Beni hatırla
 Sebastian Vettel’in Red Bull’dan ayrılacağını açıklaması, Formula 1 padokuna bomba gibi düştü. Aslında Formula 1, belki de dünyada sadece bir sporcunun transferinin en çok konuşulduğu spor olabilir. Düşünsenize, 2012’yi tüm sene boyunca ‘Hamilton’ın ne yapacağını?’ konuşarak geçirdik. 2013’te Raikkonen’in ne yapacağı merak edildi. 2014’ün başından bu yana da herkes Alonso’nun kararını bekliyordu. Ama Alonso’dan önce Vettel sahne aldı. Aslında Vettel’in bu kararını detaylı şekilde, başka bir yazıda incelemek lazım. Ama son dört yılın şampiyonunun açıkladığı kararın ardından, önümüzdeki sene için pilot piyasasının nasıl şekillenebileceğine beraber bakalım.

Mercedes…

Hamiton’ın 2015 sonunda, Rosberg’in ise 2017 sonuna kadar geçerli birer kontratı var. Senna-Prost benzeri şampiyonluğu belirleyebilecek bir çarpışma olmadığı müddetçe, her ikisi de, F1’in şu anki en hızlı otomobilini bırakıp, macera arayışına girişmeyecektir. 2015’te Mercedes’in pilot kadrosu aynı kalacak gibi.

Red Bull…

Vettel’in ayrılmasının ardından, Red Bull seneye Ricciardo ve Kvyat ile yarışacaklarını açıkladı bile. Ricciardo takımın yeni lideri olacak; genç Kvyat ise bu sene Ricciardo’nun yaptığını yapmaya çalışacak. Pilot kadrosu, henüz tam anlamıyla kendisini kanıtlamış olmasa da, gelecek vaat ediyor.

Ferrari…

Red Bull’dan Christian Horner, Ferrari’nin Vettel’e çok cazip bir teklif yaptığını söyledi. Dolayısıyla Vettel’i büyük ihtimalle seneye kırmızı tulumlarla izleyeceğiz. Vettel, bir bakıma hayranı olduğu Schumacher’in yaptığını yapmaya çalışacak; yeniden yapılanma sürecindeki Ferrari’yi sırtlayıp şahlanan at ile şampiyonluğa ulaşabilmek. Vettel’in büyük bir soru işareti olan McLaren için Red BulL’u bırakmış olma ihtimali ise yok denecek kadar az. Seneye Vettel’in takım arkadaşının Raikkonen olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Fin pilotun muhtemel emekliliğinin ardından, 2016 için genç Bianchi koltuğun en büyük adayı. 2016 için ayrıca Hulkenberg veya Bottas da düşünülebilir.

Williams…

Williams 2015’te Bottas Massa ikilisi ile devam edileceğini açıkladı. Massa’nın 2016 sonuna kadar kontratı var. Ama Bottas, bu seneki performansıyla büyük takımların radarına girdi. 2016’da Ferrari veya Mercedes’te oluşabilecek bir boş koltuğun adayı olabilir.

McLaren…

Şu anda takım olarak en fazla seçenek McLaren’de. Alonso muhtemelen seneye eski takımına geri dönecek (2008’de Renault’ya döndüğü gibi), ama eğer Vettel’in ayrılığı öncesinde McLaren ile kontrat imzalamadıysa, pazarlıklarda eli zayıflayacak. Alonso geliyorsa, büyük ihtimalle Button emekliye ayrılır. Sonuçta takım Magnussen’e bu sene yapılan yatırımı, çöpe atmak istemeyecektir. Bir başka genç yetenek Vandoorne da yedekte bekliyor.

Force India…

Resmen açıklanmasa da, Force India muhtemelen Hulkenberg-Perez ikilisiyle 2015’te yaışmaya devam edecek.

Toro Rosso…

Toro Rosso’da 17 yaşındaki Verstappen takımın kontratlı tek pilotu konumunda. Vergne’e ikinci bir şans tanınacağını sanmıyorum. Büyük ihtimalle Verstappen’in yanına Carlos Sainz Jr oturacaktır. F1 tarihinin belki de en genç ve tecrübesiz pilot kadrosu bizi bekliyor.

Lotus…

Lotus’ta Maldonado 2015 için teyit edildi. Alonso McLaren’e gidiyorsa, Grosjean için takımda kalmaktan başka bir şans yok gibi.

Marussia…

Marussia Bianchi-Chilton ikilisinden memnun. Bianchi Ferrari’nin desteği için de önemli bir isim. Chilton ise, ödemeleri düzgün yaptığı sürece sağlam bir yere sahip…

Sauber…

Ekonomik problemler içindeki Sauber de, her iki pilot da değişebilir. Sutil’den daha fazla sponsor desteği olduğu bilinen Van der Garde, muhtemelen seneye yarış pilotluğuna terfi edecek. Diğer koltukta Gutierrez, yaklaşan Meksika GP’si ve Telmex’in desteğiyle yarışmaya devam eder gibi. Tabii Rus Sirotkin daha yüklü bir çekle çıkıp gelmezse…

Caterham…

Büyük kaos içindeki takımda, her an her şey olabilir. Yeteri kadar para varebilsem, neredeyse ben bile seneye yarışabilirim. Ama gözüken o ki, iki yarış koltuğuna en fazla parayı getire iki pilot oturacak. Bu durumda Kobayashi, ikinci kez F1’e veda edebilir.


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
15.10.2014 19:14:50
Ben hâlâ, Ferrari`den Raikkonen`in gönderileceğini ve bu seneden çok daha bomba bir Alonso - Vettel ikilisi izleyeceğimizi düşünüyorum. (Umut ediyorum mu desem)
 
lamp83 s-sport