Beni hatırla
 

Evvelki hafta, yayınları D Smart’ın aldığını bildirdikten sonra, sadece birkaç saat içinde sizlerden gelen (gerçekten) yüzlerce soruya cevap verebilmek adına oturup, acele bir yazı yazdım. Çünkü aynı akşama kadar, gerçekten yüzlerce soru, tepki ve sitem aldım. Bu yazının ardından, internete şöyle bir bakındığım zaman, okuduklarıma, yapılan yorumların bazılarına hakikaten inanamadım. Şu an bu yazıyı okuduğunuza göre, her türlü eleştiriye açık olduğumu muhtemelen biliyorsunuzdur. Ama hakarete varan söylemlerin ardından, bir şeyler daha yazmak, farz oldu. Dolayısıyla ilk yazımı okuduysanız, beş dakika daha ayırıp bu yazıyı da okumanızı rica ediyorum.

Makul ve mantıklı olan, taşlamak için değil, işi daha da iyiye götürmek için yapılan her türlü eleştiri ve yoruma her zaman açığım. Öyle olmasa, dört sene önce kendi web sitemi açmaz, e-posta, Twitter, Facebook gibi farklı platformlarda, tüm F1 seyircilerinin karşısına çıkmazdım. Hakaret olmadığı sürece, hakkımda yapılan olumsuz eleştirilerin de, bizzat kendi web sitemde yayınlandığını, silinmediğini görebilirsiniz.

Niyetim ortamı germek veya F1 seyircilerini daha da fazla karşıma almak değil. Ama bir şeyleri yazıp söylerken, olaya tek taraftan, tek bir açıdan bakmamak lazım bana göre.

Ya ben durumu ve kendi bakış açımı iyi anlatamadım; ya da bazıları F1’in şifreli kanaldan yayınlanmasından dolayı günah keçisi olarak beni seçtiler. İlk ihtimal doğruysa diye bir açıklama daha yapma ihtiyacını hissettim. İkinci ihtimal doğruysa (ki öyle gözüküyor) zaten bu kanıyı değiştirebilmek için yapabileceğim çok fazla bir şey yok.

1- Yayınların dijital platforma taşınması ile ilgili kızılması gereken kurum varsa, yayınları alan D Smart değil; bu yayına ilgi göstermeyen diğer kanallardır bana göre. Emin olun, D Smart beni yayınlar için çağırmamış olsa da aynı şeyi düşünürdüm. Ben de F1 yayınlarından önce D Smart abonesi değildim. 

Geçene senenin sonunda yazdığım yazıda yayınların geleceği için çok umutsuzdum; çünkü ulusal kanalların hiçbirinin yeni sezonda Formula 1’i almayacağını düşünüyordum. Nitekim, bu düşüncemde haklı çıktım. Daha önce CNN-Türk vasıtasıyla yayınları alıp bırakmış olan Doğan Grubu’ndan bir atak daha beklemiyordum açıkçası.

2- Yayınların dijital platformda yayınlanması, benim hayalini kurduğum, istediğim veya benim karar verdiğim bir şey değildi. Ben her fırsatta, sizler gibi sıkı bir F1 fanı olduğumu söyledim ve belirttim geçmişte. Eskiden olduğu gibi karasal yayın yapan ulusal bir kanalın F1’i yayınlamasını ben de tercih ederdim.

3- Bu duruma kızıp bana sallayanlar, ‘asla almam, protesto ediyorum’ diyenler, ‘benden sana para çıkmaz’ diyenler, küfür edenler, ‘Allah belanı versin’ diyenler (ben sattım ya yayın haklarını, ondan dolayı suçlu benim), ‘o parayı vereceğime çocuğuma et alırım’ diyenler, ‘Kendin anlat, kendin dinle’ diyenler, ‘Sen kendi kendine konuş orada, biz RTL’ciyiz artık’ diyenler, ‘Sen de bizi sattın’ diyenler, ‘İçimizdeki İrlandalı’ diyenler, daha neler neler…

Arkadaşlar, yayın hakkı için verilen milyon dolarlarla benim bir alakam yok. Zaten insanların bozuk atması için bir kanala abone olmaya da gerek yok. TRT’de bir şeye bozulan adam ‘Bizim vergilerimizle gidiyorsunuz oraya, doğru dürüst yapın şu işi’ diyenler de oluyordu. İnsan birisine çatmak istiyorsa, bunun için para veriyor olmaya gerek yok; bir yolu bulunuyor zaten. 

Demek bu mantığa göre, seneye Şampiyonlar Ligi, şifreli bir kanalda yayınlansa, herkes Güntekin Onay veya Ercan Taner’i suçlu bulacak.

Veya tüm İngiltere’nin, yayınlar şifreli platform Sky’a geçti diye, ‘sen de bizi sattın’ diye Martin Brundle’a sövmesi lazım. Öyle değil mi?

4- Arkadaşlar, herkesin görüşüne saygım var. Herkesin fikri ve iradesi özgürdür. Evet, bu uygulama yüzünden bazı fanlar yarışları Türkçe seyredemiyor. Bunun fazlasıyla farkındayım. Ama D Smart bu yayınları almamış olsa, bu seneden itibaren Türkçe yayın zaten olmayacaktı. Yani para verilse de, verilmese de, Türkçe yayın zaten izlenemeyecekti.

Dolayısıyla D Smart, F1 fanlarına bir seçenek sunmuş oldu; tıpkı NBA fanlarına sunduğu gibi.
 Bu iş için ulusal ve açık yayın yapan on tane kanal ihaleye girip, açık artırmayla D Smart bu ihaleyi kazanarak açık yayınları izlemenizi engellemedi. D Smart, başka bir televizyonun ciddi olarak ilgilenmediği bir yayını aldı ve spor severlere Türkçe yayın izleme şansını verdi. 

D Smart yayınları almıştır, canlı yayınların yanı sıra özel programlar da yaparak, Türkiye´de 1995´ten beri devam eden Türkçe F1 yayınlarının sürmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı D Smart´a neden kızıldığını anlayamıyorum.

Dediğim gibi, herkes kendi düşüncesi ve şartlarına göre bu seçeneği değerlendirmekte veya başka yollardan F1’i seyretmekte, ya da kızıp hiç seyretmemekte özgür.

Bunu yazmamla, benim anlatım yapmam arasında bir bağlantı yok. Başka birisi anlatsaydı da, aynı şeyleri yazardım. Ama şu maddeden dolayı da ‘Al işte bak, D Smart reklamı yapıyor’ diyenler olacaktır, buna da adım gibi eminim.

5- Saran Grubu’nun pek çok ulusal kanalla görüştüğünü duydum, okudum. Neticede, bu işi gerçekten almak isteyen D Smart’ın yayın sistemi ve önerisi, Saran Grubu tarafından FOM’a götürülmüş ve FOM da bu projeyi onaylamıştır.

Belki FOM da, hiç Türkçe yayın olmamasındansa, şifreli bir platformda da olsa Türkçe yayın yapılmasını tercih etmiştir. Belki de sadece daha fazla para kazanmak için buna tamam demişlerdir. Bunu bilemiyorum. Bunları söylerken FOM, D Smart veya Saran Grubu’nu savunmuyorum. Bunu, kurumları savunmak, onların reklamını yapmak zaten bana düşmez. Sadece bir durum değerlendirmesi yapıyorum.

Ben yurt dışında buna benzer örnekleri yazarken ‘onlar para verip izliyor, siz de para verin’ demek için yazmadım. Sadece bu durumun, sadece bizde yaşanmadığını anlatmaya çalıştım. Ama çok kişi, kızgınlıkla bunu ters anlamış ne yazık ki.

6- Konuyu Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na getirenler de var. FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası, sportif olarak Uluslar arası Otomobil Federasyonu FIA’nın, ticari olarak Formula 1 Yönetimi FOM’un uhdesindedir ve yayınlarla ilgili konularda tek yetkili mercidir. Dolayısıyla TV anlaşmaları, FOM veya FOM’un belirlediği yetkili ajanslar ile yapılır; TV kanalları ile o ülkenin otomobil federasyonu arasında değil! Benzer mantıkla Şampiyonlar Ligi yayın haklarını da Türkiye Futbol Federasyonu’nun ayarlıyor olması gerekmez mi?

Federasyon, yedi sene boyunca, Türkiye GP’sinin ticari haklarından hiçbir pay almaksızın, Türk sporu adına, Türkiye adına, Grand Prix’nin sportif kısmını yaklaşık 850 kişilik gönüllü görevli kadrosuyla icra etmiştir. Aranıza bu yarışta görev yapmış olanlar vardır mutlaka. Bu konuda ortaya koyduğumuz emeği, ekip olarak hissettiklerimizi, yaşadığımız stresi daha önceki yazılarımda okuyabilirsiniz. Federasyon, 2009’daki yarıştan 2011’in sonuna kadar 2.5 sene boyunca GP’nin uzatılabilmesi için mümkün olan her yolu denemiş, neticede devletimizin aldığı karar nedeniyle yarışın devamı mümkün olmamıştır.

Federasyonun Türkiye GP’si ile ilgili ticari bir hakkı ve geliri olmadığı gibi, bu yarış için reklam yapmak adına bütçesi ve daha da önemlisi yetkisi de yoktur. Federasyon, 110.000 kişinin geldiği 2005’teki ilk yarışta da, 2011’deki son yarışta da, bir tanıtım yapamamıştır; çünkü bu konuda bir yetkisi yoktur. Biz, bu yıllar boyunca, Türkiye adına işin sportif sorumluluğunu ve yönetimini üstlendik.

Dolayısıyla neden tanıtım yapmadınız diyenlerin mantığıyla, İnönü stadında az seyircinin geldiği bir maçtan sonra maçın hakemlerine ‘neden tanıtım yapmadınız?’ demek arasında bir fark yoktur bana göre.

7- Benim neden D Smart’ı protesto etmediğimi soranlar da var. D Smart bir kere bu yayınları almıştı, öyle değil mi? İşin içinde ben olsam da, olmasam da bu yayınlar bir şekilde yapılacaktı. ‘Ben sizi protesto ediyorum’ desem, o zaman yayınlar açık bir kanala geri mi dönecekti? Konunun benim anlatıp anlatmamam veya protesto edip etmememle ne alakası olduğunu zaten anlayamadım. Bu konu, ben anlatım için çağırılmadan önce bitmişti zaten. Benden nasıl bir mücadele bekleniyordu; söz hakkım olmayan, içinde çalışmadığım başka kuruluşlar arasında geçen ticari bir konuda nasıl bir direnci kime gösterecektim; bunu anlamış değilim inanın.

Sizce İngiltere’de anlatıcı Martin Brundle, Sky’a ‘Yayınları şifreli kanala aldınız, ben protesto ediyorum ve anlatmıyorum’ dese, yayınlar BBC’ye geri döner miydi?

8- D Smart yalakalığı veya reklamı yaptığımı söyleyenlere de birkaç lafım olacak müsaadenizle. D Smart, F1 Racing, Eurosport, CNN-Türk, Milliyet, Fanatik, Evo, ATV, Show TV, Autocar, TRT’den sonra benim basın yayında, otomobil sporları ile ilgili olarak görev yaptığım 11. kuruluş olacak. Bu kurumların her biri kendi reklamını yapacak güce sahiptir, reklam için bana ihtiyaçları yoktur ve hiçbir zaman benden reklam yapmam istenmemiştir. Ben bu kurumlarda iş yaparken, doğru olduğuna inandığım fikir ve uygulamaları sonuna kadar savundum. Uzun ya da kısa süre için bu kadar farklı kuruluşta otomobil sporlarıyla ilgili bir şeyler yapabildiysem, Türkiye’deki irili ufaklı bir sürü medya kuruluşuna ayrı ayrı ve bazen aynı anda yalakalık yapmış olmam gerekir, öyle değil mi?

Ben 4 sene boyunca Doğan Grubu’na ait CNN-Türk’ün F1 yayınlarında görev alırken, Doğuş grubuna ait F1 Racing’de yazı yazdım. Nasıl oldu, çünkü iki kuruma da aynı anda yalakalık yapıyordum belki de! Eminim bu yazdığımdan sonra da ‘bak işte, düzenin adamı, nabza göre şerbet veriyor’ diyenler de olacaktır.

Ben, sadece sizlere sebepleriyle beraber durumu aktarmaya çalıştım. Geçen sene ‘TRT neden uyduda şifre giriyor?’ diyenlere, 2008’de ‘CNN-Türk neden webden yayın yapmıyor?’ diyenlere durumu, şartları veya zorunlulukları anlattığımda da, CNN-Türk veya TRT’yi savunuyor oluyordum. İnsan birisini suçlamak istedikten sonra, karşıdaki ne anlatsa boş galiba.

9- Ayrıca iki haftada şunu anladım ki, ben üç sene boyunca F1 ile ilgili ne zaman bir şey yazsam; mutlaka bana bozuk atacak, sitem edecek, bu işin hesabını benden sormaya çalışacak insanlar olacak. Yayınlar ve yarışlarla ilgili her türlü bilgi ve iletişim talebini, zaman buldukça cevaplıyorum, biliyorsunuz. Neden ‘TRT’nin açık uydu yayınına şifre girmek zorunda kaldığını’ tam üç sene boyunca yüzlerce kez yazmıştım.

Burada da benzer bir durum olacağını gördüm; her yazdığımın ardından yayınları D Smart verdiği için bana tepki gösterenler olacak. Bu tür sitemlere, suçlamalara, hakaretlere tek tek cevap vermeyeceğimi de belirtmek istiyorum. Çünkü ben 50 yarış boyunca her hafta sonu herkese cevap versem, anlatmaya çalışsam; 51. yarışta yine aynı şeyi soracak, yine bozuk atacak kişiler olacağını biliyorum.

10- Yayınlar için, F1 seyircilerinin daha keyifli bir yarış izleyebilmesi için, kanal yönetimleriyle, yönetmenlerle karşı karşıya geldiğim sayısız durumlar oldu daha önce. D Smart için de, geçen haftadan itibaren sizlerden gelebilecek her türlü talep ve isteği, sunulabilecek farklı seçenekleri, daha fazla insanın yayınları izleyebilmesi için bazı önerileri yönetimle paylaşmaya başladım.

İşin garip tarafı, ister inanın, ister inanmayın TV kanallarında birlikte çalıştığım pek çok arkadaşım bana hep ‘Sen seyirciyi fazla kafana takıyorsun, sen işine bak, herkesi zaten memnun edemezsin’ türünden telkinlerde bulundular seneler boyunca. Ben buna rağmen, mümkün olduğu kadar geniş bir kitlenin (benden değil) ortaya konan işin genelinden memnun olması için elimden geleni yaptım; önerilerde bulundum, kafa patlattım, mantıklı olan tüm talep ve eleştirileri değerlendirmeye, dikkate almaya, kanallara aktarmaya çalıştım. Hatta belki de, bu yazıyı bile, seyircileri bu kadar çok dikkate aldığım için yazdım farkına varmadan.

Hiçbir şekilde herkesi aynı anda memnun edemeyeceğimi, çok uzun zaman önce zaten öğrenmiş ve anlamıştım. Buna rağmen, hep, daha fazla kişi için, daha geniş bir kitle için daha iyisini, daha kolayını, daha ulaşılabilir olanı hedefledim ve bunun için çalıştım. Bu şekilde, elimden geldiğince çalışmaya da devam edeceğim. Şu anda, herkesin ve bana kızıp sövenlerin de, yayınları daha kolayca seyredebilmesi için bazı girişimlerde bulunmaya çalışıyorum.

Yaptığım çalışmaları, anlattıklarımı, size aktardıklarımı beğenenin de, beğenmeyenin de, bana inananın da inanmayanın da canı sağ olsun. 

Sizden ricam yukarıda yazdıklarımı, bir de kendinizi benim yerime koyarak tekrar düşünmeniz. Umarım, bu uzun yazıyla hiç olmazsa, size farklı bir bakış açısı sunabilmişimdir…

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
26.03.2012 22:36:17
Benim tek bir eleştirim var, cnntürk`te yayınlanan özet görüntüler çok kötü. Yarışın kilit anları hep es geçiliyor. Mesela son yarışta ben akşam tekrarını izlememiş olsam, özetten nasıl bir yarış olduğunu anlamam mümkün değildi. Bu konuda sorumlu kimler ise daha dikkatli olmasını rica ederim.
 
26.03.2012 22:42:30
çok iyi yazmışın abi bazı gerçekleride anlamamızı sağladın açıkcası ve evet kimseyi memnun edemezsin...olacak şu bu saatten sonra ya d smartını alır izlersin paşalar gibi...ya da netten izlersin başka yayınlardan ya da tivibu alır rtlden izlersin filan...izlemek isteyen bahane etmez çözüm arar...ben rtlden canlı yayını izliyorum sonra senin yayınını bulup anlamak ve kendimi f1 konusunda geliştirmek için izliyorum...dediğin gibi en azından türkçe yayın var ve ülkede yayınlanıyor gpmizin gittiği gibi birde yayında gitseydi çok üzülürdük gerçekten...ve yine haklısın ki biri almış ve gerçektende ilgisizler diğer kanallar ama ben ntvden çok umutluydum ama o da almadı ne yapalım kısmet....iyi ki varsın ve iyiki anlatıp bizi bilgilendiriyorsun çok Teşekkürler
 
26.03.2012 23:02:27
serhan abi adamın dibisin walla. seni gereksiz yere eleştiren dar görüşlü insanlar için vaktini ayırıp ta bu yazıyı yazman bile çok büyük bir lütuf. ama emin ol onlar bundan da anlamaz. işini 100 başarıyla yapıyorsun. yarış izlemeyi keyifli hale getiriyor ve verdiğin bilgilerle bizim de f1 konusunda gelişmemizi sağlıyorsun. türkiye deki formula 1 seyircisi üzerinde emeğin büyük. herşey için teşekkürler. bu arada "lukeV" isimli arkadaşın yorumuna katılıyorum. ben de rtlden izliyorum yarışı. ama cnn türkten de özetini izliyorum mutlaka. özellikle son yarışta özet çok kötüydü. button-massa mücadelesi ve perezin telsiz konuşması ve pist dışına çıkışı gösterilmedi. ilgilelere bu durumu iletmeni rica ederim. gönül ister ki özeti de sen hazırla :) ama hangi birine yetişeceksin ki.. kendine iyi bak. kim ne derse desin boşver. sen 1 numarasın.. bu yazınla da kanıtladın karakterini.. helal olsun...
 
26.03.2012 23:07:49
abi yapabilecek bir şey yok, insanların hepsini birden memnun etmek mümkün değil. bu kadar ilgi gösterip cevap yazmanın bile ne kadar önemli olduğunu anlamak gerekir kesinlikle.
 
27.03.2012 00:47:12
usta neden bu kadar vefazu içindesin olamıyorum kendini üzme sen bize lazımsin bu yaş da mazallah dert sahibi olma sen işini yap iziyen izler
 
27.03.2012 01:11:26
Kesinlikle haklısınız. Ben de aşağılayıcı yorumları okuduğumda , insanların ne kadar dar görüşlü olabildiğini anlamıştım. Bu sene yayın Smart ekranlarında olmasayadı yarışları internetten takip etmek zorunda kalacaktım. Türkiye`deki internet hızlarını düşünecek olursak herhangi bir "HD" içeriği canlı izlemenin , ne kadar "sıkıntılı" olacağı hakkında kelime etmeye dahi gerek yok. Ayrıca dediğiniz gibi suçlu birileri varsa Formula 1 yayınına gereken ilgiyi göstermeyen kurum ve kuruluşlardır.
 
27.03.2012 02:22:11
serhan abi niye kafana takiyosun allasen. uzun uzadiya yazmana bile gerek yoktu bence o kadar kasip. sen anlatmasaydin, isten hic anlamayan birileri anlatsaydi d smart kullananlar ustune parasiyla rezil olacakti bir de... biz senin samimiyetine inaniyoruz. elinden gelen bir sey olsa yapacagini da biliyoruz.
 
27.03.2012 02:32:40
Ah be abi ya sen sayısı biraz artmış ta olsa sonuçta kendini bilmez kafasını azıcık bile çalıştıramayan GERİZEKALILARI dikkate alıp neden açıklama yapıyorsun ki. Anlayacaklar mı sanki. Adamlar da hangi kurumun neysen sorumlu olduğunu bile bilmiyorlar. Onlar iki kelime yazıp sonra keyfine bakıyorlar sen yazılanları unutamıyorsun. Bu akıl işi mantık işi bunlarda ikisi de olmadığına göre sen ne dilini yor ne de parmağını. Daha önce taraf tutuğuna dair aptalca tepkilerde almıştın ama bunlar daha da saçma. Allahını seversen UMURSAMAMAYI artık öğren. Biliyorum zor ama işin gereği yapmak zorundasın. Bir dünya gerizekalının, cahilin varlığını kabullen onları asla mutlu edemeyeceğini artık anla.
 
27.03.2012 08:22:43
Yaklaşık 15-16 yıldır F1 i seyrediyorum. Eurosport tan Cine5 ten beri. Bugüne kadar açık kanalda yayınlandı. Bu günden sonra şifre kanaldan yayınlanması kadar normal bir şey yok. Ayrıca hem en iyisi olsun hem bedava olsun diye bir şey yok. Bu yorumu yapan arkadaşların evlerinde büyük ihtimal ADSL vardır. Servis sağlayıcı onlara bedava ADSL hizmeti veriyormu? diye sormak lazım. Ve bunca şeyin sizinle ne alakası var anlamak mümkün değil. F1 in Türkiye de sevilmesinde çok büyük payınız olduğunuda düşünüyorum. Vakt-i zamanında maç anlatır gibi F1 anlatanları unutuyorlar galiba arkadaşlar. Başka bir konu yayın kalitesi. Türkiyede karasal yayında HD yayın yok. Uyduda ise açık 3 HD kanal var. TRT ATV ve ATVHaber. Bu kanallar F1 ile ilgilenmediğine göre başka seçenek kalmıyor.
 
27.03.2012 08:56:16
Serhan abi ; Kalemine yüreğine ADAMLIĞINA Sağlık .. Seni yıllardır takip edenler , seni tanıyanlar biliyorlar zaten seni , en önemlisi sen kendini biliyorsun zaten .. Kendini bilmez düşüncesiz bu yorumlara ne kadar laf anlatsan boş.. Formula 1 başka bişeydir , böyle bir şeyi zaten yıllardır bedava izlediğimize inanmak güç. Fakat , bu aptalda yorumları yapan insanlar , eminim aralarında Sigara içenler veya evlerinde ADSL bağlı olanlar , kaldıki sitelere çatır çatır yorum yazdıklarına göre , ewlerinde adsl var muhakkak.. Aylık sigara parası dünyanın parası , dsmart + smartADSL fiyatı ortada.. makul çözümler var .. Ama seninde dediğin gibi iş bir günah keçisi bulmaksa , ondan kolay iş yok bu insanlar için.. Ben kendi adıma sana yıllardır minnettarım , en büyük tutkumu senin gibi hayatını bu işe adamış tutkulu bir insanla yaşıyorum .. Biz Seni Çok Seviyoruz.. Kimse Kulak ASMA ... SAYGILARIMLA ..
 
27.03.2012 10:25:40
Evet serhan Usta ben F1i senin sayende sevdim senin sayende izlemeye başladım.senin İzmirde verdiğin Seminere katılıp İstanbul GP ye gelip Gözetmen olup Ülkemizin tanıtımında yardımcı olmaya çalıştım.yayınlar saran Grubu tarafından alındığını duyunca zaten dijital ,platforma geçileceğini bildik.Tereddüt etmeden hemen D-smart aldım.ALLAHIN izniyle senin yorumlarına dinlemeye F1i ``TÜRKÇE`` izlemeye dewam ediyorm.D-Smarta sonsuz teşekkür.Çünkü ben ingilizce bilmediğim için ne RTL neden başka bir kanaldan izlemeden kurtulduk.çekemeyen gerizekalılara sitem ediyorum.
 
27.03.2012 11:11:44
Yazın için teşekkürler Serhan. Ben de D-SMART dan dolayı izleyemiyorum ama, seni yıllardır dinlediğim için (bu yazında da; izleyiciler ile sıkı bağı olan serhan acarı görüyoruz) kanal değişse de, f1 değişse bile bu bağ devam eder. Sİtenden veye bir şekilde takip etmeye çalışıyoruz, bakarsın D-SMART alırız, artık dijital platformlar çok yayıgınlaştı. Sadece sen değişme, dinleyicilerin ve F1 severlerle olan bu iletişin devam etsin (anlamak, cevap verme, güzel yayınlar için çabalama) bol saygılar.
 
27.03.2012 12:29:29
müşteri hizmetleri olsa sizin kadar hoşgörülü olurmuydu merak ediyorum.eminim yayın anında yönetmenlerle reklam yada seansın uzaması için sayısız tartıştığına eminim. bazıları çıkıpta utanmadan beni wc ye götür gibisinden sitemler ediyor.yaa kardeşim 4-5 tane uydudan alternatifim vardı,ama sırf serhan acarın sesi için 45 lira hd pvr ye para bayıldım.ben parke işcisiyim gelirim haftalık 100 150 ttnet + 45 lira bunun üstünede dsmartı aldım.eee hala isyan ediyormuyum.keşke ulusal kanalda olsada serhan beyde bu kadar sıkıntıya girmese. bana kalırsa bu yazı yeterli olmuştur.o kendini bilmezler zaten döyleyecek sözü kalmadığı için buraya yazamazlar çünkü onların hoşgörü eşiği bellidir.
 
27.03.2012 13:05:11
NBA maçlarının anlatımında Murat Murathanoğlu neyse, F1 de Serhan Acar odur. Ben şöyle diyeyim, F1 bir hobidir, bir sevdadır bir zevktir. Zorla bir şey yaptıramazsın kimseye, ve klasik bir cümle ZEVKİN MALİYETİ olmaz. Eğer F1 sevdalısıysan yarışı RTLden internetten bilmem nereden izleyebilirsin, ama bir de Serhan Acar sevdalısıysan o zaman bu zevkin peşinden nereye olsa gidersin, paşa paşa da parayı öder izler ve hobine kaldığın yerden devam edersin. Almanca bilmem nece dillerde F1 ne kadar zevk veriyorsa size, gerisine kimse birşey söyleyemez. Buyursun herkes dilediği yerden izlesin ama bizim kendi zevkimize de laf etmesin.
 
27.03.2012 13:31:53
Bu yazınızı okuyunca size gelen tepkilere inanamadım hatta şok oldum. Evet yayınların karasal yayın yapan bir kanalda olmaması F1 izleyicisini üzdü ama bunun sizinle bir alakası olmadıgını azıcık kafası çalışan herkes bilir. Yazacak çok şey var ama kafa ütülemek istemiyorum sadece şunu yazmak istedim. Bu ülkede F1 denince akla gelen ilk İsim Serhan Acar dır ve bilgisi ve kalitesiyle F1 cilerin saygısını ( bu baya zordur ) kazanmıştır. Gerisini boş verin onlar günü birlik seyirci iki gün sonra hiçbiri kalmaz ortalıkta, face de twitter da hava atmak için F1 den anlar gözüken ezikleri kafaya takmaya değmez.
 
27.03.2012 14:37:31
Serhan bey en yanıldığınız nokta şu. d-smart a bu durumdan sonra üye olanların en az yarısı sizin anlatımınız için üye oldu. Dolayısı ile siz bunu kabul etmeseydiniz belkide doğan grubu bunu şifresiz ücretsiz bir kanalına taşımak zorunda kalabilirdi. Yani bunda kendinizin payı olmadığını düşünmeyin. Senelerdir millet size alıştı. Kanal önemli değil kimse için aslında. Dolayısı ile siz kabul etmeseydiniz de sarı çizmeli mehmet ağa anlataydı bu yarışları bedava kanaldan bile kimse seğretmezdi. Yorumları okuyun dsmart alacam diyenlerin çoğu sizin için olduğunu belirtmiş. Siz belki değil ama dsmart sizinlen iyi reklam yaptı.. Et olayını da ben yazmıştım. Evet herkes zengin değil malesef. Ayda 25 lira 1 yarış için bir kanala para vereceğime 1kg et alırım, 5 çeşit yemek yaparım. Tuzu kuru olan pek anlamaz tabi bu gibi durumları. Kalın sağlıcakla. Hayırlı yayınlar..
 
27.03.2012 14:39:23
Serhan abi sen gerçketen bizim için çok önemli bir insansın.biz sana sonuna kadar inanıyoruz samimiyetine de.sen hiç canını sıkma dediğin gibi işini kusursuz yapsan bile mutlaka birileri çıkıp inadına eleştirir.bu ülkede kim yaptığı işte çok başarılı hatta senin gibi mükemmel ise o hep çekilemez, kıskanılır ve geçenlerde olduğu gibi ağır hakaretlere maruz kalır.ama sen yine de yayın hakkında biz f1 severler için yayınları izleyebilmemiz için yönetime önerilerde bulunmuşsun.Allah razı olsun Üstad...
 
27.03.2012 15:45:57
F1 in tanıtımından TOSFED sorumlu değildir demek çok mantıklı gelmiyor bana. Çünkü birçok yayın organı ve diğer güçler TOSFED in elindeyken gerekli tanıtım yapılmıyorsa suçlu TOSFED olur çıkıpta hükümetin aldığı karardan ötürü yarışlar kaldırıldı demek hoş olmuyor. Formula 1 in ne kadar gerekli oldugunu anlamasını bir siyasetçiden bekleyemezsiniz, sproun önemi siyasilere anlatması gereken ben ya da başkabir fan değildir, TOSFED dir
 
27.03.2012 18:29:50
 
27.03.2012 21:08:57
Sevgili Serhan, Şu yazınızla bile ne kadar beyefendi biri olduğunuzu bir kez daha kanıtladınız. Size haksız yere saldıranlara bile cevap vermek ile F1 severlere ne kadar değer verdiğinizi bir kez daha göstermiş oldunuz aslında. Tabii ki bunu anlayabilmek önemli. Bazı kimseler düşünmeden, kafa yormadan karşılarına çıkan herhangi birine saldırırlar. Bu tepkiler özellikle sanal ortamda çok daha fazla oluyor. Karşındaki insanı anlamaya çalışmak artık bir çok kimsenin meziyeti değil. Dediğiniz gibi her sorunda size saldırmak onları rahatlatıyor diye düşünmeye başladım artık. Karşılarında sizin gibi beyefendi biri olmasaydı ne olurdu acaba? Elbette tepkilerini gösterecekler ama böyle olmamalı. Türkiye’ de F1 için elinden gelen her şeyi fazlasıyla yapan birini böyle anlamsız bir şekilde suçlamamak gerekiyor. Yanımızda, kişiliğiyle, bilgisiyle mükemmel biri var. Kıymetini bilelim diyorum.
 
27.03.2012 22:31:04
BOŞVER SERHAN.. sene 1996.. yarışları ilk defa rtl veya eurosport`tan değil de cine5 ten izlemeye çalışıyorum ama anten çekmez (zaten şifreli değil miydi diyenler olacaktır ama yaşı tutanlar iyi bilir o yıllarda cine5 kocaeli de şifresizdi) 90 dakikalık 1 imola gp si için en az 10 defa çatıya çıkıp tek başıma anten ayarı yapmak (çık ayarla in bak...) yani yarışı çatıda geçirmek gibi bir şey işte.. gene de F1 öyle bir mutluluk öyle bir tutkuydu ki içimden hiçbirşey onu söküp alamazdı.. Zaten her yarışı Hill kazanıyorken üstelik McLaren`ler puan aldığında şampiyon olmuş kadar sevinmek zorunda kalıyorken.. Yeni nesil Formula 1 yayınları ile şifresiz televizyonda binbir türlü destek programıyla beraber tanıştığı için bir yarışın Türkiye`de Türkçe yayınlanmasının veya istanbul`da bir yarış yapılmasının ne anlama geldiğini anlayamaz. 2 yarıştır internet üzerinden izliyorum kah kopuyor kah donuyor ama gene de şükrediyorum tıpkı 20 yıl önce olduğu gibi.. o zaman karıncalı da olsa cine5 vardı ve şimdi kopsa-donsa da internet var... Saygılar. Murat AKSOY
 
28.03.2012 03:01:45
Serhan hiç takma bunları, ne halleri varsa görsünler... En azından bir şekilde türkçe yayınlanıyor ya, Türkiye GP`si elimizden gittiği halde bunun için biraz para kıymaya değer deyip şükretmiyorlarda, gelip herkes senden hıncını çıkartıyor, aşırı sabırlı davranıyorsun, insanları memnun etmeye çalışıyorsun, buna rağmen yine yapanlar yapıyor yapacaklarını... Ricam sen çizgini koru, çürük yumurtalar her yerde var ve olacaktır mutlaka... Başka spiker anlatsa bunlar ne diyeceklerdi çok merak ediyorum... Senin kadar doyurucu ve detaylı bilgi mi vereceklerdi, hiç sanmıyorum... Bela okuyanlarsa kendilerine okumuş oluyorlar ve karşılıklarını görecekler bir şekilde... Kendimi senin yerine koydun, inan ben kontrollü olamazdım belkide şahsen, belki burada bir çok aynı şekilde... İlk başta D-smartın yayınları almasını bende istemedim, senin gibi bende D-smart abonesi değildim, hatta ilgi olsun(daha doğrusu azıcık artsın) diye açık kanallarda yapılmasını yeğlerim... D-Smart aldı yapacak bir şey yok, hepimiz bir şekilde parayı kıyıp izliyoruz, yurtta olan arkadaşlar zor durumda, keşke onun formülü de olsa, onların az buçuk kızmasını(hakaret etmeden) anlarım, ama tutup alacak gücü ve imkanı olanların bunu yapmasını hiç anlayamıyorum senin gibi... Neyse daha fazla uzatmayayım, eminim benim bir çok kişi F1`i senin sayende tam anlamıyla öğrendi(ben şahsen)... Seni anlıyorum fazlasıyla, iyi yayınlarının devamını diliyorum...
 
28.03.2012 04:22:57
Öncelikle Serhan ACAR `ın gerek TV kanallarında gerek ise dergilerde yazdığı yazılar ve bunca sene gerçekten bir f1 tutkunu olarak verdiği bilgilerden kendisine teşekkürü bir borç bilirim. Sayesinde bu spora bağımlılığımız kat kat artmış oldu. Umarım kendi anlatımını yeniden dinleyebilirim. Fakat TV yayınları ile ilgili görüşlerine üzülerek katılmadığımı söylemeliyim. Tabi ki kendisinin elinde değil böyle bir şey ama bu olayı çokta normalmiş gibi göstermemek gerekir. Aslında bu sorun maalesef ülkemiz de spor programlarının git gide yayıncı kuruluşlar altında bir pazara dönüşmesi sayesinde oluştu. Son kurban ise f1 oldu.. Durumum olmasına rağmen asla gidip d smart alacak bir konumda görmemekteyim kendimi, varsın almanca dinleyelim ama bu olayı normal karşılamamak lazım. sky ve ingiltere örneğini vermişsiniz ama burada ki izlenme payı ile ingiltere`de ki f1 izlenme payı kıyaslanamaz bile, o yüzden orada böyle bir uygulamayı normal karşılayabiliriz. Zaten topu topu f1 `i takip eden kaç kişiyiz, bir de paralı oldu mu 1 sene yayınlanır-yayınlanmaz.. Ben burada Serhan Acar `ın tepkisini koymasını beklerdim, olaylara yayıncı kuruluş gözüyle değil de, bizim yani çekirdek f1 izleyicilerinin gözüyle bakmasını dilerdim. forza mclaren
 
28.03.2012 08:46:01
Serhan Bey , bu kadar eleştiri alıyorsanız biliniz ki bunun tek sorumlusuda bizzat kendinizsiniz.Murat Aksoy`unda dediği gibi Eurosportlarda Cine5lerde işkence çekerken birden siz çıkıp milleti bu kadar rahat ve huzura kavuşturdunuz, herkesi alıştırdınız havadan gelme, kimsenin heryerde bulamayacağı teknik bilgiler anlatmaya ve azıcık sıkıya geldilermide çatacak yer arıyorlar.Çünkü bu kadar rahat bir ortamda kendini F1 fanı zanneden bu zavallıların karakteri ancak bu kadar olur.Sıkıştılarmı önce baştakinin kellesini uçurmaya çalışırlar kendi egolarını tatmin etmek için.Bir laf vardır nokta noktayı padişah yapmışlar gitmiş önce babasını gebertmiş diye.Şu an içinde bulunulan durumda aynen bu.Alıştırdınız bir kere milleti...Artık ne laf geliyorsada tıkayacaksınız kulaklarınızı, şu ana kadar hep yaptığınız gibi bakacaksınız işinize.Gerçek F1 severler sizi herdurumda gayet iyi anlıyorlar bundanemin olun.Size laf eden oluyorsada bilinki F1 onun için sadece bir etikettir.Sevgiler, saygılar.
 
28.03.2012 17:11:22
Bu eleştirilerin sınırını aşmış olmasını insanların F1`i rahat bir şekilde izleyemeceğinin siniri ile gelmiştir diye düşünüyorum. Bende bu konuda size kızmıştım çok çabuk pes ettiniz diye.Benim düşüncem yarışların paralı kanaldan yayınlanıp çok az kişi izleyeceğine, normal bir kanala koyar, çok kişi izler, reklamını koyarsın, daha fazla kazanırsın şeklinde. Birçok yorum yapıldı bu konu hakkında.Türkiye`de kaç kişi Formula 1 yayını için para öder merak ediyorum."F1 için paralı kanala fazla talep olmayacağını daha çok öğrenci kesimin izlediği bir organizasyon paralı kanala alınmasının yanlışlığını" sizin D-Smart yetkililerine iletmenizi isterdim açıkçası. Herhalde çok zor değildi yarışların CNN Türk`ten yayınlanması.
 
28.03.2012 22:09:06
serhan abi yazını baştan sona okudum. zaten seni suçlamalarının nedeni açıklama yapan bir tek sen olman. hiç gerek yoktu böyle şeylere yaşım 18 , 13 yaşımdan beri f1 i takip ediyorum geçtiğimiz sezonda trt3 ün şifresini kırdırıp televizyondan takip ediyodum bu sene benim içinde kötü oldu d smart almicamda. yarışları online olarak takip ediyorum . senin kadar olmasada martin brundle ın sesinden dinlemekte hoş. yarışın ertesi günüde türkçe olarak yayınlanan tekrarlardan tekrar izliyorum yarışı geçen sezon canada gp askıya alındığında anlattıklarının hepsini dinlemiştim sıkılmadan ailemden tepkiler almama rağmen, umarım seneye tekrardan trt 3 e döner yayınlar. bilgilendirmen için teşekkürler
 
29.03.2012 23:14:17
öncelikle vakit ayırıp da bunları teker teker yazdığın için yüreğine sağlık Serhan. ama anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az :) "anlatabileceklerin karşındakinin anlamak istediği kadardır". dolayısıyla, dediğin gibi, 50 kere anlat 51. kez yine soran yada söven birileri olacaktır. unutma ki senin yerinde kim olsa aynı hakaretlere ve eleştirilere maruz kalacaktı. diğer bir deyişle, senin şahsından ve bugüne kadarki emeklerinden bağımsız bir durum var ortada. eğer ki bu hakaretleri gerçekten dert ediyorsan, kendine büyük haksızlık edersin. ben 1998`den beri f1`i takip ediyorum. bu ülkede bu spora senin kadar emeği geçen pek fazla insan yok. sen bize lazımsın. ama bunları dert eden halinle değil, f1`in güzelliklerinden, kurallarından, yarışlarından, rekabetinden bahseden halinle :) sevgiler, saygılar...
 
31.03.2012 22:18:17
size yöneltilen suçlamalara maruz kalmanızın sebeplerinden hem de olumlu sebeplerinden birisi de şudur ki isminiz F1 le özdeş. DUYGULANIM BOZUKLUĞU nun ulusal hastalığımız olduğunu, bilgisiz fikir şarjı olabilmekte üstümüze olmadığını da göz önünde tutarsak ucuz atlattınız sayılır. Yayınların ücretli bir kanalca satın alınması F1 in ülkemizdeki geleceği açısından çok hoş değil. az olan ilgi daha da sınırlanacak ve belki bu 3 yılın ardından hiç bir şekilde türkçe yayın yapan bir kanaldan takip edemeyeceğiz. bundan sizi sorumlu tutmaları çok saçma ve sapkınca. Dsmart ı F1 için aldım. F1 dışında pek bir işlevi yok benim için. 3. antremanları 10 yıldır ilk kez türkçe yorumlar eşliğinde izledim. yarış hafta sonları benim için biraz daha keyiflendi böylece. ben kayıt yapabilmek için 44 tl verdim pahalı bulanlar 22 tl den de takip edilebilir. (keşke parasız olsa idi ama değil) çok ulaşılamaz paralar değil. sızanmanın yararı yok. 3 yılın tadını çıkarsızlar.
 
1.04.2012 21:39:57
Niye bu kadar açıklama yapılmış tarafından Serhan Acar anlamış değilim.Zaten bedavacılar,yarışlara gelmeyenler,70 liradan korkup İstanbul Gp sözleşmesi feshedilnce akıllarına Formula 1 akıllarına gelen insanların yüzünden bu ülkeden gitmedi mi? bu yarışlar.Suçlu aranıyorsa herkes aynaya bakıcak.Ama beleşciler göremiyorsa birde amuda kalkıp aynaya bakıcak.....17000000 `luk şehirde 100000 seyirci çıkmıyorsa niye bağrınıyosunuz.....
 
3.04.2012 12:22:33
İtiraf ediyorum geçen sene İstanbulparkta sırf senin sesini duymak için telsizde 2. kanala geçtim birkaç kere, F1 senin sesin ve anlatımınla güzel gerçekten ama D-zmart yada herhangi başka bir platforma para verip yarış izleyemem. Emperyalizm sardı dört bir yanımızı.
 
3.04.2012 18:23:39
Sevgili Serhan ben kızıma hamileyken 2005 yılında izlemeye başladım Formula 1 i.Hakkında hiçbirşey bilmediğim, ama her yarışta, senin verdiğin bilgilerle öğrenmeye başladım ve sevdim bu sporu. Bu geçen 7 yıldır da öğrenmeye devam ediyorum.Bu ahlaksızca konuşmaları yapanların tamamen eğitimsiz olduklarını düşünüyorum.Ne yazık ki ülkemizde eğitimin durumu bu.Türk insanın çoğunluğunun durumu bu.Dargörüşlülük.Futbol maçları için dünya parasını ödeyenler,bu sporu seviyorlarsa dikenine katlanıp izlemek için ödeyecekler.Ödeyemeyecek olanlarda kimseyi suçlamadan alternatiflere bakacaklar.Ama kimseyi kırmadan üzmeden. Yazınız gerçekten çok açıklayıcı olmuş anlamayanlar için.Ağzınıza sağlık.
 
9.04.2012 14:46:11
serhan abi yorumlardan anlaşılacağı üzere bernie sana tr nin fahri f1 temsilcisi ünvanını verse yeridir.bir nesil seninle sevmiş f1 i..senin gerçek f1 severler arasında yerin apayrı..sana attığım maillere cvp yazdığında ne kadar mutlu olmuştum bilemezsin..serhan acar bana cvp yazdı diye diye gezdim bir süre ortalarda..seninle değil türkiye çapında dünyada hiçbir f1 spikerinin aşık atamayacağını düşünüyoruz..her zaman verdiğim örnek bknz:kanada 2011..d smart konusuna gelince benim yıllardır f1 e dair içimde biriken tüm sevimsiz konular bu son olayla patlak verdi..trt ile biraz işler yoluna girmiş gibiydi tekrardan bozuldu..öncelikle f1 kendi içinde sorunlar yaşayan bir organizasyon haline geldi..yok schumiyi engelle diye yeni kurallar koy,yok heyecan gelsin die herşeyi yasakla vs..türkiyeye dair aksaklıklar yarışın türkiyeye gelmesiyle başladı..modern denilen çok dandik tasarımlı bir pist yapıldı..okay karacan kendini paralasada 8.virajdan birşey çıkmadı..güneşin altında cayır cayır yanıcağın tribünler..rezil bir pazarlama politikası..sorumlu her kimse eleştirim onlara..tamam f1 tr de çok tutulmuyo ama varolan bir avuç sağlam izleyiciyi kaybetmeyin bari..insanların d smarta olan kini cnntürk zamanlarından kalma olabilir..alonso aşağı alonso yukarı başka bişey yoktu yayın öncesi sonrası..sinir bozucu tiplerdi..hadi tamam d smart babalık yapmış almış f1 i bari ulusal bir kanalında yayınlayıp tamamlasaymış bu şık hareketini..itiraf ediyim f1 dsmarta geçtikten sonra serhan abi sunarsa çok üzülürüm demiştim:))fesatlık biraz tabi ama senin adına mutluyum..senin kadar işini aşkla yapan bir insan bilmiyorum televizyonculukta..yazını okuyunca çok üzüldüm sana karşı değil ama diğer yazının yorumlarında d smarta biraz sallamıştım..mart geliyor haftasonlarımız şenlenicek derken hepimizin hevesi kursağında kaldı..dsmarta o kadar para vermektense o parayı biriktirir macaristan yarışına falan gideriz die düşünüyoruz:))seni çok seviyoruz..
 
13.04.2012 10:05:39
şahsınıza yönelik hakaretleri bende şiddetle kınıyorum.1995 yılından beri formula 1 i takip ediyorum.hatta takipten ziyade bütün programımı yarışlara göre ayarlıyordum bu yıla kadar.biz f1 severlerde büyük bir beklenti vardı belki yarışları tekrar trt nin alacağı yönünde çünkü düşünsenize bütün ödediğimiz faturalarda trt payı diye bir para kesintisi yapıyordu devletimiz.yani özel kanallar gibi reklam geliri almasınada gerek yoktu trt nin çünkü biz ödediğimiz her faturada,aldığımız her beyaz eşyada zaten trt ye para ödüyorduk.tomsfed e yapılan eleştirilerin şöyle bir haklılığı olabilir.herkes çalıştığı kurumun dahada büyümesini,güçlenmesini ve başarılı olmasını hedefler olmalıdır.bunlar olmuyorsa bir sorun var demektir.ülkemizdeki f1 yarışlarında siz dahil buradaki arkadaşların görev yapması hepimizi gururlandırmıştır.türkiye otomobil sporları federasyonu olarak yarışlarda görev alan kişiler dışında kaç tane pilot uluslararası yarışlarda başarı yakalamıştır.bunlarada bakmak gerekir düşüncesindeyim.bütün federasyonlar siyasete yakın olmalı ve federasyonunu güçlendirmelidir.federasyon başkanlıkları 2 kere 2 yıl ile sınırlandırılmadığı sürece başarılı olamazlar,olanda ülkemizde çok görülmemiştir.şimdi ülkemizden f1 gittiğine göre uluslararası tecrübe kazanma şansı yine kaybedilmiştir.geçen yıl ingilterede açık kanalda(bbc) yayınlanan sezonun ilk yarışını 3 milyon kişi izlemiş.bu yıl şifreli kanalda (sanırım sky sport)yayınlanan sezonun ilk yarışını 1 milyon kişi izlemiş.yani şifreli kanallar malesef izleyici kayıplarının baş sorumluları haline gelmiş bulunuyorlar.ülkemizde futbolun ne hale geldiği gözler önündedir.önceden milli takımımız ile gurur duyardık artık malesef başarılar elde edemez olduk.sonuç olarak sezonun ilk 2 yarışını izleyemedim.kuvvetle muhtemel bu hafta sonu yapılacak çin yarışınıda izleyemeyeceğim.zaten d smart aldığı andan beride izlemek gelmiyor içimden.sağlıcakla kalın.
 
lamp83 s-sport