Beni hatırla
 
Webber, Hamilton, Alonso, Button ve Vettel... 2010’un tüm yarış zaferlerini ve pole pozisyonlarını aralarında paylaşan bu pilotlar, son beş yarışa 24 puan farkla, başka bir deyişle sadece bir galibiyetin içinde sıralanarak giriyorlar.  Bu sene başında değişen puan sistemiyle, ikinciye oranla galibiyete verilen önem geçen yıla göre %8 kadar artmış olsa da; aslında şu an görülen bu muhteşem tablonun oluşmasında, yapılan hataların çok büyük bir rolü var. Bildiğiniz gibi dünya şampiyonu olabilmek için hızlı olmak gerek şart olsa da, yeter şart değil. Otomobille birlikte ulaşılan hızın yanı sıra, takım çalışmasının kusursuz olması, dayanıklılığın yakalanması, stratejide doğru tercihlerin yapılması, pilotaj hatasından kaçınılması ve aslında tüm bu faktörlerde asgari başarının yakalanmasıyla oluşacak bir istikrara ulaşılması, şampiyonluğun anahtarları arasında yer alıyor.  

Sene başından bu yana bu beş pilot ve yarıştıkları üç takımı incelediğimizde, aslında her yarışta şu ya da bu şekilde önemli hataların yapıldığını görüyoruz. İsterseniz, kim nerede, ne gibi hatalar yapmış, beraberce bakalım.

Sezonun açılış yarışı Bahreyn, belki de en sıkıcı yarışa sahne oldu. Red Bull’dan Webber’in sıralama turlarında yaptığı ufak hata ve Vettel’in arıza yapan bujisi dışında, önemli bir handikap yaşanmadı şampiyonluk adayları adına.

Tıpkı Bahreyn’de olduğu gibi Avustralya’da da Vettel-Red Bull kombinasyonu, en hızlı formül olmalarına karşın zafere ulaşamadı. Vettel, tekerlek sorunu nedeniyle pist dışına çıktı. Button, Alonso’nun ilk virajda spin atmasına neden olurken, Hamilton da bu kazadan etkilendi. Startta kalkamayan ve kendi evinde hata üstüne hata yapan Webber, ancak dokuzuncu olabildi. 

Malezya’da sıralama turlarında hava tahminiyle ilgili kumar oynayan McLaren ve Ferrari pilotları, yarışa çok geriden başladılar. Webber, yine startta geriye düştü. İyi bir savaş veren Alonso, son turlarda motor problemine yenik düştü.

Çin’e geldiğimizde, Alonso’nun kariyerindeki tek hatalı startını aldığını, Webber ile Vettel’in ise yanlış lastik seçimleriyle ilk beşe bile giremediklerini görüyoruz. 

İspanya’da Vettel, fren problemi nedeniyle muhtemel bir ikinciliği kaybetti. McLaren’den Hamilton son turda kırılan jantıyla yarışa veda ederken, Button arızalanan göstergeleri nedeniyle zor bir öğleden sonra geçirdi.

Sırada Monako ve belki de Alonso’nun bu seneki en büyük hatası var. Çifte dünya şampiyonu, ilk günün ardından polün ve yarışın en büyük favorisi olarak gözükmesine rağmen, üçüncü antrenmanda yaptığı kaza nedeniyle sıralama turlarına katılamadı. Button, bir mekanikerin sol radyatörün kapağını çıkarmasını unutması sebebiyle, hararet yaparak yarışa veda etti.

Türkiye’de, Vettel ile Webber ilk iki sıradayken çarpışarak, belki de sezonun en sıra dışı anına imza attılar. Vettel’in hatalı taraf olduğu aşikar. Ferrari hata yapmasa da, podyuma çıkamayacak kadar yavaştı.

Geçiyoruz Kanada’ya. Webber vites kutusu değişikliği ve yanlış strateji, Vettel şanzuman arızasıyla podyumun uzağında kaldı. Alonso, iki McLaren’e birden tur bindirmeler esnasında geçilerek, hayal kırıklığı yaşadı.

Valensiya’da startı kaybeden Webber, Kovalainen’in üstünden uçmayı deneyince sezonun en korkutucu kazasını izletti herkese. Hamilton güvenlik aracını geçtiği için ceza alsa da, bu durumu minimum hasarla atlattı. Alonso’nun son turda Kobayashi’ye geçilmesi herkesi şaşırttı.

Sırada Silverstone var. Vettel startı kaybettikten sonra Webber’e karşı direnirken, Hamilton’ın temasıyla lastik patlatıp sonlara düştü. Alonso, önce ilk turda Massa ile temas yaşadı, sonra da Kubica’yı geçmeye çalışırken pist dışına taştığı için ceza aldı.

Almanya’da startta geride kalan Red Bull pilotu Vettel oldu. Ferrari, tarihin en kötü yönetilen takım emri örneklerinden birisini sergiledi. Webber, fazla yağ tüketen motoru nedeniyle ortalarda gözükmedi. 

Macaristan’ın ilk bölümünü domine eden Vettel, Güvenlik Aracı periyodunda konvoydan koptuğu için pitten geçme cezası alarak, tüm şansını bitirdi. Hamilton, şanzıman sorunuyla yolda kalırken, sezonun en üstün sürüşlerinden birisini sergileyen Webber, Button’a tur bindirdi.

Belçika’da, Vettel’den bir hata daha geldi. Genç Alman pilot, geçmeye çalıştığı Button’a çarparak hem rakibini yarışı dışı bıraktı, hem de ceza aldı. Yarış içinde Liuzzi ile de temas yaşayan Vettel puan alamadı. Startta bir kez daha geride kalan RB6’ya karşın, Webber iyi bir performansla ikinci oldu. Alonso, ıslak zeminde Fuji 2007’dekine benzer bir kaza yaparak yarış dışı kalırken, Hamilton çakıl havuzuna doğru yaptığı tehlikeli geziden kurtulmayı başardı.

İtalya’da Hamilton sezonun en büyük hatasıyla ilk turda yarışa veda ederek, en kötü ihtimalle bir dördüncülüğü kaçırdı. McLaren’in Button’ı Ferrari’den önce pite sokması da, galibiyete mal oldu. Vettel ve Webber yavaş kalan otomobilleriyle hasarı azaltmaya çalıştılar. 

Özetle her pilotun ve takımın, kendi payına düşen büyük hatalar, kazanabilecekken kaçan yarışları oldu. Ama pilotlar arasında şampiyonluk adaylarına baktığımızda, sezon boyunca en hızlı olamasa da en az hata yapanın Button olduğunu söyleyebiliriz. Vettel için ise, bunun tam tersini söylemek mümkün. Beş favori arasında, açık farkla en çok hata yapan isim Alman pilot oldu. Çok az farklarla da olsa, bu adayların içinde genel olarak en yavaş kalan ve en çok hata yapan iki ismin, son iki sırada olmasına şaşmamak lazım. 

Söylediğimiz gibi, sadece saf hız şampiyonluk için yeterli değil. Yeterli olsaydı, pole pozisyonu canavarı Vettel’in şampiyonada açık farkla son bölüme lider girmesi gerekirdi, öyle değil mi? 

 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport