Beni hatırla
 

 Keyifli bir sıralama turunu, özellikle de heyecanlı bir üçüncü bölümü geride bıraktık. Ama önce şu ana kadar yaşadıklarımızı özetleyeyim.

Brezilya’nın ardından, üç gün ofiste çalışmam gerekti. WRC 2012 ve bu hafta Mardin’de yapılan Mezopotamya Rallisi için çalıştıktan sonra, Perşembe gecesi Abu Dhabi’ye geldim.

Uçak sabaha karşı 03:00’te inince, otele varmam 04:00’ü buldu. Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri’nde benzin, gerçekten sudan ucuz olduğu için (geçen sene yazmıştım) taksiler de inanılamayacak kadar ucuz. Yaklaşık 45 kilometrelik bir yol için, aşağı yukarı 20 dolar ödüyorsunuz.

Cuma sabahı erken kalkıp piste geldik. Piste gelirken, burada, bu mevsimde çok nadir rastlanan bir şeyi, yağmur yağdığını gördük. Bu hafta dünya şampiyonasının finali olacağı için, çalışmam gereken çok not, istatistik, haber, demeç ve senaryo vardı. Dolayısıyla piste varınca, uçaktan yarım kalan işlere devam ettim. Bir yandan da antrenmanlara göz attım. Paket olarak, Erbatur ile keyifli bir muhabbet ettik ve sezonu değerlendirdik. Hafiften NBA Stüdyo tarzında bir bölüm oldu marina kenarında. Aslında baştan kısa tutacağız diye anlaşmıştık; ama o sordukça ben cevapladım, ben cevapladıkça o yorum yapıp daha çok soru sordu. Meğerse çekimin uzunluğu 15 dakikayı bulmuş. Tabii bu durumda, Erbo’nun altın makası devreye girdi kaçınılmaz olarak.

Dün gece pistten çıkışım 22:30’u buldu. Ancak tam çıkış saatinde, F1 Rocks konseri dağıldığı için, çılgın bir taksi bulma savaşının ortasında kaldım. Ve yağmurlu bir İstanbul günü gibi, gecenin o saatinde bir saat boyunca taksiye binemeyince, resmen sinir krizi geçirdim.

Bu sabah için de menümüz aynıydı. Antrenmanlardan iki saat önce piste varıp çalışmak. Dün gece yayın çalışmamın büyük çoğunluğunu bitirdiğim için rahattım. Üçüncü antrenmanlardan önce yayınla ilgili bağlantı testlerimizi yaptık. Brezilya’nın aksine, burada her şey Cuma sabahı kurulmuş ve canavar gibi çalışır vaziyetteydi.

Sıralama turlarına gelirsek, Vettel’in polü sürpriz olmadı. Onun bir sezonda 10 pol olan tarihin 7. pilotu olabileceğini, Brezilya yarışından önce keşfetmiştim. Ama sürpriz olan, McLaren’in deyim yerindeyse ‘tren kaçtıktan sonra’ hızlanmasıydı. Hamilton, Red Bull’a 0.03 saniye kadar yaklaştı. Alonso da, kendisi için en önemli olanı yapıp Webber’in önünde yer almayı başardı. Kısacası, ilk üç pilot da bir nebze olsun istediklerini elde etmişlerdi. Sıralama turlarının kaybeden ismi Webber oldu. Avustralyalı pilot, üst üste 5. kez Vettel’e geçildi ve işini çok zora sokmuş oldu. Aslında hafta sonundan önceki beklenti gridin Vettel-Webber-Alonso şeklimde oluşabileceğiydi. Ama Webber’in yavaş kalması ve McLaren’in beklenmedik hızı, bu tabloyu değiştirdi. Red Bull’un, Q3’te diğerlerinden geç piste çıkıp tek seri halinde üst üste turlar atma taktiği ilginçti. Alonso-Button-Webber üçlüsünün arasına 0.1, Massa ve Barrichello’nun arasında ise sadece 0.001 saniye var.

Petrov’un son ona kalıp Kubica’nın elenmesi en büyük sürprizlerden birisiydi bana göre. Schumacher de, son yarışlarda yükselen form grafiğini burada da sürdürdü ve Rosberg’i gridde geçmeyi başardı.

Yayınımdan memnunum. Q3’ten itibaren ISDN hattında çıkan bir parazit yüzünden, sadece son kısımda telsiz konuşmalarını çok zor duydum. Neyse ki, TV demeçleri öncesinde problemi gidermeyi başardım. Çevirimin de iyi olduğunu düşünüyorum.

Otelde internet biraz sıkıntılı olduğu için, dünkü gibi bu gece de, çalışmamı bitirip öyle ayrılacağım pistten.

Şampiyonluk yolunda, buraya avantajlı gelen Alonso Cumartesi’nin en karlı ismi oldu. Ferrari pilotu sadece yerini korusa, şampiyon olabilecek bir konuma geldi. Webber, işini çok zora soktu. Vettel’in kendisine galibiyet hediye edebileceği bir konuma gelmesi, gerçekten zor gözüküyor. Bu arada Vettel’in de çok ciddi bir şampiyonluk şansı var. Alonso’nun başına bir şey gelmesi halinde (bir lastik patlaması dahi yetebilir), alacağı galibiyet onu şampiyonluğa taşıyabilir.

Kısacası yarın bizleri müthiş bir final bekliyor. Bakalım final yarışında, şampiyonluk el değiştirecek mi? 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport