Beni hatırla
 Lewis Hamilton ve Mercedes kazanmaya devam ediyor. Malezya ve Çin’de Rosberg’ten daha hızlı olan Hamilton zaten kazanmıştı. Ancak kendi yorumuyla da, Rosberg’in daha hızlı olduğu Bahreyn’den sonra, İspanya’yı da kazanarak şampiyonada liderliğe yükseldi.

Son yıllarda genelde Avrupa sezonunun başlangıç yarışı olan Barselona, sezon açılışındaki dörtlü uzak yarışlar serisinin ardından; sezonun en büyük güncelleme paketlerinin sahneye sürüldüğü yerdi. Bahreyn testlerinden bu yana yolda geçen 10-12 haftanın ardından, takımlar evlerine Avrupa’ya döndüler; artık hem lojistik anlamında yarışlara gitmek hem de güncelleme parçalarını piste ulaştırmak çok daha kolay.

Başta Red Bull ve Ferrari olmak üzere geride olan takımların, Mercedes’e ne kadar yaklaşabileceği merak konusuydu. Ancak İspanya’nın ardında Mercedes’in yerini aynen koruduğu, hatta Red Bull hariç diğerleriyle arayı biraz daha fazla açtığı görüldü. Genelde son ön lastikte problem yaşanan Catalunya’da, bu seneki artan torkla beraber özellikle sol arka lastiğin de sıkıntı çıkardığı görülecekti. Bu nedenle arka taraftaki kayması daha limitli olan Mercedes ve Red Bull, diğerlerinden biraz daha avantajlı olacaktı.Cuma antrenmanlarında genel olarak Hamilton’ın Rosberg’ten daha iyi olduğu gözlemlendi. Sene başından bu yana otomobilinden memnun olmayan Vettel, kış testlerinde  kullandığı bir şasiye geri döndü. Ancak bu şaside tabanda yer alan elektrik kablolarından birisinin yanması ile şampiyon pilot, Cuma gününün tamamını kaybetti. Arızayı gidermek zor değildi; ama kablolara ulaşmak için otomobilin tamamen sökülmesi gerekiyordu. Toro Rosso’dan Vergne de, düzgün takılamayan lastiğiyle piste yollandığı için hem 10 sıra grid cezası hem de 30.000 Avro para cezasına çarptırıldı.Sıralamada Rosberg-Hamilton çekişmesi..


Rosberg, bir kez daha Cuma gününden sonra Cumartesi hızlanmayı başardı. Pistin yol tutuşu Cuma’ya göre biraz düşünce viraj girişinde ortaya çıkan arkadan kayma, Hamilton’a sıkıntı yaşattı. Buna rağmen Q3’te çok iyi bir tur atan İngiliz pilot, kritik olan polü Rosberg’ten çaldı. Red Bull’da Ricciardo, 3 sektöre dağılmış toplam 1 saniyelik bir farkla gerideydi. Ancak hız ölçüm noktasında Mercedes ile aradaki farkı yaklaşık 10 km/s kapatabildiler. Q3’ün başında vites kutusu aynı anda iki dişliyi seçen Vettel hem yolda kaldı, hem de alacağı 5 sıra geriye düşme cezasıyla (vites kutusu değiştirdi) gridde 15. sıraya düştü. Lotus’tan Grosjean, Bottas’ın ardından sezonun en iyi grid pozisyonunu (5. sıra) alırken; takım arkadaşı Maldonado Q1’de, 3.virajda kaza yaparak son sıraya düştü. Ferrari’de, Raikkonen kendi evinde yarışan Alonso’yu geçti.Start Hamilton’ın…

Üç yarıştır iyi start alamadığını söyleyen Rosberg, kırmızı ışıklar söndüğünde Hamilton’a yaklaşmak bir yana; Ricciardo’yu geçen Bottas’a karşı savunma yapmak zorunda kaldı. İlk sektörün sonuna gelindiğinde sıralama Hamilton, Rosberg, Bottas, Ricciardo, Grosjean, Raikkonen, Alonso ve Massa şeklindeydi.

Hamilton ilk dört turun sonunda Rosberg ile iki saniye fark yarattı, ama bu noktadan sonra Rosberg farkı sabit tutmaya başladı. Bu arada arkasındaki Ricciardo’yu maskeleyen Bottas, beş saniye geride kalmıştı bile. RB10 turun genelinde FW36’dan daha hızlıydı; ama Mercedes motorunun düzlük hızı avantajı ile Ricciardo lastiklerini saklama moduna geçmek için geri çekildi. Diğer Red Bull ile Vettelde, rakiplerini düzlükte geçemediği için iki McLaren’in arasında, 14. sırada sıkışı kalmıştı.Red Bull’un hamlesi…

Red Bull pit duvarı, Vettel’i 12. turda pite çağırıp sert lastiği taktı. Böylece önü açılan Vettel, sonradan yapacağı iki pit-stopta yumuşak lastiği takacak ve özellikle yarışın sonunda sert lastikli rakiplerine karşı daha avantajlı olacaktı.

Ricciardo, iki pit-stop yapacak olmasına karşın 14. turda pite çağırıldı. Red Bull, Williams’ın bu kadar erken pite gelemeyeceğini biliyordu. Bir tur sonra üçüncülüğün kaptırıldığını anlayan Williams,bu yemi yutmadı ve Bottas’ı pistte tutmaya devam etti.

Ferrari’lerin arkasına takılan Massa ise, üç pit tercihi ile 15. turda içeri geldi. Takım arkadaşı Raikkonen’i geçemeyen Alonso, Ferrari’nin Massa’ya geçilmeme tercihiyle beraber pite çağırıldı. Bu taktik, yarıştan sonra çok eleştirilecek ve tartışılacaktı. Çünkü Ferrari önceliği, yolda önde olan Raikkonen’e değil, beş senedir bu takımda yarışan Alonso’ya vermişti. Raikkonen bir tur sonra pite gelmesine karşın, tekerlek tekerleğe bir mücadeleyle Alonso’ya geçilmedi.Mercedes’te yine farklı taktikler…

Arka lastikleri daha çabuk biten Hamilton, 18. turda pite geldi. Mercedes yine ilk pit hakkı ve ideal taktik seçimini, yolda önde olan pilotuna vermişti. Rosberg ise, yarışın sonlarında daha yeni lastiklerle daha az tur atma avantajını yakalamak için üç tur daha pistte kaldı ve takım arkadaşının aksine sert lastiği taktı. Hamilton pitte biraz daha fazla zaman kaybetti ve iki pilotun arasında 4 saniye vardı. Farklı hamurlarla atılacak yarışın ikinci bölümü, çok kritik olacaktı. Rosberg’in lastiği, tur başına ortalama 0.8 sn daha yavaştı. Ancak otomobilin dengesinden memnun olmayan Hamilton son pit öncesinde istediği farkı yakalayamadı. İnanılmaz bir şekilde, iki pilotun iki farklı hamurla attığı 20 turluk bölümün sonunda, Hamilton sadece 0.141 sn fark açabilmişti.İlk pitler tamamlandığında Ricciardo, Bottas’tan 12 sn önde ama Mercedes’lerden 20 sn gerideydi. Grosjean, Ferrari’lerin önünde Bottas’ın ardındaki yerini koruyordu. Ama ERS’de ortay çıkan geçici problemle Raikkonen ve Alonso, birer sıra yukarı çıktılar. Lastiklerini koruyamayan Massa üç pit taktiğiyle geriye düşerken, Vettel yarışın ortasında 8. sıraya kadar tırmanmıştı. Grosjean’ı pistte geçemeyen Vettel ikinci pitini 32. turda yaptı. Ferrari, red Bull’un bu hamlesi karşısında Alonso’nun geçilmesini engellemek için İspanyol pilotu da üç pit-stop taktiğine çevirdi.

Son bölüm...

Mercedes Hamilton’ın 42. turda pite çağırdı, ancak İngiliz pilot bir tur geç pite girdi. Yine ufak bir gecikme de yaşandı lastik değişimi esnasında. Telsizden Hamilton’ın takımın her kararından şüphe duymaya başladığını işittik. Lastiklerin durumu iyiyken neden pite çağırıldığını, Rosberg’e oranla ne kadar zaman kaybettiğini ve hata takımın önerdiği ön kanat ayarını sorgulayan bir pilot vardı karşımızda. Rosberg iki tur sonra pite geldi, Hamilton’ın aksine orta hamuru taktı. Finişe kadar 20 tur vardı ve araları sadece 4.8 saniyeydi. Simülasyona göre Hamilton, Rosberg’i finişe altı tur kala yakalamalıydı ve bu noktada tur başına 0.5 sn daha hızlı olacaktı.Arkada Raikkonen de, Hamilton le aynı turda ikinci ve son pitini yapmıştı. Ferrari, Alonso’nun Vettel’e geçilmemesini sağlamaya çalışıyordu. Ama Red Bull bir kez daha agresif davranıp 52. Turda Vettel’i pite aldı, Ferrari bir tur sonra cevap verse de artık çok geçti. Vettel, piste yeni dönen Alonso’yu dışarıdan geçti ve 5 saniye ilerideki Raikkonen’in peşine takıldı. Kısa sürede arayı kapatan Vettel, start düzlüğünde Ferrari ile başa çıkamasa da, 10. viraja gelirken yaptığı güzel atakla Fin pilotu geçti. Vettel yeni lastikleriyle Bottas’ı da yakalayıp, aynı yerde geçecekti.

Rosberg arayı çabuk kapatmak için acele etmedi ve 13 turda farkı yavaşça kapatıp, yedi tur kala DRS mesafesine geldi.  Ama kritik bir şekilde Button’a tur bindirirken DRS açan Hamilton, 3 tur boyunca Rosberg’in DRS tehdidinden kaçmış oldu. Rosberg, yeniden DRS açacak kadar yaklaştığında 4 tur kalmıştı. Ama bu noktaya gelene kadar Rosberg’in lastiklerinin zirve performansı bittiği için, Alman pilot farkı 0.6 saniyeye kadar indirse de, beklenen atağını yapamadı. Ve Hamilton, Rosberg’in yarışın genelinde daha hızlı, son bölümde (lastik açısından) daha avantajlı olduğu ve pitte rakibine göre toplam iki saniye daha fazla zaman kaybettiği yarışı kazanmayı başardı. Pist üstü pozisyonu hep Hamilton’da kalmıştı. Rosberg, aslında yarışı sıralama turlarında ve starta kaybetti desek yanlış olmaz. Her ne kadar Rosberg, bir tur daha olsa ‘atak deneyebilirdim’ dese de, muhtemelen o atak hiç gelmeyecekti.İkilinin 49 saniye gerisinde Ricciardo, Avustralya’daki hayal kırıklığının ardından kariyerinin ilk gerçek podyumun yakalamış oldu. Vettel bu sene ilk defa bu kadar hızlı gözüktüğü yarışı 15. başlayıp 4. bitirirken, Bottas iyi bir sonuçla beşinciliği aldı. İki Ferrari pilotu arasındaki mücadeleden, 3 pit-stop taktiği ve son bölümdeki yeni lastikleriyle Alonso galip ayrılsa da; Raikkonen’n tur yemesi, Alonso’nun ise neredeyse 1.5 dakika geride kalması Ferrari’nin ne kadar geride olduğunun göstergesiydi.  Sekizinci olarak takıma ilk puanlarını kazandıran Grosjean’ı, Force India pilotları Perez ve Hulkenberg izledi.

İspanya GP’sindeki yayınlar, benim açımdan genel olarak iyi geçti. Yarışın çok heyecanlı geçtiğini söyleyemeyiz tabii ki. Ama son turlarda, liderlik için yapılacak bir atağı anlatmayı çok isterdim gerçekten de. Sırada, bir başka (muhtemel) geçişsiz yarış Monako var. Bakalım Hamilton-Rosberg savaşında, Monte Carlo caddelerinde neler yaşanacak?

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport