Beni hatırla
 Mercedes’in ortada gözükmediği Singapur yarışında, Ferrari ile Sebastian Vettel, Red Bull günlerindekine benzer bir performansla, gece yarışındaki dördüncü zaferini aldı. Ferrari dışında, Red Bull da, sene başından bu yana en iyi performansını sergiledi.

Pirelli’nin Singapur’a getirdiği yumuşak ve süper yumuşak hamurlardan, özellikle kırmızı logolu olan süper yumuşak versiyonun ısı açısından çalışma aralığı çok dardı. Zirve performansının yakalandığı sıcaklıktan sadece 2° sapmak, %1’lik bir yol tutuş farkı, yani tur başına 0.4 saniye demekti. Bu sınırlı performans, Pirelli’nin İtalya’dan bu yana uygulamayı koyduğu yükseltilmiş minimum basınçlar ve Red Bull ile Ferrari’nin gelişen performansları birleşince, Mercedes hafta sonunu hiç alışık olmadığı yerlerde gezinerek tamamladı.Mercedes´in sıkıntısı Cuma günü başladı...


Cuma gününden itibaren, Ferrari ve Red Bull’un, Mercedes’ten daha hızlı olduğu ortaya çıktı. Ferrari, daha keskin şekilde çalışabilen arka taraf ve İtalya’da Mercedes’i neredeyse yakalamış olan motor performansıyla beraber, hafta sonuna umutlu başlamıştı.

Neticede Sebastian Vettel, eski takım arkadaşı Red Bull’dan Ricciardo’ya 0.5 sn gibi büyük bir fark atarak Ferrari’ye üç yıl sonra ilk pole pozisyonunu kazandırdı. Kısa ve dik açılı virajlar, daha keskin çalışan arka taraftaki aero performansı ve Ferrari’nin sevdiği süper yumuşak lastiklerin birleşimi ile Vettel, Q3’teki iki turunda da polü alabiliyordu. Gridde ikinci çizgide, takım arkadaşlarından büyük fark yiyen Raikkonen ve Kvyat vardı.

Buraya üst üste sekiz pol pozisyonu ile Senna’nın, üst üste 24 pole pozisyonu ile Williams’ın rekorlarını egale etmek için gelen Hamilton ve Mercedes, 1.5 saniye geride kalınca ancak üçüncü çizgiyi alabildi. Pilotlar, otomobilin dengesinden memnundu. Lastiklerde aşırı ısınma yoktu, ancak yol tutuş da yoktu. Rosberg’in ardında, yavaş virajlardaki performansı biraz gelişen Williams ile Bottas, Toro Rosso’dan Verstappen, yine Williams ile Massa ve Lotus’tan Grosjean vardı. Buraya umutlu gelen McLaren-Honda’nın şampiyonları Alonso ile Button, ancak 12 ve 15. olabildiler.Startta sürpriz yok...

Yarışın startında, ilk kalkışta Ricciardo biraz daha iyi olsa da, ikinci debriyaj kulakçığın bırakıldığı andan itibaren öne fırlayan Vettel, ilk sıradaki yerini korudu.  Aslında Bottas ile Rosberg’in kısa süreli yer değiştirmesi dışında, ilk yedi, ilk turun sonunda değişmemiş oldu. Motoru stop eden Verstappen, pite alındıktan sonra; yarışa bir tur geriden katılacaktı.  

Vettel yarışa Red Bull günlerinde olduğu gibi başladı. İlk turda üç, dördüncü turun sonunda beş saniye fark açmıştı. Ama daha sonra Ricciardo tempoyu eşitledi. Vettel, aslında dolu depo ile hassas lastikleri ilk turlarda bu kadar zorlayarak hata yapmıştı.Singapur’daki %100 Güvenlik Aracı girme istatistiği ile beraber, beklenti iki pit-stop yapılması şeklindeydi. Vettel, Red Bull’un erken pitle kendisini gelmesini engellemek için, pit zamanına doğru arayı üç saniye civarında tutmak istiyordu. Nitekim 10. turdan sonra Ricciardo, arayı kapamaya başladı. 12. turda Kvyat pite girdi. Bir tur sonra ise pitten çıkan Massa’ya, dışarıdan gelip çarpan Hulkenberg yüzünden, önce sanal sonra da normal güvenlik aracı periyoduna geçilince, büyük çoğunluk bu fırsatı pite girmek için kullandı ve Red Bull’un hamle yapma şansı kalmadı.Güvenlik Aracı Red Bull´un planlarını bozdu...

Bir tur önce ptie gelmiş olan Kvyat ise, Rosberg ve Hamilton’a geçilmekten kurtulamadı. Beş tur sonra yarış yeniden başladığında sıralama Vettel, Ricciardo, Raikkonen, Hamilton, Rosberg, Kvyat, Bottas, Perez ve Nasr şeklindeydi. Mercedes, her iki pilotuna da sert lastiği takmıştı ve daha uzu bir ikinci bölüm attırmayı planlıyordu.

İlk bölümde arayı açarken lastiklerini yediğini anlayan Vettel, ikinci bölümde tempoyu çok düşük tuttu. Bu nedenle kendisi ile beşinci Rosberg arasında dört saniye farkla, konvoy uzun süre devam etti. Hamilton, yarışı kazanabilmeyi ummaya başlamışken, sadece iki dolarlık metal turbo kelepçesinin kırılmasıyla motor gücünü kaybetmeye başladı. Tavsiye edilen tüm elektronik ayarların hiçbiri işe yaramadı ve ilk onun dışına düşen Hamilton, bu sene ilk kez yarış dışı kalmış oldu.Bu arada Vettel, aniden 27. turda yeniden gazlamaya başladı ve Ricciardo, aynı hıza çıkana kadar yine dört saniyelik fark açtı. Red Bull, yine erken pit deneyecekti. Ama bu sefer Anderson Köprüsü’ne tırmanıp (fark etmeden) piste giren bir sarhoş yüzünden yarışın ikinci güvenlik aracı periyodu geldi. Böylece Ferrari, tehdit altında kalmadan ikinci piti de yapmış oldu. Yine SC’den az önce pite girmiş olan Kvyat bu kez de Bottas’a sıra kaptırdı. Diğer kırmızı otomobille Raikkonen, bölüm başlarından sonra aşınan lastikleriyle öndeki ikiliyle aynı tempoyu tutturamıyordu.Bu sıralarda Sainz ile kapışan Alonso ve Maldonado ile temas edip ön kanadını kıran Button, vites kutusu problemleriyle yarışa veda etti. Sonlara doğru süper yumuşak lastikle gelen Verstappen ve Sainz, uçuşa geçerek ilk ona kadar tırmandı. Verstapen, ilk güvenlik aracı periyodunda yediği turu geri almıştı. Takım, Verstappen’in uzun süre Perez’i geçememesinin ardından, bu kez Sainz’in şansını denemesini, eğer olmazsa yerini geri vermesini istemişti. Ama Verstappen, bu talimatı dinlemedi.

Takımın sene başından bu yana Verstappen’e daha fazla önem verdiği zaten ortada olduğundan, bu tercihi Max’in başına herhangi bir iş açmadı. Ancak her iki pilot da Perez’in ardından sekiz ve dokuzunculuğa razı oldu. Arkalarında ise Monako’dan bu yana ilk kez puan alan Sauber ile Nasr vardı.Neticede Vettel, kırmızı ışıklardan damalı bayrağa kadar önde götürdüğü yarışıta, Ferrari’deki üçüncü zaferini kazandı. Alman pilotun 2013’te olduğu gibi grand slam yapmasını ise, 0.028 sn farkla  yarışın en hızlı turunu atan Ricciardo engelledi. Red Bull pilotu da, senenin en iyi derecesini elde etmişti.

Raikkonen, Bahreyn’den sonra ilk kez podyuma çıkınca, Ferrari İspanya 2013’ten beri ilk kez çifte podyumu yakalamış oldu. Rosberg, çok silik bir performans sergilediği hafta sonunu, Hamilton ile 12 puan fark kapatarak bitirdi. Bottas, Kvyat ve Perez, beş altı ve yedinci sıraları aldı.

Kısacası galibiyet çekişmesinin olmadığı Singapur, eski Vettel günlerinden birisine sahne oldu adeta. Mercedes’in yaşadığı sorunun tek yarışlık mı, yoksa daha mı genel bir sorun olduğunu ancak Suzuka’da anlayabileceğiz. Hem de bu hafta sonu…


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport