Beni hatırla
 
Sezonun, belki de F1 anlatım kariyerimin son yazısını yazmak gerçekten güç… İnsanın çok sevdiği bir şeye veda etmesi ve gelecekte aynı şeyi bir daha yaşayamama ihtimalinin olması, hem garip hem de hüzünlü bir his yaratıyor.

Bugün TRT’nin üç senelik Formula 1 macerasına, son noktayı koyduk. TRT Spor’un sıkışık yayın akışı nedeniyle, tam anlamıyla istediğim vedayı edemeyince bu yazıyı yazmayı düşündüm. Sonuçta F1 fanlarının büyük çoğunluğu interneti ve sosyal medyayı an be an takip ediyor. Üç sene boyunca, Türkiye’de dahil olmak üzere19 ülkeden, 55 yarışta yaklaşık 200 saatin üzerinde canlı anlatım yaptık. Görevli olduğum Türkiye GP’leri hariç olmak üzere, bu yarışların 52’sinde mikrofon başına geçtim.  

Doğal olarak bu süreçte çok kişinin emeği geçti ve bu isimleri TRT Spor yayını bitmeden önce size saydım. Ama özellikle TRT yönetimi dışında, bu operasyonun gerçekleşmesini, üç yıl boyunca dünyanın her yerinden görüntü geçilmesini sağlayan iki ismi TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkan Vekili Sn. Ersin Küçükbarak ve TRT Formula 1 ekibinin kaptanı Okay Karacan’ı ayrıca, bir kez daha anmak istiyorum. 

Ve tabii ki bu üç yıl boyunca yılın 18-19 haftasında evimden uzakta olmama rağmen bana olan desteğini ve sevgisini hiç esirgemeyen, sürekli bavul hazırlayıp bavul boşaltmasına rağmen şikayet etmeyen, en sadık izleyicim, sevgili hayat arkadaşım Meryem’e de sonsuz teşekkürler…

Daha öncesindeki dört yıl (CNN-Türk) döneminde de aynı desteği, o zaman beraber yaşadığım annem, baba ve kardeşimden görmüştüm. Ayrıca toplamda aylar boyunca ofisten uzakta olmama rağmen, beni bir şekilde idare eden Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu yönetimini de es geçemem.

Şu anda bu yazıyı okuduğunuzda göre, muhtemelen siz de Formula 1’e meraklısınız. Yarışları, yayınları, haberleri takip ediyorsunuz. Her zaman her fırsatta dile getiriyorum; benim de sizlerden fazla bir farkım yok. Dilim döndüğünce yarışları size anlatmaya çalışsam da, aslında ben de sizin gibi tutkulu bir Formula 1 fanıyım. Ancak, son yedi yıldır Formula 1’in aynı zamanda işim olması gibi, çok büyük bir şansa da sahiptim.

Ne mutlu bana ki, bir gün F1’in Türkiye’ye geleceğini ve bir gün televizyonda F1 anlatacağımı hayal ederek büyümüş birisi olarak, bu iki hayalimi de tam yedi yol boyunca sonuna kadar yaşadım. Hayal bile edemeyeceğim başarıların bir parçası oldum, çok şey gördüm, çok şey öğrendim. Pilotların deyimiyle, insan olarak da geliştim.

Dört tam sezon boyunca Formula 1 sirkinin peşinde, gece gündüz demeden oradan oraya koşturdum. Sadece 2009 sezonunda toplamda 235 saat uçtum (neredeyse 10 gün), yaklaşık 140.000 km yol yaptım uçakla Sık seyahat edenler bilirler; uzun uçuşlar, rötarlar, güvenlik kontrolleri, vize işler, pasaport kontrolleri, kaybolan bavullar, bulunamayan oteller, bazen çok sıcak bazen çok soğuk bir yere gitmek, bazen Türkiye’den altı saat ileriye bazen altı saat geriye gitmek, günlerce evinizden uzakta kalmak… Tüm bu zorluklara rağmen, hep yaptığım işe şükrederek yola devam ettim. 

2005 Mart ayından, 2011 Kasım’ına kadar yedi sezon ve 113 yarışta gece gündüz demeden, emeğimi asla esirgemeden, bıkmadan ve usanmadan, büyük bir keyif ve gururla, tahminen 2.000 saatin üzerinde bir süre yayına çalıştım; muhtemelen 20.000’e yakın sayfa okudum, 400 saatin üzerinde bir süre mikrofon başında konuştum. Bu uzun sürecin her anından keyif aldım, gurur duydum.

Hayatımdaki en sevdiğim şeyin, işim olması nedeniyle ne kadar şanslı olduğumun bilinciyle; her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Hep yayınlar için daha fazlasını, daha iyisini hedefledim. Hep sizin yayınlardan daha fazla keyif almanızı sağlayabilmek adına, elimden gelen her türlü müdahaleyi yaptım. Seyircinin keyif alması, yayının iyi olması için yeri geldi kanal yönetimiyle, yeri geldi yönetmenle, yeri geldi reji ile tartıştım. Ama aynı işlere bugün en baştan başlasam, yine aynı çabayı, belki de daha da fazlasını seve seve gösterirdim.

Her yarışta elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Kişisel olarak, adil ve tarafsız olmaya çalışarak gördüklerimi, duyduklarımı ve okuduklarımı, hiçbir pilotu tutmadan, hiçbir pilottan nefret etmeden, size en iyi ve en doğru şekilde nakletmeye çalıştım. Tabii ki bu dönemde yaptığım hatalar için de hoşgörünüze sığınıyorum. Hiçbir zaman kusursuz olma iddiasında değildim, ama hep en iyi ve kusursuz olmaya çalıştım. 

Gelelim 2012 yayınları ile ilgili son durumda. Bu konuda, net bir gelişme yok. Hatta hiçbir gelişme yok desem, yeridir. TRT’nin FOM ile olan anlaşması bugün itibariyle sona erdi. Tamamen kişisel görüş olarak belirtiyorum; TRT’nin F1 anlaşmasını uzatmasını pek fazla beklemiyorum. TRT, F1’i Türkiye GP’sinden ve spora bakış açısından dolayı adeta bir misyon olarak belirledi ve F1 anlamında Türkiye’de daha önce yapılmayan pek çok ilke imza attı. Zaman zaman bazı ufak hatalar yapılmış olsa da, TRT Türkiye’deki ilk defa üç sene boyunca her yarışa ekip gönderdi, her hafta sonu 6 saatin üzerinde yayın yaptı, dünyanın her ülkesinden görüntü geçti. Hem çok büyük paralar, hem de çok büyük emekler harcandı. Üç yıldır bu projenin içinde yer aldığım için çok gurur duyuyorum. Ancak Türkiye GP’sinin olmadığı bir ortamda, TRT’nin yayın hakları için istenen bol milyon dolarlı bütçeleri ödeyeceğini düşünmüyorum.

Bu nedenle, kış aylarında sıkıntılı ve uzun bir bekleme süreci var önümüzde; hem sizin için, hem de benim için. 2005’te CNN-Türk’ün, 2009’da TRT’nin yayın anlaşmalarının Avustralya GP’sinden birkaç gün önce imzalandığını da söylersem, normal şartlarda bu bekleyişin en azından Şubat sonuna kadar süreceğini tahmin edebilirsiniz.

Şu anda yayın hakları için adı geçen bir televizyon duymadım. Ancak F1’in bir şekilde, bir yerlerde yayınlanacağını umut ediyorum. Sonuçta düz mantıkla Türkiye GP’si artık olmadığı için, FOM, yayın bedellerini mutlaka indirmek durumunda.

Yine sizden gelen sorulardan birisi: F1 yayınları başka bir kanala geçerse, ben de geçer miyim? Ben 2005-2008 arası CNN Türk’te ve 2009’dan bu yana TRT’de, dışarıdan sözleşme ile çalışarak yarışları anlattım dilim döndüğünce. Yani bu iki kanalda da, hiçbir zaman kadrolu olmadım. Şu anda tam zamanlı çalıştığım işim Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu. Dolayısıyla, olur da F1 başka bir kanala geçerse ve o kanal da, benim yarışları anlatmamı isterse, seve seve devam edebilirim. Sonuçta iş anlamında bir hafta boyunca en mutlu olduğum anlar, genelde yayında geçen saatlerim oluyor. Televizyonda yarış anlatmak, her zaman hayallerimden birisiydi ve bu hayali, ‘iyi yaptığıma inandığım sürece, sizlerden büyük oranda beğeni aldığım sürece’ devam ettirmek isterim. 

Eurosport’taki dostum ve meslektaşım Yiğit Top uzun yıllar MotoGP anlattıktan sonra, bir başka kanalda başka bir sunucucun yayınını dinlemenin ‘eski kız arkadaşını başka birisiyle evlenirken görmek gibi bir şey’  olduğunu söylemişti. Umarım ben de aynı acıyı tatmam. Ama tamamen samimi olarak söylüyorum; öncelikle F1’in Türkiye’de, ulusal bir kanalda ve Türkçe yayınlanmasını diliyorum. Benim anlatmam veya kimin anlatacağı ikinci plandaki bir şey.

Seneye F1 yayınlarının TRT’de devam etmesini veya ulusal bir kanalda yayınlanmasını tüm kalbimle diliyorum. Ama bunun için kamuoyu oluşturmak, reytingi düşük çıksa da bu işi Türkiye’de takip eden hatırı sayılır bir kitlenin olduğunu kamuoyuna ve TV yöneticilerine duyurmak adına belki de siz değerli Formula 1 fanlarına da görev düşüyor. 

Tüm bunların ardından büyük bir gurur, heyecan, keyif ve şevkle, dilim döndüğünce sizlere F1’i aktarmaya çalıştığım 113. GP yayınımın ardından, 2012’de de görüşmek umuduyla, bizi izleyen ve takip eden herkese teşekkür ederek huzurlarınızdan saygıyla ayrılıyorum… 

Hoşçakalın… 

 
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
27.11.2011 22:38:54
Öncelikle yıllardır verdiğiniz emek için çok teşekkür ederim. Sizin anlattıklarınızla F1 i her geçen gün biraz daha fazla sevdim, sevdikçe daha çok öğrenme isteği duydum, önce İstanbulpark`ta sonra yurtdışında yarışlara gitmeye başladım, Formula 1 öyle bişey ki bi kere tadını aldığınızda bi daha bırakamıyorsunuz, gittikçe büyüyor sonra tüm yaşam biçiminiz haline geldiğini fark ediyorsunuz. En azından bende böyle oldu. Detaylara verdiğiniz önem, her konuda verdiğiniz tarafsız bilgiler , sizden yarış dinlemek büyük bi keyif. Yazıyı okuduğumda 2 gün boyunca içimde bulunan tüm hüzün açığa çıktı. Umarım bu , gerçekten de bi veda yazısı olmaz ve daha yıllarca sizden yarışlar dinleriz. Bir kez daha ağzınıza ağlık ve çok teşekkür ederim.
 
28.11.2011 01:41:06
 
28.11.2011 03:35:56
Yakında F1 Racing`in yayını da durdurulur. Ne kadar çabuk vazgeçtik F1`den. Yarışı ülkemizde tutamamak nelere mal oldu. Çok acı... Verdiğiniz tüm emekler için çok teşekkürler, Serhan Bey. Ekran başında birçok kişiye F1 aşkı aşıladınız, bizleri bilgilendirdiniz ve aydınlattınız. Olur da F1 Türk televizyonlarında yayınlanmaya devam ederse yarışları sizden iyi yorumlayabilecek kadar donanımlı bir babayiğitin çıkacağını hiç sanmıyorum. Umarım bir veda yazısı olmaz bu. Seneye sizin yorumunuzla açılış yarışının sıralama turlarını dinlemek umuduyla...
 
28.11.2011 12:08:58
Sevgili Serhan Acar, Yazınızı okuduktan sonra duygulanmamak mümkün değil, birşeylerin sonu gibi sanki, kimbilir belki de öyle, hep beraber göreceğiz... Elinize, emeğinize, ağzınıza sağlık. F1`e çok şey kattığınıza inanıyorum. Sizinle Formula 1 her zaman daha keyifli oldu. Yayınların geleceğine gelince; benim tek ümidim NTV. Türkiye`de henüz F1 yokken bu işe soyunmuşlardı. Üstelik şimdi Doğuş grubu kanal sayısı olarak da geçmişe göre daha güçlü. Hatta dijital yayın platformunda bir HD kanalları bile var. Her şey için teşekkürler...
 
28.11.2011 14:34:33
Söylenecek çok söz var elbette .. ama kelimeler düğümleniyor insanın boğazında.. bir daha f1 i türkçe izleyememek senin sesinden dinleyememek beni kahır derecesinde üzüyor.. ben yıllardır f1 i senden dinliyorum ne yalan söyliyeyim en çok senin anlatımınla sevdim ben Formula 1 i .. bir çok insanda olduğu gibi.. verdiğin emeklere her zaman söylüyorum milyon kere teşekkür etsek inan ki az gelir.. TRT ye ben kendi adıma teşekkür ediyorum , başkalarına göre TRT yi karalamak çok kolay kötü yayın yok şöyle yok böyle.. bende kızdım kimi zaman TRT ye ama senin de yazdıgın gibi , TRT milyon dolarlar harcadı her yarışa ekip gitti , çok büyük bi emek harcadı bunları göz ardı eden kusura bakmasın insafsızdır.. TRT ye teşekkürler yaptığı iyi ve kötü herşey için.. Teşekkürün en büyüyü sana SERHAN ACAR , ailenden özel hayatından fedakarlıklarla bizlere muhteşem yayınları hazırlayıp sunduğun için.. Seneye umarım güzel gelişmeler olur hepimizin yüzü güler .. başka ne söyleyebilirim bilmiyorum .. TRT nin bütün ekibine , erbo ya , elif`e herkese çok teşekkürler.. Metin Mete`ye Korhan Savran`a Okay Karacan`a Herkese ..
 
28.11.2011 16:44:53
Serhan bey, yazinizi okuduktan sonra duygularim aynen 10 Eylul 2006 gunu gibi oldu. Schumi`nin Monza basin toplantisinda veda edecegini acikladigi gun yani. Bir veda ve bir donemin bitmesi. Simdi duygularim ayni o gun ama insallah sizin icin bu bir veda degil. Umarim bu bizler icin de bir veda degil. Dunyada mukemmel yoktur derler, tamam, kabul ediyorum ama hayatimda gordugum, mukemmele en yakin nadir insanlardan birisiniz. Bilginiz, tarafsizliginiz, kontrollu olmaniz, harika zamanlamalariniz, zekaniz, ve sayamadigim yuzlerce yeteneginiz bize yillardir farkli bir yasam tarzi yaratmistir. Siz olmasaydiniz, ben F1`i bilemezdim, ogrenemezdim ve sevemezdim. Ne yazik ki bu essiz kabiliyetlerinize eslik edecek goruntuyu hazirlayamadi TRT bana kalirsa. Size yakisan BBC yayini; sanki saniyesi saniyesine hesaplanmis, canli yayinlanacak yayinin 100 kere ustunden gecmis, 100 kere antremanini yapmislar gibi; Jake Humphrey`nin hep saatini kontrol edip zamaninda FOM yayinina baglanacaklarinin ayarini yapmasi, hep Okay bey`in belki bir gun ogrenecegi bir hayal oldu benim icin. Neyse, bu 3 senenin ardindan TRT eger sinavi gecerse, bu parasinin gucu ile olan bir gecistir. Yayin ve F1 Racing`i hazirlamasi para ile oldu. Zevk, profesyonel is anlayisi, gelisme, F1 sevgisi konusunda TRT gecemedi bu sinavi. Ama yildizlari toplayan isimlerin basinda, siz varsiniz; Serhan Acar, nereye giderse insanlari beraberinde goturecegi insan. Sevgilerim ve basarilari cin tebriklerim, Dilara Gonder, Erbatur Ergenekon, Tayfun Bayburt, Elif Bekfelavi ve studyoda saygideger insan, Metin Mete icin, sayin Korhan Savran ve Berk Sarioglu icin. Ben bu bekleyis surecini 2008-2009`tan iyi biliyorum. Hepimiz biliyoruz. Bekleyecegiz ve orta noktasi siz olan bu F1 duzenimizin kurulu kalmasi icin dua edecegiz. Gerekirse yine imza toplama projelerine baslayacagiz. Sizin icin ve F1 icin bunu yapariz. Ve en son, kendi adima esiniz Meryem hanim`dan fedakarliklari icin tesekkur etmek istiyorum. Hep iyi olun, hep mutlu kalin...
 
28.11.2011 18:03:35
Her bir satırını ayrı ayrı duygulanarak okudum, hayatımda bugüne okuduğum en duygusal yazıydı... Sanki bir sevgiliye yazılan bir veda yazısı gibi... Bu işte emeği geçen herkesin isimlerini saymak istemiyorum, çünkü birinizi unutacağımdan korkuyorum, bu yüzden emeği geçen tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç bilirim... 2001`den beri NTV-CNNTürk-TRT olmak üzere 3 kanalda izledim... İlk önce Okay Abi`yle başladım, sonra Cem Yılmaz ve Serhan Abi, kısa bir süre sonra sadece Serhan Abi ile devam ettik... Yarış yayınında doyurucu teknik bilgileri sadece Serhan Abi`den aldım bugüne kadar... Dergiyi ve Korhan Abi`yi ve diğerlerini yok sayamam, onlar bana işin teknik yönünü sevdirdiler... O konuda emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum, işin magazinel kısmıyla ilgilenmemeyi öğrettiniz birçoğumuza, F1`i sevme nedenim yarışmak ve teknik bilgilerdir ve onlardaki detaylardır... Umarım bir şekilde kamoyu oluşturarak, öncelikle yayınların ulusal bir kanalda ve Serhan Acar anlatımıyla yayınlanmasını sağlamak olmalı ilk hedefimiz, kanal farketmemeli Serhan Acar olduktan sonra... Bu şekilde onun engin bilgilerinden yararlanmaya devam edebiliriz...
 
28.11.2011 21:09:38
@ Ktly Size katiliyorum; 1- Serhan abi ile araclarin yaristigi bir pistin ardinda, hem fabrikalarda ne buyuk teknolojilerin var oldugunu ve hem de pit duvarigarajda ne buyuk zekalarin strateji savasi verdigini gorebildik. Bu yuzden Serhan abi`yi bu buyuk dunyayi bize gosterdigi icin ayakta alkisliyorum. 2- Gerekirse Serhan abi`nin facebook sayfasindan, kamoyu olusturabiliriz. CNN turk doneminden sonra bu imza toplama islerini yapmistik, tekrar aynisi hatta daha iyisini yapabiliriz umarim, ne dersiniz?
 
28.11.2011 21:59:45
Herşey için kocaman teşekkürler.Türkiye`de F1 sizsiz olmaz.Bir şekilde başka bir kanalda yayın yapılırsa bu ancak sizinle olur.Yoksa bizler sosyal medyada yaygarıyı basarız herhalde(:
 
29.11.2011 22:50:48
sevgili serhan acar formula 1 yarışlarını 1994 te ara ara seyrederk basladım ve bu buyuk spor organızasyonuna tek kelımeyle bagımlısı oldum hayatım formula 1 oldu desem yalan soylememıs olurum ntv ekranlarında okay karacanla devam ettik okay ve senın anlatımlarınla her zaman sezon ıcınde ve sezon sonunda dahı formula 1 den haberdar olduk kım hangı takımda , yeni kurallar nekadar karısık gelsede bızde sızın sayenızde hepsını anladık. formula 1 hep turkıye ye gelsın ıstedık ve sonunda geldı ama erken kaybettık. umarımkı formula 1 yayınlarını bır turk kanalından ve senın sesınden tekrar duymak uzere herşey için okay karacan ve sana tesekkur ederım....
 
29.11.2011 23:12:21
Serhan abi katkından dolayı teşekkürler senin sesinle senin anlatımınla ısındım formula1e lütfen devam et devam etmen için gereken destek her zaman arkanda olacaktır bizlar hep yanındayız
 
30.11.2011 11:41:16
tek kelime her zaman hHARİKAYDIN sayın ACAR senin sesinle cogu hayal kırıklıgı cogu mutluluk yaşadık ama sen yine söylüyürum HARİKAYDIN...istanbula gelince BİR İSTANBUL MASALI SON BULDU ARTIK :((
 
30.11.2011 11:41:56
Serhan bey öncelikle emekleriniz için size teşekkür ederim.F1`i sizin anlatımınızla izlemek her zaman keyif vericiydi.umudumuzu kaybetmeyeceğiz.ben yakın zamanda f1 in Türkiye`ye döneceğine inanıyorum ve sizin sesinizden tekrar bu büyülü dünyayı takip edicez.trt ye ve ekibe emeği geçen herkese teşekkürler,elinden geleni fazlasıyla yaptı imkanlarıyla ama F1 in gerçek hakkını Ntvspor verir düşüncesindeyim..inşallah okay karacan`ı sizi ve ekibinizi Ntvsporda görürüz.bunun için gereken ne varsa yapmaya hazırdır F1 fanları..size hayatınızda başarılar dilerim.
 
30.11.2011 16:27:45
Serhan Bey , size en çok kızdığım zamanlar , görevli olmanız nedeniyle Türkiye GP`sini anlatamadığınız zamanlardı... :) Başka anlatıcılara haksızlık etmek istemiyorum ama , eğer 2012 de F1 bir ulusal kanalda yayınlanacaksa sizden başka birinin anlatıcı olmasını düşünmek bile istemiyorum... Türkiye`de bu yayını yapmaya soyunacak kanalın yöneticilerinin de , çok büyük bir torpil söz konusu olmadan sizin yerinize başka bir anlatıcıyı getirme cesaretini göstereceğini sanmıyorum... Umarım önümüzdeki yıl , yine bir ulusal kanal yayın hakkını alır ve sizin muhteşem anlatımınız ile F1 keyfine kaldığımız yerden devam ederiz ... Sizin anlatımınızla izlediğimiz 7 sezondan sonra başka bir seçenek F1 keyfimizi kesinlikle çok düşürecektir... 2012 yayınlarında görüşmek dileğiyle... Son olarak bir dileğim de şu , sizin pek umutlu bakmamanıza rağmen umarım TRT yayın hakları için tekrar anlaşma sağlar ve kaliteli F1 yayını devam eder . Eğer başka bir kanal anlaşma yaparsa , korkarım reklam kuşaklarının yarışın en can alıcı dakikalarında yayına girmesi gibi sevimsiz bir durumla karşılaşmak kaçınılmaz olacak...
 
11.12.2011 19:57:05
benim isteğim aslında pay tv ve multi ekranda serhan acarın sesini duymak.bilgisi olan varsa paylaşsın sky sport u türkiyeden izleyebilirmiyiz. onboard live timing pist üstü ve ve arkadaki mücadele.bunu izlemeyi sağlayan tv box varsa ben alır hatta abone bile olurum. eminim bu yayını herkes seviyordur. http:i56.tinypic.comkyioi.jpg
 
20.02.2012 10:32:51
sky sports (uk) turkiyeden izlenebilir fakat bu bolgesine gore değişir. cunku sky ın yayın yaptıgı uydu turkiyeyi kapsamamakta tam olarak bu yuzden buyuk capta canak anten gerekli bir cok yer için. bu uyduyu batı bolgelerinden almak biraz daha kolay. tabii birde alman sky sport var bende onun yasal abone kartı var o sekilde izleyebiliyorum fakat şifreli yayınları izlemek için suan en iyi yondem dreambox cihazı ve kart paylasımı veren bir yerden paylasım satın almak. bu sayede binlerce şifreli kanalı izleyebilirsiniz sky larda dahil tabii. bu yıl ingiliz sky sırf f1 için özel SKY SPORTS F1 HD kanalını yaratıyor mart ortası gibi yayına baslıcak bu kanalgecen yıl BBC yayınlıyordu f1 i bu yıl yayın hakkı sky a gecti
 
lamp83 s-sport