Beni hatırla
 

Sezonun sondan bir önceki yarışı, Yas Marina’da tıpkı daha önceki iki yıl da olduğu gibi gerçekleşti; liderlik çekişmesinden uzak ve sıradan bir yarış…

Abu Dhabi’nin sıralama turlarında büyük bir sürpriz yaşanmadım. Bay Pole Pozisyonu Sebastian Vettel, yine bu seneki standart start yerini aldı. Webber, bir kez daha iki McLaren’in de gerisinde kaldı. Alonso, bu sene 8. kez, en hızlı dört otomobilin ardından kaldı. Son aylardaki en hızlı beş takımın (Red Bull, McLaren, Ferrari, Mercedes ve Force India) ilk ona kalması kimseyi şaşırtmadı açkçası. Lotus Renault ve Williams, Cumartesi gününü yine çok kötü geçirdiler. Team Lotus ve Kovalainen ise, yeni takımların en iyisi olmaya devam etti.

Yarışın başında Vettel iyi startla, yerini ilk virajda korudu. Muhtemelen hesaplar, üçüncü tura kadar bir saniye üstü farkı açıp, sonradan yarışı kontrol altında tutmaktı. Ancak ikinci virajda tüm hesaplar alt üst oldu. Sebebi tam olarak bilinmeyen ve muhtemelen de bilinemeyecek bir lastik patlamasıyla Vettel, bu sene ilk kez yarış dışı kaldı. Tabii ki uzaktan bir yorum yapmak çok zor, ama Vettel ilk virajın çıkışındaki kerbe en çok taşan isimdi yarıştan sonra. O kerbin içinde bulunan yağmur oluğundaki herhangi bir nesne lastiği patlatmış olabilir; veya keskin uçlu kaldırım taşlarından birisi lastiği kesmiş olabilir. Hafta sonu boyunca binlerce tur atıldı aynı pistte, ama bu garip durum Vettel’in başına geldi. Vettel garaja döndükten sonra; sinir bozukluğu içindeki pek çok pilotun yapacağı gibi üstünü değiştirip pist terk edebilirdi. Bunun yerine Vettel önce otomobili inceledi, mekanikleriyle problem hakkında konuştu, sonra pit duvarına çıktı, telsiz kulaklığını taktı, hem yarışın gidişatını izledi, hem de takıma yardım etti. Belki de takımın, pit duvarındaki kararları nasıl aldığına daha yakından baktı. Yarış bitince, katıldığı takım toplantısı dışında, bir de Pirelli yetkilileri ile ilk viraja gidip, lastik patlamasının yaşandığı yeri inceledi. En ufak detaylar üstünde bile bu kadar çok durması, onu başarıya ulaştıran sebeplerden birisi.

Vettel kalınca, onun 2011’de kazandığı tarzda bir galibiyeti, bu kez Hamilton’dan izlemiş olduk. 2008’in şampiyonu, Alonso ile farkı sürekli kontrol altında tuttu ve aylar sonra, gerçekten çok ihtiyacı olan bir zafere imza attı. Alonso’dan bahsetmişken, İspanyol pilotun harika bir ilk tur geçirdiğinin altını çizelim. Önce Webber’i sonra da Button’ı DRS olmadan geçmesi takdire değerdi. Alonso’nun çoğu zaman Red Bull ve McLaren’in gerisinde kalan otomobille on podyum yakalaması, gerçekten büyük başarı.

Button KERS sorunları nedeniyle sıkıntı yaşasa da iyi savunma yaptı. Bu bağlamda, çift DRS alanının, aslında uzun düzlükte atak yapan pilotun ikinci bölümde geçilmesine neden olduğunu açıkça görmüş olduk. Herhalde bu ikinci DRS alanından en çok nefret eden pilot Mark Webber’dir. Avustralyalı’nın üç pit-stopa döndükten sonra attığı Q3 tarzı turlar harikaydı. Yarışta atılan en hızlı on turun dokuzu Webber’e ait. Bu müthiş uçuş, ona podyum getirmese de Rosberg ve Massa’yı geçmesini sağladı.

Massa yine kayıplardaydı ve yarışı Alonso’nun tam 42 saniye gerisinde bitirdi. Spin atmasa bile, tur başına neredeyse 0.7 saniye geride kaldığını görüyoruz. İlk turdaki Schumacher Rosberg mücadelesi de keyifliydi. Force India pilotları, bu yarışla beraber takımlarının altıncılığını neredeyse garantilediler. Sezon bitimine birkaç yarış daha olsa, belki son ayların kayıp takımı Lotus’u geçebilirlerdi bile.

Kobayashi aylar sonra puan alırken, Barrichello kariyerinin en kötü start pozisyonundan başlamasına karşın harika bir yarış çıkardı ve adeta takıma ´ben daha ölmedim´ mesajını verdi.

Sonuçta galibiyet çekişmesi fazla olmayan, vasat bir yarışı izlemiş olduk. İki gün boyunca yaptığım yayın ve çevirilerden memnun sayılırım. Sadece çevirilerde, pek alışık olmadığım Button bıyığı gerçekten konsantrasyonumu bozdu. Bunun dışında bir sıkıntı yoktu, reklam zamanlamalarını da iyi oturttuk yine.  

Sırada son yarış Brezilya var. Interlagos 2011 sezonu dışında, TRT’nin üç yıllık anlaşmasının da son yarışı olacak. Umarım keyifli bir yarışla veda ederiz.

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport