Beni hatırla
 

Bu unutulmaz sezon, unutulmaz bir finalle bitmeliydi; aynen de öyle oldu. 2005-2009 arasında beş sene üst üste şampiyonu belirleyen Interlagos, bir yarışta yaşanabilecek her şeyi yaşattı bize.

Cuma antrenmanlarından itibaren McLaren’in çok hızlı olduğu görüldü. Gri otomobillerin şampiyonluk yarışında söz sahibi olması, yarışın gidişatı açısından çok kritikti. Üçüncü antrenmanda, Raikkonen’in yolda kaldıktan sonra, garaja dönmek yerine beyaz bir plastik sandalyede oturup seansı izlemesi, tam Kimi’ye özgü bir hareketti.

Sıralama turlarında, Brezilya’da daha önce hiç ilk çizgiden kalkamamış olan McLaren pilotları, ilk iki sırayı aldı. Hamilton’ın polü ve Button’ın ikinciliği, Vettel’in yarışı alıp götürmesini engellemesi açısından Alonso için önemliydi. Bu kadar kritik bir sıralama turunda Vettel’in Webber’e, Alonso’nun ise Massa’ya geçilmesi ilginç oldu. Her iki şampiyonluk adayı da, istedikleri ayarları tutturamadılar. Massa, Amerika’dan sonra bir hafta içinde ikinci kez Alonso’yu geçti. Hulkenberg, son aylarda olduğu gibi bir kez daha Di Resta’yı geride bıraktı. Sorunlu otomobil ve sadece bir antrenman seansı ile Raikkonen’in ilk ona kalması, gerçekten büyük başarıydı. Mercedes pilotları, yağmura daha yatkın bir ayarı tercih ettikleri için geride kaldılar. Bu arada Maldonado’nun ceza aldığı tartıyı geçme olayını son anda gördüm, ama otomobilin kime ait olduğunu fark edemedim. Romain Grosjean’ın neden olduğu De la Rosa teması, bence çok ucuz atlatıldı. Fransız pilot, çok hızlı olmasına karşın seneye F1’de koltuk bulamazsa, bunun sebebi karıştığı kazalar olacak bana göre.

Yarış, gerçekten de unutulmaz bir finale sahne oldu. Brezilya’da 2007 finalinde de, şampiyonluk Raikkonen, Alonso ve Hamilton arasında tam 10 kez el değiştirmişti; ama Pazar yarış heyecan ve gerilim açısından 2007’den de daha yukarıdaydı. 2008 Brezilya finali, daha dramatik bir finişe sahne olsa da; son 5-6 turda yağmur başlayana kadar büyük bir heyecan yaşanmamıştı. Ama bu seneki Brezilya, belki 15-20 turluk bir dönem hariç, müthiş bir heyecan fırtınası şeklinde geçti.

Yağmur beklentisi starttan önce düşmüş olsa da, hafif ıslak zeminde slick lastiklerle başlayan yarışın, pek çok gelişmeye gebe olduğu çok açıktı. Aslında değişken hava ve yol şartları, tam olarak Button’ın istediği gibiydi; ne tam yağmur, ne de tam kuru bir yarış. Statta gridin tek tarafından kalkan pilotların avantajlı olması bekleniyordu. Nitekim poldeki Hamilton dışında, Webber, Massa ve Alonso da iyi kalkış yaparak sıra kazandılar. Vettel kalkışta yavaş kalınca, ilk düzlüğe yedinci sırada çıktı. Burada Alonso’ya tam destek veren Massa’nın aksine, kendisine iyi bir sonuç almak için yarışan Webber’in Alonso ve Vettel ile çekişmesi, Vettel’in ilk viraj için çok içeride kalıp sıra kaybetmesine neden oldu. Devamında Vettel, atak yapmaya çok uygun olan dördüncü virajda, karambolün ortasında kaldı.

Sonraki 10 saniye içinde Vettel, şampiyonluğa veda edebileceği tam üç olaydan kurtuldu. Ve bu 10 saniye içinde belki de yarış tanrıları Vettel’in yarışa devam etmesini istedi. Önce dördüncü viraj için frenlemeye geçildiğinde Raikkonen, duramayacağını anlayınca Vettel’e çarpmamak için müthiş bir refleksle otomobilini dışarı sürdü. Aynı sorunu Maldonado veya Grosjean gibi bir pilot yaşasa, Vettel’in yarışı o anda biterdi. Devamında karambolün ortasında Vettel, muhtemelen yanındaki Senna’yı görmeyip normal çizgiden viraja girmeye kalkınca çarpışma kaçınılmaz odu. Otomobilin sol arkasına ve egzoz kısmına alınan ciddi bir darbeden saniyeler sonra, Senna’nın sağ ön süspansiyonu, Vettel’in sağ arka süspansiyonunun üstünden geçti. Geriden gelen pilotların hiçbirinin Red Bull’a çarpmaması da, büyük bir şanstı.

Ama Vettel, son sırada da olsa, otomobili hasarlı da olsa yola devam etti ve ilk turu 22. sırada tamamladı. Bu duruma düşmesine rağmen, Vettel o anda hala, teorik olarak dünya şampiyonuydu. Ama arka taraftaki hasar, hem downforce kaybına, hem de egzozdaki kırık nedeniyle aşırı ısınmaya neden oluyordu. Red Bull pit duvarı, motor haritasıyla oynayarak egzoz sıcaklığını düşürmeye çalıştı. Egzozun aşırı ısınması, arka tarafın alev almasına ve Vettel’in şampiyonluğa veda etmesine neden olabilirdi. Vettel’in Senna’yı görmeden onunla çarpışmasına ceza vermeyen komiserler kurulunun, yarışın sonlarına doğru açıkça kayan Hulkenberg’e ceza vermesi, yarıştan sonra eleştirilere neden oldu.

Alonso’nun ikinci turun başında Webber ve Massa’ya aynı anda yaptığı DRS’siz müthiş atak, İspanyol pilota McLarenler’in ardında üçüncülüğü ve teorik şampiyonluğu getirdi. Tabii bu atakta Massa’nın Webber’i dışarıda tutup içeride de kapıyı açık bırakmasının payı çok büyüktü. Ama iki tur sonra hafta sonunun yıldızlarından Hulkenberg’in ilk virajda dışarı kayan Alonso’yu geçmesiyle, kupa yeniden Vettel’e döndü. Bu arada şiddetini arttıran yağmurla beraber Vettel, tıpkı Abu Dhabi gibi müthiş bir yükselişle, 5. turda 13.lüğe kadar tırmandı. Alman pilot inanılmaz yükselişini sürdürdü ve sekizinci turun sonunda altıncı sıraya çıktı. Bu sırada Grosjean’ın kazalarla başlayan, kazalarla devam eden ama bir ara sakinleyen sezonu, yine bir kazayla son buldu. Fransız pilotun, yaptığı kazalar, hızlı ve gelecek vaat eden bir pilot olmasına rağmen, F1 kariyerini ikinci ve son kez bitirebilir.

Artan yağmurla birlikte Massa’nın Webber’i geçmesi, Alonso’yu biraz rahatlattı. Arka arkaya yağmur lastiği için pilotlar pite girince, önde pite girmeden yola devam etmeyi başaran Button ve Hulkenberg müthiş bir avantaj yakaladılar. Bu iki pilot hariç, ikinci pitlerle yağmur lastikleri takıldıktan sonra pist yeteri kadar ıslanmayınca yeniden slick lastiklere dönüldü. Böylece ilk ikinin ardında 22. turdaki sıralama 45 sn gerideki Hamilton, 65 sn gerideki Alonso ve 67 sn gerideki Vettel şeklindeydi. Yani Vettel, 20 tur içinde Alonso’nun arkasına gelmeyi başarmıştı. Bu arada startta Vettel’i zorlayan Webber, takımdan gelen talimat üzerine Alman pilota yol verdi.

Bu noktada, pist üzerindeki parçalardan ötürü yarış kontrol güvenlik aracını içeri sokunca, yarışın tüm dinamiği değişti. Harika bir atakla rakibin geçerek liderliği alan Hulkenberg ile Button’ın cesaret ve kabiliyet göstererek kaygan zeminde, slick lastikle giderek yarattıkları 45 saniyelik fark eriyip gitti. Bu karar belki de, Force India’nın muhtemel bir podyum veya galibiyetine de neden oldu.

Uzun süre güvenlik aracı periyodundan sonra, yarışın son 20 tur kadar olan bölümü slick lastiklerle geçildi. Bu turlarda, şampiyonluk ibresi yine Vettel’den yanaydı. Sıralama Hulkenberg, Button, Hamilton, Alonso, Vettel, Kobayashi, Webber, Di Resta, Massa şeklindeydi. Yarış yeniden başladıktan sonra Massa üst üste ataklarla çabucak yükseldi ve yeniden Alonso’nun ardına gelerek takım arkadaşını kollamaya başladı.

Yarışın sonraki 20 turu, sıralama açısından daha sakin geçti. Hamilton, 48. turda güzel bir ataklar Hulkenberg’i geçip liderliği devraldı. Yağmurun kesilmesiyle tur dereceleri iyileşti, pist dışında çıkma riski azaldı. Bu arada takımın Vettel’in telsizini duyamıyor oluşu, çok büyük bir handikaptı Red Bull adına. Alman pilot 52. turda pite gelip, slick lastikleri taktı. Ama pitten çıkar çıkmaz, yağmur şiddetini artırdı.

Bu arada ön tarafta yarışın kaderi bir kez daha değişti. Kovalainen’e tur bindirirken Hamilton’a atak yapan Hulkenber, Senna S’i girişinde kayarak Hamilton’a çarptı. Bu olay İngiliz pilotun, McLaren’deki son yarışının sonu olurken, Hulkenberg’e gelen pitten geçme cezası da Alman pilotu kariyerinin ilk podyumunun dışına itti.

Bastıran yağmurla Vettel, iki tur sonra bir kez daha pite gelerek yağmur lastiği takmak zorunda kaldı. Fakat telsizden bu durumu takıma bildiremeyen son dünya şampiyonu pite geldiğinde, lastikler hazır değildi. Aynı turlarda Massa, Alonso’dan önce pite girerek takım arkadaşını geçtiyse de, ikili kısa süre içinde bir kez daha yer değiştirecekti.

Button ve Hulkenberg’in pit-stopları ve Force India pilotunun cezasıyla beraber, 55. turda Alonso 3., Vettel 10. olunca, şampiyonluk yarım tur için bir kez daha Alonso’ya geçti. Sonrasında Vettel yeniden yükseldi ve kupanın ucundan tuttu.

Son on tura girilirken sıralama Button, Alonso, Massa, Webber, Hulkenberg, Vettel ve yağmur ayarlı otomobili sayesinde dört pit-stopuna rağmen yedinciliğe çıkan Schumacher şeklindeydi. Schumacher’in son yarışında Raikkonen ile giriştiği mücadele de harikaydı ve şampiyonlara yakışır cinstendi. Ama yedi kez şampiyon pilot, Vettel’e hiç zorluk çıkarmadı.

Bu arada Raikkonen’in girdiği çıkmaz sokak, sezonun en ilginç ve komik anlarından birisiydi. Ama Fin pilot 2001’de Sauber ile yarışırken, bir kez aynı yerde pist dışına çıkıp ucuna kadar gittiği kapıdan piste geri dönmüş. Ama bu kez kapı kapalı olunca, güzel bir U dönüşü zorunlu hale geldi. Yani Fin pilotun yeni sloganı ‘Beni rahat bırakın, nereye gittiğimi biliyorum.’ şeklinde oldu. Fin pilotun sezon boyunca 20 yarışın tamamında finiş görmesi ve hızından hiçbir şey kaybetmediğini defalarca kanıtlaması, gerçekten de F1´e renk katan bir gelişme oldu.

Son iki tura girilirken 12. virajda şampiyonluk bir an için Alonso’ya bir kez daha yaklaştı. Lider Button, bir su birikintisinde kaydı, ama yolda kalmayı başardı. Alonso, yarış boyunca McLaren’in hızına ulaşamayınca, galibiyeti kovalayamadı. Oysa ki ekstra yedi puan, Alonso’yu şampiyon etmeye yetecekti. Bir tur sonra aynı yerde kontrolü kaybeden Di Resta’nın korkutucu hızla bariyerlere girmesi, güvenlik aracı ile beraber şampiyonanın da sonu oldu. Ve 2010 Monako GP’sinden sonra ilk defa bir yarış Maylander’in önderliğinde bittiğinde, Vettel tarihin en genç üç kez dünya şampiyonu olarak F1 tarihine geçti.

Ve bu unutulmaz yarış Button, Alonso, Massa podyumuyla noktalandı. Yaz aylarında F1 kariyeri bitme noktasına gelen, ama yeniden koltuğuna tutunan Massa; dört sene sonra kendi evinde podyuma çıkarken gözyaşlarını tutamadı. Webber, yarış boyunca pek yardım etmediği Vettel’in iki sıra önünde yarışı bitirdi. Schumacher’in kariyerinin son yarışında puan alması sevindirici bir gelişme oldu. Bu arada Vitaly Petrov, Caterham adına sezonun en önemli atağını yaparak, Alonso’nun tur bindirmesi esnasında Charles Pic’i geçerek 12. sıraya yükselmişti. Son turlarda Di Resta kalınca Petrov 11.liğe çıktı. Bu da takımlar şampiyonasının 10.luğunu ve ekstradan yaklaşık 10 milyon poundu Caterham’a kazandırdı. Oldukça ironik bir durum, sponsor desteği bitmek üzere olan Petrov’un yaptığı atak, seneye para alarak yarışan Kovalainen’in koltuğunu korumasını sağlayabilir.  

İlk yedi yarışta yedi farklı pilotun zaferiyle başlayan bu unutulmaz sezon, şampiyonluğun dört kez el değiştirdiği unutulmaz bir finalle noktalanmış oldu. Aslında vakit bulunca, sezonun geneli için bir değerlendirme yazısı yazmak lazım; tabi yedi haftalık prensesim Melis hanım izin verirse.

Hayatımda anlattığım unutulmaz yarışlardan birisi oldu Brezilya 2012. Yarış içinde ben de, pilotlarla ve gelişmelerle beraber gerildim, hatta zaman zaman (özellikle ilk turda) insanlıktan çıktım. Bazı yerlerde ayağa bile kalktım; yarış bittiğinde, yayını kapattıktan sonra gerçekten ellerimin titrediğini fark ettim. Kısacası benim için de müthiş bir keyif ve heyecan fırtınası oldu yarış. Yayına erken girdiğimiz için, iki reklamı yarış öncesinde, bir reklamı da güvenlik aracı periyodunda verince; fark ettiyseniz tüm yarışı kesintisiz olarak izletebildik sizlere.

İşte keyifli 2012 sezonunun müthiş finali böyle geçti. Kişisel olarak, tüm sezon boyunca adil ve tarafsız şekilde gördüklerimi, duyduklarımı ve okuduklarımı size en iyi ve en doğru şekilde nakletmeye çalıştım. Tabii ki bu dönemde yaptığım ufak tefek hatalar için de hoşgörünüze sığınıyoruz. Önümüzde F1 fanları için zor geçen kış ayları var. Melbourne’ün startına 109 gün var şu anda. Hep beraber, şafak saymaya başlayalım. Hatta sitemdeki geri sayım saatini Melbourne için ayarladım bile…

Desteğiniz, eleştirileriniz ve Schumacher’in deyimiyle tutkuma ortak olduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler…


 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
28.11.2012 08:33:02
Sevgili Serhan Acar, Aynen katılıyorum, muhteşem sezon, muhteşem bir finalle bitti. İlk 20 – 30 turu soluksuz izledim diyebilirim. Şampiyon son virajda belli olduğu gibi, markalar sıralamasında da ikincilik ve üçüncülük defalarca el değiştirdi. Bana göre yarışın en kritik anı, Japonya’da Alonso’yu yarış dışı bırakan Raikkonen’in, Vettel’in sırtına çıkmaktan ani bir refleksle sakınması oldu. Şimdiden Melbourne için geri saymaya başladık. Ellerinize, emeğinize, ağzınıza, yüreğinize sağlık, Formula 1 sizinle her zaman daha keyifli… Minik kızınız Melis için de tekrar tebrik ediyor ve kendisine güzel bir yaşam diliyorum. Saygılarımla,
 
28.11.2012 10:10:30
Çok teşekkür ederim...
 
28.11.2012 22:53:51
herşey için teşekkürler.ama çok üzücü 2 tavrınızdan dolayı mesafeli davranacağım.1.cisi 2006 da senna mezarı için f1in hacısı ve 2.ciside bu yazıdaki yarış tanrılarından dolayı üzüldüğümü dile getiriyorum.tamam ben hacı filan değilim ama inanan biri olarak bunu size yakıştıramadığımıda söylemeliyim.umarım bu ateistçe cümleleri kullanmazsınız.çünkü siz ülkeye hizmet eden bir bireysiniz.
 
29.11.2012 12:14:52
Sevgili Serhan, Yıl boyunca yapmış olduğun güzel sunumdan hemen her konuyu biz ilk elden tarafsızda ulaştırdığın için teşekkürler. Gerçekten Formula 1 gibi heyecanlı adrenalınlı bir spora akstra birşeyler katman mükemmel. Final sunumun muhteşemdi. Yarış zaten mükemmel giderken heyecan ve finale yakışır biçimdeyken, bir an bile tökezlemeden sunman harikaydı. Buna benzer bir sürü sebepten ötürü teşekkürü bir borç bilirim.GErçekten işiniz fazlasıyla iyi yapan yapamaya çalışmandan ötürü teşekkürler. önümüzdeki sezonda güzel bir sezon geçirmek ümidi ile.
 
30.11.2012 01:04:59
icmimar ın teşekkürü ticari amaçlıdır.kendisi bir yarış için 20 lira istediği için videonun anlatımıda kendisini ilgilendiriyor.anlatım güzel olunca değeride artıyor.eminim bu yarışı 50 liraya satacaktır.
 
lamp83 s-sport