Beni hatırla
 
Bu saatten sonra, yarışı Red Bulllar’dan başkası kazanamaz, sadece kendileri kaybedebilirler.

Geldik sezonun 12. yarışına. Geçtiğimiz hafta Avrupa Ralli Şampiyonası tamamlanınca, bu hafta sonunun tek işi olarak Grand Prix kaldı geriye. Budapeşte’ye Cuma öğle saatlerinde vardım ve ikinci antrenman seansına yetiştim. Doğu Avrupa’nın Paris’i denilen şehre, daha önce çeşitli işlerle altı yedi kere gelmiştim. Aslında Macaristan öyle ufak bir ülke ki, iç hat uçuşu yok burada. Dolayısıyla havaalanı da oldukça ufak.

Cuma günü, sistem testi ve yayına çalışmakla geçti. Çeviriler esnasında işimi bozabilecek bir durumdan kurtulmak için, pistteki teknik görevliyle beraber adeta bir icat yapmamız gerekti. Sesimi size ileten ISDN kodeke, saçma sapan bir hoparlör bağlayıp, onu da amfi olarak kullanarak sorunu çözdük, aksi takdirde durum pek parlak değildi.

Antrenmanların ardından, Cuma akşamı her zaman olduğu gibi yayına çalışarak geçti. Bu sabah ise, FP3’e bir saat kala pistteydim. Dün hava açık olsa da, gece bayağı yağmur yağdı.
Anlatım odasına geldiğimde, tıpkı 2006’da olduğu gibi içeriyi su bastığını gördüm. Burası, Interlagos ile birlikte en sefil iki anlatım odasından birisi. Büyüklük iyi ama, yalıtım sıfır. Muhtemelen sene boyunca, start düzlüğünden geçen otomobillerin sesi en çok burada geliyordur size. Odanın kapısı bildiğiniz ahşaptan yapılmış ve önümde de normal bir cam var. Dolayısıyla düzlükten geçen otomobiller, önce benim odanın içinden, sonra da sizin yayının içinden geçiyor.

Odanın zemininde bir parmak su vardı. Neyse ki bir görevli geldi ve antrenman seansı boyunca paspas yaptı. Ancak çatıdaki su, herhalde tüm gün boyunca buharlaşmadı ki; tüm gün odanın çeşitli yerlerinden su damlayıp durdu. Bir kaçak da, tam benim masanın ortasına denk geliyordu ve tüm yayın boyunca hem masaya, hem de sırtıma su damladı. Yarın yağmur yağarsa, 2006’da olduğu gibi, odamı su basacağına eminim.

Neyse, sıralama turları öncesinde son hazırlıkları tamamladım. Hongaroring’de, anlatım odalarının bulunduğu ana tribün ile padok arasında bir tribün olmadığı için, medya odasına her gitmek isteyişinizde son ilk garajların hizasından, pit çıkışına kadar yürüyüp, merdivenle in-çok yapıp, aynı mesafeyi geri yürümeniz gerekiyor. Gayet sinir bozucu bir güzergah, çünkü medya odası aslında sadece 30 metre ileride.

Sıralama turları öncesindeki gidişattan, Red Bull’un üç bölümde de 1-2 olacağı çok belliydi ve ben de twitter a bunu yazdım. Sonuç hiç şaşırtmasa da, geçen hafta 0.002 saniye olan Red Bull – Ferrari farkının 1.2 saniyeye çıkmış olması gerçekten şaşırtıcı. Yarın ilk virajda lacivert otomobiller yerlerini koruyabilirse, o noktadan sonra ancak Red Bull’un kendisi yarışı kaybedebilir. Ferrari, son yarışlardaki hızını bir kez daha gösterdi. McLaren yine hasarı azaltma peşinde ve Button yine lastikleri çalıştıramadı. Schumacher’in hayal kırıklığı devam ediyor. Günün yıldızlarından birisi de Petrov’du. Rus pilot hem kısa kariyerinin en iyi start pozisyonunu elde etti, hem de Kubica’yı ilk defa geçmiş oldu sıralamalarda.

Esnek ön kanatlar mevzusu iyice alevlendi bugün. Red Bull ve Ferrari bir şekilde, yerden 90 mm yukarıda olması gereken ön kanat kenarlarını yere değecek kadar alçaltabiliyor. Whitmarsh ve Brawn’a göre bu duruma bir açıklık getirilmeli. Ben de bu görüşe katılıyorum. Yapılan kuvvet ve esneme testleri, otomobil garajdayken yapılıyor ve bu testleri geçtikten sonra, pistte üstünde 3-4 kat daha fazla yük binen kanatlar esneyebiliyor. Bunun nasıl yapıldığıyla ilgili birkaç seçenek var. Ama bu şekilde yere yakın kanatların, tur başına 1 saniye bile getirebileceği söyleniyor ki, bu çok büyük bir rakam. Detayları yarın yayında aktaracağım.

Yayınım genel anlamda iyi oldu. Çevirilerim de iyiydi bana göre. Dediğim gibi, yeniden tamamen F1’e odaklanmak çok keyifli. Yarınki yarışın sıkıcı olabilmesi ihtimaline karşın, hazırlık yaptım. Umarım, güzel bir yarış izleriz. Ama bunun için galiba yağmura ihtiyacımız olacak.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
31.07.2010 23:26:09
 
1.08.2010 01:53:11
Martin Whitmarsh olayı çok iyi özetlemiş ... Değil 9cm 3cm bile yüksek değil bana göre de....
 
1.08.2010 02:13:29
Daha Silvertsone`da Vettel`in Webber`den çaldığı ön kanadı gördükk ki kanat harbiden bayağı bir esniyor...Hatta antrenmanlarda bir ara öyle bir esnemişti yerdeki bir engele takılıp araç ,altına bile almıştı..Benim anlamadığım nokta ; Bu kanatların yapım malzemesi plastik yada fiber değil mi? Bunların elastisite modülü ve kırılganlık katsayıları bellidir mutlaka.FIA`nın bu malzeme konusunda bir karışım oranı kuralı yokmu? Bence yoksa çok büyük bir yanlış.Varsada diğer takımlar mal mı?Sıralamadan sonra aynı şekilde ITV bu detay gösterimlere devam etti, görünen o ki RedBull ve Ferrari`nin ön kanatlar sanki tepesine birisi çıkıyormuş gibi esniyor...Karşıdan rüzgarı aldığı zaman öyle bir elastik hale geliyor ki sanki önde başka bir kanat takılmış. 2. sektörde açılan 0.9 sn fark hemde 30sn içerisinde...Bana F1 mantığı olarak hiçte uymayan bir durum...Bu işin içinde bir iş var gibime geliyor...
 
1.08.2010 14:21:06
SERHAN ABİ EKİBİNİZİ TEBRİK EDERİM MASSA YI KÖŞEYE SIKIŞTIRAN BİR SORU SORMUŞ SUNUZ DİKKATİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
 
1.08.2010 19:59:13
Serhan her zaman ki gibi çok iyi.
 
lamp83 s-sport