Beni hatırla
 
Kanada GP’si, strateji anlamında, sezonun kuru havada yapılan en ilginç yarışı oldu. Aksilikleri bir kenara bırakırsak, yarış çok keyifliydi.

Güne yarışa 3 saat kala padoka vararak başladım. GPS olmayan arabamla yolları iyice öğrendiğim için, Pazar sabahı birkaç tane kestirme yol bile kullandım. Kısa bir kahvaltının ardından, yarış için çalışmaya koyuldum medya merkezinde. Dün de söylediğim gibi, F1 padokunu da Dünya Kupası ateşi sarmış durumda. Takımların merkezlerinde, basın odasında, her yerde yarış yayını ve zaman ekranlarıyla beraber maçlar da yayınlanıyor.

Yayına yaklaşık 1.5 saat kala, son şikanın içindeki anlatım odamın yolunu tuttum. Tabii ki ilk iş olarak bağlantımızı yaptık. Genelde yayından en geç 1 saat önce İstanbul’a bağlanıp hatta kalmayı tercih ediyorum. Çünkü yayın saati yaklaştıkça hatlar yükleniyor ve ses açısından temiz bir hat bulmak veya bazen İstanbul’u düşürmek gittikçe zorlaşıyor.

Yarışın startında Liuzzi ve Massa’nın birbirlerini katlettiklerini söyleyebilirim. Her ikisinin de gerçek anlamda iyi bir sonuç alma şansı, daha ikinci virajda uçup gitti. Yumuşak lastiklerin 10 turdan fazla dayanmasını kimse beklemiyordu, ama Button 6, Hamilton ve Alonso 7. turda pitin yolunu tuttu. Bu noktada yarış Red Bull’a gidecek gibi gözüktü. Sonuçta önleri açıktı, sert lastikle minimum 15 tur daha atabilirler gibi gözüküyordu. Bu ilk bölümde arayı açabilirlerdi. Ama sanırım a) pistin yol tutuşu o anlarda sert lastiklerin çalışabileceği kadar fazla değildi ve b) yumuşak lastik takan pilotlar aşağı yukarı aynı turlarda pite girip grup halinde geriye düşünce, yavaş otomobillerin arasına düşmediler, yani trafiğe takılmadılar.

Sertle piste çıkan Kubica 9, Webber 13 ve Vettel 14. turda pite geldi. Yani sertle başlayanlar için durum o kadar ümitsizdi .

Yarışın içinde çok keyifli anlar yaşandı. Bol bol atak izledik. Alonso ve Hamilton’ın lider Buemi’yi geçmeye çalışırkenki kapışmaları, Webber ile Hamilton’ın çekişmesi, sonlara doğru Button’ın yine trafiğe takılan Alonso’ya yaptığı atak, Massa’nın geçişleri, son turlarda lastikleri iyice biten Schumacher’e yapılan ataklar çok heyecanlıydı. Kubica ile Schumacher temas etmese, belki ilk beşi zorlayabilirlerdi.

Sonuçta tempo olarak zaten çok iyi olan McLaren, Red Bull’dan daha iyi lastik kullanım taktiği sayesinde zafere ulaştı. Alonso ve Ferrari de, Türkiye’den çok daha iyiydi. Sessiz sedasız iyi iş yapan isimler arasında ilk turda 13.lüğe düşüp 6. olan Rosberg ve Toro Rosso’ya en iyi sonucu getiren sezonun şanssız ismi Buemi de vardı.

Yayına gelince, aslında anlatımımdan memnunum. Yarışın bazı bölümleri çok heyecanlı geçti ve ben keyif aldım. Ama iki defa bağlantının kopması çok kötü oldu. İnanın bu gibi durumlarda, ben seyircilerden daha çok sinir olup üzülüyorum. Daha önce bir kere daha Kanada’dan yarış anlatmıştım ve böyle bir durum ilk defa başıma geldi. Sesin koptuğu ana kadar belki 6 saat İstanbul’a bağlı kalmıştık toplamda ve en ufak bir sıkıntı yaşanmamıştı. Merkez de, ses bağlantısını yeniden kurmaya çalışırken, yarıştaki iki reklamı girdi mecburen. Ve bu iki reklamın zamanlaması da çok kötü oldu. Bu açıdan sizlerden özür diyorum. Normalde reklam ayarlamalarına ne kadar dikkat ettiğimi biliyorsunuz. Bazen saat geldiği halde çekişme olduğu için 10-15 tur reklamı geciktirdiğim veya onbard görüntünün bitmesini beklediğim oluyor. Aslında yine kafamda bir tur hesabı yapmıştım. Ama olmadı.

Yayının sonundaki çevirilerim de Cumartesi’ye göre daha iyi oldu. Bu kez bana gelen sesler çok daha iyiydi ve çok zorlanmadım.

Uzun Kanada seyahatine böylece noktayı koymuş olduk. Ama Türkiye saatiyle Pazartesi gece yarısı yola çıkıp, Salı akşamüstü İstanbul’a varacağız ancak. Sonrasında bir hafta çalışma ve devamında Valensiya…

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
14.06.2010 15:59:14
Yarışı maalesef canlı olarak izleyemedim.Gece saat 01:00`da tekrarını izledim.Genelde tekrarlarda yayına reklam girmiyor.O yüzden rahat oldu benim için sadece Serhan abinin sesi yoktu.Yayın güzeldi.Yarış da çok keyifliydi..
 
14.06.2010 17:12:10
Geçrekten çok güzel bir yarıştı.Çok fazla atak izledik.Ama beni şaşırtan olay Güvenlik aracının girmemesi oldu.Serhan abi`nin yarışta dediği gibi en fazla güvenlik aracının girdiği pistlerden biri olmasına rağmen güvenlik araçsız bitt.Yayınların HD olmasını yani 2012 yi sabırsızlıkla bekliyorum...
 
14.06.2010 17:55:06
Evet, güzel ve keyifli bir yarıştı. Son zamanlarda, startı heyecanla beklediğim bir yarıştı. Aslında ön sıralardaki pilotları biraz daha agresif bekliyordum startta. Belki Massa-Liuzzi didişmeleri bunu önlemiş olabilir. RB egemenliğinin 2-3 yarışta olsa biteceğini Türkiye GP sonrası tahmin etmiştim. Hatta McLaren ve Mercedes GP nin bu boşluğu değerlendirmesi gerektiğini de söylemiştim. Ama Mercedes GP de yanılmışım. Antremanlarda 2. ve 3. sektörlerde rekabetçi olamadıklarını gördüm. Dolayısıyla da mağlubiyet kaçınılmazdı. Ancak McLaren çok güzel gelişim gösteriyor. Gerçekten savaşçı ve güçlü bir araç var ellerinde. Motorun sesinden bunu anlayabiliyoruz. Ferrari ise istikrarı yakalayamayan bir takım görünümünde. Şimdi herşey yolundaymış gibi görünüyor ama ben Ferrari yi yanan bir mum gibi görüyorum. Biraz esintide ışığını veremiyor. Sayın Acar, yarış anlatımınız ve çevirileriniz yine on numaraydı. Dediğiniz gibi kesintiler ve reklamların zamanları anlatımınıza gölge düşürse de bunları doğal karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca benim şansızlığım TRT nin reklam zamanlarında RTL nin de reklama girmiş olmasıydı. SCH nin ikinci kere pite girişini göremedim. Gece tekrarında da ne yazık ki göremedim. Sanki tekrar da kesilme vardı gibi geldi bana. Her şeye rağmen siz ve ekibinizin ellerine sağlık. Umarım Valencia yarışı, bu yarıştan daha keyifli olur :-)
 
14.06.2010 19:47:45
aksilik i351;te serhan abi. senin yapabilece287;in bir 351;ey yok sonuçta. yaln305;z özellikle kesintilerin en önemli anlarda olmas305; çok kötü oldu. yahu diyorum geçi351; oluyor serhan abiden ses yok ne i351; :))) yaln305;z dünya kupas305; yüzünden yay305;n305;n trt 3`te olmas305; gerçekten sinir bozucu. bir sonraki yar305;351;ta da trt 3`te olacak ama allahtan valencia kaç305;raca287;305;m305;z bir 351;ey olmayacak muhtemelen :) yar305;351; ise müthi351;ti. ata287;a, heyecana doyduk. hem de kuru zeminde "modern olmayan" pistlerin gözünü seveyim. son 351;ikan305; kesen keseneydi. velhas305;l güzel yar305;351;t305;. ve mclaren ve pilotlar305; da tak305;m oyununu ne kadar iyi oynad305;287;305;n305; gösterdi. ferrari umar305;m iyice geri döner. red bull ise burada yine fena say305;lmayacak sonuçlarla puanlar ald305;. gelecek gp olan valencia`dan da pek emin de287;ilim. ferrari veya mclaren`ler al305;r diye dü351;ünüyorum ama silverstone`da yine onlar305; durduran pek olmayacak. mercedes için ise bu sezon galibiyet pek olas305; görünmüyor bence. maalesef. yine de biraz toparlan305;rlar umar305;m podyum görürler birkaç tane... bir de yar305;351; içinde kubica`n305;n yapt305;287;305; harekete pek anlam veremedim ve çok tehlikeliydi. force india pilotlar305; sorun ya351;amalar305;na ra287;men her ikisi de birden puan almay305; ba351;ard305;. tebrikler. buemi ise potansiyelini biraz da olsa gösterdi. onun jaime`den çok daha iyi oldu287;unu dü351;ünüyorum.
 
14.06.2010 19:49:02
yazim neden boyle cikti :S diger yorumlarda da turkce karakter vardi neden bende boyle sorunlu cikti :S
 
14.06.2010 23:32:46
Ses bağlantısı kesildiğinde teknik olarak mutlaka reklam girilmesi gerekiyor mu bilemiyorum. Ama Serhan Acar`ın ses bağlantısı kesildiğinde reklama gitmek yerine yayını bir süreliğine Okay Karacan devralabilirdi diye düşünüyorum. Ama işin teknik kısmını bilmeden ahkam kesmek de istemem. Onun haricinde herşey güzeldi. Elinize sağlık.
 
lamp83 s-sport