn seyahati harika başladı, çünkü son uçağa binmeden yaşayan pilotlar içinde en çok sevdiğim adam olan Jean Alesi ile tanıştım. Eskiler Alesi’nin nasıl bir pilot olduğunu bilir. Kendisi Senna’dan sonra favori pilotumdur. Aslında İstanbul’da DTM’e geldiğinde tanışmak niyetindeydim onunla, ama bir türlü fırsat bulamamıştım.

Uçağa binmeden önceki otobüse adımımı attım ve bir anda Alesi’yi karşımda gördüm. Tesadüfen kafamda onun DTM’deki şapkalarından birisi vardı. Direk tanışıp muhabbete daldık tabii ki. Ona olan hayranlığımdan, Alesi model koleksiyonumdan sonra, hep eski yarışları, onun dönemini, Istanbul Park´ın durumunu konuştuk. Yaklaşık 20 dakika muhabbet ettik ve gerçekten de çok mutlu oldum. Daha önce buna benzer bir sevinci 1998’de Türkiye’ye gelen Iron Maiden üyeleriyle tanıştığımda yaşamıştım.

Neyse, Cuma sabahı erkenden servis pistin yolunu tuttum. Önce sezonluk kartımı, sonra da anlatım odamı teslim aldım. Aslında her seferinde, her yarışta aynı gerginliği yaşıyorum baştan. Acaba odada her şey kurulmuş mu? Hatlar çekilmiş mi? Ekipman tam mı? Bu tür sorunların en sık yaşandığı iki ülke de Bahreyn ve Malezya. Onun için başıma geleceklerden korkarak kapıyı açtım ve… odada sadece telefon hattı ile 3 tane de monitörü buldum. Anlatım için gereken ISDN codec, mikser, headset adını verdiğimiz mikrofonlu kulaklık; hiçbiri yok.

Anında alarm moduna geçtik tabii. TRT’den sipariş için yazıldığı halde bir anlaşmazlık olduğu ortaya çıktı. Tabii bizim odanın ekipmanı son güne kalınca, bütün düzgün malzemeler diğer televizyonlara dağıtılmış çoktan. Bahreyn televizyonu, bu konuda zaten en yetersiz gruplardan birisi. Doğru düzgün hiçbir ekipmanları yok.

Bana tarih öncesinden kalma bir codec, bir tane kulaklık ve Türk Sanat Müziği konserlerinde solo olarak şarkı söyleyen sanatçıların kullandığına benzer gümüş rengi bir mikrofonu zor buldular. Tabii halimize şükrettik yine de.

Ancak, tüm kurulumun yapılması tam sekiz saat sürdü arkadaşlar. Bir problem vardı, fakat bir türlü kaynağını bulamadım. Telekomcu hatlar sağlam diyor, televizyoncu codec sağlam hat bozuk diyor ve bu muhabbetler alışılagelmiş Arap yavaşlığı altında yapılıyor. Sonunda problemin hattan olduğu anlaşıldı.

Tabii bu muhabbetlerle uğraşırken, ne yayına çalışabildim, ne de çok kritik olan antrenmanları izleyebildim. Oysa ki niyetim, FP1 ve 2’de tüm yeni otomobilleri, kaskları, ve pistin yeni şeklini ezberlemekti.

Sorunu ancak yarım yamalak çözebildik. Sizin televizyonda duyduğunuz alan sesinin çok azını duyabiliyorum, çeviriler için sıkıntı yaratıyor bu durum tabii. Üstüne üstlük, mikrofon sabit olduğu için hep aynı yerde durmak zorundayım.

Benden daha ümitsiz durumda olan televizyonlar da vardı. Polonya anlatıcısına kulaklık bulamadılar ve adama walkmen kulaklığı önerdiler. Yan komşum Danimarka televizyonu ise, yayını iki kişi ve tek mikrofonla yapmak zorunda kaldı. Herkes kapı kapı dolaşıp birbirine kablo, mikrofon, kulaklık vs soruyordu.

Bahreyn´de para çok bol, ama zihniyet düzgün olmayınca çözüm üretilemiyor ne yazık ki.

Yeri gelmişken sistemi anlatayım da, internette ‘RTL’de ses de görüntü de cam gibi, TRT’de niye ses bozuk? Bahreyn TV’sine suç atıp durmasınlar’ diyen televizyon uzmanı insanlar da bilgilensin.

F1’de tüm ülkelerdeki sistem şu: yarışı anlatmaya giden televizyonların büyük çoğunluğu, yarışın yapıldığı ülkenin yerel televizyonundan temin ediyor ekipmanı. Yani anlatım odası malzemeleri, kameralar ve hatta bazen canlı yayın araçlarını o ülkenin yayıncı kuruluşu sağlıyor. Biz de bu işi önceden Kanal D yapıyordu, şimdi TRT. Dolayısıyla bir ülkeye gittiğinizde, o ülkenin verdiği ekipmanla işinizi görmeniz lazım.

Bunun istisnası yok mu? Tabii ki var. RTL, BBC, RAI, TV6 gibi çok büyük kanallar kendi rejilerini kurarak kendi ekipmanlarıyla 20-40 kişi arasında değişen kadrolarla bu işi yapıyorlar. Şimdi yine aynı adamlar der ki ‘TRT devlet televizyonu değil mi? O da yapsın’. Ama bir yandan da yayını beğenmeyip ‘O yayın benim paramla yapılıyor’ edebiyatı yaparlar.

RTL’nin Alman pilotları ve takımlarını, BBC’nin İngilizleri, RAI’nin Ferrari’yi, İspanyolların Alonso’yu takip ettiğini, bu ülkelerdeki ulaşılan seyirci sayısını, aldıkları reklam payını, ilgiyi düşündüğünüzde, bu üç dört televizyon sadece bizim değil, herkesin birkaç adım önünde. Formula 1’in Türkiye’deki reytingini söylesem, herhalde oturur ağlarsınız. Bunlar, çok net gerçekler. Kalan ülkelerdeki televizyonların neredeyse tamamı, bu işi bizim gibi yapıyor.

Neyse, bu kadar açıklama yeter herhalde. Sadece dört sene önceki CNN-Türk seyahatimle aynı sorunu, aynı sıkıntıyı yaşamak adeta deja-vu oldu benim için.

Bütün yayın çalışmasını otelde gece yarısına kadar bitirip, sabah antrenmanlar öncesi piste gittik. Bahreyn’i hep yermeyelim, iyi taraflarını da söyleyelim. Burası, tüm takvimdeki en iyi servis organizasyonuna sahip olan ülke. Bütün büyük otellerden karşılıklı olarak yarım saatte bir ücretsiz servis kalkıyor piste ve seyirciler, görevliler, medya mensupları herkes bu hizmetten faydalanabiliyor.

Ayrıca Bahreyn, Avustralya ile birlikte seyirci eğlencesine en çok efor sarf eden ülkelerden birisi. Seanslar koşulurken bile, arka planda bir sürü gösteri yapılıyor. Hatta bazı Araplar, piste gelip sadece bu aktiviteleri izleyip, yarışı seyretmeden geri dönüyorlar.

Üçüncü antrenmanı istediğim gibi seyrettim. Son hazırlıkların ardından yayına daldık. Bu sabit mikrofon işi, tüm çalışma sistemimi bozdu. Ne zaman ekranlarını, ne yayını, ne de interneti istediğim şekilde takip edemedim. Yayın içinde gayet iyi giden hat da koptu bir ara. Sonra da sezim hep cızırtılı gelmiş galiba size. İnanın, bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Kendi ekipmanınızı getirseniz, bu sefer de o da mevcut telekom altyapısıyla uyumsuzluk yapıyor bazen.

Dediğim gibi çok hoşuma giden bir yayın olmadı bu. Aklımda kalan büyük bir hatam yok, ama içime sinmedi işte. Yarın daha iyi olur umarım sistem.

Bu arada yayında da bahsettim, Bahreyn yaşayan tüm dünya şampiyonu pilotları ve onların otomobillerini bir araya getirmiş inanılmaz bir para harcayıp. Bu otomobiller pistte tur da attı. Modeline sahip olduğum Fangio’nun Maserati’si, Graham Hill’in Lotus’u, Andretti’nin Lotus’u, Hill’in Williams’ı gibi otomobilleri izlemek gerçekten muhteşemdi. Gerekli izinleri alabilirsek bu otomobilleri çekeceğiz yarın. Hatırlarsanız geçen sene, Bernie’nin koleksiyonunu çekmiştik tek tek. Buna benzer bir şey yapmayı planlıyoruz olursa.

Bu kadar günlük yeter herhalde. Müsaadenizle hem yayına, hem de Türkiye Rallisi’ne çalışayım biraz.

Startta görüşürüz…

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
13.03.2010 19:49:49
Bence fena değildi. Beklediğim grid az-çok oluştu.. Çok teşekkürler Serhan.
 
13.03.2010 20:22:41
Yazı çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık..
 
13.03.2010 20:48:41
umarım bu ses olayı fazla uzun surmez sadece bos bos ızlemek sarmıyo ses ne kadar canlı net gelırse okadar atmosferde degısıyo ısınıyoruz yarısa...cnn deyken sankı daha ıyıydı heralde turkıyeden anlattıgınız ıcın (ozaman gıtmıyodunuz heralde yarıslara ) sorun cıkmıyodu...
 
13.03.2010 22:57:37
Sevgili Serhan senin sesinden yarışı izlemek ayrı bir zevk, elinizde olmayan nedenlerden biraz sorun oldu ama TRT`yi suçlamak yersiz olur.Yayın bitti inanki eşime dedim bu yayın Serhan`ın içine sinmemiştir diye.F1 Klübü programı da güzeldi Okay Karacan`ı daha dinamik gördüm.3F (Ferrari-Felipe-Fernando) taraftarı olmama rağmen Vettel`in polü kazanmasına sevindim.Yarınki yayında başarılar diliyorum.Macera kaldığı yerden devam ediyor...
 
13.03.2010 23:30:22
Sizi tekrar gormekduymak cok guzel Serhan bey. Size ve ekibinize cooooook tesekkur ederim. Bahreyn gorevlilerine gelince, hani derler ya "para mutluluk getirmez", iste burada da soyle diyebiliriz: "para, zevksorumlulukbilinc getiremiyor..."
 
13.03.2010 23:56:36
Patron kolay gelsin ;) Startta ist stüdyolarındayım ... Hep destek tam destek biliyorsun :) İyi yayınlar ..
 
14.03.2010 00:41:42
Yayında problemlerin olması sizin gibi bizi de üzdü ama yine de sezona başladığımız ve özlediğimiz sesleri duyduğumuz için sevindim doğrusu. Yarın ki yayında umarım bu sorunlar fazlalaşmaz. Yaşayan tüm dünya şampiyonları ve otomobillerini görmeyi çok isterdik ama inşallah gerekli izinleri alabilirsiniz de en azında otomobilleri görebiliriz.
 
14.03.2010 01:39:31
... Tekrar sana , f1`imize ve senin güzel anlatımlarına kavuşmak tarif edilemez.. Alesi ile karşılaşman harika olmuş senin için unutulmaz bir an.. sesin kesilip gelmesi , ve cızırtılı olması 4 aylık f1 heyecanımı tam olarak geçirmedi bir patlama yaşayamadım açıkçası yarın startta rahatlamayı umuyorum herşey yolunda giderse.. sğalık olsun ne yapalım .. bahreynin aktiviteleri gerçekten ilginç ve süper , FP2 de sanırım bir arazi aracını tepe tırmanırken görmüştüm pistin yeni bölümünden geçerken.. O otomobillerin çekimi olursa harika olur .. her zaman olduğu gibi sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum serhan abi.. kolay gelsin..
 
14.03.2010 04:20:34
sesini yeniden duymak sanırım 4 ay aradan sonra en sevindiğim günlerden biri idi tabiki motor sesleri ile beraber. yayında yaşanan problemleri hiç dert etmediğimizi en azından kendi adıma bilmeni isterim. eminimki sensiz yarışların keyfini yeterince çıkaramazdık diyor ve şükrediyorum. ayrıca iron maiden üyeleri ile tanışmana da şaşırmadım değil. umarım 27 haziran da inönü stadyumundaki metallica-slayer-megadeth-rammstein konserine de teşrif edersin. yarışa saatler kala, şimdiden kolay gelsin.
 
14.03.2010 08:30:21
güseldi serhan abii yani senin bu sucunyok bahreyn yetkililern cimriliğindn doalyı kötü yetersiz malzeme.:) paraya kıyamıyolar heralde nese. yarn yarıs güsel olcaktır ve alonso s2 trafik yüsündn hata yapmıs :( domenicali acıkladı oysaki son sektörü massadn daha hıslyımıs.
 
14.03.2010 12:59:58
ellerine sağlık serhan bey umarım dediğiniz gibi sorunsuz bir yayın anlatırsınız bizde zevkle dinleriz yorumlarınızı ve formulayı özlemiştik böyle aksaklıklar olunca insanın canı sıkılıyor . şimdiden size başarılar kolay gelsin..
 
14.03.2010 20:11:31
Serhan Bey, bu tür yapıcı değil de sırf eleştri olsun diye yapılan yıkıcı eleştrilerden çok da etkilenmemek gerek. Yayın sırasında teknik aksaklıkların farkında olup, mantıklı bir şekilde bunun gerekçeleri sıralandıktan sonra hala "Ama RTL,RAI`de... öyle olmuyor" demek bana artniyetli geliyor. TRT`nin yaptığı yatırımı görmemek için önceki yıllarda hiç F1 yayını izlememiş olmak gerekiyor. Bu yayında sorun çoktu ama ilerleyen yarışlarda çok daha iyi yayınlar olacağına şüphem yok. İlerleyen yayınlarda başarılar diliyorum...
 
lamp83 s-sport