Beni hatırla
 

Sonunda başlıyoruz…

Evet dostlar, sonunda beklenen an geldi. 14 Kasım’dan bu yana beklediğimiz Formula 1 sezonu açılıyor. Bu haftaki yayınların Avustralya’dan olması, yaz saati uygulamasının bir gün gecikmesi, HD yayın gibi herkesin sık sık sorduğu konulara bildiğim kadarıyla cevap yazmak istedim:

1- Yayın hangi kanalda yapılacak, nasıl seyredeceğiz?

Bu seneki F1 yayınları TRT Spor´da, yani geçen seneki adıyla TRT3´ten yapılacak. 2010´da TRT3´ü izlediğiniz tüm platformlarda (Digiturk, D Smart, kablo tv, Teledünya, TRT.net.tr internet sitesi, tivibu, karasal yayın) bu yıl da Formula 1’i izleyebilirsiniz.

Bunun dışında yayın, TRT HD’den de eşzamanlı olarak verilecek. Yani HD uydu alıcısına sahip olan dijital platform aboneleri (Digiturk, D-Smart, Teledünya) yayını HD olarak da seyredebilecekler.

FOM’un genel yayını HD’ye geçirmesiyle beraber, yukarıda bahsettiğim diğer platformlardaki standart yayının kalitesi de artacaktır.

2- Uyduda TRT Spor şifre girecek mi?

Evet, maalesef bir şifre girilecek. Bunun sebebini, sitemdeki Sık Sorulan Sorular kısmında uzun uzun anlattım. TRT’nin istediği bir şey değil bu, yapılan anlaşmada FOM’un direttiği bir zorunluluk. Yoksa hangi kanal, yayınına şifre girip izleyici sayısını düşürmek ister ki?

Bu TRT3 frekans dışında, Turksat Doğu paketi’nde şifresiz yayın yapılacak başka bir frekans daha var mı, onu öğrenmeye çalışıyorum. Bu konuyu çok önceden yönetime bildirmiştim. Bilgi alırsam size de iletirim.

3- Sıralama turları ve yarış yayını kaçta?

Bu haftaki sıralama turları ve yarış, asla değişmeyen Greenwich saati  ile 06:00’da. Biz şu anda ülke olarak GMT + 2 saat dilimindeyiz. Yani Türkiye saati ile Cumartesi sabah sıralama turları 08:00’de, Pazar günü yarış yayını yine 08:00’de başlayacak. Tabii bunlar seansların başlama saatleri, öncesinde saat 07:00’den itibaren F1 Kulübü iki gün boyunca sizlerle birlikte olacak.

Sadece bu hafta için yarışın saatine formula1.com dan bakıp yanılmamanızı tavsiye ediyorum. Biliyorsunuz, Pazar sabaha karşı tüm Avrupa yaz saati uygulamasına geçiyor, biz de ise bu uygulama Pazartesi sabaha karşı yapılacak (üniversite sınavından dolayı). Bu nedenle, yarış saatlerini bilgisayarınızın işletim sisteminden alarak hesaplayan formula1.com da, yarışın başlama saati 09:00 olarak gözüküyor. Bu yanlışı düzeltmenin bir yolu da yok.

Onun için tekrar yazıyorum, hem Cumartesi hem Pazar günü seanslar 08:00’de başlayacak. Sonra yarışın ortasında kalkıp, yarışı kaçırdım demeyin…

Herkese keyifli bir yarış ve keyifli bir hafta sonu diliyorum…


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


 


        

 


 


  

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
25.03.2011 17:41:18
Teşekkürler Serhan Acar açıklamalar için bu sene yarışlar eski ihtişamıyla başlayamadı o yüzden bilgi eksikliği var.
 
26.03.2011 21:38:29
Serhan ağbi büyük hayal kırıklığı yaşıyorum.Açtım TRT HD`yi baktım padok felan mükemmel görünüyor birde araç üstü kameraya geçince hala sd kameralar olduğunu gördüm ve şahsen çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.İnşallah en kısa sürede onboard kameralarda hd olur yoksa pekte bir anlamı olmuyor hd yayının
 
lamp83 s-sport