Beni hatırla
 Amerika’da yarışa ikinci sırada başlayan Hamilton, takım arkadaşı Rosberg’i pist üzerinde geçerek çok önemli bir zafere imza attı. Genel olarak heyecanlı bir yarışa sahne olan ABD GP’si eğlenceli bir mücadele oldu.

Amerika yarışından önceki haftalarda tüm F1 kamuoyu Caterham ve Marussia takımlarının finansal sorunlarını konuştu. Bu iki takımın katılamadığı hafta sonu boyunca, zaman zaman Force India, Lotus ve Sauber takımlarının boykot konuşmaları yapılsa da, 18 otomobil start için yerini alacaktı.

Üç haftalık aranın ardından takımlar Austin, Teksas’a geldiğinde geçtiğimiz yıllara oranla daha iyi bir yol tutuşla karşılaştılar. Pirelli´nin geçtiğimiz yıla göre daha yumuşak lastikler getirmesi ile soğuk havada lastiklerin ısınmaması sorunu birleşince herkes için iki pit stop optimum strateji haline geldi.Pol Rosberg´in...

Otomobil sayısı 18’e inince komiserler sıralama turlarının iki bölümünde de dörder otomobilin elenmesi için karar verdi. Sıralama turlarında Rosberg, takım arkadaşı Hamilton’ı net bir şekilde mağlup ederek bu sezonki dokuzuncu, kariyerindeki 13 üncü pol pozisyonunu aldı. Son bölümde iki Mercedes pilotu arasında 0.4 saniyelik, büyük sayılabilecek bir fark vardı. Bir kez daha beyaz FW36 ile Williams pilotları Bottas ve Massa, ikinci çizgide kendilerine yer buldu. Red Bull’dan Ricciardo, Ferrari´den Alonso’nun önünde beşinci sırayı yakaladı. McLaren’de Button ile Magnussen yedinci ve sekizinci olsa da, İngiliz pilot vites kutusu değiştirdiği için beş sıra geriye düşmesi yarıştaki işini zorlaştırdı.Bu arada altıncı güç ünitesini tüm parçaları ile takan Vettel,  yarışa pit yolundan başlamak zorunda kaldı. Sauber ile Sutil, bu sene ilk kez son bölüme kalmayı başararak iyi bir iş yaptı.

Startta büyük sürpriz yok...

Startta Rosberg, iyi bir çıkışla yerini korurken kirli taraftan kalkan Hamilton Williams pilotlarının tehdidine rağmen ikinciliğini korudu. Böylece ilk sektör Rosberg, Hamilton, Massa, Bottas, Alonso, Ricciardo şeklinde geçildi. İkinci sektörde Perez Sutil’e yaptığı iyimser atak her iki otomobilin de yarış dışı kalmasına ve güvenlik aracının içeri girmesine neden oldu. Bu arada karbon fiber parçaları üstünden geçerken lastik patlatan Vettel, ikinci kez pite geldi. Dördüncü turun sonunda yarış yeniden başladığında Alonso, ilk virajda Ricciardo’nun harika atağına karşı koyamadı. Avustralyalı pilot, ilk tur içinde gerilemesine karşın ilk turda Magnussen’i geçmişti.İlk pitlere kadar olan bölümde Williams pilotları, Mercedes’ler ile benzer bir tempo tutturmayı başardı ve yarıştan kopmadı. Ricciardo beyaz otomobillerin hemen arkasında idi; ancak düzlükte Mercedes motorlu rakiplerini geçmesi pek mümkün olmadığından Red Bull, erken bir zar atarak 14. turda onu pite aldı. Williams buna cevaben Massa’yı içeri almayınca, bir tur daha pistte kalan Bottas, Ricciardo’ya geçilmekten kurtulamadı.

Bu arada iki Williams yumuşak, Ricciardo ise sert lastiği takmıştı.

Hamilton´dan galibiyeti getiren atak...

Önde Rosberg ilk pit önceliğini kullandı ve her iki Mercedes de pite girdikten sonra 2.5 saniye farkla aynı liderliğini korudu. ilk pitstopta Hamilton, ön kanat ayarını düşürürken, Rosberg ayar değişikliği yapmadı ve belki de Hamilton’ın bu tercihi kendisine yarışı kazandırdı. Fakat tıpkı İtalya ve Japonya’da gördüğümüz gibi pitin ardından temposunu arttırdı ve dört tur içerisinde 2.5 saniyelik farkı eritti.22. turda DRS mesafesine geldi ve bundan iki tur sonra nispeten geride olmasına karşın uzun düzlüğün sonunda cesurca bir atak yaparak içeri daldı. Tabi şampiyonada lider olmasıyla beraber, biraz daha fazla risk alabilen Hamilton, otomobilini virajın içine konumlandırdığında Rosberg gafil avlandı. Sanki Alman pilot bu atağı beklemiyordu. 12. virajın çıkışında Hamilton, Rosberg’i kurnazca, biraz da dışarıya doğru iterek liderliği aldı.

Bu sene ikinci kez Hamilton, Rosberg’i pist üzerinde geçmişti ve psikolojik anlamda da çok önemli bir atağı başarmıştı. Bu noktada Rosberg’in, ERS sisteminde yanlış ayarlarda kalmasının da payı var. Hesaplı bir risk alan Hamilton, bu işten kârlı çıktı ve atağın hemen ardından araya iki saniye civarına çıkararak rahatladı. Bu sırada Massa yaklaşık yedi saniye geride rahat şekilde üçüncü gidiyordu.Red Bull pitte kazançlı çıktı...


İkinci pit-stopa doğru yaklaştığımızda Ricciardo farkı kapatmaya çalışıyordu. Red Bull bir kez daha hafifleyen benzin yükü ile beraber özellikle bölüm sonlarında gayet hızlı gitmeye başlamıştı. Bu arada Massa, Ricciardo ile farkı 2.5 saniyeye çıkarınca Williams ikinci pitlerde Bottas’ı önce içeri alıp, Ricciardo’yu geçmeyi denedi. Red Bull 30. turda dört saniye gerideydi; ancak Ricciardo bir tur sonra gireceği pit turunda çok iyi bir derece çıkardı. Öte yandan bundan bir tur sonra pite giren Massa yavaş bir pit-stop ve pit çıkışında patinajda kalınca Avustralyalı pilota geçilmiş oldu.

Ricciardo artık podyumu bir ucundan yakalamıştı. Kısa süre sonra Hamilton ve Rosberg, ikinci pitlerini yaptı. Bu arada iki Mercedes son bölüme en yakın rakiplerinin 18 saniye önünde rahat şekilde başladı. İlk beşin arkasında Ferrari, McLaren, Vettel, Lotus ve Toro Rosso pilotlarının arasında harika bir çekişme vardı. Alonso ikinci pitten önce, harika bir çekişmenin ardından Button’ı geçmişti. Kısa süre sonra Magnussen’i de geçen Alonso böylece bir sıra daha yukarıya altıncılığa çıktı.Arka tarafta eğlence var...


Pit yolundan yarışa başlayan ve zamanlamanın dışında pitler yapan Vettel, son bölümde dördüncü kez pite gelip yumuşak lastikleri taktı. Bu hamle son dünya şampiyonunu ilk onun dışına atsa da en yeni lastiklerle Alman pilot kısa sürede yükselmeye başladı. Vettel altı tur içerisinde önündekileri geçerek yeniden Alonso’nun ardına geldi. Son dört tura sekizinci sırada başlayan Button, biten lastikleri ile ilk onun dışına düşerken; Vergne ilk virajda Grosjean’a yaptığı çok cesur (ve temaslı) atakla sekizinciliğe çıkmasına rağmen yarıştan sonra 5 saniye ceza alacaktı. Böylece Alonso ve Vettel’in ardında Magnussen yarışı sekizinci sırada bitirdi.

Bu arada yarış içinde iki defa pit yolunda hız limitini aştığı için beşer saniye ceza alan Maldonado, Lotus ile sezonun ilk puanlarıını kavuştu ve Vergne’in önünde dokuzuncu sırayı aldı. Grosjean, Raikkonen ve Button yarışı, hayal kırıklığı içinde ve ilk onun dışında noktaladı.Genel olarak eğlenceli ve bol geçişli bir yarışa sahne olan Amerika GP’si ile beraber Hamilton, çok kritik bir şekilde 24 puanlık bir fark yakaladı. Bu sonuç İngiliz pilotun kalan iki yarışta ikinciyi olmasına rağmen şampiyonluğu alabileceği anlamına geliyor. Bu sezonki onuncu zaferi toplamda 32. GP galibiyeti ile Hamilton, bütün zamanların en çok kazanan pilotlar listesinde Alonso’yu yakalayarak beşinciliği paylaşmış oldu. Öte yandan üst üste gelen beşinci zafer ve Rosberg’i ikinci kez pist üzerinde geçmesi kendisine büyük bir psikolojik avantaj da getirdi. Kısacası Formula 1’de mali krizin konuşulduğu bir haftada böyle keyifli bir yarışa kesinlikle ihtiyaç vardı.

Bakalım hemen bu hafta sonu yapılacak olan ve yağmurlu geçmesi beklenen Brezilya GP’si bize neler getirecek?


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport