Beni hatırla
 
Selam herkese,

Öncelikle alıştığınız gibi gün özetlerini yazamama sebebini açıklayayım. Biliyorsunuz, 15-18 Nisan tarihleri arasında İstanbul´da WRC Türkiye Rallisi var ve ben bu yarışın genel sekreteriyim. Dolayısıyla şu anda haftanın 7 günü, neredeyse uyanık olduğum her saat bu yarış için çalışmak durumundayım. Bu nedenle, sadece Avustralya değil, Malezya ve Çin´de de gün özeti yazma şansım olmayacak muhtemelen. Ama bizim WRC bittikten sonra, İspanya´dan itibaren alıştığınız hizmete devam edeceğim :-)

Yarışta gerçekten o kadar çok vukuat yaşandı ki, şu anda hepsini hatırlamakta zorlanıyorum. Massa´nın kalkışı süperdi, Button ve Alonso´nun teması, Schumacher ve Hamilton´ı da etkiledi. Yani aynı olayda dört dünya şampiyonu birden zarar görmüş oldu.

Button´ın slick kararı çok cesurcaydı. Yarışı kazandıran hamle de bu oldu. Yumuşak stilinin lastikleri parçalamadan uzun süre gitmesine izin vereceği sezon öncesinde zaten tahmin ediliyordu.

Buna karşılık yağmur bekleyen Red Bull pilotları çok geç pite girince, özellikle Webber çok sıra kaybetti.

Alonso günün yıldızları arasındaydı. Son sıraya düştükten sonraki tırmanışı muhteşemdi. Ama Massa´nın daha hızlı gelen Alonso´ya çok iyi direndiğini de belirtmeliyim.

Buna karşılık Michael Schumacher, geriye düştükten sonra bekleneni veremedi. Hatta ekrana dahi gelmedi eski şampiyon. Sanırım Mercedes´in trafikte, araç takip etme konusunda diğer otomobillerden daha büyük bir sıkıntısı var. En yaşlı ve en gencin mücadelesi de ilginç oldu.

ALonso dışında, Webber ve Hamilton da yarışa heyecan kattı. Her ikisi de agresif bir yarış çıkarıp, çok bol atak yaptılar. Hamilton´ın agresif sürüşünün lastiklerini bitirmesi beni hiç şaşırtmadı. Webber, bir kez daha Melbourne´den hayal kırıklığıyla ayrıldı.

Vettel´e de yazık oldu. Tıpkı Bahreyn´de olduğu gibi, yarışı tamamen kontrol altında tutuyordu.

Günün anılması gereken bir başka ismi de Kubica idi. Polonyalı pilot, 2008´dekine benzer bir görüntü çizdi ve arkasındaki otomobili daha hızlı olan rakiplerine tüm yarış boyunca dayandı. Massa´nın mutluluğu da görülmeye değerdi.

Yeni takımlar, hüsran yaratmaya devam etti. Virgin´in benzin deposunun ufak çıkması, herçekten traji-komik bir durum. BMW Sauber´de de büyük sıkıntılar var. Aynı hafta sonunda ikinci kez kanat düşürdüler, hiç sponsorları da yok. Bu üç takım ve BMW Sauber sezon sonunu getirebilirler işallah.

Aklımda kalanlar kısaca bunlar. Bu arada yaptığım çevirilerle ilgili de birkaç eleştiri yakaladım nette. Ne yazık ki bazen pistte kullanılan yayın ekipmanlarından, bazen de pist üstündeki gürültüden dolayı, ekran başındaki seyircilere çok net gelen konuşmalar, bana aynı netlikte gelmiyor. Bazen çok boğuk gelen konuşmaları anlamak da zor oluyor. Ama bu konuda, yine de bazı durumlarda seyircilerin affına sığınıyorum. Sonuçta hiçbir zaman, çevirilerimin %100 doğru olduğunu iddia etmedim, etmem de. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum sadece.

Bahreyn´e göre çok zor bir yayın oldu. Ama Bahreyn gibi kolay ve sıkıcı bir yarıştansa, bunun gibi zor ve olaylı bir yarışı anlatmayı 50 kere tercih ederim. Çok keyif aldım çünkü. Umarım siz de beğenmişsinizdir. Adam gibi çalışan bir ekipmanla yarış anlatmayı da özlemişim ayrıca.

Aklımda kalan önemli bir hatam olmadı. Varsa, her zaman olduğu gibi bana bildirmenizi rica ediyorum. Yeni puan sistemine alıştıkça ve 2010 otomobillerine her açıdan hakim oldukça, daha da iyi olacağımı düşünüyorum.

Bu arada bana mail veya mesaj atan herkesi de cevaplayacağımı, ancak bunun için Nisan ayı sonuna kadar süre istediğimi belirteyim.

Malezya´nın sıralama turlarında görüşmek üzere...

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
28.03.2010 18:44:34
massa`nın podium`u biraz karıştı ama olsun olur onlar.. çok başarılısın serhan abi.. Eline, emeğine, sesine, sağlık.. İyi çalışmalar..
 
28.03.2010 22:57:43
rosberg yarış boyunca piyasada yoktu desek yerinde olur sanırım
 
29.03.2010 15:34:33
Çok iyi bir yarıştı. Teşekkürler Serhan. Bu yarışta Hamilton ve ataklarına dikkat çekmek istiyorum Yerinde duramadı dersek yanlış olmaz sanırım..
 
30.03.2010 04:04:45
Seni kuru sıkı eleştirenler illa ki olacaktır. Boşver. Sen hem yarışı hem Formula 1 tarihinden bilgileri hem de pist dışında yaşanan olayları anlatıyorsun bir de telsizleri çeviriyorsun. Üstelik Türkiye`de bu işi bu kalitede yapabilecek kaç kişi sayılabilir ki? Umarım uzun yıllar senin yayınlarını izleyebiliriz. Tekrar teşekkürler Serhan ACAR.
 
1.04.2010 17:35:09
çok eğlenceli ve güzel bir yarıştı. Sen de çok iyi anlattın eline sağlık Malezya için kolay gelsin
 
lamp83 s-sport