Beni hatırla
 

2010´da, 2009’un aksine Ferrari ve McLaren, Alonso ve Hamilton şampiyonluk için yarışmaya başlayınca, yine taraf tutma konusundaki birbirinden tamamen farklı ve tutarsız olan eleştiriler gelmeye başladı. Ben de size, son üç senede taraf tutma, pilot tutma, takım tutma veya bunlardan nefret etme gibi konularda aldığım maillerden bir derleme sunayım dedim.

Bu taraf tutma hususunda, herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını gayet iyi biliyorum. Açıkçası içim rahat, ne Hamilton kazanınca deli gibi seviniyorum, ne Alonso podyuma çıkınca havalara uçuyorum. Hiçbir pilota karşı ön yargım yok.

İnsanlar genelde pilot veya takım tuttukları için, anlatıcının da mutlaka bir tarafı tuttuğuna inanıyorlar ve kendilerine ters gelen en ufak bir laf ya da yorumda hemen damgayı yapıştırıyorlar. Nedense, McLaren´in başarısız olduğu bir yarıştan sonra Ferrari´ci, Ferrari´nin ortalıkta gözükmediği bir yarıştan sonra McLaren´ci ilan ediliyorum.

Bence sorun ne biliyor musunuz? Herkes inanılmaz şekilde taraf tutuyor ve her zaman yayını, istediği gibi dinleyip algılıyor. Ferrari´nin kazandığı bir yarışta, asla bir kişi çıkıp da ´Sen McLaren´i tutuyorsun´ demiyor. Veya bunun tam tersi de geçerli.

Neyse, bu konuda içim rahat ve takılmıyorum artık bu taraf tutma işini. Herkes, tuttuğu pilot veya takıma göre dinliyor çünkü yayını. Bu konuda yapabileceğim fazla bir şey yok. Yarışı on binlerce kişi seyrediyor ve her biri farklı takımı tutup, farklı pilotu seyrediyor.

Daha önce defalarca dediğim gibi içim rahat. En basitinden model otomobil koleksiyonumda McLaren modeli (Senna´dan dolayı) Ferrari´den fazla, ama ikisinden de var. Veya Schumacher şapkası sayım McLaren şapkalarımdan fazla.

Ben, F1´i spor olarak seviyorum ve fanatizm olmadan sporun, hızın, yarışın, rekabetin tadının daha fazla çıktığına inanıyorum. Yarışlarını seyrettiğim Senna, Alesi ve Hakkinen dışındaki hiçbir pilota hayranlık duymadım, yarış anlattığım sürece de kimseyi tutmam.

Aşağıdaki yorumları size okutmadan önce dört tane önemli sonuca vardığımı belirtmek istiyorum:

1- 2009’da Button ve Vettel, Brawn ve Red Bull şampiyonluk için çekişirken; başka bir deyişle Ferrari-McLaren-Hamilton-Raikkonen-Alonso gibi isimler ortada yokken, neredeyse hiç taraf tutma maili almamışım. Beni taraf tutmakla eleştiren yorumlar, tamamen yarış sonuçlarına bağlı olarak, kişilerin tuttuğu pilot ya da takımın başarısızlığına göre yapılıyor.

2- İnsanların, aynı yarıştaki aynı olaydan sonra (örnek Belçika 2008 Hamilton-Raikkonen kapışması veya Brezilya 2008’in sonu) seyircilerin, tamamen birbirine zıt çıkarımlar yaptığını gördüm.

3- CNN-Türk´te anlattığım bir yarış sırasında, spor servisine iki ayrı kişiden iki farklı telefon geliyor. Birisi ´Susturun şu Schumacher yalakasını, adam gibi anlatsın´ derken, yarım saat sonra arayan başka bir seyirci ´Şuna söyleyin, Schumi düşmanlığını bıraksın´ diyor. Aynı ben, aynı yayın ve birbirine tamamen zıt iki algı.

4- Son olarak aşağıdaki yorumları okursanız, aynı anda Alonso’yu, Hamilton’ı, Schumacher’i, Raikkonen’i, Vettel´i, Ferrari’yi ve McLareni tutup; yine aynı anda Alonso’dan, Hamilton’dan, Schumacher’den, Raikkonen’den, Ferrari’den ve McLaren’den nefret ettiğimi görebilirsiniz.


Bunların hepsini aynı anda nasıl yaptığımı sormayın, ben de bilmiyorum. Bundan böyle, taraf tutma ile ilgili gelen tüm soru-mail-yorumlara cevap yazmayıp sadece bu konuyu yollayacağım ve her gelen yeni maili de aşağıdaki listeye ekleyeceğim.

Massa düşmanı yorumu / 18.03.2008 / N.A. GEÇEN SENEKİ YARIŞLARDADA , GEÇEN HAFTA BAŞLAYAN AVUSTURALYA GRANDPRİSİNDE DE NEDENSE TARAFSIZ OLAMAYIP ÇOĞUNLUKLA HAMİLTON HAKKINDA KONUŞMAK VE DİĞER YARIŞÇILAR İÇİN TEK CÜMLELER KURMANIZI ÖZELLİKLEDE BENİM İÇİN İÇTEN,OLDUĞU GİBİ GÖRÜNEN VE KAZANMASINI HEP İSTEDİĞİM MASSA İÇİN SANKİ GEÇEN SENE KIYASIYA İLK DÖRTTE YER ALAN MASSAYI YOK SAYIP YORUMLAR YAPMANIZI, SADECE MASSA DEĞİL DİĞER YARIŞÇILARIDA ÖNEMSİZ GÖRDÜĞÜNÜZÜ DÜŞÜNMEKTEYİM.YARIŞAN SADECE HAMİLTON,RAIKONEN VE ALONSO DEĞİL, DİĞER YARIŞÇILAR OLMASAYDI YARIŞ OLMAZDI ZATEN. AYRICA MASSA KISA SÜREDE HIZLA YÜKSELMİŞ GENÇ BİR YARIŞÇI. HAMİLTON GİBİ DEĞİL !! OLDUĞU GİBİ GÖRÜNEN BİR İNSAN.AMACIM MASSAYI SAVUNMAK DEĞİL TÜM BAŞARILI İNSANLARA HAKKININ VERİLMESİDİR. BENCE MESLEĞİNİZDE TARAF OLDUĞUNUZU BİZLERE YANSITMAMANIZ SON DERECE ÖNEMLİ, UMARIM BUDAN SONRA TARAFSIZ SUNUŞ YAPARSINIZ,AYRICA YARIŞ ESNANSIDA YARIŞCILAR HAKKINDA DAHA DETAYLI AKTARIMLAR YAPMANIZI DİLERİM F1 DERGİSİNİ ALMAMA RAĞMEN SON BİLGİLERİN MESLEĞİNİZ GEREĞİ SİZDEN DUYMAYI ARZU EDERİM,SAYGILAR

Hamilton taraftarlığı yorumu / 06.04.2008 / B.K. guzel kardesým serhan acar senýn yorumlarýndan hýc memnun deýlýz.her yerde elestýrýler doruga cýktý sana.lutfen býrak su ýsý adam gýbý sun yada.kýmse senýn býlgýne laf etmýyor ama cok taraflý yonetýyorsun.yaný kusura bakma ama cok sýnýr oluyoruz sen sununca.bahreynde hamýlton ve mclaren husrana ugradý dýe sesýn gýttý kýsýk bý sekýlde sundun butun yarýsý.yazýktýr gunahtýr bu kadar taraf tutma be kardesým.objektýf ol.her yarýsta aynýsýn.kýmse ýstemýyor sený lutfen býr baskasýna gorevýnýzý devreder mýsýnýz saygýlar

Tarafsızlık yorumu / 08.06.2008 / H.C.K. Sayın Acar, Tarafsız yorumlarınız ve verdiğiniz teknik bilgilerle yarış seyretme keyfimizi doruğa taşıdığınız için çok teşekkürler Hamilton Fanı –

Raikkonen düşmanı yorumu / 09.06.2008 / P.H. ben yaklaşık 4 senedir F1´i takip ediyorum.F1 yayınlarını sırasında teknik bilgi açısında bişiler öğreniyorum fakat Kanada Gp´si gerçekten rezaletti.2 hafta önce Kimi Sutil e pistte kontrolü kaybedip çarptığında hep bundan bahsettiniz hatta Monaco yetmedi bir üstüne Kanada yayınlarında da bahsettiniz.Lewis pitte 60 km ile giderken kırmızı ışıkta Kimi´ye çarptı fakat bütün yarış boyunca bundan bahsetmediniz.Kimi hata yapınca bir anda kötü pilot oldu fakat Lewis hata yapınca görmezden gelindi.Kısacası tarafsız bir yayın süper olurdu.

Hamilton Fanı – Raikkonen düşmanı yorumu / 09.06.2008 / C. Merhaba ben 3,5 yıldır F1 yarışlarının takipçisiyim ve sizden bugüne kadar pek çok şey öğrendim diyebilirim. Fakat dünkü yarış esnasında dikkat ettim Hamilton´un hatasıyla ilgili hiç yorum yapmadınız. Hâlbuki hata düpedüz ondaydı ve Kimi Raikkonenr´in yarışını resmen mahvetti, pit yolunda aracını durduramayıp çarpan oydu. Ayrıca Lewis direksiyonunu Kimi´ye doğru kırdı ve bunun sonucunda da ikiside yarış dışı kaldı. Oysa bir önceki Monaco GP´sinde hatta Kanada GP´sinde de Kimir17;yi sürekli eleştirdiniz ve onunki hata bile değildi. O kadar hızda gelip arkadan kayma yüzünden zaten daracık olan sokakta dümdüz Sutil´e çarpmak zorunda kaldı. Kimi çarpınca kötü fakat Lewis çarpınca sorun değilmiş gibi yorumladınız.

Raikkonen taraftarlığı – Alonso-Hamilton-Massa düşmanlığı yorumu / 22.06.2008 / G.Ç. Bence objektif bir sunucu değilsin, bunca yıl motorsporları gözlemciliğini nasıl yapmışsın anlamadım..bariz ferrariyi hatta raikonneni tutuyosun ve anlatımların beni her yarışta yoruyor, eskiden raikoneni severdim ama senin yüzünden nefret ediyorum, kendini kesinlikle geliştirememişsin yerinde sayıyosun.. OBJEKTİF ol!!bütün pilotlar hakkında eşitlik derecesinde konuş...raikonnen arabayı yoldan çıkarınca ya da tekerleği patlayınca yarışa RENK katmıyo bence...senin hamilton, alonso,massa,vb. düşmanlığını ima eden yorumlar dinlemek istemiyorum...

Ferrari taraftarlığı – McLaren düşmanlığı yorumu / 03.07.2008 / Ş. Merhaba Serhan abi ilk olarak senin yorumlarını çok iyi buluyorum ve > teknik anlatımın F1 e yeni başlayanlar için oldukça bilgilendirici oluyor > :)) Ben McLArenciyim ve Bazı arkadaşlar Ferrari´yi biraz daha öne > çıkardığınızı düşünüyorlar yani sizin tarafsızlığınıza süphem yok ama bazı > arkadaşlar öyle algılamışlar ve bana mesaj atarkende bunu da belirtmemi > istediler senin dikkate alıcağına eminim bu isteği teşekkürler...

Hamilton Fanı – Raikkonen düşmanı yorumu / 06.07.2008 MErhaba Serhan Bey, 10 yıldır F1 takip ediyorum. Takım konusunda bir bağımlılığım yok sadece son 6 yıldır K.R.nin taraftarıyım. Anlatılarınızı keyifle dinliyoruz ve yarış sırasında verdiğiniz bilgilerden gerçekten memnunuz. Ne varki yarış anlatırken Hamilton´a olan hayranlığınızı ve açık bir şekilde taraf tutmanız gerçeken çok rahatsız edici oluyor. Sizin bu konuda mesafeyi korumanız ve bir anlatıcı olarak herkese eşit davranmanız gerekir. Bazen o kadar rahatsız edici bir seviyeye ulaşıyorki bu taraflı anlatımlarınız, diğer biçok pozitif ve başarılı yönlerinizi geride bırakıyor. Tek bir sorum olacak: Kanada pit çıkışı arkadan çarpan K.R. olsaydı acaba tüm yarış boyuna neler söylecektiniz? Çünkü L.H.´in yaptığı bariz hata ve kasıtlı çarpmadan neredeyse hiç söz etmediniz. Sizden beklediğimiz cvp´tan çok daha etik olmanız ve hamiltona olan hayranlığınızı biraz daha içinizde tutmanız. Anlatıcı olarak bunu yapmak, etik olmak sizin ilk göreviniz. Bu konuda daha fazla hassasiyet göstereceğinizi umuyor, başarılı anlaımlarınızın devamı diliyorum.Saygılarımla

Ferrari taraftarlığı yorumu / 11.10.2008 / G.Ç. senden nefret ediyorum...ferrari fanatiği objektif olamayan berbat yorumları olan birisin ayrıca da f1den kesinlikle anlamıyosun..işine geldiği gibi anlatıyosun...anlatımın çok itici...senin anlatımınla f1 izlemek işkence..üzücü olan bu işten daha da anlayan birinin olmaması

Ferrari taraftarlığı – McLaren düşmanlığı yorumu / 12.10.2008 / E.V. Yaklaşık 15 senedir F1 izliyorum. F1 racingin bir sayısını kaçırmadım ilk sayısından beri alıyorum. F1 hakkında iyi bir bilgim var diyeibliriz. Massa apeks hızını kaçırıp hamiltona geçiliyor. Hamilton geçtikten sonra ideal yarış çizgisinde dönüyor. Massa ise viraja öle bir giriyorki tamayile yolun dışına çimlere kadar çıkıp hamiltona çarpıyor. BURDA HAMİLTON ARKASINDAN GELEN ARACI NASIL GÖRÜPTE VİRAJI DIŞARIDAN ALMASINI BEKLEYE BİLİRİZ. YADA PİLOTTAN NASIL BÖYLE BİRŞEY BEKLEYEİBLİRİZ. Burda birşey biliyorsam sen ya Formula 1´in 1 inden anlamıyorsun yada taraflı yorum yapıyorsun 15 senedir f1 izledim Fia´nın mclaren lehine bir akrarını görmedim. Artık yeter hem kro ferraricilerden hemde senin gibi yorumculardan bıktım. Biz mclarenci oalrak bizim hakkımızında savunulmasını istiyoruz. Olaylara objektif bakılsın

McLaren taraftarlığı yorumu / 12.10.2008 / M.Y. Sizde McLaren seversiniz. Bu kesin. Bunda herhangi bir sıkıntı yok. Kimsede bu konuda size karışamaz zaten. Ancak F1 canlı yayınlarınızdaki yorumlarınız ve sunuşlarında bu çok belli oluyor. Bu sporun Türkiye´ de daha düzgün öğrenilmesi ve sunuculuk veya yorumculuk diyebileceğimiz mesleklere saygı adına sizi objektif olmaya davet ediyorum. Yinede siz bilirsiniz tabi. Çok küçük bir kesim F1´ i takip ediyor ve sizin neyi nasıl söylediğinizi farkedecek kimse yok. Kolay gelsin.

Ferrari taraftarlığı yorumu / 13.10.2008 / A.B. bence siz ferrari yi tutuyorsunuz anlatırken yarışı gerçekten çok belli oluyor ama bende bir seyirci olarak biraz kızıyorum çün kü ben mclaren ciyim lütfen biraz daha tarafsız

Hamilton taraftarlığı yorumu / 03.11.2008 / G.Ç. HAMİLTON´un şampiyonluğunu çok güzel sundun ve içtenlikle yorumladın teşekkürler!!!Ama "tarafsız olmaya çalıştım" cümlesi yanlış oldu.. ama düşünmüşsün yazılanları ii olmuş:)neyse bi daha ki ezonda "dünya şampiyonu" lafını gerekli yerlerde kullanırsın:))ii çalışmalar...hakeden kazandı

Hamilton ve McLaren taraftarlığı yorumu / 03.11.2008 / M.Y. Serhan, Nedir sendeki bu hamilton ve mclaren sevgisinin sebebi? Paylaş ki bilelim zira özellikle brezilya gp deki anlatımından sonra hamiltonla aranda birşeyler mi var diye kıllanmadık değil. Senin yüzünden TV nin sesini kısıp izler olduk. Ben sana şunu tutma bunu tut demem, ama şunu bir izleyici olarak talep edebilirim: "tuttuğun takımı yayın sonrası arkadaş toplantılarında onurlandır, şahlandır, ne yaparsan yap." bir ferrarici olarak dün akşam sen, glock ve hamiltonla karşılaşmayı çok isterdim. neyse yine sinirlendim. bir sonraki sezon hala anlatıyor olursan, bu konuya dikkat et. sağol

Ferrari taraftarlığı – McLaren düşmanlığı yorumu / 03.11.2008 / B.E. Sayın Serhan Acar, yarış sonunda tüm sezonu elimden geldiğince tarafsız anlattım VİCDANIM RAHAT dediniz. ama maalesef elinizden gelemedi. bütün anlatımlarınızı oturup tektek tarafsız izleyin lütfen.(tabi tarafsız olabilirseniz) ben sizin zavallı bir Ferrari taraftarı şeklindeki yorumlarınızla anlatmanıza gülmekten öldüm. Ferrari ve pilotları için herşeye harika bir çözüm buldunuz. Mclaren ve pilotları içinse olumlu gittiği halde harika çözümsüzlükler ve hatalar ürettiniz. TEBRİKLER vicdanı rahat adam. bence siz sadece teknik bilgileri verin ve yarışta gördüklerinizi anlatın. YORUM YAPMAYIN AŞIRI KOMİK OLUYORSUNUZ. :))) son bir komedi. sitenizde TV lerin motor sporlarına bakışı diyerek bir kanalı eleştirmişsiniz. CNNTÜRK nasıl bakıyor acaba? :))) rezil bir yayın. Saygılarımla, İyi çalışmalar ve başarılar.

Tarafsızlık yorumu / 03.11.2008 / D.Ö. Serhan abii seni bir yıl boyunca aynı ekrandan kesintisiz olarak izledim ve her yarış hafta sonunda seninleydim verdiğin bilgiler için ve en önemlisi tarafsız yayının için önünde saygıyla eğiliyorum hakkını verdin bu bir senenin umarım önüzdeki senede seni aynı ekranda izleriz istanbul parkta seninle yüzyüze konuşmak umuduyla..........

Schumacher taraftarlığı – Renault düşmanlığı yorumu / 11.03.2009 / U.G. Serhan bey merhabalar, Sizi uzun zamandır zevkle izliyoruz. Schumacher sevginiz (!) ve Renault düşmanlığınız (!) haricinde hiçbir sorunumuz yok :) Ama özellikle simültane çeviri olayında gösterdiğiniz müthiş performansa hayran olduk Tarafsızlık yorumu / 20.10.2009 / S.S. Fakat ekrandaki bana, bizlere bir şey anlatıcaksa bunu umarım düşünürsünüz! Eğer ki bu nasıl yapılır diye bilmiyorum diyorsanız SERHAN ACAR´ı biraz dinleyin ve takip edin. Her yarış ayrı bilgilerle gelip hem tarafsız anlatım yorumlar yapıp telsiz konuşmalarından pilotlara kadar bütün çevirileri simultane şekilde aktarıp bana izlerken haz ve keyif veriyor. Orda oturmak bu işi bilmek demek değildir. En derin sevgi ve saygılarımla... 

Hamilton taraftarlığı yorumu / 22.10.2009 / U.C. Merhaba, Sizinle yaş olarak ve F1´i takip etme dönemi olarak yakın zamanlamalara sahibiz. Yarışları anlatma tarzınız bir sunucu/spikerden çok eğitmen gibi olması bana çok büyük memnuniyet veriyor. Hoşgörü sahibi biri olduğunuzu bildiğimden aşağıdaki yorum ve görüşlerimi sorma cesaretini kendimde buldum; ***Levis Hamilton´a karşı bir sempatinizin olduğunu zannediyorum. Büyük bir pilot olma potansiyeline sahip olduğu konusunda herhangi bir şüphem yok. Fakat tarafsız yorumlar yapmanızı da sizden beklememin doğal olduğunu düşünüyorum.

Alonso düşmanlığı yorumu / 21.03.2010 / O. Gönderen : orhan Mesaj : Alonso ve siz Mesaj : selam gecen yıl ve bu yıl anlatımlarınızı trt de izliyoruz.Fernando Alonso yu bu kadar sevmedıgınızı ve desteklemedıgınızı bellı etmek zorundamısınız acaba anlatımlarınızda ve sunumlarınızda.Bahreyn de massa yı kımı gecmıs olsaydı nasıl bır ses tonu ve anlatımla sunum yapacagınızı gecen yıl ki yarışlardan tahmın edebılıyorum.Ama alonso massayı gecerken o kadar sakın heyecansızdınız kı ses tonunuzdan ve anlatımınızdan bellı oluyordu.Tamam alonso yu sevmıyor olabılırsınız ama bu kadar da bellı edılmez ki..Anlatımlarda tarafsız olmalısınz serhan bey..saygılarla.

Alonso taraftarlığı –Schumacher düşmanlığı yorumu / 17.05.2010 / S. Gönderen : suat Mesaj : tarafsızlık Mesaj : SERHAN bey lütfen artık şu alonso fanatikligini bırakın cifte dünya şampiyonu diyip duruyosun artık sıktı yeter tarafsız olun schumacher düşmanısınız onu anladık ama en azından biraz tarafsız olmayı deneyin ayrıca sitedeki anket de cok sacma 3 sene aradan sonra yarışan bi pilotla sürekli yarışan pilotları bir tutmak cok sacma geldi bana LÜTFEN BİRAZDA OLSA ALONSO TUTKUNUZU SCHUMACHER DÜŞMANLIGINIZI DİZGİNLEYİN LÜTFEN 

Alonso taraftarlığı – Hamilton düşmanlığı yorumu / 12.07.2010 / Z. Merhabalar, Ben yarışları en başından beri TRT´den takip ediyorum ve gerçekten çok büyük bir zevk alıyorum demeyi çok isterdim ama bunu son 2-3 yarıştır nedense söyleyemiyorum çünkü etrafımdaki diğer F1 severlerin çoğunluğu gibi ben de taraflı bir yayıncılık yapıldığını düşünüyorum. Eğer senenin başında bana bunu söyleyeceğimi söyleselerdi inanmazdım çünkü ben gerçekten sizin yayınlarınızı ve tarafsızlığınızı çok takdir eden bir insandım ancak son zamanlarda Fernando Alonso´nun TRT çalışanları tarafından kayırıldığını düşünüyorum ve Alonso taraftarlar dışındaki herkes de bu görüşte sanırım... Alonso´nun hiçbirşey yapmadan yolda gitmesi bile yarışlara büyük bir zevk katıyor sizlere göre ancak geçiş yapan onca pilotun hiçbir önemi yokmuş gibi. Örnek olarak bu sabah yapılan Britanya GP´sini gösterelim. Yarışın başında temiz tarafta olmasına rağmen temiz kalkamayan bir Alonso var kendisi 3. takım arkadaşı 7. başlamasına rağmen takım arkadaşı onu geçiyor ancak Alonso bunu kendine yediremeyip arkadaşının lastiğini patlatmakta buluyor çözümü. Kubica´yı dışardan geçtiği ana kadar yaptığı özel bir hareket yok. Massa ise arkada 23.lükten 15.liğe kendi çabalarıyla çıkmış ancak Massa´nın ismi sadece yine kötü bir yarış sürdürüyor derken geçiyor. Massa´nın bu kötü yarışının sebebi ise övülüp duruluyor... Alonso hakettiği cezayı alıyor ve 1-2 kişiyi geçiyor. Onun yaptığı bu geçişler yarışa muhteşem bir hava katıyor ancak Massa´nın yaptığı geçişlerin yine hiç önemi yok. Ön tarafta Hamilton kötü olan McLaren´ine rağmen birşeyler başarıyor ya da Button 14.lükten 4.lüğe kadar tırmanıyor, Vettel sonunculuktan gelip puan alıyor ancak hiçbirisi Alonsonun tek bir geçişle kattığı heyecanı katamıyor. Hatta starttaki yer kaybedişinin muazzamlığına bile erişemiyorlar adam geçerken!!! Eğer amacınız yarışları sadece Alonso taraftarlarına izletmekse 1-2 yarış sonra durum oraya gidecek zaten. Artık herkes yurtdışı yayınlarına erişebiliyor ve durum oraya dopru gidiyor. Eğer ki TRT izleyicilerini tutmak istiyorsa gerçekten tarafsız yayıncılıığa geri dönmeli. Çünkü şu an yapılanın tarafsız yayıncılıkla uzaktan yakından hiç alakası yok... Umarım söylediklerimi dikkate alırsınız. Şimdiden teşekkürler...

Alonso taraftarlığı yorumu / 25.07.2010 / A. Gönderen : A. Mesaj : taraf tutma Mesaj : şu anda almanya gp sini izliyorum massa ve alonso 1 sn farkla yarışıyorlar. Dikkat ettiğim kadarıyla tek yaptığınız taraf tutma. Alonsonun aracın performansını görmek için Felipe nin hızlanmasına izin vediğini söylüyorsunuz. Lastiklerini korumak için Felipe ye arayı açması için izin verdiğini söylüyorsunuz. Şu anda Fernando Alonso yu içten içe desteklediğiniz açıkça belli. Olabilir kendisinin fanı olabilirsiniz ama orada otururken bunu yapmanız çok yanlış. İyi çalışmalar

Hamilton taraftarlığı - Ferrari düşmanlığı yorumu / 04.08.2010 / F. Gönderen : F. Mesaj : Tarafsız yorum Mesaj : F1 hastası olarak her hafta yarışları büyük bir heyecan ve ilgiyle takip ediyorum. Şunuda belirtmeliyim ki Ferrari taraftarıyım. Herhangi bir takım veya pilota karşı önyargınız olmadığını söylüyorsunuz ama yarış esnasındaki yorumlarınız ifadeleriniz sizin tam bir Hamiltol taraftarı olduğunuzu ve Ferrari´ye karşı antipati beslediğiniz izlenimini ortaya koyuyor. Dışardan bir bakış açısı ili sunduğunuz yarışları izlerseniz bana hak vereceğinize eminim. Elbette taraf tutma hakkınız var bu insan olmanın gereğidir. Fakat sunum sırasında bunu bize belli etmeniz profosyonellikle bağdaşmadığı gibi seyir zevkinide bozmaktadır. Daha dikkatli davranacağınız umuyorum. Saygılarımla...

Schumacher düşmalığı yorumu / 11.04.2011 / Gönderen: E. Mesaj: Schumacher düşmanlığı tavan yapmış!! sevgili serhan abi uzun zamandır f1 izliyorum o güzel anlatımınla.uzun zamandırda şumi düşmanlığını gizliyemiyorsun. sana yakışmıyor bu en son yazında malezya gp´si için schumacherden geçti demişsin. el insaf araç sürünüyor artı rosberge 30 35 saniye fark atmış gerisinde başlamasına rağmen. elinde geleni yapmış. ama tek schumacherin halini yazmışsın nerden kaçıncı başlamış takım arkadaşı ne işler çevirmiş yazmamışsın direk yargısız infaz olmazki ama böyle. araç iyide o mu süremiyor. bu duruma takıcaksan webber var abi bak sürünüyor vettel karşısında. lütfen gerçekci olalım. artı schumacherin 2010 startlarını izlersen tartışmasız en iyi start alan kişi bu senede böle oluyor zaten. saygılar

Vettel taraftarlığı yorumu / 05.10.2011 / A. Gönderen : A.Serhan abi size Vettel´ci dememin nedenini sormustunuz.. Öncelike Vettel´i yarışlarda çok ön plana çıkarıyorsunuz. Belki farkında değilsnizdir hele ki şu son yarışlarda Vettel uçtu, o müthiş bir yarışçı, kimse onu durduramıyor gibi sözler sarf ediyorsunuz. bu da biz diğer pilot fanlarını üzüyor ve gerçekten izlemekten soğutuyor. F1´i 11 yaşımdan beri izlerim ve koyu Alonso fanıyımdır. ama siz Alonso´nun şampiyon olduğu dönemlerde ya da Kimi´nin Button´ın dönemlernde hiç bu kadar onlardan bahsedip övmüyordunuz. Cidden Vettel´e karşı bir sempati beslediğinizi düşündüm bende. oysa ki Vettel´in o şekilde hızlı olmasının en büyük nedeni arabası ama siz hep Vettel´in yeteneklerinden hızından konuşuyorsunuz. belki biraz da arabanın hızından bahsetsenz o yüzden puan farkının bu kadar açık oldugunu söyleseniz gerçekten anlarm ama işin içine Vettel girince ister istemez ona karşı olan ilginiz anlaşılıyor. Bu okay abide de geçerli. Programı Vettel´e açıo Vettel´e kapatıo. Konukların Alonso yada diğer pilotlara olan övgülerine hep Vettel´le yanıt veriyor buda biz taraftarları hem biraz kızdırıyor hem de üzüyor. Umarım beni biraz anlamışsınızdır. Sizi gerçekten çok sviyorum serhan abi yıllardır f1´i sizden dinliyorum. Lütfen bu konuda biraz daha dikkat edersenz cok sevinirim. Saygılarımla....

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
19.05.2010 00:15:13
Gelen şikâyet maillerini okumadım dahi, zira yazılanları az çok tahmin ediyorum.Bu durum yalnızca ülkemizde mi yaşanıyor bilmiyorum; ancak F1 kitlemizin geneli, sevdikleri pilot son turda spin atıp duvara çarparak yarış dışı kalsa bile başka bir pilotu suçlayabilecek kapasitede. Bu yüzden sevdiklerini istedikleri yerlerde göremedikleri takdirde size bile serzenişte bulunmaları hiç şaşırtıcı değil. Zaten size içlerini döktükten sonra F1 sitelerindeki diğer takım ve pilot taraftarlarına hakaretler yağdırmak ya da körü körüne taraftarı oldukları isimleri savunmak suretiyle kendilerince belirledikleri misyonlarını yerine getiriyorlar. Kendinizi bildiğinizden ve eleştirilerin bu kadar farklı telden gelmesinden ötürü kafanızı pek fazla bu meseleye takmadığınız belli. Her ne kadar takım ya da pilot tutsa da olaylara gerektiğinde objektiflik penceresinden bakabilen F1 fanları anlatımlarınızdan çok memnun. Verdiğiniz tüm emekler için teşekkür ediyor, ilerisi için kolaylıklar diliyorum.
 
19.05.2010 00:28:57
Serhan bunları ciddiye almıyorsun değil mi? Hepsi çok saçma.. Örneğin Alonso`ya çifte şampiyon yerine ne demek gerekir merak ediyorum. Adam iki kere şampiyon olmuş.. Gayette çifte şampiyon. Sana böyle mesajları neden atarlar anlamıyorum Taraf tuttuğunu düşünmüyorum, tutsanda yansıtmıyorsun. Şahsen tarafsız olduğunu düşünüyorum. Bence Türkiye`de böyle aksi kişiler sana zarar vermiyor, tam tersi sana taraftar topluyor. Benden sana +1.. Ayrıca senin için sadece eğlence değil bu ekmek kapısı, bunu hiç düşünmüyorlar galiba. Çok uzattım sanırım, başarılar Serhan. (:
 
19.05.2010 04:11:41
Türkiye`de ki F1 İzleyicisinin çoğu : Aşırı Fanatizm pençesinden kopamayan, Emeğe saygıyı bırakın meyve veren ağacı taşlamakta üstüne olmayan, Ne yazık ki sporun anlamını takım tutmak olarak algılayan, Futbol maçı gibi ilgi duyduğu pilot kazanınca sadece gol olmuş gibi sevinip diğer pilot kaza yapınca çılgınca sevinip mutlu olan, Yapıcı olmak yerine her daim yıkıcı olmayı adet haline getirmiş, Eleştiri yeteneği olmayan, Konu ile alakalı bilgisi kıt, görüşleri yetersizdir Zaten spor geçmişi 100 yıl önceye dayanan bir sporun (hatta mühendislik dalının) Kendi trübinlerimiz de yaşanan rezaletlerden,seyirci ilgisizliğinden , taraflı yorumlardan, bu dala olan ilgimizin düşüklüğünden, bugun sevgili Serhan ACAR`ın yazdığı örneklerden de anlaşılacağı gibi tüm bunlar bu dalın bize 5 gömlek büyük geldiğinin açık delili ve ispatıdır. Saygılarımla.....
 
19.05.2010 09:30:12
Bunlar çok komikmiş... Serhan Acar`a bu mailler gidiyorsa söylenecek çok fazla söz yok sanırım. Biz seninle çok mutluyuz Sevgili Serhan. Bu zamana kadar spor adına yaptıkların ve bundan sonra yapacakların için şimdiden teşekkürler. Ağzına yüreğine sağlık.
 
19.05.2010 10:38:14
Serhan ACARIN yerini doldurabilecek 1 kişi bile cıkamayacağı günümüz Türkiyesinde, olayı Galatasaray Fenerbahçe derbisi gibi yorumlayan ve F1 den anlamadığı yaptığı yorumlarla belli olan sayın kuru gürültü taraftarları. Nasıl oluyor da böylesine saçma sapan yorumlarda bulunuyorsunuz anlamış değilim. En arka sıralardan en ön sıralara bize bu heyecanı yaşatan Serhan ACAR: Asla bu gereksiz tiplerin söylediklerine kulak asma. Biz seni çok seviyoruz ve kesinlikle yolunda devam et hemde hiç sapmadan. Ben start başlamadan önce değil Okay Karacan`ın sana bağlandığını açıklamasından sonra büyük bir heyecana kapılıyorum zaten. Bence artık bunlara cevap verme. Başarılarının devamını diliyorum. İstanbul Parkta kolaylıklar diliyorum.
 
19.05.2010 10:53:15
Serhan abi 5 senedir yorumlarını takip ediyorum ve 5 senenin harmanlanmış bir şeklini sana şu cümlelerle anlatmak isterim : Bu yarışı sen sunmasan,ne F1 racing dergisi bu kadar satardı,ne F1 taraftarları yarışa daha gelmeden bu kadar heyecanlanırlardı.Ülkemizde malesef şöyle bir gerçek var " işini iyi yapan adama çemkirmek kurallardan biri" sanki. İnsanlar seni eleştirirken bir de şu pencereden baksalar : Sen de insansın sonuçta ve yayını bizim gibi tv ekranından ve bulunduğun yayın odasının görüş alanından takip edebiliyorsun.O an çok karmaşık bir olay senin gözüne farklı gelebilir bu bazı kişileri memnun etmeyebilir,etmek zorunda da değil ama insanımız bunu bir türlü anlamıyor.Bu bir spordur ve spor olarak sevmek ayrıdır-takım olarak sevmek ayrıdır.Tüm bu yorumlar takım olarak bağımlılığın ürünüdür. Ben sana attığımız tüm mailleri okuduğunu hiç düşünmemiştim çünkü sürekli WCR çalışmak zorunda olduğunu ve çok zamanını aldığını söylüyorsun.Bu yorumları bile okumaya tenezzül ettiğin için 10 numara bir insansın.İyi ki bu iştesin.Senin değerini 2 hafta sonra yapılacak olan "F1 İstanbul Speedpark GP"sini TV ekranından izlediklerinde daha iyi anlayacaklar.Bu işin sadece anlatma yeteneği olmadığını,araştırma istediğini ve teknik bilgiler sunulmadan yarışın tadının nasıl değiştiğini görecekler.Oktay abi de 10 numara bir insan fakat yarış anlatımı uzun mesafe koşu yapmak gibidir.Senede 1 yapmak ile 2 haftada bir yapmak arasında büyük farktan kaynaklı bir performans farkı olacaktır.
 
19.05.2010 11:26:13
Yorumların hepsi şaka gibi... İnsanların at gözlüğü takmışcasına fanatizm gözlükleriyle yarışı izlemesi akıl alır gibi değil. Bu yorumlardan da anlaşılıyor ki, Serhan yarışları gayet tarafsız sunuyor. Bir insan aynı anda herkesi tutup herkesten nefret edemez. Kaldı ki, tutsa bile yarış sunuculuğu, hakemlik, karar verme mercii gibi konularda görev alması halinde de tutmaması beklenir. Serhan da aldığı her görevde bunu bana göre layıkıyla gerçekleştiriyor... Türkiye`de Formula 1 konusunda standartları belirlediğin için kendi adıma teşekkür ediyor; hem yarış anlatımında, hem federasyonundaki görevinde başarılar diliyorum :)
 
19.05.2010 13:22:05
senden nefret ediyorum...ferrari fanatiği objektif olamayan berbat yorumları olan birisin ayrıca da f1den kesinlikle anlamıyosun..işine geldiği gibi anlatıyosun...anlatımın çok itici...senin anlatımınla f1 izlemek işkence..üzücü olan bu işten daha da anlayan birinin olmaması..... bu yorum çok komik yahu... :D
 
19.05.2010 14:57:40
Çok garip yaa.Ben bu maillere sadece gülüyorum:D Serhan abi bize defalarca taraf tutmadığını söyledi ve yayında da gayet objektif bir şekilde sunum yapıyor.Gerçekten insanlar anlamak istediği gibi anlıyor bazı şeyleri.. Hamilton taraftarlığı yorumu06.04.2008B.K. Bu maili yazan kişi kim oluyorda bizim hakkımızda konuşuyor.Yok kimse sizi istemiyor falan filan.Bide objektiflikten bahsediyor.:D
 
19.05.2010 21:05:55
Bazılarını okudum ve inanın çok güldüm :-)
 
19.05.2010 22:48:19
daha once de yazmisti serhan bey sanirim sitenin eski halinde. her haftasonu bir baska pilottakimi tutuyormusum gibi algilaniyor halbuki asil bu benim icin tarafsizligin tanimidir diye... hakli da... gerektigi yerde objektif sekilde yorumunu yapiyor. ama asla asiri subjektiflige kacmiyor. sadece twitter sayfasina baksaniz her gun bir pilot icin iyi bir sey soyledigini gorursunuz. ne yani grid`deki tum pilotlari mi tutuyor? :) sacma... ha bu arada serhan acar`in bu mailleri burada toparlayip yazmasi da sacma bence. niye derseniz sadece tarih ve isimlerin bas harflerini bile yazmis olsaniz bu mailleri gonderen insanlar size antipatiyle bakacaklar. acikcasi ben de hoslanmadim boyle bir yazinin yazilmasindan... arada mantikli mailler de yok mudur hic? (bunlarin disinda) illaki vardir. o zaman da gorev serhan acar`da... burasi bir ingiltere gibi avrupa ulkesi degil ki birkac tane spiker - yorumcu olsun f1 icin... diger motorsporlarini saymiyorum bile. o yuzden de serhan acar da uzerindeki agir sorumlulugu cok iyi bilmeli. ki ben bunun agirliginin farkinda olduguna inaniyorum. mantikli feedback`leri dikkate almali. su anda turkiye`de bu isi yapabilecek en iyi kisi ama kendisini de sinirlamamali, gelismesi gereken bir suru sey var her seye ragmen...
 
22.05.2010 05:02:25
Gönderilen yorumları okudukça durumun vehameti gerçekten komiklikten ziyade ürkütücü. Ne denebilir ki Futbolu severim ama motorsporları aşığı birine bile "gereksiz fanatizmin" neler yapabileceğinin kanıtıdır. Acı, gerçekten acı verici..
 
22.05.2010 15:32:49
Bu insanlar nankör ya.Bizda fanatik insanlarız,kimseye şöylesin-böylesin demiyoruz.Konu Renault`a bile gitmiş.Bunların amaçları belli.Geçen seneki F1 kulübü eziyeti malum.Serhan Acar gibi bir tane bilgi sahibi,sunum yeteneği olacak kişi çıksın,F1`i bir daha izlemem.
 
24.05.2010 00:24:29
sadece ilk 4-5 tanesini okudum ve ağzım açık kaldı bu sporu bu gözle izleyen, bu ruhla takip eden insanlar olduğunu hiç tahmin etmezdim. tüm o yarışları biz de izledik, dinledik. serhan, rahatlıkla söyleyebilirim ki yanlı sunucu değil, yanlı izleyici var bu işte :) valla senin işinin bilmediğimiz ne zorlukları varmış meğer. üstelik bu mesajlara da anlayış göstermek zorundasın. neyse, sen işini hakkıyla yaptığını, bu şekilde olumsuz eleştirenler olduğu kadar seni beğenip destekleyenler de olduğunu unutma ve aman bizi serhan acar`sız yarışlar izlemek durumunda bırakma :)
 
25.05.2010 01:32:10
Bazı insanlar yayını takip etmiyorlar sanırım.Lewis Hamilton için cezaya haklı dediğinide,yeri geldiğinde haksız oldu dediğinide hatırlıyorum.Aynı şekilde Raikkonen hakkındaki geçe nsene yorumları malum.Kim nerde bir yanlılık gördü çok merak ediyorum hala.
 
26.05.2010 14:41:15
Serhan Bey merhaba, Buradaki eleştiri mesajlarını okuyup gülmemek elde değil. Bunlar yazan arkadaşların yarış yayını konusunda çok fazla bilgi sahibi olduklarını sanmıyorum. Ama bunun kusuru maalesef onlarda değil. Kusur, siz CNN Türk`te F1 anlatmaya başlayana kadar bizlere F1 sunucusu ve yorumcusu olarak tanıtılan kişilerin yarattığı anlatım kirliliğinde. İsim vermek istemiyorum ama daha geçen yıl (2009 sezonunda) yarım kalan Malezya yarışında aşırı yağmurdan link hatları kopup da sizi duyamamaya başlayınca, yarışı anlatmaya başlayan arkadaşımızın en önde giden Güvenlik Aracı için yapmış olduğu "şu anda yarışın tek bir lideri var, o da güvenlik aracı" yorumundan eskiden yapılan sunumların ne denli kalitesiz olduğunu anlayabilirsiniz. Bu arkadaşımızın NTV`den yarış sunmaktayken devirdiği çamları anlatmakla bitmez. Ki bu arkadaş, o zamana kadar olan en kaliteli F1 sunucusuydu. Maalesef bu arkadaşımız, halihazırda yarış öncesi ve sonrasında F1 programları sunuyor ama ben sinir hastası olmamak için seyretmiyorum. Diğerlerini düşünün artık. Dolayısıyla bu mesajları yazan arkadaşlarımız da bu tip sunuculara alışık olduklarından, sizin anlatım ve yorumlarınız onlar için algılanamayacak kadar üst seviye geliyor olabilir. Lafı çok uzatmayayım, sonuç olarak ne kadar kaliteli ve bilgilendirici anlatım yaptığınızı, telsiz konuşmalarını ve yarış sonrası basın konferanslarını anında çevirisi yaparak ne denli katkıda bulunduğunuzu anlatmaya çalışsak bile, bahis konusu sunucunun ve onun gibilerin anlatımlarına alışık arkadaşlarımızın bunu anlayabileceklerini sanmıyorum. Şimdiye kadarki yapmış olduğunuz bütün değerli katkılarınız için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Selamlar... Not: Önümüzde Türkiye yarışı var ve siz hakemlik yapacaksınız ve doğal olarak yarışı sunmayacaksınız. Yarışa gelemediğim için mecburen TV`den seyredeceğim ve şimdiden kara kara "acaba yarışı anlatacak arkadaşlar nasıl saçmalayacaklar, hangi potları kıracaklar, hangi çamları devirecekler?" diye içim içimi yiyor.
 
1.06.2010 23:47:05
serhan hocam tek laf var söylenicek it ürür, kervan yürür :) boşver sen bu şekil yoluna devam et, meyve veren ağaç taşlanırmış daxoy arkadaşım ntv deki yine iyiydi sen kanald`dekini görmedin herhalde, ben tv nin sesini kısıp izliyordum :D
 
13.07.2010 21:59:08
serhanacar Günaydın,rüyamda Autosport`ta Webber ile Alonso`nun yer değiştirebileceğine dair bir yazı okuyordum,sapıttım galiba iyiden :-D @trtf1 twitter`dan bu... bu mu tarafsizlik anlayisi? gulerim ben de buna :-D
 
24.05.2011 02:08:50
Bir iki cümle yazmadan önce kendim bir ferrari taraftarıyım ve Hemde alonsoyu,kimiyi,seb`i ve nicoyu da çok seviyorum hakikaten çok değişik sürüş stilleri var.Yorumlara gelince yorumlar hakikaten çok komik bazılarını okudum zaten gerisinide tahmin edebiliyorum. Bizim ülkemizin temel sorunu bu zaten sadece f1`de değil diğer sporlarda da aynı durum var halbuki biraz mantıklı düşününce aslında doğruya ulaşabilirsiniz Bu arada Alonsoya çifte şampiyon demene bozulan arkadaşa daha çok güldüm ya ne diyecek yahu hayret birşey Bu kadar F1`in içinde olunca herhangi bir takıma ya da pilota sempati duyabilirsiniz ya da duymayabilirsiniz bunu bilmiyorum ama önemli olan şu ki 2011 catalunya`yı iyi izleyenler anlatımdan neyin ne olduğunu anlarlar Umarım F1 TRT`de kalmaya devam eder ve daha çok uzun yıllar Serhan ACAR hem bizi bilgilendirir hemde o heyecan dolu anlatımlarıyla evlerimizde bizi çoşturur...
 
lamp83 s-sport