Beni hatırla
 
Dört haftalık bir aradan sonra, F1 heyecanına dönmek için Spa’dan daha iyi bir yer olamazdı.

Belçika’ya Cuma akşamüstü saatlerinde geldim. Spa, Liege şehrinin güney doğusunda yer alıyor ve Brüksel havaalanından 120 km kadar uzakta. Araba kiraladıktan sonra, gerçekten dağ başında bir yerde yer alan otelimize ulaşmaya çalıştım. Otel dediğime de bakmayın, bir tarihi bir şatonun bir kanadındaki odaları restore edip otel yapmışlar. Tabii soğuk hava, karanlık ve yağmurla birleşince otelimiz bayağı kasvetli bir yer haline geliyor. Zaten dışarıdan bakınca şatoda bir otel olduğunu anlamak da mümkün değil.

İşin ilginç yanı gece müze kısmında kimse olmadığı için, en yakın insanoğlundan yaklaşık 2 kilometre uzakta, ormanın ortasında bir yerde kalıyor olmamız. Pencereden bakınca biraz ağaç ve sonrasında zifir karanlık gözüküyor sadece. Çocukluğumuzda hafızamıza kazınan ‘Sapık’ filmindekine benzer bir otel bulmuşuz sizin anlayacağınız.

Neyse, sabah erkenden kalkıp pistin yolunu tuttuk. Sabah sabah, Belçika’nın köy yollarında yapılan 60 km.lik bir yolculuğun ardından piste vardık. Geçen sene de anlatmıştım, piste yaklaşırken karşınız çıkan tabelalar ve kasaba adları insanın için bir hoş yapıyor: Kemmel, Malmedy, Rivage, Fahnes, Stavelot vs gibi…

Dünkü yolculuğun ardından istediğim gibi çalışamadığım için, bu sabahım çok yoğun geçti. Üçüncü antrenmana bir yandan bakarken, bir yandan notları tamamlayıp, bir yandan da ses bağlantısındaki ufak sorunu gidermeye çalıştım. Dolayısıyla, çıplak gözle antrenman izleme şansını kaçırdım.

Sıralama turlarında, hava yine yapacağını yaptı ve birkaç dakikalı bulut geçişleri işin rengini değiştirdi. İlk bölümde aynı dakikalar içinde iki Sauber’in birden dışarıya uçması ilginçti. Virgin ve Lotus Q2’ye kalabildi böylece. Petrov, kerb testinden çok zararlı çıktı.

İkinci bölümde, Schumacher bir ara son ona kalacak gibi gözüktü. Ama son anda, zaten ceza alacak olan iki Mercedes pilotu da dışarıda kaldı. Q3’ün son dakikalarında yapan yağmura rağmen Hamilton ve Massa’nın turlarını geliştirmeleri büyük başarı oldu bence. Hamilton 0.35 saniye kaybettiğini söylediği ilk viraj olmasa polü alabilirdi bu hesapla. Red Bull’un ikinci sektördeki üstünlüğü takıma polü getirdi. Ama ilk turda işleri zor.

Son bölümün hayal kırıklığı Fernando Alonso oldu. Zor şartlarda Massa, Barrichello ve Sutil de iyi iş çıkardılar.

Günün sonunda iki önemli çekim yaptık. Birincisinde uzun uzun, çok merak edilen anlatım odasını çektik ve içerde neler olduğunu anlattık. İkincisinde ise yürüyerek Eau Rouge’a gidip, hem virajı anlattık hem de gerçekte nasıl bir yer olduğuna dair çekimler yaptık. İki paketi de beğeneceğinizi umuyorum. Özellikle Eau Rouge, virajın içindeyken nefes kesici. Hem buraya iniş hem de sonrasındaki tırmanış, TV’de gözüktüğünden çok daha dik. Gerçekten de büyülendim.

Bu çekimler, iki kişilik televizyon ekibi Erbatur ve Tayfun’un ürettiği diğer paketlerle birlikte (en önemlisi de Newey röportajı) F1 Kulübü’nde olacak Pazar günü saat 14:00’ten itibaren.

Yayın sezonun en iyileri arasında değildi, idare eder diyelim daha çok. Çeviri esnasında, çok fazla bir vınlama vardı kulağımda, ama elimden geleni yaptım. Bu arada yayının TRT3’e alınacağından benim de 15 dakika kala haberim oldu. Dolayısıyla araya girip, bir şeyler yapma şansı yoktu. Böyle bir son dakika değişikliğinin hoşunuza gitmediğini gayet iyi biliyorum, benim de hoşuma gitmedi. Ama tüm televizyonlarda bulunan ana kumandanın bir kararı. Ne sebeple karar alındığınız, ya da o anda TRT1’de ne oynadığını bilmiyorum. Ama öğrenirsem sizinle paylaşırım yarın. Dünya Kupası yayınları dışında 1.5 yılda hiç böyle bir şey olmamıştı.

Dediğim gibi yarın ki F1 Kulübü ve yarış TRT1’de olacak. Her durumda hava kuru da olsa, yağmurlu da olsa heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. İlk turda ilk sektörün sonuna varmak çok kritik olacak. Hamilton ilk virajda yerini korursa, Webber’i avlamaya çalışabilir. ilk turdan sonra kuru havada Red Bull’un arayı açma ihtimali fazlasıyla var çünkü.

Startta görüşmek üzere…
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport