Beni hatırla
 Sezonun ilk resmi kış testleri 1-4 şubat tarihleri arasında Ispanya´nın 4.428km´lik Jerez pistinde yapıldı. Force-India,Caterham ve Marussia´nın yer almadığı testlere 8 takımın 16 pilotu katıldı. Pirelli´nin toplamda (16 Set prototip H hariç ) 284 set getirdiği 

( 5SS-37S-120M-57H-40I-25FW)
 lastiklerden, takımlar 155 set kullandı ( 0SS-21S-83M-29H-16I-6FW) Bu lastikler haricinde getirilen 16 set prototip H´ın ise 12 seti kullanıldı. 4 günün toplamında 8 takım 2294 tur katederken; geçen yıl 11 takım 1470 tur katetmişti. Geçen yıl Mclaren pilotu Kevin Magnussen 1d 23.2762lık derecesiyle ilk sırayı alırken bu yıl Ferrari´den Kimi Raikkonen 1d 20.841´lik derecesiyle ilk sırayı aldı.

Mercedes AMG/Petronas W-06 

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda testlerin en fazla tur atan takımı Mercedes oldu ( 515 tur-1416 mil) Nico Rosberg 4 gün toplamında 308 turla testlerin en fazla tur atan ismi olurken, takım arkadaşı Lewis Hamilton ise 207 turla testlerin en fazla tur atan ikinci ismiydi. Nico Rosberg ilk gün, 157 üçüncü gün ise 151 tur tamamladı ve 3.gün attığı 1d 21.982´lik turuyla dört günün en iyi dördüncü zamanına imza attı.

Lewis Hamilton ise ikinci gün 91 tur atarken, dördüncü gün 117 tur kat etti ve 1d 22.172´lik derecesiyle dört günlük testin en iyi altıncı zamanına imza attı. Geçen yılki Jerez testlerini 3.ve 8. sırada tamamlayan takım, gücünden çok şey kaybetmemiş gözüküyor. Lewis Hamilton´nın ikinci gün yaşadığı radyatör su kaçağı ve son günkü spini dışında takım gayet iyi gözüktü. Takım patronu Toto Wolff´un de söylediği gibi takım tur zamanlarından çok dayanıklılık ve uzun turlar ile iglilendi ki Nico Rosberg Pirelli´nin en sert hamuru ile ilk gün tam 42 tur geçirdi. Geçen yılın şampiyonu için işler yolunda gidiyor. 

Scuderia-Ferrari SF15-T 

Jerez testlerinin belki de en dikkat çekici takımı Ferrari oldu.. Herkesin aklında ´Bu hız gerçek mi?´ sorusu var. Bir gerçek var ki takımda ki bu sezon öncesi köklü değişimi net hissedebildik. Kimi Raikkonen gibi buz bir adamın bile bu araç farklı bir hikaye demesi bu değişimi açıkca gösteriyor. Geçen yıl ki Jerez testlerine baktığımızda F14T sadece beşinci ve yedinci iyi zamanları yapabilmişti. Ancak burada her ne kadar zamanlardan söz etmesek bile MercedesAMG´ye atılmış 1 saniyenin üzerinde fark önemsenmeyecek gibi değil.

James Allison aslında tek gibi gözükse de efsane yıllarda ki Rory Byrne takıma danışmanlık yapmaya devam ediyor. Beni en çok şaşırtan ön süspansiyonda pull-rod´a devam kararı alınmış olması; ki hem Vettel hemde özellikle geçen yıl sürekli önden kaymadan şikayet eden Kimi Raikkonen için iyi bir seçim değil gibiydi. Ancak süspansiyon geometrisi Mercedes W-05´e oldukça benzer olunca, pilotlar sorun yaşamadan memnun olduklarını dile getirdiler. Bu memnuniyeti hemen rakamlarla ifade etmek gerekirse Kimi Raikkonen´in dördüncü gün Sebastian Vettel´in ilk gün attığı dereceye oranla iki derece daha soğuk havada atmış olduğu tur, aynı zamanda testlerin de en iyi derecesi oldu (1d 20.841).

Ferrari toplamda sadece 346 tur ve 951mil kat etmesine karşın oldukça iyi gözüktü. Dayanıklılık anlamında hemen hemen hiç bir sorunla karşılaşmadılar. Buna karşın çiçeği burnunda Ferrari pilotu Sebastian Vettel, testlerin en iyi ikinci dercesi olan 1m.20.984 ile değişimi farkettirmiş gibi güzüküyor. Benim hissiyatım aerodinamiğinden çok Ferrari motoru kullanan Sauber´in iyi performansına bakarak, motor anlamında Ferrari´nin rakiplerine göre farkı büyük ölçüde kapattığını işaret ediyor. Konuşmak için çok erken ama geçen yıldan oldukça iyi olacaklar, bu daha ilk testlerden belli.. 

Mclaren-Honda MP4-30 

Mclaren-Honda ismi aslında benim hayatımda çok önemli bir yer tutuyor. Beni F1´e bağlayan herkesin hayranı olduğu efsane MP4-4 değil, 89 yılında elime tesadüf olarak geçen bir dergide gördüğüm Ayrton Senna Gordon Murray ve Steve Nichols ile birlikte çekilmiş bir Mclaren-Honda MP4-5 fotoğrafı idi.Onu gördükten sonra bir daha geri dönüş olmadı benim için. O yüzden bu kadar yıl sonra hayatınızda çok önemli bir yer tutan bir birlikteliği görünce ister istemez, anılar bir film şeridi geçiyor gözünüzün önünden ve keşke yaşasaydı diyorsun.

Neyse konuyu dağıtmayıp günümüze döneyim. Honda tam 22 yıl aranın ardından Mclaren takımına motor tedarik etmek için geri döndü. Jenson Button 41, Fernando Alonso ise sadece 38 tur atabildi. Önce elektrik, daha sonra motora bağlı bir çok sebepten dolayı garajda kalmak zorunda kaldılar. Honda motorunun şu anda çok geride olduğunu anlamak için kahin olmaya gerek yok. Button son gün hız ölçüm noktasında sadece önündeki en yavaş araçtan 16.6, en hızlı olan Felipe Massa´nın FW-37´sinden ise tam 30 km/s daha yavaştı. Aerodinamiği mükemmele yakın bir araç yapılmış dahi olsa, bu yavaşlıkta bir araç için sadece beklemek gerekecek.Bu sezon bu durumla imkansızlar. Başka yoruma gerek yok. 

Red-Bull-Renault RB-11

Bu yıl herkes Red-Bull RB-11 için olumlu şeyler söylemedi. Bunun sebebi bu testlerin sonuçlarıydı. Ancak geçen yılda takımın pilotları Jerez´de 17. en iyi zamanı yapmışlardı. Bu yılda sadece 12. en iyi zaman Daniel Ricciardo´dan geldi (1d 23.238) Red-Bull Jerez´de toplamda sadece 164 tur ile Mclaren´den sonra ki en problemli takımdı. Danill Kvyat´ın ikinci gün aracın bir tane üretilmiş olan ön kanadını kırmasının ardından, elinde ikinci bir kanat bulnmayan takım aracı piste kanatsız şekilde yollayabildi. Tabi Horner´ın ´Elinizde çok yere basma gücü varsa kimin ön kanada ihtiyacı olabillir ki?´ gibi esprili yaklaşımı da durumu kurtarmadı. Sebastian Vettel´siz ve yarım zamanlı bir Newey´in Red-Bull´a etkisi büyük olabilir. Konuşmak için erken ama, sanki çok iyi durmuyorlar. 

Williams-Mercedes FW-37 

Bu testlerde herkes Williams takımının bu yıl şampiyonluk savaşına girip giremeyeceğini merak ediyordu. Valtteri Bottas 1d 22.319 ile sekizinci, Felipe Massa ise 1d 22.276 ile yedinci iyi zamanı yaptı. Tempo olarak şampiyon takımdan geri oldukları söylenemez. Gücünü tamamen saklayan takım görüntüsündeydiler. Barcelona testlerine kadar renk vermek yok.. 

Toro-Rosso STR-10 

Bu yıl gençlik iksiri neler yapabilir ? Bu sorunun cevabı bana göre sezonun ortasına kadar verilemeyecek. Verstappen söylendiği gibi hızlı mı, yoksa karşısında bir efsanenin oğlu olan Carlos Sainz onun fiyakasını bozabilecek mi ? Şöyle ifade edeyim yüksek ihtimalle buradan rakibini alt eden seneye Danill Kvyat´ın yerini alacak. 

Lotus-Mercedes E-23 

Bu yıl Renault motorunu bırakarak Mercedes ile anlaşan takım sezona daha iyi girmenin yollarını ararken, yeni aracı ilk güne yetiştiremeyince tur atamadı. İkinci gün ise Pastor Maldonado aktarma organlarında çıkan problem yüzünden sadece 41 tur atabildi. Üçüncü gün ise telemetre problemlerine rağmen Maldonado, piste gönderildi ve 1d 22.713 ile Jerez testlerinin onuncu iyi zamanına imza attı. Son gün direksiyona geçen Romain Grosjean ise 53 turu tamamlayarak 1d 23.802´lik derecesiyle 13. oldu. Takım hakkında net bir fikir oluşmadı. Beklemek gerekecek. 

Sauber-Ferrari C-34 

Geçen yılın en çok eleştirilen ve puansız takımı olan Sauber, Jerez testlerinin tartışmasız en flaş takımı. Sauber, MercedesAMG´den sonra 382 tur 1050 mil ile en fazla mesafe kat eden ikinci takım olmasının yanı sıra, ilk gün Marcus Ericsson ile ikinci en iyi zaman; ikinci gün Felipe Nasr ile ikinci en iyi zaman; üçüncü gün yine Felipe Nasr ile en iyi zaman ve dördüncü gün ise Marcus Ericsson ile en iyi ikinci zamanı elde ederek geçen seneki tabloyu tamamen silmiş gözüktü. Felipe Nasr´ın 1d 21.545´i ise tüm testlerin en iyi 3. zamanı aynı zamanda ve Kimi Raikkonen´iin en iyi zamanından 0.7 saniye geride. Ferrari motoru bu yıl Mercedes´e yaklaşmış olabilir. 11kg lık ekstra ağırlık limiti Sauber C-33´te yaşanan bazı kötü gidişatı bu araçla iyiye doğru çevirmiş olabilir. Takımda yüzler gülüyor. Barcelona testleri çok daha belirleyici olacaktır. 

NOT : Barcelona´nın Katalunya pistinde sezonun ikinci testleri 19-22 ŞUBAT tarihleri arasında yapılacak.

Saygılarımla 

Korhan SAVRAN

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
6.02.2015 16:42:19
Korhan bey 4 günlük testleri ne kadar güzel toparlayarak özetlemiş ve yorumlamış. Elinize sağlık. :)
 
1.03.2015 02:01:14
Teşekkür ederim @spike ;)
 
7.03.2015 09:00:44
Gözlem sonuçlarına göre eğer williams ve bazı takımlar kendini saklamıyorsa Ferrari ümit verici denebilir.
 
lamp83 s-sport