Beni hatırla
 

Interlagos’ta Red Bull’un iki yıldır devam eden üstünlüğünün yine sürmesi bekleniyordu; öyle de oldu. Sıralama turlarında RB7’nin ilk çizgiyi alması kimseyi şaşırtmadı. Böylece Vettel, 19 yarışın sonunda olsa da bir sezonda 15 pol alarak yeni rekorun sahibi oldu. Ancak yine de Mansell’ın 92 sezonunda daha iyi bir oran yakaladığını belirteyim. McLaren’de Hamilton birz hayal kırıklığı yaşarken, Alonso bu sene ‘abone oldum’ dediği beşincilikte öteye gidemedi. Force India, sezonu neredeyse en hızlı dördüncü otomobil olarak noktaladığını yine gösterdi. İki Brezilyalı Senna ve Barrichello, otomobillerinin hızına göre çok iyi iş yaptılar kendi evlerinde.

Yarışa gelirsek, öncelikle hafta başından bu yana beklenen yağmurun gelmemesi, tabii ki bir hayal kırıklığı yarattı. Vettel alışıldığı üzere liderliği aldı ve ilk bölümü önde götürdü. Ancak söylenene göre 5. turdan itibaren baş gösteren vites kutusu problemi önce onu yavaşlattı, sonra da liderliği Webber’e bırakmasına neden oldu. Tabii yarış ortasında bir ara en hızlı turu atan ve Webber’i kovalamaya devam eden Vettel’in probleminin, ‘Webber’e galibiyeti vermek için uydurulan bir şey olup olmadığı’ akıllara geldi. Sonuçta Webber, sene başından beri hayalini kurduğu zafere kavuşmuş oldu.

Arka tarafta tam yeni bir Hamilton - Massa savaşı başlarken, İngiliz pilot yolda kalmış oldu. Button’ın yumuşak lastikleri kullanamaması ve finişe kadar gidebilecekken yeni set sert lastik için üçüncü kez pite girmesi ilginçti. Sonuçta, Ferrari’nin kronik sert lastik sorunu, yarışın üçte ikisini iyi götüren Alonso’nun podyuma çıkamamasına neden oldu. Massa kendi evinde, sezonu podyumsuz noktalamanın hüznünü yaşarken, Force India’da Sutil adeta Mallya’ya ‘Beni bırakırsan hata yaparsın’ mesajını yolladı. Kobayashi ise Sauber’e ihtiyaç duyduğu puanları kazandırdı.

Yarıştaki heyecan seviyesi, vasatın ötesine geçemedi. Ben de arada yine haber, transfer piyasası ve istatistiklere başvurdum ilgiyi yüksek tutmak adına. Yarış akşam saatlerine denk gelince, reklam dört kuşak oldu; ama kazasız belasız, pit-stop atlamadan bitirdik son reklamlarımızı. Yayınımdan ve oldukça uzun süren çevirimden memnunum. Sadece, Webber’in birkaç cümlesini anladım, ama hız olarak yine yakalayamadım Avustralyalı’yı.

Sezonun son yarışı böyle geçti. Umarım, vasat bir yarıştan makul seviyede keyif almanızı sağlamayı başarmışımdır. 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport