Beni hatırla
 

Formula 1’de puan demek, para demektir. Bu doğru, ancak bu genel kural da her zaman düz bir mantık çerçevesinde işlemiyor. Her yönüyle, her zaman insanı şaşırtacak kadar kompleks bir spor olan Formula 1’de kar paylaşımı da, en az difüzör kuralları kadar karmaşık bir dizi kuralla yürütülüyor.

F1 Racing’i takip eden sizin gibi meraklı Formula 1 fanları için ‘Concorde anlaşması’ yıllardır duyulan bir terim. Belki de, konuşulma ve medyada yer alma oranına göre dünyanın en iyi saklanan anlaşması, sadece Formula 1’i ticari olarak ayakta tutmakla kalmıyor; aynı zamanda takımların spora bağlı kalmasını da sağlıyor.

Bildiğiniz üzere bu anlaşmanın veya Bernie Ecclestone’un başta Ferrari olmak üzere bazı takımlarla yaptığı özel anlaşmaların tüm detaylarını bilmek mümkün değil. Ancak F1 Racing’in kardeş dergisi Autosport’ta, 2010 yılında İngiltere’de açıklanan finansal raporlara bağlı kalınarak, 2011 yılı gelir dağılımı ile ilgili makul bir tahmin dosyası yayınlandı. Bu dosyada, Concorde anlaşmasının bilinen gelir dağılım yöntemlerine göre bir hesaplama yapılmış durumda.

Peki 2011’de Formula 1 Yönetimi FOA’dan en çok parayı alacak olan takım kim sizce? Bu sorunun en mantıklı cevabı, sezonu domine eden, herkesten fazla galibiyet, podyum ve puan toplayan Red Bull olmalı öyle değil mi? Ancak, bilemediniz. Tahminlere göre 2011’in sonunda en çok ödül parası alacak olan takım Ferrari. Nasıl mı? İşte yanıtı…

Bilindiği üzere Ferrari, Formula 1’in en eski ve en köklü takımı. Hatta Sports Pro dergisinin 2009’da yayınladığı bir araştırmaya göre, spor dünyasında Ferrari’nin marka değeri, Formula 1’in marka değerinden bile fazla. İşte geçmişten gelen bu gücünü kullanan Ferrari, spordaki ağırlığı sayesinde Formula 1’de her zaman imtiyazlı haklara sahip olabiliyor. FOTA öncesi dönemde, ne zaman yeni bir ticari anlaşma, Concorde’un devamı vs gündeme gelse, Bay E önce Ferrari ile anlaşır, böylece bir bakıma Formula 1’in devamını garanti altına alır ve diğer takımları da anlaşma yapmak zorunda bırakırdı.

2010’da Formula 1’in toplam geliri yaklaşık 1 milyar dolardı ve bu paranın 658 milyon doları takımlara dağıtıldı. Gelirlerdeki yıllık %5 civarı artış hesaba katılırsa, 2011’de dağıtılacak miktar 691 milyon dolara olarak karşımıza çıkıyor. Ferrari bu öncelikli konumu sayesinde, Formula 1’de sezon sonunda dağıtılacak toplam ödül parasının %2.5’ini bonus olarak alıyor.

Daha önce markalarda dünya şampiyonluğu yakalamış olan takımlar ‘Kategori B’ adı altında bir grup olarak, ayrıca ödeme alıyorlar. Bu sayede Ferrari, Red Bull, McLaren, Mercedes (eski Brawn), Lotus-Renault (eski Renault) ve Williams takımıyla birlikte daha önce şampiyon olduğu için, şampiyonluk primi alıyor. Bu da Ferrari için, yıllık ve yaklaşık 16 milyon dolar demek. Böylece Ferrari otomobilleri daha Avustralya 2011’in gridine çıkmadan önce 17.3 milyon dolar (%2.5 bonus) ve 16 milyon dolar (şampiyonluk primi) olmak üzere 33.3 milyon dolarlık bir ödül kazanmış oluyor.

Saydığımız bu şampiyonluk primleri, %2.5’lik bonus ve sezonu 11 ile 12. sırada bitiren takımlara (Virgin ve HRT) verilecek 10’ar milyon dolar çıkarıldıktan sonra, kalan toplam ödül parası (yaklaşık 620 milyon dolar) ikiye bölünüyor. Bu noktadan itibaren karşımıza ‘Kolon 1’ ve ‘Kolon 2’ olarak iki farklı ve eşit ödeme bölümü çıkıyor. Şunun altını çizelim; Kolon 1 ve Kolon 2 ödemeleri, sadece takımlar şampiyonasını ilk 10 sırada bitiren takımlar için yapılıyor.

Kolon 1’de, bu ilk 10 takım eşit olarak, kalan paranın yarısını (yani yaklaşık 310 milyon doları) paylaşıyor. Bu durumda şampiyon Red Bull’dan 10. Team Lotus’a kadar her takım için 31’er milyon dolarlık bir ödeme yapılıyor.

Kolon 2’de ise, son kalan 310 milyon doları ilk 10 takım şu yüzdelere göre paylaşıyor: şampiyon %19, 2. %16, 3. %13, 4. %11, 5. %10, 6. %9, 7. %7, 8. %6, 9. %5 ve 10. %4. Bu durumda Ferrari, kalan 310 milyon doların %13’ü olarak 40.3 milyon dolarlık bir ödeme daha alıyor.

Yani İtalyan takımı 33.3 milyon dolar tarihi gelir (Kategori B ve %2.5 bonus) , 31 milyon dolar Kolon 1 geliri ve 40.3 milyon dolar Kolon 2 gelirinin toplamı olarak, 2011’de104.6 milyon dolarlık bir ödül parası kazanıyor. Benzer bir hesaplama ve aynı sıralama ile Red Bull 3.2 + 31 + 58.9 = 93.1 milyon dolar; McLaren ise 4.2 + 31 + 49.6 = 84.8 milyon dolar para kazanma hakkına sahip.

İşte tüm bu para dağılımı yüzünden, takımlar şampiyonasındaki bir sıranın bile milyonlarca dolar değeri var. Bu hesaplamayla Force India’nın geçen seneki 7.likten, bu seneki 6.lığa çıkarak 6.2 milyon dolar para kazandığı; Williams’ın ise geçen seneki 6.lıktan bu yılki 9.luğa düşerek yaklaşık 12.4 milyon dolar gelir kaybettiği görülüyor.

En arka tarafta, bu hesaplama ile sezon boyu puan alamayan Team Lotus’un 43.4 milyon dolar ödül alırken, aynı şekilde sezonu 0 puanla noktalayan Virgin ve HRT’nin sadece 10’ar milyon dolarda kaldığı görülüyor. Üstelik Team Lotus’un aldığı bu ekstra 33.4 milyon dolar, HRT’ye göre daha fazla ’13.lük’ elde ettiği için takımlar şampiyonasını 10. sırada bitirmesinden kaynaklanıyor. Takımların son tura kadar, 13. yerine 12. olmak için neden bu kadar çok uğraştığını şimdi anladınız mı?

Hepinize, gelirinizin yukarıdaki kadar karmaşık şekilde hesaplanmadığı, mutlu ve sağlıklı bir yıl diliyorum.


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport