Beni hatırla
 
Tarih: 21 Ekim 2010

Arkadaşlar,

Öncelikle durumu pek parlak gözükmediğini söylemem lazım. TOSFED olarak kontratın yenilenmesi için son üç yıldır, özellikle de 2009 Türkiye GP´sinin ardından daha da ciddi şekilde çalışıyoruz. 2009´da Formula Derneği ile birlikte Türkiye´de aklınıza gelebilecek tüm büyük firmaların temsilcilerini bir araya toplayarak bir forum yaptık, yarışı nasıl kurtarırız, yeni bir çalışma modelin nasıl yaparız diye herkese danıştık. Tabii kimse elini taşın altına sokmak, pistin işletmesine soyunmak, ´hatta şu kadar aktivite yapıp destek oluruz´ demek bile istemedi.

Devamında hükümet seviyesindeki girişimlerimiz sürdü. Bildiğiniz gibi bu seneki GP sırasında Bernie, Maliye ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlarımız ile görüştü ve onlara seneliği 26 milyon dolardan 10 yıla kadar uzatılabilecek bir anlaşma önerdi.

Şu ana kadar 2005 - 2011 arasındaki anlaşmaya bağlı olarak, devlet her sene 13.5 milyon dolar ödedi Formula 1 için. Bu para iki katına çıkmış gibi gözükse de, bu yedi sene içinde gelen yeni yarışlar, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri gibi zengin ülkeler, piyasadaki fiyatları çok yükseltti. Bu açıdan pazarlık yapılabilme ihtimali var ve istenen fiyat çok da yüksek değil.

Ancak bir başka sorun daha var, İstanbul Park´ın işletilmesi sorunu. F1 devam etse de, etmese de, 2011 sonunda Bay E pistin işletmesini bırakıyor. Bu nedenle devlet ile pistin mülki sahibi İTO arasında, bir başka işletme formülü için de çeşitli temaslar var.

Bu arada biz bu sene yeni kontrat için ciddi bir mesai harcadık. İsimlerini veremeyeceğim üç ayrı bakanla defaalrca görüşüldü ve bu isimler yarışın devamına sıcak bakıyorlar. Ancak nihai kararı verecek olan Sayın Başbakan´ın ikna edilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek adına çeşitli dosyalar hazırladık. Örneğin F1 sayesinde İstanbul´un Anadolu yakasında yaşanan gelişimdeki ivmelenmeyi anlattık.

F1´den önce Anadolu yakasında sadece bir tane beş yıldızı otel vardı. Şu anda bu sayı galibe sekiz çıktı, bir sürü alışveriş merkezi açıldı (Viaport vs), Pendik´e marina yapıldı, Kurtköy çevresi Sabiha Gökçen´in gelişimiyle de beraber cazip bir yer haline geldi, onlarca toplu konut projesi yapıldı. Yani 2004 ve 2010 arasındaki uydu fotoğrafları arasında, gelişim açısındna müthiş bir fark var.

Tabii ki tüm bu saydıklarım sadece F1 sayesinde olmadı. Ama Formula 1 yarışı ve pistinin varlığının, bu gelişimi hızlandırdığı net bir şekilde ortada.

Özetle TOSFED olarak, başta başkanımız Mümtaz Bey ile birlikte elimizden geleni yapıyoruz yarışın devamı için. Ama süre her geçen gün daha da daralıyor. Bernie´nin ´Türkiye GP´sine ara verilebileceğine dair´ son açıklamaları, belki de bizim için son uyarı niteliği taşıyor.

Tabii pistin işletmecisi kendi firmasıyken, hiç tanıtım yapılmazken, ´seyirciler yarışa gelmiyor´ demek ne derece doğru, o da ayrı bir tartışma konusu.

Özetle son durum böyle, çalışmaya ve çabalamaya devam ediyoruz. Olumlu bir gelişme yaşanırsa, büyük bir mutlulukla bunu sizinle paylaşırım.

Tarih: 04 Aralık 2010

GÜNCELLEME: İşler, üç dört ay öncesine göre biraz daha olumlu gözüküyor. Öncelikle Başkan Mümtaz Tahincioğlu, geçtiğimiz haftalarda aylar süren bir çabanın ardından Sn.Başbakan ile görüştü ve kendisine durumu izah etti. Bu görüşmenin ardından, yeniden FOM ve Bernie Ecclestone ile pazarlık yapılması kararı çıkmış. Bu nedenle Mümtaz Bey, Londra´ya giderek Bay E ile tekrar görüşecek. 

Bu arada önümüzde ikinci bir sorun daha var; o da 2012 ve sonrasında pisti kimin işleteceği. Bay E, F1 olsun ya da olmasın 2011 sonunda işletmeyi bırakıyor. Yani hem FOM ile kontrat imzalayacak, hem de nereden baksanız yılda 10 milyon dolara yakın bir para harcamayı göze alabilecek bir grup, holding, dernek ya da organizasyon bulunması gerekiyor. Yani birbiriyle bağlantılı, ama ayrı ayrı halledilmesi gereken iki konu var: F1 kontratı ve işletmecinin bulunması.  Bu işletmeci konusuyla ilgili olarak da, yeni bir oluşuma gidilebilmesi için çeşitli gruplarla görüşmeler yapılıyor. Ne yazık ki size isim veremeyeceğim, ama konuyu günü gününe takip ediyorum. 

İstanbul´un 2012 Avrupa Spor Başkenti seçilmesinin de, hükümet nezdinde elimizi biraz kuvvetlendireceğine inanıyorum. Özetle, çalışmaya ve çabalamaya devam ediyoruz TOSFED olarak. Ne demişler; çıkmadık candan ümit kesilmez! 
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
21.10.2010 10:47:36
Serhan bey yanlış anlamayın ama bu durum ne sizin nede Tosfed`in kendi başına yapabileceği bir iş değil.Türkiye`deki sadece 10 tane otomobil fabrikası 1er milyon tl hibe etse..hibe bile etmese yatırım yapsa bu iş kökünden çözülürdü.Ama ne gerek var? Millet her türlü mallarını almıyor mu? F1`e yatırım yapıp milletin kafasını bulandırcağına geniş aileden iki kişi kiralar yada bir gelin bir damat bulup reklam çevirirler iş biter.Sonuçta halk yolunacak kaz...Ama ben değilim ve olmayacağım ve Türkiye`de faaliyet gösteren hiçbir otomobil fabrikasındanda alışveriş yapmayacağım.Zaten yapmıyorumda...Tüm arkadaşlarıda bu konuda hassas olmaları konusunda uyarıyorum..Utanılacak halimize gülüyoruz ya..Nedir bu rezillik ve vurdumduymazlık anlamadım....
 
22.10.2010 00:03:27
Serhan bey, sayın Başbakan, Mümtaz Bey`e randevu mu vermiyor? Verdi ve konuşuldu da Başbakan`ın konu hakkındaki kararı mı bekleniyor?
 
22.10.2010 22:23:14
6 yıl geçmiş yarış tarihimizin ama hala at gözlüğü takan zırzırı cahiller akşama kadar reklam fragman ve proğram ile futbol saçmalığını zihnimize zorla sokmaya çalışıyolar.partisiz biri olarak futbol hastası bir başbakan olduğu sürece ne sokaktaki insanın f1 den haberi olur nede istanbulun parkın tribünleri dolar.olay bu kadar hazin ve dram yüklü.keşke bunun önüne trt baştan geçseydide trt3 yerine en çok izlenen kanal trt1 i kullansaydı.ve haftada 8 gün futbol yerine 3-4 gün f1 ile ilgili proğramları gün içinde insanlara ulaştırsaydı.güya trt 2009 bahreyn de trt gelecek yıl daha çok proğramla karşınızda olacağız demişti,hani nerede.2010 bitti hala ortalıkta bir şey yok.trt3 gibi şifreli vede gece yarısı içeriği futbol dolu limit yok gibi proğramla bu gemi yürümez.nasıl kanadada buz hokeyi ilk sırada ise nasıl çinde masa tenisi ilk sıarada ise türkiyede f1 ilk sırada olmalıydı.çok geç değil son şansımız 2011 eğer insanlara similasyon aracı ile canlı yayınla yarış yaptırırsanız f1 göreceksiniz ilk sıaraya çıkacaktır.istanbul parkta trt standında multi yarışlar yapılmıştı.yanlış hatırlamıyosam trt enver hasanoğlu ile bir fuarı canlı yayınlamıştı ve insanlarlar çok ilgi göstermişti.eğer takvimden 2 pist arasından biri gidecekse bu istanbul olsun.en azından spa francorchamps gibi en önemli pist takvimde kalır.spa ile insanların kalplerinde çok büyük bir his var.çünkü ayrton mansell schumacher hakkinen coulthard gibi efsanelerin çarpıştığı yegane mekan.
 
25.10.2010 15:05:00
F1`in Türk izleyicisi tarafından az ilgi görmesinin pek çok nedeni vardır sanırım. Ekonomik, tarihsel, kültürel vs. Ama burada en büyük etkenin F1`in esasında bir mühendislik sporu olduğunu düşünüyorum. Biz matematiksel düşünebilen bir millet değiliz arkadaşlar. Yaşam tarzımız günübirlik gelişmelere bağlı bir işporta mantığı üzerine kurulu. F1 ise tamamen matematiksel verilerle çalışan bir spor. Futbola hiç benzemez bildiğiniz gibi. O nedenle bu konu öyle otomobil üreticilerinin katkısıyla, siyasi destekle falan olacak iş değil. Buradan elbette "bizim milletin kafası bu spora basmaz" gibi yanlış bir mesaj çıkarmayalım. İstediğimiz konulara kafamız cin gibi çalışır. Ama biz yapı olarak ince hesaplamalarla uğraşan bir millet değiliz. Dikkat edin, siyasetten ticarete, spordan sanata yaşamın her alanında kestirmeden gitmeyi seven bir yapımız var. F1 ise tamamen ince hesaplara yönelik bir spor. Türkiye`de bu sporu yakından izleyenler bile yarışta uygulanan Delta time vs. gibi sayısal kavramları anlamakta zorluk çekiyor, nerede kaldı diğer insanlar anlayacak da sporu sevecek Anlamayınca de yarışı kavrayamıyorlar, kavrayamayınca da seyretmek zor geliyor. Kuru kuru seyretmek te zevksiz oluyor onların gözünde. İşte bu nedenle F1`in Türkiye`de Batı ölçeğinde ilgi bulmasını yakın gelecekte mümkün görmüyorum. Bir takım ticari önlem ve düzenlemelerle elbette seyirci sayısı artabilir. Bu yapılmalıdır da. Sevgili Serhan Acar bu konuda çalışmakla çok iyi yapıyor. Ama seyirci sayısı ve toplumsal alakayla ilgili yakın zamanda köklü bir değişiklik beklemek hata olur çünkü bu olay tamamen motor sporları kültürü ile ilgili bir konu. O da zaman içinde gelişecektir. Umarım yetkililer bu kültürel değişimi sağlamak için kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar yaparlar.
 
29.10.2010 19:52:19
İstanbulpark takvimin sürüş olarak en iyi en heyecanlı pisti ancak ekonomi olarak en zayıf pistlerinden biri insanlar sıradan bir avrupa maçına verecekleri 300-400 tl ile yılda bir kez gerçekleşen f1 yarışlarına gidip hem ülkesinin tanıtımına hamde motor sporları kültürünün gelişmesine katkıda bulunsa ne güzel olur ama (istanbulparkın gereksiz bir şey) olduğunu düşünen insanlar olduğu sürece bu ülkede bu beklenmesin
 
30.10.2010 22:28:00
Ne yazık ki Türkiye GP`si için hiç de iyi haberler çıkmıyor dış basında: http:www.worldcarfans.com110103029281bulgaria-would-replace-hungary-turkey-gps---promoter
 
4.12.2010 12:59:17
Bence pist takvimde kalacak. Özellikle Başbakan bu işi onaylıyorsa hiç şüphem yok.
 
8.12.2010 22:50:49
F1 kontratını bir ihtimal Sayın Ecclestone`la hallederiz gibime geliyor ama pistin işletme ücretini nasıl hallederiz onu düşünüp duruyorum.Ayda 850.00 USD`lik yükün altına tek bir şirketdernekholding yanaşacağını zannetmiyorum ancak konsorsiyum şeklinde oluşturulabilecek bir yönetimle bu işin içinden zarar etmeden çıkılabileceğine inanıyorum
 
16.12.2010 13:45:01
Şener Çelik arkadaşın analizi süpermiş..
 
2.01.2011 14:08:54
Ben ilgisizliğin en önemli nedeninin kim ne derse desin ekonomik olduğunu düşünüyorum. Bilet fiyatları belki böylesi milyon dolarlık bir proje için düşük bile sayılabilir ki zaten genel fiyat ortalamasının da altında bilet fiyatları ancak yine de F1`i yeterince tanımayan bir ülke için pahalı fiyatlar. Malum bilet satış sitesinde fiyatların yarı yarıya indirimde olduğu reklamı yapıldı ama alakası yok tabi. En düşük fiyatlarda 10-20 liralık bir indirim var. Bu sefer de insanlar beleş tepeleri kovalıyor izlemek için. Daha köklü bir şekilde meseleye bakmak lazım. Bu organizasyon Türkiye`nin dünyaya tanıtımı açısından çok büyük bir proje. Ne şampiyonlar ligi finaline ev sahipliği yapmaya benzer ne de dünya salon atletizm şampiyonasını organize etmeye benzer. Başbakan olsun, cumhurbaşkanı olsun, kim ne gerekiyorsa yapmalı. Bunu sadece bir spor olarak görmemeliyiz. Aynı zamanda dünyanın her yerine reklamımızın yapılacağı çok büyük bir uluslararası arenadır F1. Bu sene ne olur bilmiyorum ama bu fiyatlarla yine insanlarımızın orayı tıklım tıklım dolduracağını düşünmüyorum. Şahsen ben F1`i çocuk yaştan itibaren takip etmeme rağmen, İstanbul Park`a hiç gidemedim. Bir öğrenci olarak ne yazık ki öyle bir gelirim yok. Gönül ister ki bir zengin babayiğit çıksın da şu kadar bilet aldım, bunları falanca okulun öğrencilerine hediye etmek istiyorum, buyursunlar gelsinler, desin. Ama ne yazık ki para kıymetlidir, hele de Türk`ün parası daha bir kıymetlidir. Ne olursa olsun F1 gibi bir pazarı kaçırmamamız lazım. Yoksa gerçekten çok ama çok üzülürüz. Umarım gelecek zamanlarda güzel haberler alırız ve her şey olumlu bir şekilde gelişir bizim adımıza.
 
4.03.2011 08:18:03
Serhan abini Mart Sayısındaki yazısı Çok acı.Olmuş bizim ülkeyle kıyasladıgımızda. Bahreyn kralı Sezonun ilk yarışı olabilmek için fazlada 20 milyon dolar fazlada vermiş.Nüfusu 1.5milyon kişi olan bir ülke f1re çok büyük yatırım yapıyor.73 milyonluk ülkede senede 23 milyon dolar Çok gelmesi...F1 Takımı kurmak isteyen şirketler.Basının ilgisi Zaten bitti. Bu duruma...Bakalım Hayırlısı olsun
 
10.03.2011 10:22:02
Valla serhan ağbi zengin olsaydım işletmesini ben alırdım hatta Ali Ağaoğlu meraklı otomobillere ona mı söylesek acaba :p Ama elbet bir gün bu ülkede bizim gibi f1 seveler çıkıp takım bile kuracak
 
10.03.2011 10:27:02
İşin şakası bir yana mac hastası arkadaşlarımla konuşurken bana "olum f1`e niye para veriyon ya araba önünden bir kez geçiyor tamam,buna para mı veriliyor" diyorlar.Böyle zihniyetin olduğu bir ülkede Formula 1`in yaşaması imkansız neredeyse.Einstain ne diyor sürekli aynı şeyi yapıpta farklı sonuç beklemek aptallıktır,deliliktir diyor.Türkiyede aynen böyle yıllardır futbola yatırım yapıyor ama sonuç sıfır hiç bir başarı yok.Biz Türkler at üzerinde uyuyan,yiyen,içen atalarımızı unutmuşuz.Şundan eminim ki imkan olsa Türkiyeden çok iyi pilotlar çıkar motor sporlarının merzeki silverstone değil istanbul park olur ama işte bunu düşünecek zeka oluşmadı daha..
 
lamp83 s-sport