Beni hatırla
 
Monako’daki yarışın en kısa özetini böyle yapabiliriz herhalde. Ama biz işe yine sabah saatlerinden başlayayım. Sabah saat 09:30 civarında piste vardık. Ufak bir kahvaltının ardından, ilk iş olarak Bridgestone’un lastik atölyesinde, Yelda Cancı’nın Süper Spor programı için lastiklerle ilgili bir röportaj yapıp konu çektik. Önümüzdeki hafta girecektir bu röportajım muhtemelen.

Sonrasında, anlatım odama gidip, dün çıkardığım notları özetledim. Genelde Cumartesi sıralamadan sonra yarışa kadar, yaklaşık 30 sayfa civarında okuyacak bir malzeme oluyor.
Yarış öncesi birkaç doküman almak için padoka girdiğimde, ortalığın yıkıldığını ve yüze yakın fotoğrafçı ile kameramanın, Bernie ile birlikte Jennifer Lopez ve Marc Anthony’i çektiğini gördüm. Daha önce Singapur’da Beyonce’yi görmüştük; geriye bir tek Kylie Minogue kaldı. O da bir yarışta denk gelir herhalde…

Aslında dün de bahsettiğim gibi, İstanbul ile bire bir temas sağlayamamak biraz gerginlik yaratsa da, ben de işler yolunda gitti. Yarışın başında Hulkenberg’in geride olduğunu fark ettim. Ama yayında da söylediğim gibi: 1) Bu yarışın çekimlerini Monako TV’si yapıyor FOM yerine ve 2) anlatım odaları (Montreal ve Singapur hariç) tüm pistlerde olduğu gibi start düzlüğüne bakmıyor. Onun için formasyona başlayamadığın Nico’nun kaçırdım. Sonrasında ilk SC periyodu geldi. Ferrari, çok iyi bir hamleyle Alonso’nun zaman kaybetmeden süper yumuşak lastiklerden kurtulmasını sağladı. Gelen puanların anahtarı bu hamleydi. Hatta bence Hamilton, biraz da uçarcasına gelen Alonso’nun ardına düşmemek için o kadar erken pite girdi. İspanyol pilot, yarışın en çok geçiş yapan ismiydi ve ilk turlara keyif kattı. Sonrasında da, diğerlerinden 15 tur fazla attığı lastiklere rağmen, bence çok iyi bir tempo tutturdu.

Button’ın yarış dışı kalma sebebi inanılır gibi değil. Gerçi Güvenlik Aracı girmese, durum pite gelen kadar idare edecekmiş. Ama yavaşlayan tempoda, hararet sorunu yaşanması normal. Bu hatayı yeni takımlardan birisi yapsa dalga geçerdi herkes; ama 15 kez Monako’yu kazanan takımda bile bazen insan hatası yaşanıyor.

Webber, bence İspanya’da olduğu gibi, galibiyeti sonuna kadar hak etti. Hem dün sıralama turlarında muhteşemdi; hem de bugün tam 3 defa yeniden başlayan yarışta, her seferinde Vettel ile arayı açtı. Evet, Seb asla Webber gibi temiz hava altında gidemedi. Ama bu sonucu değiştirmiyor çok. Tabii Webber’in bu formu, benim önümüzdeki yarışlarda da çeviri işimi zorlaştıracak; ama yapacak bir şey yok.

Kubica yine hafta sonunun yıldızlarındandı. Onun kapanmanın eşiğinden dönen bir takımla iki podyum yakalayıp, Hamilton’ın ve iki Mercedes’in önünde yer alması gerçekten de çok büyük bir başarı. Massa, son yarışlara göre daha iyi gözüktü. Brezilyalı’nın koltuğu için her hafta başka bir isim çıkıyor ortaya. Bu ortamda, iyi yarışlar çıkarması çok önemli.

Barrichello’nun kazadan sonra direksiyonunun parçalanması olayı çok ilginçti. Schumacher, iyi bir pit-stopla biraz yükseldi ve en azından yarışı Rosberg’in önünde bitirdi aslında. Bu da üst üste iki yarış anlamına geliyor. Ceza olayına birazdan geleceğim. Force India pilotları da, puan almayı hak etti. Bu arada drenaj kapağı hikayesi de ilginçti. Zaman zaman her pistin başına buna benzer olaylar geliyor.

Gelelim Monako GP’sinin en çok konuşulan hadisesine. Arkadaşlar, olayın üç boyutu var: 1) bu sene değişen Güvenlik Aracı (bundan böyle SC yazacağım) kuralı, 2) dijital panellerin yarış yönetimi açısından bir bağlayıcılığı olmayışı ve 3) yarışın SC altında bitmesi. Kademe kademe gidelim.

1) Eskiden, SC pite girdikten sonra, her yerde yeşil bayraklar sallanıyor veya yeşil ışıklar yanıyor olsa bile; tüm pilotlar finiş çizgisini geçip yeni zaman turuna başlayana kadar birbirini geçemiyordu. Bu kural bu sene değişti. Artık SC pite girdikten sonra, tüm pilotlar 1. Güvenlik Aracı çizgisini geçtikten sonra atak yapabiliyorlar. Yani yeni tura başlama zorunluluğu ortadan kalktı. Güvenlik Aracı çizgisi ne? Yarışın askıya alınması durumunda, tüm otomobiller SC’nin ardından konvoy haline geliyor ve genelde son virajda olan bu kırmızı çizginin gerisinde beklemeye alınıyor. Sonra uygun görülürse herkes yeniden gride geliyor (Malezya 2009’u hatırlayın).

2) Herkesin kafasını karıştıran pist kenarındaki Digiflag adındaki panellerin yarış yönetimi açısından bir bağlayıcılığı yok. Bu panellerden her pistte 20 tane var, hakemler tarafından elle kontrol ediliyor ve önce pilotlara, sonra da yarışı izleyen seyircilere yardımcı olması için kullanılıyor. Ancak hala, asıl dikkate alınan şey hakemlerin salladığı bayraklar. Yani sarı ışık altında geçiş yapan değil, sarı bayrak altında geçiş yapan ceza alıyor.

3) Bir de yarışın SC altında bitmesi durumu var. Monza 2009’u hatırlayın. Bu durumu (Amerika’daki NASCAR ve CART’ta da olduğu gibi) size anlatayım. Son tura SC önderliğinde başlanması, yarışın SC altında bitmesi anlamına gelir. Bu durumda sportif yönetmeliğin 40.13 maddesi der ki ‘Yarış SC altında bittiğinde, son turun sonunda, SC pite girer ve tüm otomobiller birbirini geçmeden finiş çizgisini geçerler’. Yani son turda SC içeri girse bile, yarışın finişi geldiği ve GP SC altında bittiği için, pilotlar birbirini geçemez. Bu kuralın amacı, yarışı kazanan pilotun, sembolik olarak da olsa, önünde kimse olmadan damalı bayrağın altından ilk sırada geçmesidir.

Tüm bu saydıklarıma göre olayı değerlendirirseniz, Schumacher’in aldığı cezanın haklı olduğunu görürsünüz. Örneğin Schumacher aynı atağı, drenaj kapağı nedeniyle verilen üçüncü SC periyodunun sonunda yapsaydı, tamamen legal bir atak yapmış olacak ve rakibini geçecekti. Ama ne yazık ki, yarışın SC altında bitmesi durumunda, aynı atak ceza verilmesine neden olacak bir ihlal haline geliyor. Mercedes temyize gitmiş, ama bu verilen cezayı değiştirmeyecektir.

Derseniz ki, ‘kurallar karmakarışık, her şey birbirine girmiş gibi’ size katılırım. Ama yazılanlara göre, yapılan atak çok net bir ihlal. Öyle ki, atağın 1. Güvenlik Aracı çizgisinden önce veya sonra olmasını incelemeye bile gerek yok. Ayrıca Damon Hill’in (herkes hala hakem dese de doğru tabir komiser) komiserlerden birisi olmasının, durumu etkilemiş olmasına imkan yok. Başka komiserler de olsa, karar aynı olmalıydı.

Forumlarda, twitter’da her kafadan bir ses çıktığı için konuyu uzun uzun yazdım. Umarım net şekilde anlaşılabilmiştir.

Neyse, bir GP’yi daha bitirdik. Bu arada yayınımdan ve çevirilerimden, ben memnun kaldım. Umarım siz de beğenmişsinizdir. Yarıştan sonra, ufak Fiat 500’ümüz ile start düzlüğünü geçmek de keyifli oldu; 20 km/s ile gidiyor olsak bile.

Sırada Türkiye GP, yani senenin en stresli günü var. 5 yıldır olduğu gibi, yarışın anlatımında değil, sportif ekibin içinde görev alacağım. Onun için mikrofon Okay Karacan da olacak. Sonrasında, Kanada’dan itibaren yayınlara devam edeceğim. Monako’dan aktaracaklarımız bu kadar…
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
16.05.2010 23:55:37
Usta çok teşekkürler. Çok iyi bir iş çıkardın. Bu arada bir şey soracağım: TRT1 F1 yayınlarında neden yanında bir yorumcu yok? Genelde Amerikan kanallarında oluyor, yarışı iki kişi anlatıyor, yorumluyor falan.. Bizde de olsa iyi olur. Ki bir zamanlar CNN`de Cem Yılmaz`ın yanında yorumcuydun. Yine böyle bir şey yapılamaz mı?
 
17.05.2010 02:07:27
serhan abi az önce trt3de tekrarı izlerken canlı yayında 12.turda reklama giriyor ama trt3de girmedi sen 13. turda anlaşıldı diyosun birde 14de alonso glocka yaklaşınca inşallah biz yayına girmeden geçmez dedin ve alonso tünelde çıkıp glocku geçemedei o tur sende süper diyorsun :) ilk duyunca şaşırdım ve sadece sana sölemek istedim... yayının tabiki harikaydı ve bu sc kuralını açıkladığın içinde çok teşekkürler...ayrıcca keşke türkiyedede sen sunabilsen kii okay beyin spikerliğine mecbur kalmasaydık...ALLAH kolaylık versin sana....
 
17.05.2010 02:29:14
ozellikle de (sc)humacher olayi ile ilgili aydinlatici bilgiler icin tesekkurler. yalniz bu arada webber`i surekli elestirmek yerine siz de cevirinizi gelistirirseniz daha iyi olur serhan bey. neticede "soylediklerimi kolayca cevirebilsinler." diye dusunup konusma seklinihizini degistirecek degil. @tmurat; umarim okay bey birqz da olsa dersine calisip gelir; berk sarioglu veya konuya hakim herhangi birinin yaninda olmasi cok iyi olur.
 
17.05.2010 02:29:40
çok teşekkürler, ceza verildiğinden beri meraktaydım, anladım şimdi
 
17.05.2010 02:48:33
serhan abi, unutmayacağım laflarından birisi "alonso chandkok`un aynasında dans ediyor" oldu :) saygılarımı sunuyorum.
 
17.05.2010 02:49:17
Özel bir insansın serhan abi.. çok zevk alıyorum bu yazıları okumaktan.. bir taraftarın böylesi özel bi duyguyu tatmaasına vesile olan sana sonsuz teşekkürler.. Türkiyede, sorunsuz çalışmalar diliyorum.. kolay gelsin..
 
17.05.2010 09:27:18
``Ancak hala, asıl dikkate alınan şey hakemlerin salladığı bayraklar. Yani sarı ışık altında geçiş yapan değil, sarı bayrak altında geçiş yapan ceza alıyor.`` bayraklarda yeşil sallanıyordu serhan schumi atak yapmadan önce.
 
17.05.2010 10:58:43
Serhan yarış bitiminde de bu bilgiyi vermiştin zaten.Burada gayet net açıklamışsın.Ama ben hala bu kararı şaibeli görüyorum.Yine Monaco yine Şaibe.FAlonso yine birilerince destekleniyor.Bakalım temyiz sonucu ne olacak.Büyük ihtimalle bir değişiklik olmayacaktır ancak kural ve uygulama ve karar birbiri ile çelişiyor.
 
17.05.2010 11:16:40
Yarış arasınd aasitli içecek açımı ve klavye sesleri kulağımıza gelmedi değil :).Yayın ve anlatımınız mükemmeldi.Teşekkür ediyorum.
 
17.05.2010 11:51:25
 
17.05.2010 13:10:39
Yayınlarınız çok başarılı. Yarışa kattığınız heyecan, izleyicinin sıkılacağı dakikalarda verdiğiniz önemli bilgiler, hepsi harika. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yalnız gelir elde etmek her kanalın vazgeçilmezi. Fakat bunu yaparken çoğu zaman o süre içindeki yaşananları ` siz özetleseniz de` kaçırıyoruz. Eskiden reklama girdiğinizde, RTL ye geçiyor oradan takip ediyordum ama şimdilerde aşağı yukarı aynı zamanlarda reklama giriliyor. Yapılabilirliğini bilmemekle beraber reklam sırasında, ekranın bir köşesinde de yarış devam edebilir mi? Sanırım böyle bir olay gerçekleşirse herkes memnun kalacaktır...
 
17.05.2010 13:15:17
Öncelikle müthiş yorumlarınız ve objektif bakış açınız harkia. Sadece MSC- Alonso olayında kafama takılan birşeyler var. Digital paneller değilde SC çizgisinden geçerken sol tarafta sallanan bayrak hakkındaki yorumunuz nedir. Kuralları dikkatle okumamla beraber bi açıklık getiremedim. Bunuda bi açıklığa kavuşturursanız sevinirim. Başarılarınızın devamını dilerim.
 
17.05.2010 13:20:41
Serhan Bey merhaba. Sitenize yeni üye oldum. Öncelikle yayınlarda vermiş olduğunuz bilgiler ve anlatım tarzınızla bizlere daha güzel ve keyifli bir yarış izleme olanağı sunduğunuz için kendi adıma çok teşekkür ederim. Ayrıca Türkiye GP`de size ve oradaki dev ekibinize şimdiden başarılar diler kazasız belasız başarılı bir organizyon olmasını temenni ederim. "tmurat" arkadaşıma katılıyorum ancak yanınızda mutlaka bu işi bilen birinin olmasını isterim. Örnek : Serra Demirkol. Saygılarımla...
 
17.05.2010 14:35:01
http:www.turkiyef1.comvideo1391Schumacherin-olay-gecisi.html Videoda 1:00 ve 1:19`da ışıklı panolar dışında hakemlerin de yeşil bayrak salladığı çok net gözüküyor. Mercedes`in temyizde bunu görüntülü olarak ispatlaması ceza kararını bozabilir mi? Ross Brawn`da kendilerine yarışın SC altında bitmediğine dair uyarı geldiğini söylüyor zaten: http:www.youtube.comwatch?vcQerOq_7DcA
 
17.05.2010 14:55:49
serhan abi eline sağlık.yine çok iyi anlatmışsın ve yorumlamışsın.senin yanında birinin olmasına hiç gerek yok.tek başına yetiyorsun.keşke okay abi İstanbul parkta mikrofonun başına geçmese...
 
17.05.2010 15:27:46
Sportif Regulations 40.11 der ki; "As the safety car is approaching the pit entry the yellow flags and SC boards will be withdrawn and replaced by waved green flags with green lights at the Line. These will be displayed until the last car crosses the Line." sc pite girdiginde, tum kulelerde, son arac yeni tura baslayana kadar yesil bayrak gosterilir... bunun sebebi geride, ornegin 17. siradaki pilotun da SC`nin ciktigini anlamasi. yesil bayrak olayi bundan ibaret...
 
17.05.2010 17:10:06
Beril - 40.11 SC nin piste girmesi ve çıkması ile alakalı genel bir kural. Son aracın SC nin pistten cıkışını anlaması için yazılmış. Bu duruma bir kanıt olamaz
 
18.05.2010 10:50:12
pardon schumacherin gecişi madem ceza almayı gerektircek bişi neden yeşil bayraklar vardı ayrıca anlattgınız madde bence bu olayı acıklamıo
 
18.05.2010 18:59:20
Sabri: Klavye sesi tamam ama kola açımı duyulduysa, kelek bir durum olmuş: özür... Balyemez: Köşede ufak reklam işi Sık Sorulan Sorular`da var... schumisuat: Mercedes de temyizden vazgeçtiğine göre, benim anlattıklarım durumu açıklıyor bence...
 
18.05.2010 19:01:16
Yeşil bayrak işinin kafa karıştırdığını biliyorum. Ama ben ne kadar anlatsam da, anlamak istemeyen `burada ceza olmaz` diyenler anlamayacak zaten...
 
18.05.2010 19:56:07
sen rahat ol serhan abi, tüm dünya bir araya gelip aynı şeyi söylese, inanmak istemezse inandıramazsın insanları...
 
22.05.2010 15:34:33
Estafurullah Serhan abi ne demek :).O kadar dil yoruyorsun.Abes bir durum yok bence :D
 
26.05.2010 11:35:22
sevgili Serhan , sakın ha yanına bir yorumcu falan alma , zaten bu işin pirisin , arada gereksiz yorumlarla kaf ütüleyen birileri olmasın ... zaman zaman susup yarıştaki sesleri dinlememize izin vermen bile çok güzel... RTL de yarışı bir yorumcuyla sunuyorlar ve bütün yarış boyunca sürekli birileri konuştuğu için gerçekten kafa ütülüyorlar... bazı anlatımcılar ise sürekli konuşmayı iyi anlatım zannediyor.. aman kardeşim biz bu formattan çok memnunuz , sakın değiştirme , ismi lazım değil ama senden önce bu anlatımı yapan bazı kişiler yüzünden yarışı televizyonun sesini kısıp izlediğim çok oldu,sakın haaa...
 
lamp83 s-sport