Beni hatırla
 Malezya’da gelen Ferrari mağlubiyetinin ardından Mercedes, Çin’de hem lastik kullanımı, hem de yarış içindeki strateji anlamında daha iyi bir iş yapınca, Lewis Hamilton zorlanmadan zafere ulaştı. Bir bakıma Alman takımı Sepang’da aldığı dersin ardından, önlemlerini almıştı.

Aslında Çin, tıpkı Avustralya gibi ön lastiklerin daha fazla önem taşıdığı bir yarıştı ve bu da Mercedes’in Ferrari’ye karşı olan işini biraz daha kolaylaştıracak bir faktördü. Cuma antrenmanlarından sonra Ferrari lastik kullanımı açısından, Mercedes’ten biraz daha avantajlı gözükse de, bu, yarış içinde bir pit daha az yapabilecek kadar büyük bir avantaj değildi.Sıralamada Mercedes önde…


Sıralama turlarında Mercedes Q1’i yumuşak lastik kullanmadan geçebilen tek takım oldu. Ferrari, rakibinin yarışa bir set sıfır yumuşak lastik saklamaya yönelik bu hamlesine, Q3’ün ilk hakkında kullanılmış lastik takarak cevap verdi. Neticede Lewis Hamilton, Q3’teki ilk hakkında polü almayı başardı. Üst üste üçüncü kez ilk sırayı alan Hamilton’ı, Rosberg, Vettel, Massa, Bottas ve sıralamada yine yavaş kalan Raikkonen izledi. Ricciardo ile Grosjean dördüncü çizgideyken, McLaren’in iki şampiyonu Button ve Alonso yile Q1’de elenmişti.

Yarışta beklenti iki pit-stop yönündeydi. Hamilton iyi bir startla yerini korurken, Ricciardo stop etmeyi engelleyen moda düşen Red Bull’u ile çok gerilere düştü. Rosberg ve Vettel’in ardında, ilk sektörün sonunda Raikkonen vardı. Fin pilot 2. virajın çıkışında Bottas’ı, dördüncü viraja girerken de Massa’yı geçmeyi başardı.İlk turlarda yumuşak lastiğin ne kadar dayanacağını merak eden Hamilton, tempoyu olabildiği kadar düşük tuttu. İlk on turun sonunda durumun Sepang’dan daha iyi olduğunu gören son şampiyon, pit zamanına doğru tempoyu arttırmaya başladı. Mercedes’ten daha uzun süre pistte kalamayacaklarını gören Ferrari pit duvarı, Vettel’i önce içeri alarak avantaj yakalamaya çalıştı. Mercedes ise Vettel’e geçilme tehlikesi olan Rosberg’ten önce, Hamilton’ı (bir tur sonra) pite aldı. Sonraki tur da Rosberg içeri geldi.

Lider Hamilton çok yavaş!İlk pitin ardından Vettel’in artan baskısı üzerine Rosberg telsizden ‘Hamilton’a hızlanmasını söyleyin’ diyecek ve bu mesaj ile beraber yarışın sonundaki basın toplantısı tartışmalı geçecekti. Hamilton ise, bir bölüm boyunca lastiklerini koruyabilecek kadar yavaş giderken (F1’in son yıllardaki klasik sorunu bu, limitin çok altında gitmek zorunda kalan sürücüler), bir yandan Rosberg’in yakalayamayacağı kadar hızlıydı. Gerilerde Maldonado iyi bir yükselişle yedinci sıraya çıkmışken, genç yıldız Verstappen harika atakları art arda sıralıyordu.

İkinci pitte de, ilk zarı Ferrari attı ve Vettel içeri geldi. Bu kez Rosberg’in geçilme tehlikesini daha fazla bulan Mercedes, bir tur sonra Ferrari’ye cevap verirken, pistte kalan lider Hamilton’dan belki yarış boyunca maksimum tempoda attığı ikinci turu geldi. Rakiplerine bir saniye fark atan Hamilton, finişe 33 tur kala içeri girerek taktığı sert lastiklerle yola devam etti. Liderlikteki fark altı saniye civarındaydı.Arkalarda fren sorunu yaşayan Maldonado, önce pit girişini kaçırdı; devamında kat-ybettiği zamanı telafi etmeye çalışırken spin attı ve en sonunda da Button’ın kendisine çarpmasıyla beraber (ki Button ceza aldı bu nedenle) yarışı bıraktı.

Raikkonen’in çabası…

Yarışın sonlarına gelindiğinde, Mercedes Ferrari tehdidinden çok uzakta ve ilk iki sırada iken; son bölümde yumuşak lastiği kullanan Raikkonen, hızla takım arkadaşı Vettel’e yaklaşıyordu. Ancak bitime dört tur kala patlayan motoruyla start düzlüğünde kalan Verstappen’in otomobili nedeniyle güvenlik aracı içeri girdi.Burada Mercedes pit duvarı büyük bir ikilemde kalmıştı. Ferrari hiçbir şey kaybetmeden iki pilotuna da yumuşak lastiği takabilir ve yarışın devam edeceği (muhtemel) tek turda Mercedes’i avlayabilirdi. Mercedes pilotlarından birini pite alsa, bu kez pite girmeyen Ferrari’ye geçilebilirlerdi. Muhtemelen Mercedes ne yapsa, Ferrari tam tersini yapacaktı. Neyse ki biraz beceriksizce davranan pit hakemleri yüzünden Toro Rosso, finişe kadar içeri alınamadı. Süreç uzadıkça pit hamlesi yapmaya da gerek kalmadı iki kamp tarafından ve yarış güvenlik aracının ardında bitti.Hamilton’ın zaferi, yarışı kazanan pilotu ‘kasten yavaş gitmekle suçlayan’ Rosberg’in ikinciliği ve Vettel’in üçüncülüğü ile oluştu podyum. Raikkonen, güvenlik aracı olmasa belki ikinci Ferrari döneminin ilk podyumunu alabilirdi. Williams ile Massa beşinci, Bottas altıncı sırada finiş görürken, iyi bir yarış çıkartan Lotus pilotu Grosjean yedinci ve Sauber’den Felipe Nasr sekizinci oldu. Günün son puanları Ricciardo ve Ericsson’a gitti.

Son anda gelen haber…

Yarış öncesinde Perşembe günü Tivibu yetkilileri, bu hafta yayın yapamayacaklarını kesin olarak belirttiler bana, ben de herkese duyurdum. Hatta 20 yıl sonda ilk defa Türkçe yayın olmayacak gibi gözüktü. Ama öğrendiğim kadarıyla Saran Medya grubundan gelen rica ile Cuma akşamı, yayının yapılacağı bilgisi gelince; ben de yine apar topar bir çalışma yapıp yayınlara çıktım. Tahminen haftaya Bahreyn yayınları da bu şekilde yapılır ve devamında gelecek üç haftalık dönemde, İspanya öncesinde durum netleşir…

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport