Beni hatırla
 

İçimdeki otomobil ve F1 tutkusunun biz uzantısı olarak, yaklaşık 13 yıldır die-cast adı verilen model otomobillerle ilgili bir koleksiyon yapıyorum. Özellikle son yıllarda, modellerimin sayısı hızla arttı ve koleksiyonumdaki model sayısı bir ara 200´in üzerine çıksa da, daha seçici davranarak sayıyı 140’a indirdim. 

Diecast modeller, die-cast adı verilen çinko-alüminyum karışımı bir alaşımdan üretiliyorlar. Modellerin en önemli özelliği, mümkün olduğu kadar gerçekçi ve çok detaylı olmaları. Model otomobillerde çok sayıda ölçek olmasına rağmen, ben büyük olması ve daha fazla detay içermesi dolayısıyla 1:18 ölçekli modelleri tercih ediyorum. 1/18 demek, gerçek bir otomobilin lastiğiyle, kokpitiyle, genişliğiyle 18 kere küçültülmüşü demek. Yani kabaca 4.5 metrelik bir otomobilin, 1:18 ölçekli modeli yaklaşık 25 santim uzunluğunda oluyor.

Modelin detayı ne kadar fazla olursa, o kadar iyi tabii ki. Ancak detay ve kalite arttık bu artıkça fiyat da yükseliyor doğal olarak. Her ne kadar hepsi elle yapılsa bile, kimi üreticiler çok daha ince işler yapıyorlar.

Bazı yarış modellerinde fren disklerinin soğutma borularını, gerçek bakırdan üretilmiş olan kabloları, kumaştan yapılma emniyet kemerlerini, arka tekerlekleri döndürdüğünüzde dişli sesinin geldiğini veya binek modellerde bagaj içinde ve kabinin zemininde gerçek halıları bile görebiliyorsunuz.

Model otomobillerde çok sayıda çeşit var: Amerikan otomobilleri, 50’li yılların araçları, spor otomobiller, yarış araçları, Japon otomobiller... Onun için mutlaka kendinize bir dal ve ölçek belirlemelisiniz. Çünkü her birinden alırsanız, iş koleksiyon olmaktan çıkıyor ve bütçeyi de zorluyor. Ben 1/18’i tercih diyorum, ancak ama 1/43’te daha fazla çeşit var.

Modellerim temini ve fiyatlarına gelince. Modellerin fiyatları 70-80 TL´den başlıyor, el yapımı daha detaylı modellerde 500 TL civarına kadar çıkıyor. Formula 1´in güncel, satılan modellerinin ortalama maliyeti 100 Euro (230 TL) civarında.

Bu arada modeller nadir hale geldiğinde, birkaç sene sonra fiyatlar iki üç katına da çıkabiliyor. Örneğin on yıl önce üretilmiş, artık piyasa satılmayan modelleri, açık artırrma ile bazen ederinin üç dört katına almak durumunda kalabiliyorsunuz. 

Formula 1 ve yarış modellerini, çoğunlukla yurt dışı seyahatlerimden ve Ebay üzerinden alıyorum. Türkiye´de model otomobil bulabileceğiniz dükkan ve siteler, aşağıda bahsettiğim sitede mevcut.  Ancak Formula 1 modellerini Türkiye´de bulmak biraz zor. Bahsettiğim Türk satıcılar, çoğunlukla binek otomobil modelleri getiriyorlar. 

Ağırlıklı olarak Formula 1 ve yarış otomobillerini topluyorum. Özellikle yarış otomobillerinin hepsinin kendine göre bir hikayesi var. Kimisi başarılı olmuş, kimisi hiç podyuma çıkamamış, kimisi en son V12 motorlu otomobil olmuş. Bu yüzden yarış otomobillerinin modelleri çok daha anlamlı geliyor bana, çünkü bir tarihçesi var.

Model otomobil demişken, model sohbetlerinin bolca yapıldığı ve birçok kolleksiyonerin üye olduğu www.diecastturk.com adresinden söz etmeden olmaz. Modelciler olarak burada çok keyifli saatler geçiriyoruz. Ben de sitenin aktif bir üyesiyim ve yarış modelleri kısmının da moderatörlüğünü yapmaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Site 11 yıl önce, dostum Alposman Koparan tarafından, tamamen insanların modellerini paylaşmaları için kurulmuş bir forum. Burada kendiniz gibi bir sürü kişiyi bulabiliyorsunuz, model piyasasından ve model satıcılarından da haberdar oluyorsunuz. Zaman zaman bir araya gelip, keyifli sohbetler yapıyoruz.

Sitede çok hoşuma giden güzel bir dayanışma var. Siteye üye olduğumdan, beri üye sayısı 4-5 katına çıktı ve şu an 1000 civarında modelci var. Sayı her geçen gün daha da artıyor. Modellerimizi alıp hemen fotoğraflarını siteye koyuyoruz. Herkesin yorumları oluyor. Gerçekten çok keyifli sohbetler geçiyor. Modellerle ilgileniyorsanız, sizi de mutlaka sitemize bekleriz. Modellerimin fotolarını ise, Foto Galeri bölümünde bulabilirsiniz.

Koleksiyonunu kıskandım diyenler için bir not:

Öncelikle daha kötü bir anlamı olan kıskanmak yerine, gıpta etmenizi veya imrenmenizi tercih ederim.

İkinci olarak da, koleksiyonumda kıskanılacak bir şey yok. Koleksiyon zaman-emek-sabır-bütçe işidir; bu dört ögeyi benimle aynı oranda bir araya getiren herkes benimki gibi bir koleksiyona, hatta daha da iyisine sahip olabilir. 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
8.07.2011 17:02:17
Kolleksiyonun çok güzel abi,çok düzenli.
 
11.07.2011 09:39:04
Hitler`in aracı çok özel bir parçaymış.
 
lamp83 s-sport