Beni hatırla
 
Bahreyn’in ardından, ilk gün özetiyle karşınızdayım. Artık hepiniz Türkiye Rallisi’ni, ralli öncesi çalışmaları vs ezbere biliyor. Neyse ki yarıştan alnımızın akıyla çıkmayı başardık.
Ralli nedeniyle bu seneki Formula 1 yarışlarının hiçbirine, istediğim gibi hazırlanamadım. Tabii ki yayınlara yine çok çalışıp çıktım (zaten aksi takdirde bu durum fark edilirdi), ama tamamen bir hafta sonunu sadece Grand Prix’e ve yayınlara odaklanarak geçiremedim.

O açıdan İspanya GP’si, bu sene tamamen F1’e adanmış ilk hafta sonum oluyor. İspanya’ya Perşembe akşamı vardım. Geçen senenin aksine, hava oldukça serin. 15 dereceyi zor geçiyor sıcaklık.

Sabah ilk antrenman öncesinde, her zamanki gibi erkenden pistin yolunu tuttum. Neyse ki anlatım odası, tüm ekipmanlarıyla beraber hazırdı. Bir yandan yayına çalışırken, bir yandan da antrenmanlara baktım. İki yarış arasında üç hafta olduğunda, pek çok haber, yorum ve dosya birikiyor çalışmak için. Tabii bu ara bir haftaya indiğinde de, durum bunun tam tersi oluyor.

İlk antrenmanları McLaren almış olsa da, pilotlar da dahil olmak üzere herkesin ortak görüşü Red Bull’un diğerlerinden fark edilir derecede hızlı oluşu. Sıralama modunda, RB6’nın diğerlerinden çeyrek saniye kadar hızlı olduğu konuşuluyor. Dolayısıyla, kuru havada ve sorunsuz bir sıralamadan spnra yapılacak yarışı Red Bull’un ilk iki sırada bitirmesi muhtemel gibi gözüküyor. Zaten Barselona’da polü almak, yarışın yarısını Cumartesi’den kazanmış olmak anlamına geliyor. McLaren burada Ferrari’den daha hızlı gözüktü, ama İtalyan takımı Cuma günü saklanmayı seviyor çoğunlukla. Vettel, McLaren’den çekindiğini söylerken, Webber’de İngiliz takımının elindeki tüm kartları göstermediğini belirtti.

Uzatılan dingil mesafesi ile beraber Mercedes ve Schumacher, ilk defa bir Cuma günü bu kadar iyi gözüktü. Otomobilin özellikle hava girişine dikkat edin yarın yayında. İlk defa denenen bir sistemle piste çıkacak otomobil. Ön salıncakların açısıyla oynanarak uzatılan dingil mesafesi, daha önce bu pistte tam 6 kez kazanan Schumacher’in daha iyi gitmesini sağlayacak gibi.

Ferrari’de denedikleri, sürücü kontrollü F kanalı sisteminden memnun. Normalde İspanya GP’leri az ataklı ve sıkıcı geçer. Bu açıdan, yarınki sıralama turları çok büyük önem taşıyor. Yanlış hatırlamıyorsam son dokuz senede polden başlayan pilotlar, yarışı alıp götürmüş burada.

Tamamen Formula 1 dolu geçen bir gün, bana gayet iyi geldi. Büyük bir keyifle çalıştım gün boyunca. Bu gece ve yarın yayından önce okumam gereken malzemeler var hala…

Yarın saat 15:00’de görüşmek üzere….

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
8.05.2010 09:20:14
Serhan eline sağlık, çok teşekkürler. Sen olmasan inan bu işin tadı çıkmaz. Türkiye`de Formula 1`in yeni yüzü sensin, Türkiye`de F1i en iyi bilen, en iyi anlayan ve en yakın olanda sensin sanırım.. Meslek hayatında başarılar. İspanya`da umarım yağmur olur. Bende yağmur duasına çıkanlardanım. Yoksa yarış pek eğlenceli olmaz gibi.. (:
 
8.05.2010 09:59:46
serhan abi zaten formula 1 uzmanı abartmıyorum onun gibi formula 1 uzmanı yok Türkiye`de. bu tartışılmaz bir gerçek zaten.yarış anlatımı süper.özelliklede takımların detaylı bilgilerini hep yarış esnasında fırsat buldukça söylüyo.bende saat 15:00 sabırsızlıkla bekliyorum serhan abi.sana iyi çalışmalar...
 
8.05.2010 12:23:51
Serhan abi Monaco ile ilgili bir mail yollamıştım sana, lütfen cevap yaz, çünkü senin talimatlarına göre hareket edicem ve vakit daralıyor:S
 
lamp83 s-sport