Beni hatırla
 Formula 1 takvimine 11 yıl sonra geri dönen Avusturya, sezonun çekişmeli yarışlarından birisine ev sahipliği yaptı. Williams’ın hızı, Massa’nın seneler sonra gelen polü, Hamilton’ın yükselişine rağmen, haftayı en karlı kapatan isim şampiyona lideri Rosberg oldu.

Eski adıyla A1-Ring, F1 takvimindeki sıra dışı pistlerden birisi oldu her zaman. Red Bull’un pisti satın aldıktan sonra yaptığı yatırımla beraber, tesis olarak çok daha modern bir hale kavuşan Red Bull Ring’de, yolun kendisine, yani piste ellenmemiş olması; iniş çıkışlar, uzun düzlükler, az sayıdaki negatif kamberli virajlarıyla beraber, pist karakterini hala koruyordu. Red Bull’un özellikle hafta son boyunca yaptırdığı aktivite ve şovlarla birlikte, 110 bin biletin 36 saat içinde satılması, Avusturya’da Formula 1 dünyasının harika bir hafta sonu geçirmesini sağladı.Pist 4.3 km ile çok kısa olsa da, uzun düzlüklerin fazlalığı, Mercedes motorlu otomobilleri öne taşıyacaktı. Özellikle son virajda 3. viraja kadar yaklaşım 25 sn boyunca kesintisiz şekilde  çalışan ERS’nin etkinliği büyük önem taşıyordu. Buna karşın frenleme sayısı az olduğu için, ERS’nin şarj edilmesinde takımlar zorlanacaktı. Özellikle ERS’den ötürü bu sene daha ufak boyutlu arka fren sistemlerini tercih eden Mercedes ve Williams’ın, hem elektronik sistemleri, hem de frenler soğutmakla ilgili sıkıntıları olacaktı yarış boyunca. Motor gücü konusunda geride olan Red Bull ile sene başından bu yana çekişle ilgili problemler yaşayan Ferrari’yi zor bir hafta sonu bekliyordu. Cuma antrenmanlarının ardından Mercedes yine önde olsa da, pistin kısalığı ve Williams’a uygunluğunun da etkisiyle, aradaki fark sadece 0.3 saniye civarındaydı.

Sıralamada hata yapan isim yine Hamilton…

Yarışın gidişatını derinden etkileyen bir sıralama turu seansını izledik. Q3’e kadar  Mercedes ve Williams birbirine yakın gelse de, son bölümde Gümüş Oklar’ın kusursuz Cumartesi serisinin devam etmesi bekleniyordu. Ama Q3’te Mercedes için işler iyi gitmedi.

FIA özellikle sonran ikinci virajda pist dışına taşmanın, son viraj ve start düzlüğünde avantaj getirdiğini gördüğü için takımları uyarmıştı. Sıralama turlarında, 8. virajı dışarıdan alarak atılan iyi dereceler silinecekti. Nitekim toplam 12 tur zamanı silindi Cumartesi günü. Bunlardan belki de en önemlisi, Hamilton’ın attığı ilk turdu. Daha önce piste çıkan Williams pilotları Bottas ve Massa ilk iki sıradaydı. Hamilton tura harika başladı, ikinci sektörü 0.3 sn ile önde geçti ama 8. virajda pist dışına çıktı. Zaman kaybıyla beraber turu 5. sırada bitirebilse de, bu tur zamanı silindi. Bu esnada, Rosberg de iki Williams’ın gerisinden kalmıştı ilk hakkının ardından.

Hamilton ikinci hakkında, 2. virajdaki sert frenlemeye gelirken, bir önceki turdan tam 8 metre daha geç fren yaptı. Bu noktada, elektronik fren sisteminin devreye girdiği nokta, pistte kamyon yarışlarından dolayı ortaya çıkan bir tümseğe denk geldi. Kilitlenen arka tekerlekler, Hamilton’ı spine yolladı. Bu arada ortaya çıkan sarı bayraklar Rosberg’in turunun da boşa gitmesine neden olunca ilk çizgi Williams’a kaldı. Bu iki hata Hamilton’n hafta sonunun kaderini belirledi.Bottas geçici olarak poldeydi. Ama Massa son turda takım arkadaşını geçince dramatik 2008 Brezilya’dan beri ilk ke polü almış oldu. Williams tam 11 sene sonra ilk çizgideydi. Üsttelik hem hız ölçüm, hem de üç sektör geçiş noktasında en yüksek sürati yakalayan FW36’ları geçmek de zor olacaktı. Üçüncü olan Rosberg’i Alonso ve Ricciardo ile iyi bir iş çıkartan çaylak pilotlar Magnussen ve Kvyat izledi. Raikkonen’in 8., Hamilton’ın 9. başlayacağı yarışta Q2’de elenen Button 12., Vettel 13. sıradan start alacaktı.  Hamilton’dan müthiş start..

Bu senenin belki de en iyi ilk turunu izledik Avusturya’da. İlk kalkış anında çok başarılı olan Williams ile Massa ilk viraja lider girerken, Rosberg kirli taraftan kalkan Bottas’ı avlamayı başardı. Ama startın gerçek yıldızı Hamilton oldu. İngiliz pilot, ilk viraj için frenlemeye gelmeden Kvyat ve Raikkonen’i geçti. İlk virajın çıkışında Ricciardo pist dışına taşınca bir sıra daha kazanan Hamilton, ikinci viraj için gelinen uzun frenlemede Magnussen’i de geride bıraktı. Mercedes pilotu ilk sektörün sonunda 5. sıradaydı. Bu arada Rosberg, uzun ilk düzlükte Bottas’ın hızına karşı koyamayınca, ikinciliğe çabuk veda etti. Hamilton turun sondan ikinci virajında Alonso’yu da geçince, ilk turun sonunda dördüncü sıraya çıkmış ve sıralama turlarındaki hatasının büyük kısmını telafi etmişti. Rosberg, ilk turun sonunda aynasına baktığında Hamilton’ı görünce herhâlde buna inanamamıştır.

Önce hafta sonunun en hızlı iki takımı Williams ve Mercedes’in dört otomobili , benzer bir tempoyla hemen arayı açmaya başladı. Arkadaki grupta Alonso, Magnussen, Räikkönen, Hulkenberg, Ricciardo ve Kyvat vardı. Son dünya şampiyonu Vettel, direksiyondaki ‘geçiş butonuna’ bastığında, motor kendisini rölantiye aldı. Bir tur kaybeden Alman pilot, pist kenarında tamamen durduktan sonra sistemi sıfırlayıp, yeniden hızlandı ama bu sırada bir tur kaybetmiş oldu. Beklediği güvenlik aracı içeri girmeyen Vettel, yarışın ortalarına doğru Gutierrez’e temas ettikten sonra motorunu korumak için yarıştan çekilecekti.

Williams’ın Pirelli’nin buraya getirdiği süper yumuşak lastikleri çabuk aşındıracağı düşünülüyordu. Bu arada yarışın başından itibaren hem Williams, hem de Merdeces pilotları, eletkronik sistemleri ve frenleri aşırı derecede ısıtmamak için çok agresif bir tempoda değillerdi. Hamilton’a, devamlı olarak frenleri soğutması gerektiği söyleniyordu İngiliz pilot, tıpkı Kanada’da olduğu gibi Rosberg’in ardında, sıcak ve türbülanslı bir havanın içinde ilerliyordu.Stratejide Williams temkinli, Mercedes agresifti…

Aslında sene bşından bu yana bir türlü istediği ve FW36’nın hızının hak ettiği puanları alamayan Williams, yarışa üçüncülük hedefiyle çıkmıştı. Arka lastikleri çabuk bitirmek endişesiyle, Mercedes’in olası agresif taktiklerine yanıt vermeyi düşünmüyorlardı. Ayrıca hafta sonunun sert hamuru olan ‘yumuşak lastiği ‘ısıtmak da uzun sürüyordu Williams’ta. Hedef, sezonun ilk podyumunu almaktı. Bu yaklaşım, belki de Williams’ın yarış galibiyetinden uzak kalmasına neden oldu. Yarıştan sonra araç performansı şefi Rob Smedley ‘Bizden daha hızlı ve daha organize bir takımla yarışarak, masadaki 27 puanı ve podyumu riske atmak istemedik’ diyecekti. Onlar, Mercedes’le zafer kapışmasına girmeden, kendi pit zamanlamalarına uyacaklardı. Bu nedenle yarışa ilk çizgiden başlayan, ilk pite kadar ilk iki sırada giden Williams, yarıştan bir ikincilik bile çıkaramadı.İlk zarları Mercedes atıyor…

Öndeki dörtlüden ilk olarak Rosberg pite geldi ve daha sert olan hamura geçti. Mercedes, Hamilton bir tur gerideki Vettel’in ardına düşmesin diye Hamilton’ı bir tur daha fazladan attırdı ve İngiliz pilot 13. turda içeri girdi. Hamilton, pitte ideal çizginin biraz ilerisinde durunca fazladan 0.9 saniye kaybedecekti. Ayrıca sağ ön tekerleğiin atakılması sıradında, poryaya verilen hasar, ikinci pitte de 0.7 saniyeye mal olacaktı 2008’in şampiyonu için.

Lider Massa ise 14. turda pite geldi. Williams, pitin ardından yarışa sert lastikle başlayan Perez’in ardından kalmamak için Brezilyalıyı fazladan bir tur daha pistte tuttu. Ama bu turda Massa’nın lastikleri tamamen bitti. Hem yavaş pite giriş turu, hem de yavaş pit-stopla Massa lider girdiği pitten, 4. sırada çıkacak ve soğuk lastiklerle hemen Hamilton’a da geçilecekti. Bottas takım arkadaşından bir tur sonra içeri girdi. Pite giriş turu hızlı olmasa, Williams 2.1 saniye ile kendi tarihinin en hızlı pitini yapmamış olsa; Fin pilot muhtemelen iki Mercedes’in de gerisinde kalacaktı. Ama Bottas, en azından Hamilton’ın önünde kalmış oldu. Hamilton pitte kaybettiği 0.9 sanye olmasa, Bottas’ı geçecek ve sadece 30 tur değil tam 55 tur boyunca Rosberg’e baskı kurma şansını yakalayacaktı.Henüz pite girmemiş olan Perez liderdi. Artık dörtlünün önünde Roserg vardı; arkasındaysa Bottas, Hamilton ve Massa. Alon pitin ardındani henüz pite girmemiş olan Maldonado ve Button’un ardındaydı ama pitten sonra Magnussen, Hulkenberg ve Kvyat’ı geçebilecek bir noktadaydı. Zaten Kvyat’ın yarışı 24. turda, kırılan sağ arka süspansiyonuyla son buldu. Önde olan Perez ise, aslında takım arkadaşı Hulkenberg’le yarışıyordu. Tek pitle yarışı bitirmek imkansızdı. Dolayısıyla Perez’in hedefi 29. tur civarında, Nico’nun 21 saniye önünde olabilmekti.

Bir süre lastik koruma stratejisiyle giden Rosberg, 27. turda Perez’i geçip gerçekten liderliği aldı. Onu hemen Bottas ve Hamilton izledi. Rosberg 30. turda ilk virajda, yarıştaki ilk hatasıı yapsa da, savunma yaparak Bottas’a geçilmedi. Bu arada ikinci bölümde arka lastikleri aşınmaya başlayan Massa, telsizden Alonso’nun yaklaştığını duyuyordu. İspanyol pilot, yine bölümbaşında lastikleri koruyup sona doğru hızlanarak çok iyi bir iş çıkartıyordu.Mercedes ikinci pitte de kazandı..

Bottas’ı geçemeyen Hamilton, Mercedes’in sıra dışı taktiğiyle 39. turda, Rosberg’ten önce pite alındı. Williams bu noktada, bir tur sonra ceva vermek yerine yine (tam da Mercedes’in tahmin ettiği gibi) muhafazakar davrandı. Lastiklerin finişe doğru bitmes endişesiyle Fin pilot iki tur daha pistte kalarak ikinciliği Hamilton’a hediye etti. Oysa Hamilton, muhtemelen pistte Bottas’ı geçemeyecekti ve yarışın sonlarına doğru lastikleri bitse bile üçüncülük garantiydi. Rosberg’ten sonra, 43. turda Massa da pite geldi. İkinci piten önce Alonso, birkaç tur lider gitti.Böylece yarışın son bölümünde 1.5-2.0 saniye arası farkla gidern Rosberg-Hamilton arasında bir gakibiyet çekişmesi başladı. Ancak her iki pilot da, ERS sistemini çok düşük ayarlarda kullanıyorlardı ve Hamilton’ın frenleri daha sıcaktı. Neticede Hamilton finişe kadar Rosberg’i zorladı, takım son birkaç turda her ikisinin de daha fazla motor gücü kullanmasına izin verdi. Ama Rosberg, son turda yaptığı ufak hataya karşın yerini korudu ve bu seneki üçüncü zaferini aldı. Artık zirvede bir galibiyetten daha fazla, 29 puanlık bir fark var. Tıpkı Kanada’da olduğu gibi Hamilton, Cumartesi günü yaptığı hatanın kurbanı olmuştu ve Rosberg, daha hızlı olarak değil; daha hatasız bir hafta sonunu bir araya getirerek kazanmıştı.Mercedes’lerin ardında Bottas kariyerinde ilk kez poyuma çıkarken, hayal kırıklığı yaşayan Massa dördüncü olunca, Williams yarışa çıkarken hedeflediği 27 puanı almış oldu. Takım arkadaşına 30 saniye fark atan Alonso, geri kalanların en iyisiydi yine. Perez 15. başladığı yarışı başarılı stratejiyle 6. olarak bitirdi. Magnussen’in ardında, son turda Hulkenberg’i geçen Ricciardo ile ortalarda gözükmeyen 10. Raikkonen günün son puanını aldı.

Avusturya GP’si genel olarak keyifli geçti. ilk turlar çok heyecanlıydı, sonrasında bir taktik savaşı izledik. Ama kesinlikle F1’e son dönemde katılan yapay pistlerin aksine, kendine özgü karakteri ve eski tarzıyla Red Bull Ring, çok iyi bir ekleme oldu takvime. Red Bull’un yaptığı organizasyon ve gösteriler de, harikaydı. Ben özellikle yarış yayınından keyif aldım. Aklımda kalan, önemli bir hatam da yok. Sırada dünya şampiyonasının doğduğu pist, Silverstone var.

 


 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport