Beni hatırla
 

 Vettel’in sarı bayrak altında geçişinden bir şey çıkar mı?

Brezilya GP’sinden sonra ortaya çıkan videoda, Vettel’in dördüncü turda Jean Eric Vergne’i arka düzlükte, sarı ışığı geçtikten sonra, direksiyonunun üzerinde hala sarı bayrak uyarısı varken geçmeye başladığı ve yeşil ışık bulunan panelin hizasına gelmeden, yani geçiş yasağı bulunan bölgede geçtiği görülüyor. Bu videoya göre bakılırsa, Vettel geçişe yasak olan sarı bayrak (yani tehlike) bölgesinde geçiş yapmış vaziyette. Bu ihlalin de cezası, yarış içinde pitten geçme cezası, yarışın sonlarında veya yarıştan sonra yakalanırsa da 20 saniye zaman cezasıdır.

Ancak ilgili videodan sonra ortaya çıkan yavaşlatılmış bir başka görüntüde, Vettel’in yeşil bayrağı geçtikten sonra Vergne’i geçmeye başladığı anlaşılıyor. Durum karışık olduğu için, pist üstündeki dijital bayrak (ışık) ve normal gözetmen (hakem) kulelerini işaretleyerek olayı incelemeye karar verdim.

FIA’nın dijital bayrak sistemi, yine pist kenarındaki gözetmenler tarafından kumanda ediliyor. Gözetmen, ister geleneksel kule, ister dijital bayrak olsun fark etmez; kendi sektöründe bir tehlike varsa sarı bayrağı sallıyor veya sarı ışığa basıyor. Sarı ışığa basıldığı anda, bu bilgi hem uluslararası TV yayınına gidiyor, hem de o sektörden geçen F1 otomobillerinin direksiyonu üstünde bir sarı ışık yanıyor. Aynı durum mavi bayraklar için de geçerli.

Bazı pistlerde, pistin ve arazinin yapısına bağlı olarak ışıklar ve gözetmen kuleleri aynı yerde, yan yana olurken; bazı pistlerde de arada ciddi mesafe farkları oluyor. Buradaki soru işareti şu: bir yerde dijital bayrağın gösterdiği işaretin tam tersini normal bayrakla gösteren bir gözetmen varsa, pilot ne yapacak?

Bu durumda genel teamül, geleneksel bayrakların (gözetmen tarafından sallanan) daha geçerli olduğu yönünde. Ekteki pist haritasına göz atarsanız, videoda Vettel’in 1 numaralı dijital bayrak sarı yanar şekilde önünden geçtiği, ve 3 numaralı yeşil dijital bayrağa gelmeden evvel geçişi tamamladığı; yani geçiş yasağı olan sarı bayrak bölgesi altında geçiş yaptığı, yani bir pitten geçme cezası alması gerektiği görülüyor. Oysa ki videodan alınan daha ufak bir bölümde, bu olayın ortasında yer alan 2 numaralı gözetmen kulesinde, gözetmenin yeşil bayrak salladığı anlaşılıyor. Bu durumda Vettel, aslında geçişe, yeşil bayraktan sonra başlamış oluyor, yani geçiş legal hale geliyor.

Samimi fikrimi sorarsanız, Vettel, geçişi yaparken bu 2 numaralı yeşil bayrağı fark etmedi; yükselme çabası, dünya şampiyonluğu stresi, geriye düşmenin getirdiği baskı ve adrenalin etkisiyle beraber geçişe başladı ve Toro Rosso’yu geçti. Hatta muhtemelen, düşük olan görüş mesafesi içinde, 1 ve 3 numaralı ışıkları da fark etmemiş olabilir.

Ancak yukarıda bahsettiğim teamüle göre, Vettel yeşil bayraktan sonra geçiş yapmış oluyor, yani geçiş yasal oluyor. FIA bu durumu, yarış içinde yakaladı mı, bilmiyorum. Yarışta aynı anda pek çok olay yaşandı, yağmurdan dolayı görüş hem pilotlar hem de görevliler için kısıtlıydı. Yani görevliler bu olayı kaçırdığı için rapor etmemiş ve böylece konu hiç incelenmemiş olabilir.

Gelelim bu saatten sonra ne olur sorusuna. Normal şartlarda bir yarış, Pazar akşamı komiserlerin resmi klasmanı imzalamasının ardından sona erer. Takımların itiraz süresi de, aynı anda dolmuş olur. O saatten sonra maddi bir hata yapılmadıysa (derecelerin yanlış hesaplanması Brezilya 2003 gibi, zamanın eksik tutulması vs gibi somut hatalar) FIA, bir daha o yarışla ilgili bir değişiklik yapmaz. 

Dolayısıyla olur da Ferrari bir itiraz ederse, burada bir kural ihlali olup olmadığına bakılır. Bana göre yukarıda anlattığım yeşil bayraktan ötürü bir kural ihlali ortaya çıkmıyor (bu benim yorumum). Ayrıca Ferrari’nin itiraz etmesi, itiraz haklı bulunsa da, bulunmasa da tanıtım anlamında korkunç bir hamle olur ve şampiyonluğun pist üstü yerine masa başında kazanıldığı imalarına neden olabilir.

Bu arada FIA’nın elinde, tüm otomobillerin tüm hafta sonu boyunca attığı tüm turlaın araç üstü görüntülerin bulunduğu, araçların GPS sistemi ile pist üstünde metre metre takip edildiğini, pist üstünde yarışı kontrole dereken kullanılan kapalı devre televizyon sisteminin görüntülerini bulunduğu ve piste kurdukları her dijital bayrak arasındaki hız ve zamanlara bakabildiğini söyleyeyim. Yani bir itiraz gelirse, eldeki bu kadar çok veriden bu işin doğru olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir. FIA kurallarına göre, bir dünya şampiyonası etkileyecek bir kararın 30 Kasım’dan önce alınması gerekiyor. Yani yarın, bu kondua harekete geçmek için son gün.

Tabi Vettel’in kural ihlali yapmış olması, bu ihlalin yakalanamaması ve yarıştan 4-5 gün sonra 20 saniye ceza alması, spor kamuoyu açısından çok kötü bir imaj yaratır. Ayrıca olaya bir de şu gözden bakmak lazım; ihlal yaptıysa eğer Vettel’e bu saatten sonra verilecek bir ceza, dünya şampiyonluğunu Alonso’ya götürür. Oysa ki bu ceza, yarışın 5. 6. turunda verilseydi, Vettel yarış içinde yeniden yükselebilecek, ilk güvenlik aracı periyodunda öndekilerle arayı yine kapatacak ve ayrıca  Red Bull da, yarışı Vettel’in önünde bitiren Webber’i bir bahaneyle geri düşürebilecekti. Yani olayların sonraki akışına bakarsak, Vettel pist üstünde bu cezayı alsa bile, yine şampiyon olurdu muhtemelen.

Neden bu olayı bu kadar uzun anlattım? Çünkü ele alınan şey, basit bir ihlal değil, işin ucunda üçüncü dünya şampiyonluğu var. F1’e bu yazıyı okuyacak kadar meraklı bir F1 fanıysanız, olayı her yönünden bilmeye hakkınız var. Ama tüm bunların ardından benim kanım bu işle ilgili bir değişikliğin olmayacağı ve Vettel’in şampiyonluğunun tescil edileceği yönünde…

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport