Beni hatırla
 

 Her zamanki gibi önce günün genel gidişatından başlayalım. Öncelikle hava bugün, düne göre 10 derece daha soğuktu ki, Brawn GP için gerçekten kötü bir haberdi bu. 

Sabah antrenmanlarını seyrederken bir yandan son hazırlıkları bitirdim. Sıralama turları yayınına biraz geç başladım, geç yapılan bağlantıdan ötürü. İlk bölümde iki BMW´nin birden bu kadar çabuk havlu atması şaşırtıcı oldu; özellikle de Heidfeld´in sabah antrenmanlarında aldığı ikincilikten sonra...

İkinci bölümün süprizi Barrichello´nun elenmesiydi. Ama günü şoku tabii ki Massa´nın kazası oldu. Daha ilk çekimde, bunun bir arıza sonucu yoldan çıkma durumu olmadığını fark ettim. Otomobil dümdüz, sol virajın içinden fırlayıp dışarı uçtu. Bir fren arızası olup lastiklere girseydi bile, muhtemelen Massa kendi başına inip çıkardı otomobilden. Sonraki çekimlerde kafasına çarpan parça net şekilde gözüktü. 

Bu tür kazaları anlatmak gerçekten çok zor. Sporu çok sevdiğim için, bir yandan tüylerim diken diken oluyor, bir yandan insanları fazla panik yapmadan olanları anlatman gerekiyor, bir yandan durumu olduğundan daha fazla dramatik hale getirmemen lazım, bir yandan da o bekleme zamanını doldurman lazım. Ancak helikopter çalıştığı anda, yüreğimin kalktığını söyleyebilirim. 

Şu ana kadar ki F1 anlatımlarında Kubica Kanada 2007 ve Hamilton Avrupa 2007 gibi iki büyük, tıbbi müdahale gerektiren kazayı anlatmıştım. Ama en çok korktuğum şey, bir gün birisinin hayatını kaybettiği bir kazayı anlatmak. İşallah hiçbir zaman böyle bir şey başımıza gelmez. 

Böyle kazalarda tıbbi ekibin işleyişini, araçlardaki güvenlik sistemlerini anlatmak da faydalı oluyor sanırım. Alnında bir yarık oluşan, beyin sarsıntısı geçiren ve kafatasında hasar olan Massa´nın ameliyatı iyi geçmiş ve kendisi şu anda yoğun bakımda. Ferrari, yarın sabah güncel bir bilgilendirme daha yapacak.

Sıralama yeniden başladıktan sonra tam işler yoluna girmişken, bu sefer de zaman kontrol ekranlarının tamamı gitti pist üstündeki. Hatta Alonso´nun, diğerlerine ´Sen kaç yaptın?´ diyerek ortalarda olaşması çok komik oldu. Pilotlar, otomobilleri üstündeki göstergelerden yaptıkları dereceleri görebiliyorlar her tur. O sayede konuşmalardan Alonso´nun polde olduğunu duydum neyse ki. 

Gelelim işin yorum kısmına. Birilerinin kumar oynayıp ekstra hafif bir depoyla piste çıkacağını bekliyordum. Çoğu zaman olduğu gibi bu kumarı Alonso ve Renault oynamış oldu. Alonso ilk pitin ardından, orta sıralara doğru gerileyecek mecburen. Üç pit yapıyorlarsa da, adeta uçması lazım iyi bir derece için, ama her durumda trafiğe takılacaktır. 

Strateji anlamında en avantajlı isim Vettel. Webber´den 1, Hamilton´dan 2 tur fazla benzini var. Ancak gridin kirli tarafında kalkacak. Yani yerini koruması çok zor. Bence yarınki yarışın kaderini Hamilton´ın alacağı starta belirleyecek. 

Lewis, KERS ile birlikte Almanya´ya benzer bir startla iki Red Bull´u birden geçmeyi başarırsa, Alonso pite girdikten sonra atacağı fazladan 4-5 turda, erken pite girmesini kapatacak kadar zaman kazanabilir. Ama Vettel, en azından Lewis´e geçilmemeyi başarırsa büyük bir avantaj yakalamış olarak galibiyet için. 

Lastik ısıtma sorunları Button´ın bir kez daha canını sıktı bugün. Ancak deposundaki benzinle Button´ın ilk pit-stopların ardından 2-3 sıra yükselmesi muhtemel. 

Her durumda, Red Bull pilotları, hem Button’ın hem de Brawn GP’nin liderlikteki farkını eritmek için çok büyük bir şansa sahip. Kısacası, start büyük bir ihtimalle yarışın kaderini belirleyecek ve Button ile Brawn GP, şampiyonluk yolunda mümkün olduğu kadar az hasarla Hungaroring’den ayrılmaya çalışacak. 

Yayına gelirsek işin genelinden memnunum. Çevirilerim de fena olmadı. Umarım Massa´dan gelecek iyi haberler ve en azından strateji anlamında keyifli hamlelerle geçer yarınki yarış.

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport