Beni hatırla
 FIA 2015 yılında güç ünitesinde sezon içi geliştirmeye belirli bir ölçüde izin verirken; 2020 yılına kadar kademeli olarak güç ünitesi dondurma kuralını uygulamaya devam edecek.

FIA sözcüsünün bir gün önce yaptığı açıklama ile sezon içerisinde güç ünitesinde takımların geliştirme yapmasına izin verileceği sinyalleri geldi. Resmi açıklama henüz yapılmadı ve 2015 teknik ve sportif kuralları henüz resmi siteye konmadı. 

Öncelikle geçtiğimiz sezondan beri güç ünitesi konusunda ki bazı yanlış algıları ortadan kaldırmak için bazı kavramların tekrar üzerinden geçilmesi gerekiyor. 2014 yılından itibaren turbo beslemeli motorların geri dönmesi ve ERS sisteminin de entegre olması ile beraber motor terimi yerini güç ünitesi tanımına bıraktı. Motor altı parçadan oluşan bu güç ünitesinin sadece tek bir elamanı bu sebeple (ICE) yani içten yanmalı motor güç ünitesinin sadece bir parçası. Bu sebeple motor geliştirme ya da dondurma gibi kavramları tanımlarken motor değil güç ünitesi demek gerekiyor. 

Bu açıklama ile çoğumuzun aklına güç ünitelerinin kademeli olarak dondurulması kuralının kalktığı gibi bir algı oluştu. Bu tamamen yanlış. Güç ünitesi dondurma kuralı kalkmadı; sadece sezon içersinde belirli kurallar çerçevesinde ( birazdan yazacağım ) geliştirilmesine izin verildi. Bunu adım adım izah edelim isterseniz…

2014 yılında ki güç ünitesi kurallarında sezon içerisinde güncelleme ya da herhangi bir değişiklik yapmak yasaktı. Güç üniteleri o takvim yılının 28 Şubat tarihine kadar takımlar tarafından FIA´ya homologe ettiriliyor.Burada bir konuyu daha açıklamak gerek. Bir güç ünitesini homologe ettirmek ne demek? Çok basit bir örnekle açıklayalım. Bir motor üreticisi, örneğin Ferrari, motorun içinde bulunan bir parçayı, mesela subapları hangi elementlerden üreteceğini ve kullanacağını onaylatırken homologasyon tarihi olan 28 Şubata kadar FIA’ ya bildiriyor. Teknik Kurallar sübapların alüminyum demir nikel kobalt veya titanyum alaşımlı elementlerden üretilmesini söylüyor. Ferrari FIA’ya motor içindeki sübapları homologe ettirirken sübapları hangi elementten üreteceğini bildiriyor. Böylece FIA tarafından belirlenen teknik kurallar çerçevesinde kullanılacak olan sübabın hem kurallara uygunluğu denetlenirken, hem de sezon içerisinde kullanılacak motorun parçalarını da onaylatmış oluyor. Bu işleme homologasyon işlemi deniyor. Esas konumuza gelirsek 2015 için neler değişti ya da değişecek? Honda yeni üretici olması sebebiyle bu sezon içerisindeki geliştirmeden yararlanamayacak gibi. Honda 28 Şubat tarihine kadar kullanacağı güç ünitelerinin özelliklerini FIA’ ya bildirip güç ünitelerini homologe ettirecekler. Peki 2015 güç ünitesi geliştirmeleri hangi kurallara bağlı olacak?

FIA teknik kuralları Ek 4´te belirtilen bir liste var. Listeye baktığınız da genel olarak bir güç ünitesinin belli başlı tüm parçaları yer almakta.. Bu listede ki parçaların hemen yanında Weight sütununda 1-3 arasında sayılar mevcut. Bu parçanın fiziksel ağırlığı ile alakalı değil; tamamen önem derecesine göre verilen bir puantaj sistemi. Bu puanların toplamı 66. 2015 yılında dondurulan 3 siyah madde gözünüze çarpmıştır. 

Cylinder bore spacing, deck height, bank stagger (2)

Crank throw, main bearing journal diameter, rod bearing journal diameter.(2)

Including compressor, air pressure regulation devices. (1)2015 yılında işte bu parçalar ile ilgili gelişim yapılması yasak. Yani toplam 66 puandan 5 puan çıkınca geriye 61 puan kalacak. Bu yıl geriye kalan bu 61 puanlık geliştirme puantajından takımlar, sezon içerisinde sadece 32 puanını kullanarak bu listedeki herhangi bir parça yada parçaları geliştirebilecekler. Tablonun altında da görüldüğü üzere 2020 yılına kadar güç üniteleri kademe kademe dondurulmaya devam edecek. 

Burada değişen nokta şu: takımlar geçen yıl 28 Şubatta homologe ettirdikleri güç ünitelerinde sezon içerisinde değişiklik yapamıyorlardı. Bu değişiklikle beraber 28 Şubat 2014 tarihinde homologe ettirdikleri güç ünitelerinde, sezon içerisinde bu 32 puanı kullanarak geliştirme yapacakları anlamına geliyor. 

Sonuç olarak bu yıl motorlarda %48 oranında geliştirme yapılırken %8 oranında 2014 güç ünitelerine göre bir dondurma söz konusu olacak.

http://www.fia.com/sites/default/files/regulation/file/1-2014%20TECHNICAL%20REGULATIONS%202014-01-23_0.pdf

Homologasyon listesini dosyanın son sayfasında bulabilirsiniz. 

Korhan Savran

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport