Beni hatırla
 
Pazar sabahı, her zaman olduğu gibi erkenden piste geldim. Macaristan’da, otobanın son beş kilometresinde medya ve F1 çalışanları için emniyet şeridini kullandırıyorlar, bu sayede trafiğe takılmadan gelip gitmek mümkün. Dün f1.com’da yayınlanan tahminin aksine, bugün hafta sonunun en sıcak günü oldu.

Yarışla ilgili çalışmalarımın büyük kısmını bitirsem de, sabah yine bir saatlik bir işim kalmıştı. Arada göz ucuyla Porsche’nin ilk turuna bakayım derken, adeta uçak kazası gibi bir kaza yaşandı ve ilk turda altı otomobil kaldı.

Pit yolu açıldığında, kulaklığım takılıydı (genelde bu son yarım saati kaçırmamaya çalışıyorum) ve Hamilton’ın frenlerden şikayet ettiğini duydum. Dün pilotların da söylediği gibi start çok kritikti ve Güvenlik Aracı (SC) girmese muhtemelen, ilk virajdaki gibi Vettel-Alonso-Webber-Massa şeklinde biterdi yarış.

Güvenlik Aracı’nda Webber’in içeri alınıp Vettel’in arkasında bekleyip daha da geriye düşmesine neden olmak yerine, takım yönetiminin onu pistte tutması doğru karradı. Ancak bu kararın çalışması için tıpkı Hungaroring 98 Schumacher gibi, 20 turda 20 saniye fark lazımdı. RB6’nın hız avantajını ve önünün açık olmasını kullanan Webber, bu bölümdeki performansıyla kesinlikle galibiyeti hak etti. Tabii Vettel’in aldığı cezanın da bu galibiyette payı var. Ben ‘Telsizim çalışmıyordu’ yorumunu ihlalin bahanesi olarak sayamıyorum. Telsiz hiç olmasa bile, SC arkasındayken konvoyda aranın bu kadar açılamayacağını her pilot bilir. Acaba Red Bull, arkayı tutsun diye ona yavaşlamasını mı söyledi? Bilemiyorum, ama konvoyun düzenini bozunca gelen pitten geçme cezası bana göre normal.

Aynı durum Kubica için de geçerli. Takım, gerçekten korkunç bir zamanlamayla pitten çıkarmaya karar verdi Polonyalı’yı. Bugün ciddi bir yaralanmanın yaşanabileceği iki olayı izledik: Rosberg’in fırlayan lastiği ve Schumacher’in Barrichello’yu sıkıştırması. İkisinde de verilen cezalar haklı bence. Her pilot savunma yaparken diğerini biraz sıkıştırabilir, ama Schumi biraz fazla ileriye gitti. Duvar bitmeseydi, Barrichelo duvara değip, oradan da Schumacher’e çarpacak ve ortaya korkunç bir kaza çıkacaktı muhtemelen. Bu olaydan çıkarılabilecek sonuçlar: a) Schumacher üç yılda hiç değişmemiş, yine bazen çok acımasız olabiliyor b) bu agresiflikle seneye Mercedes ona iyi bir otomobil verirse, öndekilerle dişe diş kapışabilir 42 yaşında olmasına rağmen.

McLaren’in böyle giderse, Spa’da liderliği kaybedeceğini düşünüyordum. Ama Hamilton’ın vites kutusuyla bu durum, beklenenden de önce gerçekleşti. Kısa vadede şikayet ettikleri esnek ön kanatlarla ilgili bir değişiklik olacak gibi durmuyor. Bu da, zaten fabrikaların kapanacağı dönemden sonra McLaren’i çok zor yarışların beklediği anlamına geliyor. Uzun ve bol virajlı Spa’da, diğerlerinin Red Bull’u alt etme şansı yok gibi çünkü.

Button, bu kez beklendiği gibi tırmanamadı taktik sayesinde. Son dünya şampiyonunun, markalar şampiyonasında lider olan otomobille, hiçbir sorun yaşamadan tur yemesi, gerçekten büyük bir darbe onlar için. Petrov ve Hulkenberg, günün adamları arasındaydı. Her ikisi de, hatasız ve olgunca bir yarış çıkardı. Sauber, yine Pazar gününün Cumartesi’den daha iyi bitirdi. De la Rosa’nın puan almasına sevindim. Kobayashi’nin ne ara yükseldiğini de pek anlayamadım, ama harika bir sonuç her ikisi için de. Williams mekanikleri, gelen puandan çok Barrichello’nun Schumacher’i geçmesine sevindiler.

Kısacası yarış keyifli oldu. Ben anlatırken keyif aldım. SC olmasa, çok daha sıkıcı geçecek gibi duruyordu yarış. Onun için pek çok konu hazırlamıştım. Bir kısmından bahsettim zaten, ama beklentilerimin üstünde bir yarış oldu. Herhalde hala Bahreyn, sezonun en kötü yarışı olma unvanını koruyor.

Yayında yaşanan kopmayla ilgili olarak gerçekten çok üzgünüm. Sizlerden ve twitter dan aldığım bilgileri derleyip, sorunun ne olduğunu bulmaya çalışacağım İstanbul’a dönünce.

Dört haftalık yaz arasında, ben de kısa bir tatil yapacağım. WRC ile başlayan maratonda, Kasım ayından beri birkaç Pazar hariç her gün çalıştım ve pek çok gün de geceledim. Ayrıca bildiğiniz gibi sürekli seyahat halindeydim. Ama bu arada da, autosport ya da f1.com a bakmadığım gün olmaz, merak etmeyin. Yeri gelmişken Spa öncesinde, Made in Web ile çalışıp forumdaki aksamaları da gidereceğimizi söyleyeyim.

Spa’da görüşmek üzere…
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
2.08.2010 00:07:50
Bu yayında diğerleri gibi harikaydı. Ağzına sağlık Serhan abi sende yoruldun wrc f1 o şu derken iyi bir tatil geçirmen dileğiyle iyi tatiller tekrar teşekkürler
 
2.08.2010 03:10:38
trt nin anlaşması bu sene bitiyor sanırım.Sakın bir yere gitme.formula 1 bu ülkede yayınlandıkça hep sen sun istiyorum.F-1 seninle ayrı güzel.iyi tatiller dliliyorum...
 
2.08.2010 17:35:05
serhan abi yine harikaydın bana bu sporu sevdiren ne takımlar ne pilotlar senin sayende bu sporun aşığı oldum.süpersin serhan abi...
 
lamp83 s-sport