Beni hatırla
 

 

Rosberg Brezilya´da bir hafta öncekinin aksine bu kez hata yapmadı ve takım arkadaşı Hamiltonilton’ın önünde çok önemli bir zafere imza attı. Çoğunlukla pist üstü pozisyonunu önemli olduğunu gördüğümüz yarışta iki takım arkadaşı finişe kadar çekişti. Pirelli´nin Sao Paulo’ya getirdiği yumuşak ve orta hamurlar ile tamamen yenilenen asfaltın ilk sene itibariyle kaygan olması nedeniyle yarışta ağırlıklı olarak üç pit-stopa tanıklık ettik. 

Sıralamada üstünlük Rosberg´te...

Amerika’da polden başladığı yarışı kaybederek büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Rosberg, Brezilya´ya daha Cuma gününden itibaren iyi bir başlangıç yaptı. Alman pilot üç antrenman seansında da takım arkadaşını geride bıraktıktan sonra; sıralama turlarının üç bölümünde de en iyi zamanı yaparak hak ettiği bir gol pozisyonunu yakaladı. Cuma günü otomobil ayarlarından memnun olmayan Hamilton son hakkında onuncu virajda lastiklerini bloke edince, sadece 0.03 saniye farkla geride kalarak ikinciliğe razı oldu. Bu sonuç çok önemli olan pist üstü pozisyonunun Rosberg’e geçmesi anlamına geliyordu. Rosberg ayrıca V8 döneminden kalan sıralama turları rekorunu da kırdı.Özellikle yüksek rakımlı Interlagos’ta turbo motorlu otomobiller, atmosferik motorlar gibi güç kaybı yaşamadığı için Brezilya´da tüm zamanların tur rekoruna çok yaklaştık. Start düzlüğü sonunda ilk defa 340 km/s gibi süratlere ulaşıldığını gördük. Öte yandan Rosberg, sıralama turlarındaki rekoru geride bıraktı.  Özellikle 12. viraja çıkışından itibaren start düzlüğüne kadar olan tırmanma ve ilk viraja kadar olan bölümde Mercedes motorlarının büyük avantajı vardı. Son yarışların en hızlı ikinci otomobili olan Williams ile Massa kendi evinde üçüncü sırayı alarak fanlarını sevindirdi. Brezilyalı pilot, bir ara pol mücadelesine ve ortak oldu. Bottas, takım arkadaşının ardında yer alırken onu McLaren ile Button izledi. Vettel altıncı, Magnussen yedinci olurken; iki Ferari ile Alonso ve Raikkonen’in arasında Ricciardo vardı.Startta sürpriz yok...


Özellikle yumuşak lastiklerin çok çabuk aşınması nedeniyle yarış içinde üç bit yapılması bekleniyordu. Startın ardından ilk dört sıra değişmemiş oldu. Vettel altıncılığını korusa da, dördüncü virajda dışa kayınca Magnussen ve Alonso’yaya geçilmiş oldu. Massa beşinci turda ilk pit stop yapan pilotu olarak içeri geldi. Ancak Brezilyalı pilot, pit yolunda hız limitörüne yanlışlıkla iki defa bastığı için hız limitini aşıp ve 5 saniye dur kalk cezası alacaktı. Massa’yı bir tur sonra Bottas, Button ve Vettel izledi. 

Hamilton’ın bir saniye önünde lider olan Rosberg, yedinci turda pite gelirken; onu Magnussen, Alonso ve Ricciardo izledi. Hamilton takım arkadaşını ardından, sıradaki turda pite geldi. İki pit stratejisi düşüncesiyle yarışa sert lastikle başlayan Hulkenberg, Kvyat ve Grosjean ilk sıralara çıkmıştı. Ancak iki Mercedes pilotu, kısa süre içinde yeniden ilk iki sıraya yükseldi.  Bu arada Hamilton arayı, bir saniyeye kadar düşürdü. Hafta sonunun genelinde Rosberg, downfroce’un daha yüksek ve önemli olduğu ikinci sektörde Hamilton’ı hep geçerken, İngiliz pilot ilk ve son sektörde daha hızlıydı. Bottas’ın ardında giden Button, lastiklerini çabuk aşındırma pahasına da olsa; DRS yardımıyla arkadaki Magnussen, Vettel, Alonso, Ricciardo dörtlüsünden uzaklaşmayı başardı. McLaren´in tuhaf taktiği...

Ancak McLaren ikinci pitte önceliği şaşırtıcı şekilde Magnussen’e verince; Button fazladan iki tur attı. 2009’un şampiyonu, bu arada takıma telsizden bozuk atmayı da ihmal etmedi. Bu yüzden Massa’yı geçip podyuma çıkma şansı uçup gitti. Ayrıca erken pite alınan Magnussen de, Alonso’yu geçemeyince, bu tatktik hiçbir işe yaramamış oldu. Genel olarak sert lastikleri ısıtmak iki tur sürünce, yarışta erken pite giren pilotlar çok fazla bir şey kazanamadı.

Hamilton´ın spini, yarışın kaderi...

Yarışın kaderini 26 ile 28. turlar arasındaki bölüm belirledi. Rosberg ‘in ikinci piti öncesinde Hamilton, arayı bir saniyeyi indirmişti ve yarış lideri 26. turda pide geldiğinde Hamilton gaza bastı. Şampiyona lideri, 27. turda yarışın en hızlı turunu attı. Aslında Hamilton, bu turu tamamlamadan, turun sonunda bu turun sonunda pite gireceğini varsayarak, lastiklerini son damlasına kadar kullanmıştı. Ancak adeta kendi kendisiyle satranç oynayan Mercedes’in strateji uzmanı James Wolves, bu turun Rosberg’i geçmek için yetmeyeceğini görünce, Hamilton’dan bir tur daha pistte kalıp aynı tempoda bir tur daha atmasını istedi.Hesaba göre Hamilton, pit çıkışında hala 0.3 saniye geride olacaktı. Ancak lastiklerini bitiren Hamilton, ilk düzlüğün sonunda; takımın istediği ERS ayarına geçmesine rağmen fren ayarını değiştiremeyince kilitlenen lastikleriyle beraber bir yarım spin attı. Kaybedilen toplam yedi saniyelik süre, pitin ardından Rosberg’in üçüncü bölümü çok rahat geçmesine neden olacaktı. Ancak umudunu kaybetmeyen Hamilton, pitin ardından takımdan özür diledi, yeniden işe koyuldu ve hız kazanmaya başladı. İkinci pite Magnussen ve Alonso’dan önce gelen Vettel, iki rakibini de geçti. Bu arada kemerleri gevşeyen Bottas ise, ikinci pit-stopta kaybettiği büyük zamanla puan barajının dışına düştü.Yarışı 2 pitle bitirmeye çalışan Raikkonen, 35. turda son kez pite geldi ve kriko hatasıyla fazladan 4 saniye kaybetti. Ferrari´nin son dünya şampiyonu, piste döndüğünde Alonso’nun 11 saniye gerisinde idi. Ancak İspanyol pilot bir kez daha pite gelecekti. Alonso, 46. turda güzel bir atak ile Magnussen’i geçerek altıncılığa yükseldi.

Hamilton´ın son çabaları...

Bu arada, çok iyi bir üçüncü bölüm ile son pitler öncesinde Hamilton farkı yeniden bir saniye civarına indirdi. Ama pite önce giren Rosberg, yine yerini korudu. Son 20 turda DRS mesafesindeki Hamilton ile pist üstünde önde olan Rosberg, harika bir düelloya tutuştu. Ancak yarışın başından bu yana işleri istediği gibi kontrol eden ve Amerika´dan gerekli dersleri çıkardığını söyleyen Rosberg; Hamilton’ın atak yapacak kadar yaklaşmasına izin vermedi ve bir bakıma Bahreyn ve İspanya´da Hamilton’ın yaptığı gibi yarış içinde kendisinden daha hızlı olan takım arkadaşına geçilmeden zafere ulaştı. Hamilton ikinciliğe razı olmak zorundaydı ve ara 17 puana indi.Bu arada son pitinde, yanlışlıkla McLaren mekanikerlerinin arasına dalan Massa, buna rağmen üçüncülüğünü korudu ve iki yıl sonra kendi evinde podyuma çıkarak fanlarına duygusal anlar yaşattı. Brezilya´da tribünlerin sadece yarısı dolu olsa da buraya gelen seyirciler, Senna ve Massa tezahüratları ile pisti inletti. Massa’nın ardından Button, harika bir yarışla dördüncü sırayı aldı. Vettel, eski lastikli Raikkonen’i geçerek beşinci sırada finiş görürken; yaklaşık 10 tur boyunca yaşanan Raikkonen-Alonso çekişmesinden yeni lastikleriyle Alonso galip çıktı ve altıncı oldu. Raikkonen eski lastikleri ile çok iyi bir iş çıkardı. Bu pilotları Hulkenberg Magnussen ve Bottas izledi.Özellikle son 20 turu büyük bir gerilime sahne olan yarışın ardından; son dokuz yılda altıncı kez, şampiyonu belirleyecek olan son yarışa gidiyoruz. Daha başlamadan tartışılmaya başlanan çifte puan uygulaması ile Abu Dhabi gerçekten de müthiş bir finale sahne olacak. Bakalım şu ana kadar 10 yarış kazanan Hamilton mı, yoksa 5 yarış kazanan Rosberg mi şampiyon olacak?

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport